Prefectul Capitalei: Încercăm să prevenim carantinarea Bucureștiului sau să ne pregătim pentru această situație

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 19:14 Actualitate | Coronavirus


Alin Stoica
Foto: Facebook
Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a declarat că dacă în a doua parte a săptămânii se păstrează trendul crescător de cazuri de coronavirus în București va fi o ședință pentru a vedea dacă se impun măsuri în anticiparea carantinării.

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, anunță, la Europa FM, că în condițiile în care spitalele din București sunt din nou în criză de locuri la ATI, pentru bolnavii de COVID-19, autoritățile locale vor încerca să sprijine aceste unități, în contextul în care spitale precum Marius Nasta nu mai au locuri nici pentru pacienții Covid-19 cu forme mai puțin grave.

”Da, este adevărat că situația nu este foarte bună. (…), a spus Alin Stoica.

”Conform legii, carantinarea se impune la 6 la mie”, a declarat prefectul Capitalei, Alin Stoica, dar spune că luni va discuta cu reprezentanții Direcției de Sănătate Publică și cu cei ai ISU despre evoluția pandemiei în Capitală, care acum este de aproape 4 la mie de locuitori.

“Dacă pot fi luate măsuri suplimentare de prevenire a carantinării, le vom adopta”, spune prefectul Bucureștiului.

Reprezentantul Guvernului adaugă: “Voi solicita atât DSP, cât și ISU să vedem seria de date și să facem o mică prognoză, să vedem în a doua parte a săptămânii dacă se păstrează trendul. Dacă se păstrează, să avem o altă ședință și să vedem dacă se impun alte măsuri în anticiparea carantinării, trebuie să vedem dacă putem face ceva să prevenim această evoluție sau să ne pregătim pentru această situație.”

Citește și:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11824 vizualizari

  • 0 (54 voturi)    
    Dobitoci (Duminică, 14 martie 2021, 19:20)

    PrivireCritica [utilizator]

    Daca cineva decide carantinarea Bucurestiului dupa date arbitrare si manarite de clica usrista-securisto-voiculescu-arahat urmeaza un iures cum nu s-a mai vazut din decembrie 89! Astept cu interes cum arabul va spune iar ceva de Paste :) Oricum toate masurile lor sunt arbitrare si ilegale, ora 22:00 e complet arbitrara, poate se leaga de obiceiurile arabesti si chemarea muezinului, ca europeana sigur nu e !!
    • -8 (42 voturi)    
      Tu esti in 2021? (Duminică, 14 martie 2021, 19:52)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      Ce limbaj de șoșoc rămas în '75
    • -10 (30 voturi)    
      . (Duminică, 14 martie 2021, 20:24)

      AlterEgo21 [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      De-abia astept sa te vad in strada! Poate o amenda iti mai taie iuresul!
    • +5 (29 voturi)    
      Subscriu (Duminică, 14 martie 2021, 20:52)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui PrivireCritica

      O sa ies pe strada, o sa ies la orice protest! Acum nu ma impiedica decat faptul ca as putea fi confundat cu dobitocii Sosoacai, dar daca decid iar carantina nu mi va mai pasa!
  • +1 (35 voturi)    
    ... (Duminică, 14 martie 2021, 19:27)

    tirolez [utilizator]

    Tineti cu dintii de scoli si tot o sa ajungeti sa le inchideti si sa puneti pe butuci tot orasul si spitalele.
    • -5 (19 voturi)    
      Tu n-ai tinut cu dintii. E vizibil! (Duminică, 14 martie 2021, 20:30)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      "Tineti cu dintii de scoli..."

