Iordania - Ministrul Sănătăţii a fost demis după ce şapte bolnavi de Covid-19 au murit din cauza unei pene de oxigen în spital

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 14 martie 2021, 6:54 Actualitate | Coronavirus


Iordania
Foto: Wikipedia
Ministrul iordanian al Sănătăţii a fost demis după ce şapte bolnavi de Covid-19 au murit din cauza unei pene de oxigen la un spital nou, care tratează pacienţi infectaţi cu noul coronavirus, iar poliţia a fost mobilizată pentru a ţine sub control sute de rude nemulţumite, transmite Reuters, preluat de Agerpres. Pana de oxigen a avut loc sâmbătă la saloanele de terapie intensivă, maternitate şi de coronavirus, la un nou spital de stat aflat la vest de capitala Amman. Premierul Bisher al Khaswaneh l-a concediat pe ministrul Sănătăţii Nathir Obeidat, a prezentat scuze publice, spunând că guvernul poartă întreaga responsabilitate pentru incident. ”Aceasta este o greşeală gravă care nu poate fi justificată sau acceptată. Mi-e ruşine de asta şi nu o voi justifica", a spus Khaswaneh.

Obeidat a precizat că poartă ”responsabilitatea morală” pentru decesele pacienţilor, care erau trataţi pentru Covid-19 când secţiile au rămas fără oxigen timp de aproape o oră.

Regele Abdullah a vizitat spitalul într-o mişcare despre care oficialii au susţinut că a avut loc pentru a dezamorsa tensiunile.

Furia împotriva autorităţilor a dus în trecut la tulburări civile în Iordania.

”Cum se poate întâmpla aşa ceva într-un spital ca acesta?” a spus el la intrarea în spitalul de milioane de dolari, care a şi-a început activitatea în august anul trecut.

Unii politicieni au afirmat că incidentul indică o administrare defectuoasă majoră în spitalele guvernamentale.

Iordania se confruntă cu o creştere a infecţiilor cu Covid-19, atribuite în principal transmiterii rapide a variantei de coronavirus identificate pentru prima dată în Marea Britanie, şi a anunţat săptămâna trecută măsuri mai stricte pentru a reduce răspândirea bolii.

Iordania a raportat joi 8.300 de cazuri noi de COVID-19 şi cel mai mare număr zilnic de morţi de când a apărut prima dată pandemia în regat, acum un an.

Ţara, cu o populaţie de aproximativ 10 milioane de locuitori, a înregistrat în total 385.533 de cazuri de Covid-19 şi 5.224 de decese.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1080 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    in Iordania o fi posibil (Duminică, 14 martie 2021, 8:05)

    mbembe [utilizator]

    in Romania mujdeiul comunist a intrat adanc in sange si este mult mai important ca forma fundului sa repete perfect fotoliul!
  • -1 (5 voturi)    
    arafat,se aude? catu,se aude? vv,se aude? (Duminică, 14 martie 2021, 8:39)

    Alin Delin [utilizator]

    arafat,se aude? catu,se aude? vv,se aude?orban, se aude? kwj , se aude?
  • +5 (5 voturi)    
    aha (Duminică, 14 martie 2021, 8:43)

    real didi [utilizator]

    in romania nu ai sa vezi asa ceva, indiferent cati mor arsi in spitale sau ucisi de medici incompetenti. voiculescu ar fi spus ca de vina e ala care se ocupa de robinetul de oxigen...
  • +5 (5 voturi)    
    Asta atitudine! (Duminică, 14 martie 2021, 8:43)

    Iomen [utilizator]

    Nu ca la noi. Apropo, a trecut 1 luna jumate de la incendiul de la Bals; acum avem niste instructiuni macar pentru desfasurarea activitatii in sectiile ATI in siguranta!?
    Eu tot ce am auzit sint scandaluri pe liste...Inca mai facem ce faceam si inainte de incendiu. Scormonim date sa aflam de ce 0,nu stiu cat % din vaccinuri nu ar fi fost facute in ordinea stabilita de lege.
  • +4 (4 voturi)    
    accident spital (Duminică, 14 martie 2021, 8:59)

    atc [utilizator]

    O scurta comparatie:
    - Iordania, monarhie araba - 7 morti in accident in spital de stat: "Premierul Bisher al Khaswaneh l-a concediat pe ministrul Sănătăţii Nathir Obeidat, a prezentat scuze publice, spunând că guvernul poartă întreaga responsabilitate pentru incident. ”Aceasta este o greşeală gravă care nu poate fi justificată sau acceptată. Mi-e ruşine de asta şi nu o voi justifica"
    - Romania, republica membra UE- 19 morti in incendiu in spital de stat: Premierul Citu, NU l-a concediat pe Min. Sanatatii V. Voiculescu, iar guvernul NU isi asuma nici o responsabilitate. Cat despre rusine...., cine s-o aiba? Astia?!
    • 0 (2 voturi)    
      Pai cre' ca ... (Duminică, 14 martie 2021, 18:43)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui atc

      ... ai descris si matale diferenta esentiala.

