Șeful Corpului de Control din Ministerul Apărării, generalul Duican, și-a vaccinat fiul peste rând într-un centru special și a fost trecut în rezervă

de Redactia     HotNews.ro
Miercuri, 17 martie 2021, 18:49 Actualitate | Coronavirus


vaccinarea in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Șeful Corpului de Control din MApN, generalul de brigadă Dorinel Duican, a fost trecut în rezervă după ce fiul său ar fi fost vaccinat în etapa I, fără să îndeplinească criteriile de eligibilitate, scrie Libertatea. Vaccinarea a avut loc la unul dintre centrele speciale ale Armatei, din cadrul Institutului Național de Medicină și Aeronautică Spațială.

"La unul dintre centrele dedicate angajaților Armatei un înalt oficial din Ministerul Apărării a apărut în primele zile ale vaccinării”, a spus o sursă din MApN pentru Libertatea. "Spre surpriza tuturor celor prezenți, nu generalul, ci fiul său, foarte tânăr, care-l însoțea pe ofițer, a fost cel vaccinat. Oamenii au fost șocați de abuz, dar era un general în fața lor și n-au avut ce face”, a continuat sursa.

Conform răspunsului primit miercuri de la minister, "în urma verificărilor executate de Direcția Medicală a Ministerului Apărării Naționale, s-a confirmat faptul că fiul unui ofițer MApN, care nu făcea parte din personalul eligibil pentru etapa I, a fost vaccinat la centrul de vaccinare organizat de Institutul Național de Medicină și Aeronautică Spațială al MApN”.

Institutul Național de Medicină și Aeronautică Spațială al MApN are sediul în curtea Spitalului Militar Central, din Calea Plevnei. Potrivit aceluiași răspuns, în urma verificărilor, generalul de brigadă Dorinel Duican, șef al Corpului de Control din minister, "și-a depus mandatul, fiind trecut în rezervă începând cu data de 1 februarie”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6146 vizualizari

  • +22 (26 voturi)    
    Pensie speciala (Miercuri, 17 martie 2021, 18:53)

    CezarN [utilizator]

    Pe deasupra, ii vom plati si pensie speciala.
    Sunt sigur ca genaralul ar fi putut sa-si bage odrasla si la un centru cu AstraZeneca. Dar ast[r]a este pentru fraieri, nu pentru "speciali".
    Grea decizie, domnule Gheorghitza!
  • +23 (27 voturi)    
    astea ne-au aparat pe noi, ce valori esentialii de (Miercuri, 17 martie 2021, 18:59)

    hopsinoi [utilizator]

    la Academia Miitara se pot vedea in tezele de doctorat pazite cu desavarsire si complicitate.

    Banuim ca si acest esential (mai mult esenta) are o teza de 10.
  • +19 (23 voturi)    
    asa (Miercuri, 17 martie 2021, 18:59)

    sucaa [utilizator]

    si o sa ia si pensie speciala? sau i se gaseste un post?
    • +15 (17 voturi)    
      aprob pozitiv (Miercuri, 17 martie 2021, 19:06)

      iondelaafumati [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      si si
    • -8 (16 voturi)    
      Eu cred (Miercuri, 17 martie 2021, 19:24)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ca seful guvernoiului vrea sa mai salveze din imaginea mizerabila,chiar dezastroasa pe care o are guvernul de cand au fost descoperite centrele secrete de vaccinare ,centre alocate numai ''esentialilor''.Tot la imagine negativa,nu stiu cine va mai vota asemenea nemernici,se clasifica si atitudinea fata de Banca Nationala(nu mai pupa Citu un loc caldut acolo!) plus mizeria facuta domnului Octav Bjoza.In felul acesta,domnul PM,poate sa-si ia grija de la sefia PNL-ului.Orbanul este mai umil si calculat;se preface dar se preface bine.
      • -4 (6 voturi)    
        Tot cu Bjoza... (Miercuri, 17 martie 2021, 21:12)

        fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Omul ala are peste 80 de ani , ce saracia sa faca ca si secretar de stat? Ce e robot? Trebuia sa fie pensionat de mult , sunt atati tineri care nu au loc de tot felul de "neinlocuibili"...
        • +5 (7 voturi)    
          ''atatia tineri'' nu au (Miercuri, 17 martie 2021, 22:25)

          Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui fuscustm1

          legatura cu AFDP!Documenteaza-te !Era secretar de sta pe problemele fostilor detinuti politici.Ce stie un tanar ca tine despre perioada 1945-1965 cand luptatorii anticomunisti s-au opus sovietizarii?Memorialul de la Sighet va spune ceva?Daca stiati ceva de lupta poporului roman impotriva comunismului,stiati cine este Dl.BJOZA.Imi pare rau ca tineretul nu cunoaste istoria tarii.Vom repeta mereu greselile trecutului.
          • 0 (0 voturi)    
            Ce mai e de stiu (Duminică, 21 martie 2021, 9:44)

            fuscustm1 [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

            despre acea perioada, e apusa si la 80+ omul ar trebuii sa se bucure doar de pensie . Cat despre varsta mea , s-ar putea sa fiu mai batran decat tine , asa ca... Nu doresc sa intru in polemici , dar majoritatea celor ce au luat activ parte la lupta anticomunista sunt morti s-au si-au primit aprecierea si recunoasterea , asa ca... Trebuie sa traim cu fata spre viitor nu spre trecut .
  • +14 (20 voturi)    
    Doar o întrebare: (Miercuri, 17 martie 2021, 19:03)

    spirache [utilizator]

    Deci a greșit în ianuarie și pe 01 februarie a fost trecut in rezervă. La Focșani la centrul militar de vaccinare au fost 145 de vaccinați înainte de vremea lor si directorul a fost demis. Dar Recorder a dezvăluit că în țara au fost...peste 7000 de vaccinați peste rand la centre din Ministerul Sănătății: Matei Balș, Agrippa, nu știu ce spital din Botoșani etc...deci cca 6855... Când vedem și la ăștia din urma, cei care nu fac rating, ,,treceri in rezervă"?
  • +11 (19 voturi)    
    La fel ca la Onesti cu sefii Politiei (Miercuri, 17 martie 2021, 19:13)

    floriniulian [utilizator]

    Acesti incompetenti paraziti care se lafaie pe salarii colosale pensii de servicu halucinante LA 40 DE ANI si privilegii aberante cu nemiluita in conditiile in care aceasta tara nu a avut nici un razboi dupa cum vedeti NU sunt dati afara.
    NU le sunt ANULATE pensiile de serviciu/speciala.
    NU raspund in nici un fel indiferent de faptele lor.

    Valabil si pentru MAI,simbolul CORUPTIEI si a INCOMPETENTEI in aceasta tara.
    Aceleasi aberatii de privilegii.

    Insa cei mai vinovati sunt prostii prostilor din aceasta tara de prosti care nu ies in strada sa protesteze si sa faca GREVA GENERALA impotriva acestor instituti populate numai cu impostori.
  • +9 (15 voturi)    
    . (Miercuri, 17 martie 2021, 19:45)

    Toate nickname-urile erau luate [utilizator]

    Lol îmi amintesc cum mi-am luat minusuri cu grămada acum cam o lună-două pentru că i-am zis unui mare fan al Armatei că își fac spitale și toate alea numai pentru ei și pile, nu pentru plebei ca noi și că faptul că își fac numai pentru ei nu înseamnă că sunt singurii care fac treabă în țara asta. Sper că marele fan al Armatei se va gândi de două ori pe viitor înainte să laude marii generali pe timp de pace atâta.
  • +7 (9 voturi)    
    ! (Miercuri, 17 martie 2021, 19:56)

    tudorr [utilizator]

    Bravo lor ma! I-a tinut ceausescu in puf, i-a tinut si iliescu si gasca lui de securisti inca 31 de ani, altceva nici nu merita natia asta!
  • +7 (9 voturi)    
    Dar ce ati crezut,ca la MApN (Miercuri, 17 martie 2021, 20:15)

    persuasiv [utilizator]

    e altfel.Ba e si mai si.Au avut in fata un general...pfff.Dar ce,l-au avut pe insusi Dumnezeu in fata???Las'ca dupa trei zile revine totul la normal.N'asa,'traiti !!!
  • +5 (7 voturi)    
    Are RO generali cu ghiotura (Miercuri, 17 martie 2021, 20:24)

    Plagarus [utilizator]

    Masura binevenita si exemplara.
    General cu 3 stele si decorat, în decembrie 2020, cu  Ordinul Național „Serviciul Credincios” în grad de Ofițer,
  • +5 (7 voturi)    
    Cad generalii de carton? (Miercuri, 17 martie 2021, 20:25)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Nu cad!
    Iau o pensie speciala!
    Colosală pentru apărarea României!

    Ar trebui sa cada mai multe capete pentru ca ni s-a dat o mica ciozvarta!
    Sunt si celelalte spitale militare militare : a seviciilor, a internelor unde Esentialul si-au vaccinat amantele!