România ocupă locul 6 la nivel european și poziția 23 la nivel global în ceea ce privește numărul de vaccinuri administrate

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2021, 15:10 Actualitate | Coronavirus


Vaccin Covid-19
Foto: Profimedia Images via Digi24
România ocupă locul 6 la nivel european și poziția 23 la nivel global în ceea ce privește numărul de vaccinuri administrate până acum în cadrul campaniei naționale de vaccinare împotriva COVID-19, a anunțat marți Andrei Baciu, secretar de stat în Ministerul Sănătății și vicepreședintele Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

România a recepționat, până la data de 15 martie, 3.234.000 de doze de vaccin, dintre care 2.210.000 au fost administrate, potrivit secretarului de stat Andrei Baciu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2288 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    ce e mai relevant? (Marţi, 16 martie 2021, 15:14)

    ion_de_la_tara [utilizator]

    sa spunem ca suntem pe locul 6 la numarul total de vaccinuri in UE (RO fiind o tara destul de mare) sau procentul (populatie vaccinata/total populatie)?
  • +2 (8 voturi)    
    Incredibil (Marţi, 16 martie 2021, 15:36)

    panda_rosu [utilizator]

    Ce face romania cu 1 milion de doze pe stoc neadministrate si cu inca 350.000-400.000 saptamanal care vin constant?

    Intre timp pe platforma de vaccinare sunt 0 locuri disponibile.
    • +2 (2 voturi)    
      E simplu (Marţi, 16 martie 2021, 15:54)

      spysoby [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Romania are vaccinuri dar nu are centre de vaccinare.Deci trebuie sa vaccineze 100000 de cetateti pe zi .nu 50000 cat este acum.
    • +3 (5 voturi)    
      Incredibil pe dracu (Marţi, 16 martie 2021, 16:05)

      Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      In platforma apar 0 locuri, dar asta nu ia in calcul necesarul de doza 2. Conform datelor de ieri, doar Pfizer sunt cca 767000 de doze 2 necesare (persoane doar cu doza 1 facuta). Uite-ti si milionu’. Daca ar fi ursii matematicieni... Spor la bambus
      • +3 (5 voturi)    
        Daca toate sunt pentru rapel (Marţi, 16 martie 2021, 17:30)

        panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Booghy76

        Atunci de ce nu apare nicio doza de pfizer pe platforma cand vine o noua transa? Teoretic din cele 225000 care vin in fiecare luni, 112500 ar trebui sa apara pentru persoane noi, nu?
        • 0 (2 voturi)    
          Ursul insista (Marţi, 16 martie 2021, 20:44)

          Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Pentru ca sunt deja mai mult de 300000 de oameni inscrisi. E greu cu cifrele astea...
        • 0 (2 voturi)    
          Durere mare (Marţi, 16 martie 2021, 20:47)

          Booghy76 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

          Ursule, macar impartitea la 2 vad ca o stii, dar nu e asa simplu. Incearca si te concentreaza: de ce ar trebui sa fie doar jumatate pentru rapel?
          Tu daca stii ca ai ASTAZI 760000 de oameni care trebuie sa faca rapel cu Pfizer in urmatoarele sa zicem 2 saptamani, zici ca sigur primesti saptamana viitoare altele? Nu le rezervi pe toate de acum? Risti sa se intample ceva cu livrarea si sa le fi facut degeaba doza 1? E chiar asa greu sa gandesti dincolo de lungul nasului?
    • -3 (3 voturi)    
      RAPEL face cu milionul respectiv. (Marţi, 16 martie 2021, 16:59)

      septimiu. [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      RAPEL! Gandeste putin si iti poti raspunde singur.
      Pe platforma sunt disponibile vaccinuri AZ in mai mult de 30% din judetele din tara, in special in bazinul electoral AUR - SOSOACA adica in zona Moldovei.