      Iordania e monarhie. Constitutionala, ce-i drept, da' cu putere legislativa si executiva extrem de ample ale monarhului. Regele poate sa refuze ratificarea oricarei legi votate in parlament, cu exceptia cazului in care parlamentul voteaza din nou s-o treaca cu o majoritate de doua treimi + 1. Regele poate dizolva parlamentul si demite guvernul fara sa intrebe pe nimeni, si poate amana alegerile pe termen nedefinit. Regele poate convoca sau termina sesiuni parlamentare cum ii place lui. Regele trebuie sa aprobe (sau nu) orice amendament la constitutie, si numeste personal si poate concedia orice judecator. Pana-n 2011 regele numea personal guvernul, de-atunci incoace guvernul e format din membri aprobati de parlament, da' regele in continuare desemneaza premierul.

      In conditiile astea, pe drept cuvant guvernul, numit de rege, isi poate asuma raspunderea pentru ce se intampla in tara. Indiferent ce partid isi trimite oameni in parlament, controlul regelui asupra vietii sociale si politice a regatului e atat de strans incat nu ai situatia de la noi, unde PSD, cu mici pauze, a guvernat neintrerupt, direct sau prin interpusi, din 1989 incoace, si acuma incep sa plesneasca facaturile din tot timpul ala. Ca sa poti cere resonsabilitate din partea guvernului, tre' sa ai macar o legislatura completa fara ingerinte politice in probleme de specialitate, care n-ar trebui politizate. Aia nici macar acuma nu se intampla - PNL e partidul care are cea mai mare greutate in parlament si-n guvern, si PNL, chiar daca-i mai spalat decat PSD, nu e fundamental diferit.
      • +1 (1 vot)    
        Iordania (Duminică, 14 martie 2021, 20:38)

        atc [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

        Cred ca diferenta esentiala e ca Iordania nu are un PSD pe care sa dea vina. Guvernul care conduce isi asuma responsabilitatea pe timpul guvernarii. Nu-si poate lua un time-out de f'o 4 ani, cat pot injura vechea guvernare, fara nici o raspundere. Crezi ca la un incendiu intr-o uzina, cu victime, procurorul ancheteaza daca fostul director - demis acum un an juma'- a verificat prizele? Sau e tras actualul director la raspundere daca a/ n-a facut-o?
        • 0 (0 voturi)    
          Iordania n-are PSD, da' ... (Luni, 15 martie 2021, 14:22)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui atc

          ... PSD n-are nici Corea de Nord. Drept e, nu incape comparatie. Voiam doar sa zic ca PSD, la modul la care exista la noi, nu poate functiona intr-o autocratie, indiferent ca-i dictatura comunista sau monarhie constitutionala care acorda foarte multa autoritate regelui. In regimuri de gen, insa, abuzurile-s mult mai la vedere si populatia e mult mai limitata in ce poate face impotriva lor. Noi cel putin putem sa mergem la vot, chiar daca mult prea multi aleg sa n-o faca. Daca am avea constant prezenta la vot peste 80%, PSD n-ar avea cum sa existe. Chiar si-asa, cu PSD existand, dac-am avea constant peste 80% prezenta la vot, PSD ar muri rapid.
          • 0 (0 voturi)    
            responsabilitate (Luni, 15 martie 2021, 17:05)

            atc [utilizator] i-a raspuns lui Eu the first

            1.Eu m-am referit la responsabilitate. Parca guv. Ponta a cazut din cauza Colectiv. Un incendiu intr-un local privat, in care niste tineri s-au dus sase distreze, conform propriilor optiuni. La Bals, intr-un spital de STAT, au ars oameni in varsta care au fost internati conform unui protocol al STATULUi. Si guvernantii ne rad in nas! Vezi diferenta?
            2. Pai, dupa ce "PSD va muri rapid", pe sustinatorii lui ( majoritari in Ro.) ii mai pastram? Ca si ei ne cam fac de rusine in minunata U.E.