AstraZeneca anunţă noi reduceri ale livrărilor de vaccin anti-COVID în UE

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 martie 2021, 15:59 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri AstraZeneca
Foto: Handout / AFP / Profimedia
Grupul AstraZeneca a anunţat sâmbătă noi reduceri ale livrărilor vaccinului său împotriva COVID-19 în Uniunea Europeană, invocând restricţii la export, relatează AFP, potrivit Agerpres.

"AstraZeneca anunţă cu regret o scădere a livrărilor de vaccinuri împotriva COVID-19 în Uniunea Europeană, în pofida efortului său neobosit de a accelera aprovizionarea", a declarat un purtător de cuvânt.

Confruntat cu dificultăţi de producţie, grupul a decis să apeleze la siturile sale de producţie din afara UE pentru a asigura livrările Celor 27 dar "din nefericire, restricţii ale exporturilor vor reduce livrările în primul trimestru şi cel mai probabil în al doilea", a adăugat purtătorul de cuvânt.

Grupul are drept obiectiv livrarea a 100 de milioane de doze în prima jumătate a anului, 30 de milioane în primul trimestru şi 70 în al doilea.

Foarte criticată pentru lentoarea livrărilor în Europa şi întârzierile grupului AstraZeneca, Comisia Europeană, care a negociat contractele în numele celor 27 de state membre, mizează pe o intensificare a livrărilor în al doilea trimestru.

Acestea ar putea atinge un ritm mediu de 100 de milioane de doze pe lună din aprilie până în iunie pentru toate vaccinurile, respectiv de 300 de milioane pentru trimestrul trei. Comisia Europeană are drept scop vaccinarea a 70% dintre europeni până la sfârşitul verii.

AstraZeneca a anunţat la sfâşitul lui ianuarie că nu va putea livra Celor 27 decât 40 de milioane de doze de vaccin în primul trimestru, din cele 120 de milioane promise iniţial, din cauza dificultăţilor de producţie dintr-o uzină belgiană.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5670 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Cum va plati UE viata fiecarui cetatean mort,.. (Sâmbătă, 13 martie 2021, 16:41)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    dupa aceasta aventura cu vaccinuri??? Neh!! O fi banii mult mai importanti? Cam asta reprezinta in prezent politica Europeana dar si mondiala!
    • -5 (13 voturi)    
      astra plateste pt mortii vaccinati? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:05)

      Bocu' lu'Ioha [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      astrazevzeca plateste pentru persoanele decedate ca urmare a vaccinarii cu ser lor?
      • -2 (10 voturi)    
        Sigur (Sâmbătă, 13 martie 2021, 20:54)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Imediat după ce plătești tu pentru milioanele de vieti salvate. Te bagi?
      • 0 (0 voturi)    
        Nu stati pe musuroi1 (Marţi, 16 martie 2021, 21:51)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        Daca sunteti de la pfizer? Mi e indiferent cum ii stergeti pe chinezi!!
      • 0 (0 voturi)    
        NU, U.E sa plateasca cu varf si indesat, (Marţi, 16 martie 2021, 21:56)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Bocu' lu'Ioha

        prin decizii definitive ale curtii drepturilor omului din contul lui Merkel, Macron si alti decidenti europeni care si au trimis cetatenii la moarte prin vaccinare!!!
    • +3 (13 voturi)    
      UE sau producatorii NU vor plati (Sâmbătă, 13 martie 2021, 18:02)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Fiecare persoana care primeste vaccinul (oricare din ele) semneaza pe propria raspundere ca a luat la cunostinta ca acel vaccin a fost aprobat in conditii exceptionale

      Conform EMA:
      "Conditional marketing authorisation

      The approval of a medicine that addresses unmet medical needs of patients on the basis of less comprehensive data than normally required"
      • -1 (1 vot)    
        Ce ne zici? (Duminică, 14 martie 2021, 0:00)

        Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

        Ca propaganda vaccinarii este din cauza cetatenilor?:?:
    • -1 (5 voturi)    
      Te referi (Sâmbătă, 13 martie 2021, 20:53)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      La milioanele de vieti salvate de vaccin?!? De ce să plătească cineva???
  • -3 (9 voturi)    
    perfect! imi vine randul la vaccin si vreau altul (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:03)

    Bocu' lu'Ioha [utilizator]

    ma doare la bascheti
    imi vine si mie randul, ca nu sunt esential si vreau alt vaccin, preferabil pfizer sau johnson
  • +5 (15 voturi)    
    Sa le pastreze pe toate (Sâmbătă, 13 martie 2021, 17:34)

    lazarus101 [utilizator]

    Un vaccin cu atatea probleme nu ar fi trebuit aprobat niciodata.
    Cum sa nu testezi vaccinul fix pe populatia cea mai vulnerabila??? Cu sa faci greseli de dozare in timpul testelor clinice???
    • -6 (10 voturi)    
      Atâtea??? (Sâmbătă, 13 martie 2021, 20:56)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      30 decese, care probabil nu au legătură cu vaccinul, deoarece mai multe decese apar la 5 milioane de persoane nevaccinate din aceleași cauze... Ești absurd!
  • +3 (9 voturi)    
    In conditiile actuale... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 19:42)

    Liros [utilizator]

    ...asta este o veste buna!
  • +5 (9 voturi)    
    Reduceti-l pana la 0... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 20:59)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ...mult mai bine si mai linistitor ptr omenire ! Ocupati-va in continuare de salariile alea nesimtite ale sefilor de la hub-ul din Romania, sa platiti chiria in cel mai scum mp din Bucuresti, vedeti ce destinatii axotice mai gasiti ptr conferintele pharma...atat va intereseaza...profitul !!!!
  • +3 (5 voturi)    
    Reactii adverse... (Sâmbătă, 13 martie 2021, 21:49)

    mike123 [utilizator]

    FAPT: Toate vaccinurile anti-COVID existente au fost aprobate pe "repede inainte" in "conditii exceptionale" (sic!), sarindu-se etapele normale care guverneaza procesul de aprobare. (less comprehensive data than normally required)
    In lipsa unor date clare de eficacitate si fara sa existe studii asupre efectelor adverse, "surprize" negative pot sa apara.
    FAPT: Fiecare persoana care primeste vaccinul (oricare din ele) semneaza pe propria raspundere ca a luat la cunostinta ca acel vaccin a fost aprobat in conditii exceptionale!!!!
    FAPT: Sint doua tipuri de vaccinuri:
    1) Vaccinurile asemanatore celor traditionale, unde virusul care ti se injecteaza nu e cel real ci cel asemanator construit artificial in laborator.
    2) vaccinurile mRNA de la Pfizer si Moderna iti pun un fragment de informatie in celule astfel incat celulele sa produca proteine asemanatoare virusului sars cov2.
    La primul tip de mai sus, (vaccinuri traditionale) reactiile adverse pot si apar aproape imediat - probleme gen AZ - dar la cele din categoria a 2-a reactiile adverse pot aparea si pina la un an distanta, dar in lipsa unor studii de lunga durata este greu de apreciat! (IPOTEZA)
    • +1 (1 vot)    
      corect (Duminică, 14 martie 2021, 19:16)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      Primii care mint de rup si propaga fake news sunt cei ce spun ca vaccinurile anti covid sunt 100% sigure/bune/whatever. Niciunul nu poate fi sigur, indiferent de nume/tara/tip, pentru simplul motiv ca NU a existat timp ca sa urmeze procesul clasic de testare vaccin, care ar fi durat ani.
  • +2 (4 voturi)    
    AstraZeneca = Moartea Stelelor (Duminică, 14 martie 2021, 11:07)

    mike123 [utilizator]

    in latina! coincidenta sau incompetenta?