Cîțu: Am cerut creșterea numărului de paturi ATI / Ne pregătim pentru un număr mai mare de cazuri, pentru a fi precauți

de N.O.     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 17:13 Actualitate | Coronavirus


Guvernul Citu
Foto: Guvern
Premierul Florin Cîţu a solicitat, duminică, la şedinţa Centrului Naţional de Conducere şi Coordonare a Intervenţiei (CNCCI), identificarea unor spitale noi care să se alăture celor existente în lupta anti-COVID, creşterea la 1.600 a numărului real de paturi la ATI, asigurarea stocurilor necesare de medicamente şi continuarea vaccinării în forţă.

El a precizat pe Facebook că, deocamdată, în România nu este o creștere accelerată a infectărilor, însă autoritățile se pregătesc și pentru un număr mai mare de cazuri, pentru a fi precauți.

Postarea premierului:

  • Am participat la ședința CNCCI, de astăzi , pentru că vreau sa ma asigur că pacienții și personalul medical vor avea tot ce le trebuie pentru a trece cu bine peste valul 3 al pandemiei.
  • Deocamdată, in România nu este o creștere accelerată a infectărilor și putem sa împiedicăm acest lucru, dacă ne vaccinăm și dacă respectăm măsurile de protecție.
  • Ne pregătim însă și pentru un număr mai mare de cazuri, pentru a fi precauți și a nu fi luați prin surprindere .
  • Din acest motiv am cerut :
  • 1. Creșterea numărului real de paturi ATI la 1600. Identificarea unor spitale noi care ar putea sa se alăture celor existente in lupta anti-COVID.
  • 2. Asigurarea stocurilor necesare de medicamente in toate spitalele care tratează pacienții cu COVID-19.
  • 3. Asigurarea echipamentelor de protecție pentru cadrele medicale.
  • 4. Un plan clar pentru situația in care va fi nevoie de detașări de cadre medicale.
  • 5. Continuarea vaccinării in forță.
  • Nu trebuie sa uităm ca evoluția pandemiei depinde de fiecare dintre noi, nu doar de autorități.
  • Ne vaccinăm, respectăm măsurile de protecție și așa salvăm vieți.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3176 vizualizari

  • +5 (11 voturi)    
    :)) de cerut se cere de cativa ani (Duminică, 14 martie 2021, 17:58)

    Mistrelutz [utilizator]

    ciudat cum..deschizi scoli si altele ,dar in acelasi timp pregatesti paturi ATI. sau cel putin vrei mai multe paturi..ca de primit mai greu oricum.
  • +6 (12 voturi)    
    ati crescut si (Duminică, 14 martie 2021, 18:47)

    ALFY [utilizator]

    sectiunea conductorilor electrici in spitalele respective?
    Ati facut modificari la exhaustare pr eliminarea surplusului de oxigen, sa nu arda totata sectia ca fanul?

    Altfel prajeala placuta la o adicä...
    • 0 (4 voturi)    
      nope (Duminică, 14 martie 2021, 19:40)

      adrhc [utilizator] i-a raspuns lui ALFY

      ...
  • -1 (13 voturi)    
    Asta inseamna ...viziune! (Duminică, 14 martie 2021, 19:32)

    mike123 [utilizator]

    Dupa un an si jumatate de Pandemie! Bravos Guvern, bravos PNL-USR! Bravos Citu!
    Le-ati inchis gura rautaciosilor din opozitie!
  • +3 (5 voturi)    
    Dar? (Duminică, 14 martie 2021, 19:45)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Dar acum cate paturi de ati sunt?
  • +3 (5 voturi)    
    daca (Duminică, 14 martie 2021, 21:25)

    adrhc [utilizator]

    stai in pat (legat) si nu te îngrijește nimeni (ca medici mai mulți nu a cerut) atunci imi dau seama cât de “bine” va fi pt viitorii pacienți
  • +1 (3 voturi)    
    O strategie de succes (Luni, 15 martie 2021, 0:03)

    vasile78 [utilizator]

    1.7 milioane de doze facute in Romania pana acum puteau inseamna 1.7 milioane de oameni vulnerabili (batrani si bolnavi cronici) care ar fi fost protejati impotriva formei grave de boala (deci si a internarii la ATI). Asta s-ar fi tradus intr-un numar mai mic de internari la ATI si automat de morti.
    Da, veti spune ca un vaccin inseamna 2 doze, dar UK a experimentat cu succes imunizarea doar cu o doza care de fapt elimina raul cel mai mare.....forma grava cu internare la ATI si posibila moarte.
    In orice caz, campania asta de vaccinare (la ce aud in jurul meu - multi oameni care fac pe langa lista, doze facute la liber seara, etc) inseamna un mare haos, o rusine pentru un guvern care a sustinut sus si tare ca poate fi mai performant decat PSD. Probabil niste demisii dupa finalizare se vor impune - Ciuca, Gheorghita, Voiculescu, Bode.
  • 0 (4 voturi)    
    gagiul e afon (Luni, 15 martie 2021, 0:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    precauti e cind nu deschideti scolile, faptul ca aduceti mai multe paturi inseamna ca sinteti sugubeti. pnl si iohanis sint pe linga a ceea ce inseamna romania si un stat modern cu oameni scoliti pe bune.
  • +2 (2 voturi)    
    Mai spun odata si am sa ma las pagubas... (Luni, 15 martie 2021, 3:02)

    FortApache [utilizator]

    Asta efectiv ne ia de babalai prin piata la Obor sau e dus cu pluta si chiar crede ce spune.

    Are miliarde pe mana si face "eforturi" aproape de superman pentru 100 de paturi ATI in toata Romania in plus dupa un an de zile ...ce-i drept poama cealalta a fost Premier mai mult decat Citu.

    Ce se intampla? Traim in zona crepusculara si nu ne dam seama :)))