România trece din nou de 5.000 de cazuri de COVID-19 în 24 de ore. Bilanțul a ajuns la 845.352 / 96 de decese în ultima zi. Record de pacienți la ATI pentru acest an - 1.171

de Redactia     HotNews.ro
Joi, 11 martie 2021, 12:55 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
Alte 5.236 de cazuri de COVID-19 au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, în urma a 38.255 de teste, iar bilanțul a ajuns la 845.352, potrivit datelor transmise joi de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi s-au înregistrat 96 de decese, iar la terapie intensivă sunt internați 1.171 de pacienți, un record pentru acest an.
Până astăzi, 11 martie, pe teritoriul României, au fost confirmate 845.352 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.236 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 873 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 21.252 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 10.03.2021 (10:00) – 11.03.2021 (10:00) au fost raportate 96 de decese (47 bărbați și 49 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brașov, Brăila, Buzău, Caraș-Severin, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Olt, Satu Mare, Sibiu, Suceava, Teleorman, Timiș, Vaslui și București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 8 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 23 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 39 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 21 decese la categoria de peste 80 de ani. 95 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 1 pacient decedat nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.425. Dintre acestea, 1.171 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 6.258.854 de teste RT-PCR și 390.803 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 28.454 de teste RT-PCR (17.822 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 10.632 la cerere) și 9.801 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 49.670 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 14.004 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.554 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 137 de persoane.

De la debutul pandemiei, 774.277 de pacienți au fost declarați vindecați.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12096 vizualizari

  • -5 (31 voturi)    
    de ce crește? (Joi, 11 martie 2021, 13:22)

    dan77 [utilizator]

    Ajunsese la 9-10000 în decembrie, apoi a scăzut tocmai de sărbători când românii sigur nu au respectat distanțarea. De ce?
    De ce crește acum?
    • +5 (25 voturi)    
      Scoala n-are nicio treaba... (Joi, 11 martie 2021, 14:04)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      Elevii sunt imuni, inclusiv familiile lor.
      • -8 (14 voturi)    
        Imuni la ce? (Joi, 11 martie 2021, 14:10)

        muncitorulsanitar [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        La stirile corecte. adevarate si impartiale?
        S-au poate ca s-au vaccinat si ei in secret.(pardon,lista suplimentara, introdusa de operator special)
      • -1 (15 voturi)    
        E valul 3 (Joi, 11 martie 2021, 14:22)

        bcsb [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

        Nu e scoala neaparat de vina. E deja a 5-a sapt de scoala.
        • 0 (10 voturi)    
          Clar, nu (Joi, 11 martie 2021, 14:27)

          _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

          E doar o coincidență a 5a săptămână succesivă de creștere număr infecții...
    • +2 (16 voturi)    
      oare de ce? (Joi, 11 martie 2021, 14:47)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      Intre timp a devenit predominanta tulpina britanica, care deja face ravagii in jumatate de Europa
      Si la varianta asta de SC2 nu mai merge cu regulile de distantare actuale, cu masca purtata sub barbie, cu pensiunile full, cu petreceri peste petreceri pedepsite cu 5.000 de lei amenda, si chiar cu scolile deschise.

      Si intrebarea nu e daca va fi nevoie de lockdown, ci cand va fi instituit. Deja la ATI creste numarul de paturi ocupate cu 20-30 pe zi, weekendul viitor vom vorbi de 1300+. Daca s-ar baga acum carantina, intr-o luna jumate ar fi gata si de paste ar fi bine. Daca se mai asteapta 2-3 saptamani, trecem fluerand de 10.-15k de cazuri/zi, si va urma carantina pana-n iunie.
    • +6 (10 voturi)    
      incep sa se vada (Joi, 11 martie 2021, 15:26)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      efectele vaccinarii (vezi situatia in Israel)
    • 0 (16 voturi)    
      Creste ca merge lumea la restaurante si la petrece (Joi, 11 martie 2021, 15:31)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dan77

