Arafat, despre Paște: Speranţa noastră este să avem o mai mare libertate decât anul trecut / ”Măsuri speciale” pentru zonele în carantină

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 martie 2021, 9:30 Actualitate | Coronavirus


Voluntar împarte lumina de Înviere, Paște 2020
Foto: Gabriel Bejan
Secretarul de stat în cadrul Ministerului de Interne, Raed Arafat, a declarat, referindu-se la Paşte, că speranţa este ca anul acesta să existe o mai mare libertate comparativ cu anul trecut, transmite News.ro.

”Speranţa noastră este să se ajungă să fie mult mai bine decât anul trecut, adică să nu se sărbătorească în sensul cum s-a sărbătorit anul trecut, ci mult mai bine şi mai aproape de normalitate. Normal că aceste lucruri pot fi discutate, nu vin acum să spun că va fi aşa sau va fi aşa, asta nu e o decizie care o ia doctorul Arafat, e o decizie care se discută, care se ia ca de obicei la nivelul Grupului tehnico-ştiinţific, care propune la nivelul CNSU şi aşa mai departe”, a declarat Raed Arafat, la Digi 24, luni seară, referindu-se la perioada sărbătorilor de Paşte. Arafat a adăugat că totul depinde de situaţia epidemiologică.

”Speranţa noastră este să avem o mai mare libertate decât a fost anul trecut. Depinde şi de situaţia epidemiologică şi de toate celelalte aspecte. Dar să vin să spun că mutăm ora şi schimbăm slujba, aşa ceva vă daţi seama că sunt bazaconii”, a mai declarat Arafat.

Secretarul de stat a precizat că în unele zone care ar putea fi de Paşte în carantină, ar putea fi luate unele măsuri speciale.

”Este posibil, dacă există zone mult mai afectate şi situaţia în ele mult mai gravă, să fie alte măsuri luate. Sperăm să ajungem la Paşti să avem o situaţie mai normală, dar dacă sunt zone sub carantină, care sunt mai afectate, poate că acolo vor fi măsuri speciale, se vor adapta măsurile pentru noaptea Paştelui. Dar nu mă grăbesc să mă pronunţ eu”, a declarat Raed Arafat.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2901 vizualizari

  • +10 (34 voturi)    
    cat de cinic (Marţi, 16 martie 2021, 9:46)

    Alin Delin [utilizator]

    Cat de cinic trebuie sa fi sa te compari cu anul trecut.
    Anul trecut totul era inchis, nu aveai voie sa intri in cimitir sa cureti mormintele si sa aprinzi o lumanare.
    Individul asta e mega nesimtit.
    • -10 (20 voturi)    
      hehe (Marţi, 16 martie 2021, 10:21)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Hai draguta, mai incearca o data da mai scurt si fara accent rusesc. Fa si matale un efort.
      • -1 (3 voturi)    
        Dragule (Marţi, 16 martie 2021, 13:19)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Pana mai ieri in Rusia, China, Corea de Nord drepturile fundamentale erau aruncate la lada de gunoi, erau un moft.
    • 0 (8 voturi)    
      N-as vrea sa par sarcastic... (Marţi, 16 martie 2021, 11:38)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      ... da' sa nu fie altfel de lumanari de aprins prin perioada aia la cum evolueaza lucrurile...
      • -4 (4 voturi)    
        Da dragule (Marţi, 16 martie 2021, 13:19)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Am avut o rata de dece de 50%.
    • 0 (6 voturi)    
      Tu esti? (Marţi, 16 martie 2021, 13:07)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Tu esti romanul tipic traditional care face curatenie doar intr-o anumita data din an, pentru ca asa e "traditia'?
      • -2 (8 voturi)    
        nu dragule (Marţi, 16 martie 2021, 13:20)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui JustinCase

        Is genul de om care pune pret pe libertate.
        Daca nu imi placea libertatea si iubeam decizile partidului mergeam in China sau Rusia.
  • 0 (8 voturi)    
    ieri 'plangea' (Marţi, 16 martie 2021, 9:55)

    Mistrelutz [utilizator]

    ca nu sunt paturi ATI, ca situatia e grava..si acum are tupeu sa vorbeasca de ... 'mai mare libertate'
  • +7 (13 voturi)    
    in traducere (Marţi, 16 martie 2021, 10:48)

    licasamadau [utilizator]

    Se are in vedere declararea starii de urgenta si inchiderea totala, dar dl. Arafat spera sa nu.
    • +1 (9 voturi)    
      Arafat e primul care ar inchide Romania (Marţi, 16 martie 2021, 11:42)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui licasamadau

      asta cu 'sper ca nu' e o vrajeala

      el ar inchide romania daca ar putea ca el oricum e platit gras indiferent daca Romania e in stare de pace sau razboi.

