A treia zi la rând cu peste 6.000 de cazuri de COVID-19 / 881.159 de îmbolnăviri de la debutul pandemiei / Recordul anului privind situația de la ATI

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 18 martie 2021, 12:51 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Alte 6.174 de cazuri de COVID-19 - în ușoară scădere față de ziua anterioră - au fost raportate în România în ultimele 24 de ore. Este a treia zi la rând cu peste 6.000 de îmbolnăviri noi. Bilanțul a ajuns la 881.159, potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au murit alte 90 de persoane. La terapie intensivă sunt internați 1.286 de pacienți, fiind un record pentru acest an.
Până astăzi, 18 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 881.159 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 6.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.056 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 21.877 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 17.03.2021 (10:00) – 18.03.2021 (10:00) au fost raportate 90 de decese (42 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Arad, Bacău, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Olt, Prahova, Sălaj, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vaslui, Vâlcea, Ilfov și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 31 decese la categoria de peste 80 de ani. 83 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 5 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 2 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 11.478. Dintre acestea, 1.286 sunt internate la ATI, fiind un record pentru acest an.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.417.364 de teste RT-PCR și 474.239 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 27.564 de teste RT-PCR (17.978 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.586 la cerere) și 10.821 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 58.387 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 15.290 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.352 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 85 de persoane.

De la debutul pandemiei, 794.950 de pacienți au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11998 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    Dovada ca specialii isi vaccineaza fam ILEGAL (Joi, 18 martie 2021, 13:09)

    Kivek [utilizator]

    evident ca nu au patit niciunul nimic pt vaccinarea peste rand, cu vaccin selectiv

    https://www.g4media.ro/seful-corpului-de-control-din-ministerul-apararii-si-a-vaccinat-fiul-peste-rand-intr-un-centru-special-generalul-duican-a-fost-trecut-in-rezerva.html
    • +3 (5 voturi)    
      Nu pateau nimic ca erau sanatosi tun. (Joi, 18 martie 2021, 13:51)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Asa ca ii putem felicita pentru cateva din cazuri ce puteau fi prevenite, dar acuma sa fim seriosi, e mai important sa mearga ei in vacanta.
    • +6 (18 voturi)    
      Acum intelegem mai bine razboiul impotriva USR (Joi, 18 martie 2021, 14:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      De aia trebuiau datele statistice avizate, ca sa nu fie deranj pe la speciali din astia... Acu intelegem de ce VV e gasit zilnic vinovat de cate ceva si de ce USR e atacat din toate directiile...
      • -3 (11 voturi)    
        Populatia este cea care ataca USR. (Joi, 18 martie 2021, 15:32)

        Lok [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        E ceva nou deoarece trebuie sa le uram "bun venit la guvernare".
        Dar contrar mesajelor din toate directiile nu este o campanie concertata de atac la adresa USR.
        • +3 (7 voturi)    
          Din ce vad eu cam este (Joi, 18 martie 2021, 17:49)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

          Tot ce i se intampla acum lui VV sau Nasui, si in parlament, si la televisiunile de stiri (cu exceptia Digi24), e atac concertat fix la adresa USR. Tintit. Si din partea PSD si din partea PNL.
  • -2 (16 voturi)    
    ! (Joi, 18 martie 2021, 13:20)

    tudorr [utilizator]

    Bine ca e cat de cat stabila treaba, pe la vecini bubuie maxim!
    • +8 (12 voturi)    
      stabila :) (Joi, 18 martie 2021, 14:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      La noi treaba e stabila pentru ca in ajumite judete nu se testeaza pentru ca decidentii locali au afaceri cu baruri, restaurante, pensiuni, etc. Altfel, daca te uiti la numarul de paturi ATI ocupate, Vezi ca am atins recordul din noiembrie-decembrie.

