Kremlinul susţine că există o presiune fără precedent asupra unor ţări de a respinge vaccinul rusesc Sputnik V

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2021, 16:48 Actualitate | Coronavirus


Dmitri Peskov
Foto: Captura YouTube
Kremlinul a transmis marţi că presiunea asupra unor ţări de a refuza să cumpere vaccinul rusesc Sputnik V este la niveluri fără precedent, dar nu are nicio şansă de succes, relatează Reuters, citată de Agerpres.

Purtătorul de cuvânt al Kremlinului, Dmitri Peskov, a făcut această afirmaţie ca răspuns la o întrebare despre un raport al guvernului american, care pare să fi arătat că SUA ar fi încercat să descurajeze Brazilia să cumpere Sputnik V.

Raportul, publicat pe site-ul Departamentului american de Sănătate şi Servicii Sociale (HHS), a detaliat activitatea Biroului SUA pentru Afaceri Globale (OGA) „în combaterea influenţei nefaste în Americi”.

Documentul a evidenţiat eforturile diplomatice ale agenţiei de a contracara presupuse încercări ale unor ţări, printre care şi Rusia, de a-şi spori influenţa în regiune, în detrimentul siguranţei şi securităţii SUA.

„Printre exemple se numără utilizarea biroului ataşatului pe probleme de sănătate al OGA pentru a convinge Brazilia să respingă vaccinul rusesc împotriva Covid-19”, se arată în raportul guvernului.

Peskov a refuzat să comenteze în mod direct raportul, dar a spus că Rusia este împotriva politizării situaţiei legate de vaccinuri.

„În multe ţări, amploarea presiunii este fără precedent. Astfel de încercări egoiste de a forţa ţări să renunţe la un vaccin nu au nicio perspectivă”, a spus el.

„Considerăm că ar trebui să existe cât mai multe doze de vaccinuri posibil pentru ca toate ţările, inclusiv cele mai sărace, să aibă şansa de a opri pandemia”, a declarat Peskov.

Rugată să comenteze, Ambasada SUA din Moscova a îndemnat agenţia Reuters să contacteze Departamentul de Stat, care nu a răspuns încă solicitării.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1863 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Lol (Marţi, 16 martie 2021, 16:50)

    mitg [utilizator]

    Atata presiune ca d-aia refuza ungurii sa mearga la vaccinare la novicioc.
  • +4 (12 voturi)    
    Presiune mica, mare (Marţi, 16 martie 2021, 17:04)

    ipolitic [utilizator]

    depinde in ce masori: milimetri mercur sau milimetri vodca.
  • -2 (14 voturi)    
    mai bine mort (de COVID) decat comunist! (Marţi, 16 martie 2021, 17:05)

    tahomir [utilizator]

    Brazilienii si nici altii habar nu au de forta si semnificatia acestor cuvinte asa ca americanii, tot timpul sensibili la lipsurile oamenilor , au actionat si impiedicat marsavul vaccin sa patrunda in venele sudamericanilor si nu numai. De asemenea au impiedicat ca banii de vaccin ai sudamericanilor sa ajunga in alte conturi decat cele agreate de USA dar asta e doar un efect secundar si o pura coincidenta. Intre timp unii o sa moara pana ajunge un vaccin corect din pdv politic dar asta e, vorba cantecului!
    • +1 (7 voturi)    
      "unii o sa moara pana.. (Marţi, 16 martie 2021, 18:04)

      Altiro [utilizator] i-a raspuns lui tahomir

      pana ajunge un vaccin corect dpv politic".. Te referi la ucrainienii din Crimeea si estul Ucrainei aflate sub ocupatia Rusiei?
      • -5 (7 voturi)    
        ucrainienii din Crimeea si estul Ucrainei aflate s (Marţi, 16 martie 2021, 18:33)

        nicoR [utilizator] i-a raspuns lui Altiro

        vorbesti fara sa stii nimic .. atunci am putea sa spunem ca ungurii din judetele pe care le stim + cluj + tg. mures sunt majoritari, ca bfac galagie mai multa ...
        • +4 (8 voturi)    
          hehe (Marţi, 16 martie 2021, 21:43)

          transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui nicoR

          Nu prea va iese gargara cu ungurii.
          Tot glibul stie ca Rusia a anexat Crineea si a incalcat garantiile de securitate pe care Rusia le daduse in 1992 Ucrainei.

          Tezaurul Romaniei cand il inapoiati??
          Doar nu va inchipuiti ca o sa ramaneti cu furaciunile: Tezaurul Romaniei si Crimeea si lumea o sa se prefaca ca nu stie ca le-ati furat...
  • +4 (12 voturi)    
    normalitate (Marţi, 16 martie 2021, 17:16)

    cmariusalin [utilizator]

    pai normal, planul era ca ei sa controleze tot, vaccinuri, pasapoarte de vaccinare, de peste tot

    se baga si rusii astia cu vaccinul lor...
  • -2 (12 voturi)    
    aia e... (Marţi, 16 martie 2021, 17:32)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    . o fi bun, dar aici nu jucati dupa regulile bocancilor vostri plini de noroi.
  • -5 (7 voturi)    
    Oare ? (Marţi, 16 martie 2021, 18:33)

    danmarian [utilizator]

    Nu cea mai semnificativa reclama i-o face tov. Putin ? Care NU S-A VACCINAT CU "SPUTNICELE" !!!!
  • -1 (11 voturi)    
    aici (Marţi, 16 martie 2021, 18:39)

    nicoR [utilizator]

    nu e vorba de democratita vestica sau altceva ... democratita vestica inseamna parai si parai f. multi in cazul asta cu vaccinurile, trilioane, daca luam o medie de 10 parai / ac. ori cand e vorba de parai nu mai e cu legile pietei sau alte prostii, e pe cine are .ulanul (de matase) mai tare ... se poate trage cu tunul, arunca rachete, orice, in numele unor marete idealuri, de care rad si prostii, ca stiu ca e invers ...
  • -6 (10 voturi)    
    Sigur ca da.... (Marţi, 16 martie 2021, 19:43)

    Victorous [utilizator]

    De asta e tot scandalul cu Astra-Zeneca de fapt, sa faca loc Sputinik-ului... Su cum DE e mare pretena cu RU imediat a si interzis Astra... Cine stie cunoaste...
    Scandalul Astra e doar circ si UE a pus si botul... Trist.