      Tu n-ai tinut cu dintii. E vizibil!
      • -1 (1 vot)    
        :D (Luni, 15 martie 2021, 1:27)

        Casargoz [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Nu are rost sa polemizati.
    • 0 (0 voturi)    
      nu de la mersul la scoala se raspandeste virusul (Luni, 15 martie 2021, 22:45)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Pe scurt avem urmatoarele situatii

      1. Oamenii nu poarta masca corespunzator sau deloc masca - am un amic care continua sa faca pe nebunul si nu poarta masca - a luat o doza scurta de covid si cred ca mai asteapta una mai mare si mai nasoala - ca sa scapi de ei amenzi la greu

      2. Tipul de masca purtat este pentru fite adica nu este cea medicala si atunci cum sa nu iei virusul??? Nu am vazut ca lumea sa foloseasca preponderent mastile sanitare. De ce?

      3. Deschiderea restaurantelor si a cafenelelor a fost cea mai mare tampenie.Acolo sunt mastile jos si unii intind mai mult decat este cazul nefolosirea mastilor Mergi la teresa, este frig, ghinion, te retragi
  • +12 (22 voturi)    
    Solutia e simpla: (Duminică, 14 martie 2021, 20:03)

    marc.andre [utilizator]

    Faceti muuult mai putine teste.
    Ca la Buzau. Adica, zero.
    • +4 (10 voturi)    
      Daca numarul (Duminică, 14 martie 2021, 21:13)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      de morti si cazuri grave/ 1000 de locuitori, e la fel, chiar ca e o solutie! Am vazut cat de mult a ''ajutat'' testatul intregii tari, in Slovacia, de ex!
    • +2 (12 voturi)    
      Chiar daca fac teste mai putine... (Duminică, 14 martie 2021, 21:18)

      FortApache [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      Cine le verifica? Cate au fost facute? Cati sunt pozitivi? Cati nu?

      Sa nu spuneti ca DSV...:)))

      Apoi cine le centralizeaza si cine semneaza pentru ele? (Cifrele astea)

      Sunt o sumedenie de posibilitati de masluire in functie de ce Trebuie si cat Trebuie, sa fim seriosi...astia nici acum nu se intereseaza de pozitivi si carantina respectiva...
  • +4 (18 voturi)    
    Cine e acest domn? (Duminică, 14 martie 2021, 20:16)

    of of [utilizator]

    Cum a ajuns un partiduleț de 5% să pună prefect la București și, mai ales, de ce l-au ales pe acest domn?
    Asta voia și Vlad Voiculescu pe când era consilier general, carantinarea.
    Nu vorbești în spațiul public de carantina la indice 4, totuși. E avid de atenție?
    Carantinarea în sine nu reduce transmiterea ÎN ORAȘ, nici nu crește nr de paturi în spitale.
    Alte măsuri sunt necesare, dar costă (economic).
  • +6 (18 voturi)    
    CFR sfideaza codurile rosii (Duminică, 14 martie 2021, 20:36)

    Petrul [utilizator]

    Vin spre Bucuresti chiar acum cu trenul. Doua vagoane burdusite si alte 7 complet goale. Voi sesiza autoritatile. Unii trag greu prin spitale si altii sunt de o ignoranta sfidatoare. Rog si redactia Hotnews sa discute/ adreseze autoritatilor acest aspect.
  • +1 (21 voturi)    
    Carantina in 2 saptamani (Duminică, 14 martie 2021, 20:58)

    JoeTheDow [utilizator]

    Astia de la USR+ au venit setati sa inchida lumea in case. Vezi Timisoara unde Fritz a vorbit de carantina din prima saptamana si nu s-a lasat pana nu a impus-o.

    Dar ... oi. Insa o sa fie bine, o sa protejam batranii care oricum sunt omorati in spitale de personalul medical absolut incompetent.
  • 0 (14 voturi)    
    Apocalipsa PNL-USR-UDMR (Duminică, 14 martie 2021, 20:59)

    Zummm [utilizator]

    La turatie maxima. Sa traiti Bineee cum a zis corsarul de apa dulce
  • +4 (10 voturi)    
    "incercam sa prevenim carantinarea Buc" (Duminică, 14 martie 2021, 21:23)

    FortApache [utilizator]

    Pe cuvant ca nu inteleg cum va face aceasta incercare de prevenire din moment ce zice de o prognoza pe datele de la DSP si ISU....

