Johnson&Johnson a anunțat UE că s-ar putea să nu livreze toate dozele de vaccin anti-covid promise pentru trimestrul al doilea

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 10 martie 2021, 7:30 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul Johnson & Johnson
Foto: Zuma / SplashNews.com / Splash / Profimedia
Johnson & Johnson a transmis Uniunii Europene că se confruntă cu probleme de aprovizionare ce ar putea complica livrarea celor 55 de milioane de doze de vaccin contra Covid-19 promise pentru trimestrul doi al acestui an, a declarat un oficial UE pentru Reuters.

Orice amânare ar reprezenta încă o lovitură pentru campania de vaccinare a UE, deja afectată de întârzieri în graficele de livrare ale altor producători.

J&J a spus Bruxellesului, săptămâna trecută, că problemele de aprovizionare cu ingrediente pentru vaccinuri și cu echipamente o pun ”sub presiune” în privința țintei de 55 de milioane de doze până la sfârșitul lunii iunie, a spus sursa Reuters, un oficial UE care este implicat direct în discuțiile cu compania americană.

Acesta a precizat că firma a spus că nu este imposibil să atingă ținta, dar s-a arătat prudentă.

Vaccinul J&J, ce este administrat într-o singură doză, va fi aprobat probabil joi, 11 martie, de agenția medicamentului din UE. Oficiali ai blocului comunitar au spus că livrările ar putea începe în aprilie.

Compania farma s-a angajat să vândă UE 200 de milioane de doze de vaccin anti-coronavirus anul acesta.

SUA a început campania cu vaccinul J&J luna aceasta, compania având ca țintă predarea a 100 de milioane de doze până la sfârșitul lunii mai, dar a înjumătățit estimarea pentru martie la 20 de milioane de doze, în condițiile în care lucrează la mărirea capacităților de producție.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5187 vizualizari

  • +15 (17 voturi)    
    Nu i bai (Miercuri, 10 martie 2021, 7:42)

    Captain Obvious [utilizator]

    Esențialii s-au vaccinat deja
  • +9 (11 voturi)    
    Nu-i nimic, dacă au o fabrică în UE... (Miercuri, 10 martie 2021, 7:52)

    Nyk1 [utilizator]

    ...se vor confisca dozele destinate altora până când se va ajunge la numărul stabilit în contract.
    • +3 (3 voturi)    
      Dar... (Miercuri, 10 martie 2021, 8:14)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Nu au :)
      • +2 (2 voturi)    
        Europa (Miercuri, 10 martie 2021, 9:41)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Din cate stiu eu vaccinul este produs de Janssen (companie farma belgiana), care apartine de J&J. Deci fabrica in Europa exista. In plus Sanofi a anuntat ca va produce in Franta vaccinul Janssen dar si cel Pfizer.
        • 0 (0 voturi)    
          Diferenta (Miercuri, 10 martie 2021, 12:05)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

          Este intre timpul prezent folosit de mine si timpul viitor folosit de tine :)
      • +1 (1 vot)    
        Totusi, (Miercuri, 10 martie 2021, 10:04)

        D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Vaccinul e dezvoltat de Janssen (companie belgiana, parte din J&J) si produs in Leiden (Olanda).

        Probabil insa ca au nevoie de ingrediente venite de peste ocean, ba chiar citisem ca ar fi probleme pana si cu recipientii de sticla, care nu ar fi disponibili in mod suficient.

        Fiecare parte incearca sa isi incoarde muschii, sa arate cum isi protejeaza astfel proprii cetateni si interesele proprii. In final se poate ajunge la un blocaj, ori la costuri extreme.
  • +9 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 10 martie 2021, 8:06)

    [anonim]

  • -10 (20 voturi)    
    asta e (Miercuri, 10 martie 2021, 8:09)

    carmen_i [utilizator]

    UE a aratat ca este incapabila sa asigure fluxul necesar de vaccinuri, in ciuda contractelor semnate.
    Sa luam doze suplimentare de la rusi si chinezi, asa cum a facut Serbia si Ungaria? Nu, asta nu se poate! Mai bine murim raiosi, dar cu coada ridicata, mandri ca nu am facut afaceri cu Estul.

    Iar in Romania, toate lichelele securiste au avut prioritate la vacinare, iar pe noi, poporul de rand, ne-au lasat la urma.
    • +3 (9 voturi)    
      Stai calma (Miercuri, 10 martie 2021, 9:16)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      Tu nu te-ai vaccinat deja la Moscova?
      • -3 (7 voturi)    
        tu nu esti vreun special? (Miercuri, 10 martie 2021, 9:27)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui bcsb

        Asadar, dupa "logica" ta de gaunos, daca vrei sa te vaccinezi cu un produs rusesc, esti pro Moscova! Asta in conditiile in care UE nu este in stare sa asigure necesarul de vaccinuri de la firme occidentale.
        Mai bine mori deat sa bagi in tine un produs rusesc, nu?
        • +1 (1 vot)    
          inca nu e autorizat (Miercuri, 10 martie 2021, 12:20)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Problema vaccinului rusesc, ca si a celor chinezesti, e ca testele s-au facut in sistem inchis, national, fara respectarea normelor privind transparenta si verificarea lor de entitati independente. Si stim cu totii cum se face raportarea in statele comuniste...

