Prefectul Capitalei spune că Bucureştiul nu va intra în carantină / Popești Leordeni și Tunari au intrat în carantină de vineri seară

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 19 martie 2021, 19:50 Actualitate | Coronavirus


Bucuresti
Foto: Vlad Ispas / Alamy/ Profimedia
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a precizat că Bucureştiul nu va intra în carantină, dar se vor înmulţi controalele în weekend în mall-uri şi pieţe. Bucureştiul are o incidenţă de 4,6 la mia de locuitori şi 1.031 de cazuri noi înregistrate în ultimele 24 de ore. ”Deocamdata măsurile pe care le aplicăm în Bucureşti sunt cele pe care le ştim. Ce am facut în plus săptămâna aceasta a fost să discut cu o serie de autorităţi pentru a întări controlul cu scopul ca aceste măsuri să fie implementate mai bine,” a spus Alin Stoica la Aleph News.

Prefectul a adăugat că duminică va avea loc un comitet pentru situaţii de urgenţă pentru prelungirea măsurilor, citează Mediafax.

”Am cerut de la DSP Bucureşti propuneri. Propunerea lor este ca deocamdată să rămânem în această situaţie şi să continuăm întărirea controlului”, a adăugat Alin Stoica.

Prefectul Alin Stoica a vorbit şi despre situaţia celor care locuiesc in jurul Bucureştiului şi fac naveta zilnic pentru că lucrează şi învaţă aici. ”Avem deja o colaborare între poliţia Bucureşti şi Ilfov pentru filtre. Deocamdată aceasta este masura. Ştim că există trafic intens între Bucureşti şi Ilfov. Încercăm prin aceste filtre să prevenim intrări masive dinspre Ilfov de persoane infectate. Şi colegii din Ilfov sunt în legătură cu prefectura. Dumnealor au luat măsuri pentru ca circulaţia persoanelor să fie limitată.

Orașul Popești-Leordeni și comuna Tunari au intrat în carantină pentru o perioadă de 14 zile, începând de vineri seară, ora 22.00, informează Prefectura Ilfov.

Alte trei localități din județul Ilfov - Berceni, Brănești și Otopeni au intrat în carantină pentru 14 zile, începând de joi seară, de la ora 22:00, după ce rata de infectare a trecut de 6 cazuri de COVID-19 la mia de locuitori.

Anterior, această măsură fusese luată pentru alte cinci: Bragadiru, Clinceni, Chiajna, Dobroești și Cornetu.


În perioada carantinei este interzisă intrarea sau ieșirea din localitate. Acest lucru este permis doar în baza unei declarații pe propria răspundere, din motive întemeiate, sau a declarației de la angajator. Cele două documente pot fi descărcate aici.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















10355 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    Prefectului ! (Vineri, 19 martie 2021, 19:59)

    iondero [utilizator]

    El ar fi bine sa inteleaga chiar daca este mai dificil pentru el ca este ...doar prefect !
  • +1 (15 voturi)    
    .... (Vineri, 19 martie 2021, 20:31)

    tirolez [utilizator]

    In sectorul 1 indicele e 6.5 n-ar trebui inchise scolile? Asteapta sa ajungem ca la craiova, sa moara oamenii pentru ca nu s-au gasit locuri la ATI? Probabil asteapta vacanta sa se mai impauneze putin Cimpeanu si sa nu fie nevoiti sa mai plateasca ceva parintilor cu copii mici.
  • +10 (12 voturi)    
    nu se poate! (Vineri, 19 martie 2021, 20:34)

    mike_the_hunter [utilizator]

    Nu se poate sa bagi in carantina Bucuresti. Numai sectorul 3 e mai mare ca Timisoara! De unde atata Politie sa verifice ca se respecta carantina? Nici daca ar aduce politie , jandarmi din 5 judete nu ar face fata. Armata , dupa prestatia penibila de la starea de urgenta de anul trecut nu mai iese pe strada si nici nu are dreptul sa controleze cetatenii.
    In loc de asta bagam judetul Ilfov in carantina, un judet fals caci toate institutiile lui administrative CJ, Prefectura ,ANAF ,dar chiar si spitalul se afla in ...Bucuresti.
    Mii de oameni din Ilfov lucreaza in Bucuresti si invers Intra Ilfov in carantina care un numar de bolnavi zilnic pe care Bucuresti in face in 5 ore!
    • +2 (8 voturi)    
      carantina 2020 (Vineri, 19 martie 2021, 21:16)

      of of [utilizator] i-a raspuns lui mike_the_hunter

      În primăvara lui 2020 aveam carantină, nu se ieșea din casă decât cu declarație, era pustiu pe străzi...
  • +4 (10 voturi)    
    Râsu Plânsu (Vineri, 19 martie 2021, 20:49)

    Mihai1969 [utilizator]

    Vin ilfovenii să-i contamineze pe bucureșteni... parcă cei din Ilfov s-au îmbolnăvit pe câmp... Moș Teacă lupta împotriva epizodiei cu pușca, prefectu' întărește controalele la frontiera cu Ilfovul.
    • 0 (0 voturi)    
      Râsu-plânsu nu te vindecă. (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Mihai1969

      De COVID nu te îmbolnăvești dacă respecți regulile. Trebuie să fii prevăzător pentru-că sunt și indivizi egoiști, care, dacă sau îmbolnăvit de COVID fac tot posibilul să-i infecteze pe cât mai mulți. Eu așa explic explozia de cazuri, după o perioadă de acalmie.
  • +2 (12 voturi)    
    Haha (Vineri, 19 martie 2021, 22:16)

    sysrq [utilizator]

    Auzi, cică eu în berceni sunt iar în carantină, ar trebui să am o declarație. Adevărul e că am una fără dată, dacă m-ar opri aș completa repejor data, dar... respect poliției pentru că deși e o aglomerație infernală nu oprește pe nimeni și nu îi stresează pe oameni cu prostiile astea!
  • +1 (3 voturi)    
    carantinare (Sâmbătă, 20 martie 2021, 9:07)

    atc [utilizator]

    Nu cumva era o limita legala? Cumva 0,3%? Sau e dupa "cum vrea muschii lui," maretzului?
    • +1 (1 vot)    
      Nu-i. (Sâmbătă, 20 martie 2021, 12:54)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui atc

      Este o gândire corectă. O carantină în București este egală cu renunțarea la orice măsură. Adică cine scapă, scapă, cine nu moare și atunci de ce să mai faci carantină? Mai eficient ar fi introducerea unui regim strict sanitar, prin măsuri drastice de igienă și control epidimiologic cu pedepsirea abaterilor prin consemn la domiciliu, ori în centre medicale pentru o perioadă care să ducă la eliminarea oricăror suspiciuni de răspândire a infectării. Cred că nu-i posibilă., cum nu-i posibilă carantinarea, așa că ai grijă.