    Date bazate pe "loz in plic" poate :)))
  • -1 (19 voturi)    
    Nu se respecta masurile. (Duminică, 14 martie 2021, 22:06)

    mihai18 [utilizator]

    In Bucuresti sambata a fost mai racoare, a plouat putin. Sunt terase, restaurante cu spatii chipurile deschise, dar care sunt imprejmuite ermetic cu prelate de plastic. Inauntru sambata pe la 5 pm unele erau pline ochi, 5 oameni la masa, masa langa masa.
    In spitale stau in salile de asteptare cate 10 - 20 de oameni (apartinatori) unul langa altul. Nu se deschide nicio usa.
    Bisericile : in unele stau oameni cu masti, dar om langa om si fara nicio aerisire. In altele , fara masti.
    Magazine mici, librarii de 30 m² cu 10 oameni inauntru, nearisite, alte medii de propagare.
    De METROU ce sa mai zici...

    Asa ca prefectul sa lase gargara. E buna pt televizor.

    Exista 3 probleme :

    1. romanii nu au reguli elementare de igiena si ii trage curentul , in general.
    2. In plus toti sunt smecheri si legea e pt fraieri.
    3. Iar sefimea (partide, primarii, ministrii) e formata doar din oameni fara legatura cu realitatea (de la metrou, din microbuzele navetistilor, de la cfr, din spitale, din scoli). Adica sunt romanii smecheri care n au lucrat o zi in viata lor, dar sunt buni sa faca legi.
    • 0 (4 voturi)    
      Ar fi perfect adevarat ce spui, (Luni, 15 martie 2021, 6:51)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui mihai18

      daca nu ar fi acelasi lucru si la altii! De fapt, asta nu infirma ce spui, e posibil sa spuna ca si altii sunt la fel ca noi, dar, se pare ca e mai bine ca la multi la noi. Uita te la numarul de morti la milion(pe worldometers) si o sa vezi ca Romania e abia pe locul 24 in Europa!
  • 0 (6 voturi)    
    Momentul in care realizezi... (Duminică, 14 martie 2021, 23:35)

    Irina25 [utilizator]

    ...ca psd-ul nu trebuie sa faca nimic, ca sa revina la putere,
    • -1 (1 vot)    
      Hmmm (Luni, 15 martie 2021, 9:38)

      Sah [utilizator] i-a raspuns lui Irina25

      Trebuiau ca slujbasii puteriii sa bage psd in discutie...ca alte ''argumente'' nu mai au!!
      • 0 (0 voturi)    
        trebuiau sa puna (Luni, 15 martie 2021, 22:53)

        ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sah

        Oameni pregatiti si care judeca/gandesc.

        Astia de acum sunt cel mult o gluma buna - incepem cu Comitetul national de lupta impotriva virusului/ vaccinare, continuam cu expertul CHereches care continua sa ne spuna ca nu conteaza tipul de anvelopa, dai inainte cu AZ, mergem mai departe la vesnicul linistit adica la regretatul pentru unii PM Ludoviche si incapacitatea domniei sale de a se opune scurtcircuitarii sporurilor aberante si trecem in mare viteza pe langa Barna care nu isi vede barna din proprii sai ochi legata de fondurile europene
  • 0 (6 voturi)    
    Hmmm (Luni, 15 martie 2021, 1:14)

    Sah [utilizator]

    Astept un arrticol despre nesimtitul ce Citu care face lumea terorista dupa bunul plac!!
    Cum se poate ca un conducator politic sa-si numeasca cetatenii teroristi???
    Hotnews nu se simte deloc deranjat de aceasta declaratie fascista??????
    Banul a mancat toata omenia din oameni???
  • 0 (0 voturi)    
    bre badie... (Luni, 15 martie 2021, 22:56)

    ..13 [utilizator]

    Cred ca inca mecanismele de raspandire ale viruslui nu sunt complet intelese de Prefectul numit politic - pacat de noi, bucurestenii atarnati la atatia politicieni redusi