      NU se are in vedere starea de urgenta, omul asta e disperaty sa socheze prin asemenea mesaje.

      NU va mai exista stare de urgenta in Romania dintr-un motiv simplu: doar Johannis poate decide asta si el a inteles ca ar insemna o distrugere a economiei
  • +10 (18 voturi)    
    privind retrospectiv (Marţi, 16 martie 2021, 10:58)

    bobo2 [utilizator]

    e evident ca masurile impuse anul trecut in primavara au fost aberante si inutile.
    • 0 (10 voturi)    
      Si in plus (Marţi, 16 martie 2021, 11:35)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      Pentru o varianta a virusului mai greu transmisibila, aproape fara imbolnaviri la copii si care dadea o forma de boala mai usoara.
    • 0 (10 voturi)    
      Asha, dupa razboi, oricine e priceput... (Marţi, 16 martie 2021, 11:42)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bobo2

      N-ai de unde sti cum ar fi fost daca nu se luau masurile alea, plus ca in perioada aia nimeni nu stia cat de periculos e virusul. Si mai aveam si exemplul Italiei si Spaniei, unde doctorii ajunsesera sa decida cine prinde loc la ventilatie mecanicas si cine e lasat sa moara prin sufocare. Si ca noi a facut mai toata lumea. Iar din care au incercat herd imunization, au ajuns in situatii similare cu Spania si Italia (de exemplu UK).
  • -3 (3 voturi)    
    A zis-o Gica Hagi... (Marţi, 16 martie 2021, 11:44)

    n4c [utilizator]

    ... mai scurt si mai concis:

    sa fie bine ca sa nu fie rau!
  • 0 (8 voturi)    
    E nitel absurd totusi... (Marţi, 16 martie 2021, 11:47)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cand stii ca numarul de infectari e mult peste ce se raporteaza pentru ca multi se testeaza acasa si nu zic nimic, cand in 2-3 saptamani ai ajuns de la 950 la peste 1200 de paturi ocupate la ATI, cand te uiti la tarile din jur si vezi ca toata Europa e in plin val 3, eu nu inteleg de unde vine optimismul asta cu pastele...

    A, daca ai fi spus ca bagam acum lockdown o luna ca sa ne putem sarbatori pastele in voie, as intelege. Dar asha...

    Oricum in 2-3 saptamani maxim veti fi obligati sa declarati lockdown oricate paturi ATI visati voi sa mutati la covid.
  • 0 (10 voturi)    
    Maria Sa (Marţi, 16 martie 2021, 11:49)

    Itsoc [utilizator]

    infantilizarea asta o observa in toate tarile vestice.

    copii, anul asta POATE o sa vina Mosul daca sunteti cuminti si respectati masurile apoi cand se apropie momentul promis, well...stiti? situatia e destul de grava copii, nu putem sa va oferim ce v-am promis DAR daca faceti vaccinul, acceptati pasaportul vaccinal SI creditul social chinez, POATE veti avea 2 zile libere in care sa va vizitati familia.

    dupa aia va bagam inapoi in casute pentru ca n-ati fost cuminti, ati facut gratare cu familia si uite, au crescut "cazurile".

    si apoi totul se repeta si trece anul.

    chiar nu observa nimeni ca este o agenda coordonata la nivel de detaliu, PR, marketing, comunicare, pana si discursurile sunt IDENTICE pentru toate tarile din Vest?

    cat o vom mai tine asa? pana devenim drone biologice, incapabile de gandire proprie? pana cand ne vom mai abuza copiii si vom distruge generatiile actuale? cred ca nimeni nu realizeaza dimensiunea dezastrului psihic pe care masurile tampite le-au cauzat.
    • 0 (6 voturi)    
      pai (Marţi, 16 martie 2021, 13:13)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      hai sa-ti raspund la intrebarea "cat o vom mai tine asa?" tot cu o intrebare - cat timp dureaza in medie o pandemie? deci, te-ai lamurit sau esti deja "o drona biologica incapabila de gandire proprie"? :)
      • 0 (0 voturi)    
        sper sa ai dreptate (Joi, 18 martie 2021, 8:25)

        Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Dar vorbim peste 2,3 ani.
        Tare mi ca suntem tot ca imi acelas punct.
        O sa avem in continuare certificat de vaccin
        Vaccinurile trebuie facute periodic la 6 luni , 1 an pentru a putea calatori
        Testele sunt necesare
        Apar noi tulpini
    • +1 (7 voturi)    
      campania e coordonata la nivel mondial (Marţi, 16 martie 2021, 13:23)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      Idea e foarte buna, o singura chestie:
      Campania e coordonata la nivel European/Mondial.
      Peste tot exista aceleasi roluri, aceleasi povesti , aceleasi promisiuni.
      Legat de pishoze, lumea a inceput sa ia situatia de fapt ca fiind normala, daca acum 2 ani ziceam ca ajungem intr-o situatie din astea toti te faceau in fel si chip.
      Pratic noi am devenit niste resurse in ochii guvernelor. Atat si nimic mai mult.
      • +1 (5 voturi)    
        asa e si ideea (Marţi, 16 martie 2021, 13:34)

        Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

        pastrezi situatia asta pentru 1-2 ani pana cand oamenii se obisnuiesc cu genul asta de viata in care nu mai au drepturi, nu mai au autonomie asupra vietii lor sub nicio forma si in felul asta dai nastere unei clase de asseturi umane pe care le poti chiar tranzactiona pe bursa.
        un soi de sclavi moderni supusi cu ajutorul "pandemiei" si tehnologiei de supraveghere unei clase elitiste care acum lucreaza din greu la subjugarea intregii umanitati: elite, politicieni, jurnalisti, doctori, avocati.
    • +1 (5 voturi)    
      slugile (Marţi, 16 martie 2021, 15:37)

      Itsoc [utilizator] i-a raspuns lui Itsoc

      normal ca imi iau minusuri, slugile se simt deranjate atunci cand vorbesti de stapanii/agresorii lor.

      e greu pana stabilesti o relatie stat-cetatean ca intre abuzator si victima si dupa aia poti face orice din victime si ironic, tot victimele vor sari sa-si apere agresorii.

      trista specie suntem.
  • 0 (6 voturi)    
    mda (Marţi, 16 martie 2021, 12:21)

    SoulSearcher [utilizator]

    daca mai dureaza pandemia vreo 2-3 ani, eu zic ca scapam de pochi si de biserici.. ca o sa dea faliment :DDDD

    colaborat cu faptul ca pochii nu mai trebuie platiti din bugetul de stat, si cultele trebuie sa se autofinanteze

    si eu zic ca ne vom indrepta spre o normalitate
  • 0 (8 voturi)    
    Nu mai tace? (Marţi, 16 martie 2021, 12:29)

    Alui [utilizator]

    Cine e asta sa se bage in seama atat? Guvernul decide masurile, nu el!
    De ce nu e demis inca, dupa multele greseli comise, ma mira putin. Dar fiind vorba de un guvern PNL, acum PNL-USR plin de incompetenti care nu vor sa-si asume raspunderea, ascunzandu-se dupa “delegari de semnatura”, nu ma chiar mira.
  • -2 (6 voturi)    
    din dorinta de mai bine (Marţi, 16 martie 2021, 12:32)

    mmmircea [utilizator]

    iti doresc tumori maligne, nea arafate.
  • -3 (3 voturi)    
    inconstienta (Marţi, 16 martie 2021, 14:18)

    clujanu [utilizator]

    Unii cetateni refuza sa se protejeze pe ei si persoanele cu care intra in contact. Ei nu au nici o vina. Arafat este de vina ca le spune adevarul. Daca ne batem joc de masurile de prevenire de Pasti vom sta din nou acasa ca anul trecut.
    • 0 (0 voturi)    
      a vs b (Joi, 18 martie 2021, 8:26)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui clujanu

      Ce e mai important
      Viata normala vs Masurile Pandemice
      Viata normala totusi a adus progres dealungul istoriei
      Masurile Pandemice au adus falimente, au creat pishoze.
  • 0 (0 voturi)    
    Ei spera... (Marţi, 16 martie 2021, 20:03)

    VOX. [utilizator]

    Dar, din pacate...