      E drept, nu suntem (inca) precum Cehia, dar daca vom continua pe aceeasi linie avem toate sansele sa ajungem acolo.
      • +5 (5 voturi)    
        ! (Joi, 18 martie 2021, 15:06)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Adevarat si asta, saraca mama lui Oprisan, mai mult de 10 teste pe zi nu poate sa faca, dar totusi zic ca inca e "bine" pentru ca bulgarii isi baga capitala in carantina totala!
  • -11 (23 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 martie 2021, 13:22)

    [anonim]

    • +6 (10 voturi)    
      Logica ta (Joi, 18 martie 2021, 13:43)

      AntonH [utilizator] i-a raspuns lui

      Dacă KJW este nazist pentru că e neamț, atunci te miri că noi românii suntem făcuți toți hoți?
      • -2 (4 voturi)    
        hehe (Joi, 18 martie 2021, 14:40)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui AntonH

        El e #rus
      • -3 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Joi, 18 martie 2021, 15:12)

        [anonim] i-a raspuns lui AntonH

    • +3 (7 voturi)    
      Da' Valea Prahovei? (Joi, 18 martie 2021, 14:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui

      De baruri, restaurante, pensiuni, statiuni, etc nu zici nimic? Doar scoala deranjeaza?
  • -6 (32 voturi)    
    Varsta medie 72.... Sau media din RO. (Joi, 18 martie 2021, 13:23)

    Lok [utilizator]

    Inchideti granitele, scolile, barurile, restaurantele copii, femeile. Inchideti tot ca lumea moare exact cand este de asteptat statistic sa o faca.
  • -5 (35 voturi)    
    pai ce facem? (Joi, 18 martie 2021, 13:34)

    tahomir [utilizator]

    Nu trebuia sa fie apocalipsa deja? Cum e posibil sa scada numarul de cazuri de la o zi la alta?
    Avem scoli deschide, ski, restaurante, mall-uri + inconstienti care nu poarta doua masti pe figura si nu stau nici in casa.
    Avem deci toate conditiile pentru noi si noi recorduri si cand colo e doar o amarata de crestere la ATI si in rest stagnare.
    Nu e bine,nu e bine deloc. O fi din cauza ca presa nu a mai bagat-o pe aia cu tulpinile.
    • +2 (10 voturi)    
      probabil nu ce trebuie... (Joi, 18 martie 2021, 14:02)

      Mihai_RD [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Imi pare ca numarul de cazuri creste incet dar sigur.
      Anul trecut in Octombrie-Noiembrie dupa o saptamana cu 6000 de cazuri a urmat cea mai mare crestere, asa ca hai sa avem rabdare.

      Cat despre 'amarata de crestere la ATI' - aia sunt OAMENI, apropiatii cuiva, care ajunsi acolo au mari sanse sa nu se mai recupereze... poate as fi mai atent putin la exprimare, nu stii cand poate sa fie si cineva apropiat tie.
    • +2 (14 voturi)    
      putina rabdare (Joi, 18 martie 2021, 14:10)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Acu 4 saptamani erau 3400, acu 3 saptamani 4200, saptamana trecuta 5200, acu aproape 6200, dar e bine, stationam, totul e sub control.
      Nu mai zic de ATI unde suntem foarte aproape de recordul absolut de paturi ocupate.

      Da' nu-i bai, se poate si "fiecare pentru el" si "scapa cine poate", atat timp cat esti de partea ne-vulnerabila a baricadei. Ce daca mor cateva mii de batrani sau bolnavi in plus?
      • +3 (7 voturi)    
        Nu mai spune de ATI (Joi, 18 martie 2021, 15:33)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ca mi-e mila de aia care ajung acolo!!!
        • +1 (3 voturi)    
          nu zic nu (Joi, 18 martie 2021, 17:51)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

          La ce dezvaluiri vedem prin presa... Dar cand nu mai poti respira, alta varianta nu ai. Ajungi la ATI sau mori prin sufocare.
          • +2 (2 voturi)    
            Mori prin sufocare... (Joi, 18 martie 2021, 21:01)

            n4c [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            ... daca n-ai initiativa!