      Cum de ce creste? Daca faci un scurt drum seara in orice oras din Romania vei vedea restaurante pline ochi la interior fara nicio distantare sau masca, vei vedea party-uri in cluburi fara distantare sociala, adunari de persoane si restul!
      Sa nu mai spunem ca daca faci o mica cautare pe instagram vei vedea sute de oameni reveniti din calatorii neesentiale si care nu stau in carantina. Unii chiar vedete si isi bat joc de reguli pentru ca "regulile sunt doar pentru prosti"
      • 0 (6 voturi)    
        ... (Joi, 11 martie 2021, 17:07)

        tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Sute de clase au cursurile suspendate. Faptul ca inca tin scolile deschise in zonele rosii este o mare greseala.
  • -13 (29 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Joi, 11 martie 2021, 13:22)

    [anonim]

    • -8 (12 voturi)    
      Vreau minusuri cat mai multe!! (Joi, 11 martie 2021, 14:15)

      muncitorulsanitar [utilizator] i-a raspuns lui

      ""domnia ma calmeaza, prostia ma linisteste"
      Nu conteaza daca e invers, oricum nu are sens,
      E vorba doar de bun simt ! { Care NU este ! }
  • +4 (16 voturi)    
    si (Joi, 11 martie 2021, 13:37)

    martel55 [utilizator]

    nici macar nu avem asa multe teste PCR facute conform protocolului restrictiv al INSP...ar fi utile si numaru de teste pozitive din cele faucte la cerere, am avea o imagine mai clara a cazurilor aismptomatice, pentru ca acei oameni in cele mai multe cazuri nu se testeaza pt ca au simptome, ci pt ca au nevoie de un test negativ din diverse m otive...dar cu actuala politica de ascundere a datelor, e aproape imposibil sa stii amploeara reala a pandemiei, singurele date pe care nu le pot manipula fiind internarile
  • +7 (15 voturi)    
    cheloo (Joi, 11 martie 2021, 14:01)

    winston_smith [utilizator]

    "cine stie tine vorba, cine vede neaga
    presa tace, cumparata, face bani vinde otrava"
    https://www.youtube.com/watch?v=uSVWY6aN34A
  • +6 (34 voturi)    
    si va mai creste... (Joi, 11 martie 2021, 14:20)

    festina [utilizator]

    este inevitabil, suntem la inceputul valului 3.

    Daca va uitati in jur (Bulgaria,Serbia,Ungaria,Polonia,Slovavia,Cehia), toate au crescut exponential.

    Deja factorul de reproductie R e peste 1,1 si asta inseamna crestere exponentiala si la noi. Adica saptamana viitoare 7000/zi , peste 2 saptamani 10.000/zi.
    Probabil saptamana viitoare se colmateaza si ATI-urile (mai mult de 1300 locuri disponibile n-au avut nici in noiembrie) si atunci o sa creasca si nr de morti.

    Asta e , daca unii nu inteleg ca mai avem nevoie de 2-3 luni pana se vaccineaza majoritatea vulnerabililor (si in categoria asta intra si unul de 30-40 ani cu diabet/HTA sau obezitate), o luam de la capat.

    Era musai sa mergem la carciumi si sa purtam masca sub barbie, ca nu mai "suportam".

    Acu' o sa suportam reguli mai stricte, ca suntem "destepti"...

    Intre reguli de bun-simt dar aplicate consecvent si scos masca/mers la carciumi (desi se stie ca astfel o luam in freza din nou), se pare ca romanii au ales varianta a doua...

    Nu-i nimic, Vesticii ies din carantina si intram noi, Esticii...
    • +8 (12 voturi)    
      Vesticii au vaccinat pe vulnerabili (Joi, 11 martie 2021, 14:43)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Nu pe toti pilosii, ziaristi si bugetari(lucratori in armata, politie, servicii, ministere, universitati, etc). Oameni tineri si fara probleme, dar vaccinati.
      Din 1.7 milioane de doze administrate in Ro, doar 800 de mii au ajuns la cei vulnerabili. Asta se va traduce in realitate prin alte sute-mii de morti inutile. Tara corupta!
    • 0 (14 voturi)    
      Gata ai gasit explicatia, vina altora (Joi, 11 martie 2021, 15:17)

      Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui festina

      Masti, distantare, carantina, milionu' de vaccinati, alte milioane trecuti prin boala, pe Cocioc au fost si mai "inventivi" i-au mai si arestat pe covidati prin spitale si cate si mai cate si tot acolo am ajuns. Ce-ar fi ca tovarasii "specilaisti': de pe pe batranul continent sa se gandeasca la alta cale de rezolvare asta s-a dovedit falimentara.
      • -2 (10 voturi)    
        Daca ar fi existat alta cale... (Joi, 11 martie 2021, 16:58)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Flav_

        crezi ca nu ar fi aplicat-o?