            Ia uita-te matale pe 'net dupa "butelie de oxigen", sa vezi preturi astronomice si stocuri epuizate.

            De ce oare?

            Pina a venit ciuma chinezeasca mai faceam si eu un ciubuc cu sudura autogena, m-am lasat de afacere ca ar fi trebuit sa maresc de cinci ori pretul ca sa-mi recuperez costurile cu consumabilele si nimeni n-ar fi platit atit.
            • +2 (2 voturi)    
              posibil (Joi, 18 martie 2021, 21:40)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui n4c

              Nu ma prea pricep la subiect, dar din cate stiu la ATI e mai mult decat o simpla masca de oxigen care doar creste concentratia de oxigen de la nas. Acolo e cu intubare, cu aparatura mult prea scumpa ca sa ti-o permiti acasa. Plus niste personal medical calificat care sa efectueze intubarea si detubarea. Ca altfel, macar prin tarile bogate, si-ar fi luat fiecare cate un pat de ATI acasa.
              • 0 (0 voturi)    
                exista in RO (Vineri, 19 martie 2021, 11:33)

                ..13 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

                servicii de acest gen acasa -

                Lumea chiar nu stie si trebuie sa fie si furnizorii de astfel de servicii - de exemplu de aceea UK importa asistente medicale si erau puse toate in cazurile dificile pentru ca cele locale preferau o slujba de 8 ore mai putin angajanta dar fix in spital...
          • +4 (6 voturi)    
            Sau te sufoca aia la ATI (Joi, 18 martie 2021, 21:59)

            Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            La ce rata de supravietuire e acolo, eu sincer, prefer lecuri babesti!!! Au mai multa credibilitate!
            • 0 (4 voturi)    
              Asta e problema ta eventual (Vineri, 19 martie 2021, 0:17)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

              Partea buna e ca, daca ar fi sa te credem, macar lasi liber un pat ATI pentru cei care cred in medicina. Problema e ca dupa leacurile babesti, cand tot nu vei mai putea respira, vei dori un loc la ATI. Dar s-ar putea sa nu mai fie...
    • -8 (14 voturi)    
      Sunt din ce in ce mai multi vaccinati (Joi, 18 martie 2021, 14:11)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      .*.

      Oricata propaganda anti-vaccinare ati facut voi rusii impreuna cu psd-ul, cu Sosoaca si cu restul, lumea s-a vaccinat si uite se vad rezultatele!
      Sa plangeti acum!

      .*.
      • +7 (9 voturi)    
        ! (Joi, 18 martie 2021, 14:45)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Rezultatele vaccinarii se vad in Israel, nu in Romania! Pana sa avem 50% populatie cu ambele doze facute mai e mult pana departe!
      • +3 (11 voturi)    
        asa e frate (Joi, 18 martie 2021, 14:59)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        mai ales cu interzicerea circulatiei noaptea,iata se vad rezultatele.
        bravo popor roman,ai depasit clipa cea grea,acum ai infrant cu adevarat.
        de la inaltimea genunchilor,salut regulamentar recordurile cele mai scazute,ale aichiului populimii
        indobitocite de frica indusa si masuri absude si inutile.
      • +1 (5 voturi)    
        Exact, sunt si cazuri, din ce in ce mai multe! (Joi, 18 martie 2021, 15:34)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Nu-i fain?
    • 0 (12 voturi)    
      ! (Joi, 18 martie 2021, 14:45)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Tahomire, iti urez sa ajungi si tu "o amarata de crestere la ATI"! Intubare placuta!
    • -1 (7 voturi)    
      Conule Tahomir... (Joi, 18 martie 2021, 17:45)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      Matale asa gandesti si in viata de zi cu zi? Adica daca azi e ca ieri, inseamna neaprat ca si saptamana viitoare va fi la fel ?
      Cred ca gandind asa, numai de pe o zi pe alta, ti-e tare greu sa-ti bugetezi venitul pe o luna sau vacanta din vara:).
      Daca ai curiozitatea sa te uiti la ce s-a intamplat in noiembrie/decembrie si sa vezi ca e cam aceeasi situatie (acelasi factor de reproductie la peste 1,1), vei constata cu stupoare ca pe la sfarsitul saptamanii viitoare vom avea cam 10k/zi

      Si nu e citit in stele, e matematica pura.