        S-au incercat in lume toate variantele posibile :de la totu' la liber a lu' Bolsonaro, ("ca e doar o raceala, ceva mai smiorcaiti atata?" , trecand prin varianta intermediarasuedeza doar cu recomandari, pana la carantina in dictatura in China).

        Cand au crescut cazurile necontrolat,peste tot a ramas solutia carantinei.
        Crezi ca toate guvernele lumii sunt sadice cu propriul popor?
        Dar cand se-mpute treaba, n-ai incotro...

        De-aia e important sa respctam niste reguli de bun simt, ca sa nu se-mputa treaba si sa evitam masuri mai stricte.

        Ai intrebat de-o alta cale de rezolvare. Acum e simplu si la indemana tuturor in maxim 1-2 luni : VACCINUL
        • +2 (2 voturi)    
          Vaccinu'? (Joi, 11 martie 2021, 18:33)

          Flav_ [utilizator] i-a raspuns lui festina

          Hai sa vedem! Daca nu iese nici varianta asta, e jale.
  • +4 (14 voturi)    
    Campanie esec de vaccinare (Joi, 11 martie 2021, 14:41)

    vasile78 [utilizator]

    Dupa ce te lauzi ca esti pe primele locuri in Europa la nr de vaccinari cu peste 1.2 mil de romani vaccinati si ajungi din nou la aproximativ 100 de morti pe zi, in crestere, ca si cum aproape nimeni nu s-ar fi vaccinat......cred ca rezulta ca abordarea a fost complet gresita. Daca acei 1.2 milioane de oameni ar fi fost batrani si oameni cu boli cronice, nu bugetari de lux, ziaristi si pilosi, cred ca am fi vazut cifre considerabil mai mici acum. Asa cum ziceam de acum 2 luni includerea "esentialilor" in etapa a 2-a a fost o greseala catastrofala si acum vedem rezultatele: sute-mii de morti suplimentar pentru ca vaccinul nu a ajuns exclusiv la cine are mai multa nevoie de el.
  • -2 (10 voturi)    
    mda (Joi, 11 martie 2021, 14:44)

    rmos [utilizator]

    se pare ca proportia de oameni deja imuni (probabil undeva 35 - 40%) nu este suficienta pentru a tempera suficient rata infectarilor. e de inteleg, tulpina din uk este mult mai contagioasa fata de victoria. partea proasta este faptul ca aceasta tulpina, deja prevalenta, este si mai mortala si acest lucru se vede deja in ocuparea ati ... din pacate se anunta doua luni grele, bine ca anul acesta sarbatoarea Pastelui e ceva mai tarziu, sa speram ca pana atunci o sa treaca acest nou val. sper si cred ca este ultimul semnificativ, in vara o sa fie suficienta imunitate naturala si suficient vaccin pentru a bloca eventualele valuri puternice din toamna.
    • -1 (9 voturi)    
      Sau poate numai 20-25% sunt imuni? (Joi, 11 martie 2021, 16:11)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Rafila asa estima ieri:

      https://www.hotnews.ro/stiri-radio_tv-24656989-rafila-estimeaza-imunitatea-din-romania-20.htm
      • +1 (3 voturi)    
        este posibil (Joi, 11 martie 2021, 17:35)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        dar destul de improbabil. in general este estimat ca numarul real de infectari este de 6 - 10 ori mai mare comparativ cu cel oficial. greu de crezut ca avem doar 4 milioane de oameni care au fost/sunt infectati. daca totusi asta e situatia, suntem in deep s...
  • +3 (13 voturi)    
    Valul 3 si mai sunt 3 (Joi, 11 martie 2021, 15:47)

    Parzivall [utilizator]

    Pana de Craciun, he hei!!!