      Si ne-a prins inceputul valului 3 cu ATI-ul deja plin, asa ca nr de decese va creste la sf martie/aprilie.

      De fapt asta progoozeaza si worldometers (vezi Romania/Projections): cam 25-30k infectari/zi reale in urmatoarea luna si cca 250 decese/zi.

      Si prognozele nu sunt facute de Arafat si compania.

      Si nu, nu e apocalipsa pt toti. E doar a celor care-si pierd pe cineva drag, din cauza ca altii bagatelizeaza/iau la mistho/nu vor/nu pot intelege gravitatea situatiei...
      • 0 (0 voturi)    
        cu un lucru nu sunt de acord (Vineri, 19 martie 2021, 11:40)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui festina

        daca cumva cineva ajunge la ATI este cumva si datorita comportamentului propriu.

        Pare un statement general dar cred ca se verifica intr-o larga gama de situatii - cine nu are grija de propria persoana nu poate avea viata mai linistita si mai sanatoasa.

        A nu purta masca, a te expune inutil, a fi in contact direct cu prea multe persoane in aceasta perioada iti pot aduce sanse sporite sa contactezi virusul.

        preventia si precautia nu a daunat niciodata sanatatii - masura in toate!
        • 0 (0 voturi)    
          perfect de acord... (Vineri, 19 martie 2021, 13:57)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui ..13

          ...
  • +5 (9 voturi)    
    cand vedem si noi o statistica (Joi, 18 martie 2021, 14:43)

    jescu [utilizator]

    Din cei 1000 de infectati pe zi, pentru ultimile 5 zile inainte de aparitia simptomelor:
    - cati au mers la mall
    - cati au mers cu metroul
    - cati au mers cu microbuzul
    - cati au mers cu autobuzul
    - cati au fost la piata
    - cati au mers la restaurant
    - cati au copii la scoala
    - cati au mers in statiuni
    - cati au mers la servici
    - cati au mers la servici desi aveau job care permitea munca de acasa
    • +1 (3 voturi)    
      Cand va fi util politic. (Joi, 18 martie 2021, 16:37)

      Lok [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Deci peste doua saptamani.....
    • +5 (7 voturi)    
      asa ar fi fost normal (Joi, 18 martie 2021, 17:15)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Sa fi avut statistica asta de la bun inceput. Dar asta ar fi insemnat sa ai la conducere oameni inteligenti si nu isterici panicati ca Arafat si Vlad Voiculescu. Asa ca raspunsul e ca nu o sa vezi aceste date de bun simt prea curand.
  • -2 (2 voturi)    
    Stati calmi (Joi, 18 martie 2021, 17:23)

    Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator]

    Cehia are in zona Liberec focare cu varianta sudafricana pt care vaccinurile sunt ca un cocktail cu rom. Evident ca se vor raspandi. Tineti totul inchis ca va fi bine.
  • +2 (2 voturi)    
    Usoara scadere sau fluctuatie? (Joi, 18 martie 2021, 19:46)

    Mihai_P1 [utilizator]

    De obicei variatiile astea zilnice sunt de la testarea diferita in diferite zile ale saptamanii (adica a programului saptamanal) sau pur si simplu fluctuatii. Nu e o tendinta de scadere, tendinta fiind de crestere. De-aia nu conteaza ce se intampla de ieri pana azi, ci mai curand pe o saptamana.