          Deci nu stim daca nu cumva sunt efecte adverse, daca anticorpii nu dispar rapid, daca eficienta e aia clamata. Din aceste motive se si fac acum teste independente care sa verifice testele nationale. Iar pana se lamureste aceasta problema, nu vad pentru ce ne-am arunca cu gatul inainte, mai ales ca nici rusii, nici chinezii, n-au de unde pune la dispozitia UE cateva sute de milioane de doze.
        • +1 (1 vot)    
          si inca ceva despre Sputnik... (Miercuri, 10 martie 2021, 12:52)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          eu nu zic ca nu e bun. Dar pana nu e autorizat de EMA, nu avem de sa-l aducem.

          Si ca sa va explic de ce lumea (inclusiv rusii obisnuiti) nu au incredere in el: ati vazut serialul Cernobil (de pe Hbo)? Daca da, va dati singur raspunsul. Daca nu ,uitati-va la el...
    • +7 (7 voturi)    
      eu n-as da cu paru' in UE... (Miercuri, 10 martie 2021, 10:12)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

      cu toate balbele si intarzierile UE, Romania beneficiaza de vaccinuri prin UE. Si numarul lor va creste de la o luna la alta.
      Nici nu vreau sa ma gandesc in ce situatie am fi fost noi daca tarile mari din UE isi negociau separat achizitiile de vaccinuri.

      "Sa nu mai depindem de UE si sa ne luam singuri vaccinurile" clameaza unii naivi.
      Hai sa fim seriosi. Va imaginati ca am putea concura (ca despre concurenta e vorba aici) cu SUA,UK,Canada, Australia, Israel, Germania,Franta , Elvetia etc?
      La cum se misca politicienii nostri (de la Burebista-ncoace) , Romania n-ar fi fost capabila sa-si asigure de una singura vaccinuri . Am fi ramas ca Moldova,Ucraina si de fapt ca majoritatea tarilor lumii la mila programului Covax, care imparte firimituri.

      Iar despre vaccinul rusesc, nu vi se pare ciudat ca are un marketing agresiv la export dar insisi rusii (ma refer la cetateti) nu-l accepta? Oare de ce?
      • -3 (5 voturi)    
        UE- lenta, ineficienta si birocratica (Miercuri, 10 martie 2021, 11:00)

        carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui festina

        Fara UE probabil ca nu aveam nici bruma de vaccinuri de pana acum. Dar ascest lucru nu insemna ca nu se putea mai bine.

        Ungaria a adus vaccin din Rusia si China, pe langa cele luate din UE. Ce este rau in asta? Eficienta lui Sputink a fost confirmata prin studii publicate in reviste prestigioase. Cine nu vrea n-are decat sa nu-si faca. Fireste, exista persoane care nu au incredere in diverse vaccinuri (Sputnik, AstraZeneca) dar acest lucru este irelevant in fata studiilor stiintifice.
        • +3 (3 voturi)    
          intotdeauna se poate mai bine.. (Miercuri, 10 martie 2021, 11:20)

          festina [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          dar eu cred ca ,realist vorbind, nu ne-am fi descurcat singuri.
          Ungaria a adus vaccin rusesc care nefolosit, pt ca oamenii n-au incredere in el. Neincrederea in Sputnik e data si de faptul ca a fost autorizat din vara trecuta fara a fi fost testat in faza 3. Asta doar in goana Rusiei de a fi prima care anunta ca a descoperit un vaccin.

          Oricum, macar cu un lucru suntem amandoi de acord: vaccinarea e necesara si benefica...
        • +3 (3 voturi)    
          Vaccinuri (Miercuri, 10 martie 2021, 11:27)

          D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

          Studiile riguroase care sa demonstreze eficienta vaccinului Sputnik nu prea sunt, tocmai de aceea nu a fost inca aprobat de agentiile europene si americane. Chiar daca etapele au fost parcurse accelerat, vaccinurile aprobate in SUA sau UE nu au sarit nici macar una dintre aceste etape.

          Cu siguranta ca atat rusii cat si chinezii sunt capabili sa dezvolte un vaccin eficient, insa eu unul nu m-as vaccina cu un produs neaprobat. Nu e vorba de o actiune birocratica, aprobarea asigura ca riscurile asociate cu respectivul vaccin sunt minore.

          In ceea ce priveste Sputnik, nici macar rusii nu se inghesuie sa fie vaccinati. Evident, acesta nu este un argument contra, insa nici unul pro. Pana la urma, doritorii de vaccinuri inca neaprobate pot sa se ofere drept voluntari. Scapa astfel de ineficienta si birocratia din UE si mai contribuie la progresul stiintei...
          • 0 (2 voturi)    
            nici nemtii nu se inghesuie la AstraZeneca (Miercuri, 10 martie 2021, 11:50)

            carmen_i [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

            Am citit ca nici nemtii nu prea au inredere in AstraZenea si il evita. Oare este un criteriu sa spunem ca nu este bun?
            • 0 (0 voturi)    
              Nu, evident (Miercuri, 10 martie 2021, 13:46)

              D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui carmen_i

              Evident ca respingerea unui vaccin de catre un anumit grup nu este un criteriu. Insa AZ e autorizat pe baza indeplinirii unor criterii riguroase (probabil, perfectibile in continuare), in timp ce Sputnik sau altele nu. Acesta este criteriul determinant.
      • +2 (2 voturi)    
        simplu (Miercuri, 10 martie 2021, 12:22)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui festina

        "Nici nu vreau sa ma gandesc in ce situatie am fi fost noi daca tarile mari din UE isi negociau separat achizitiile de vaccinuri"

        Am fi intr-o situatie similara tarilor europene din afara UE. Si fie ne-am vaccina exclusiv cu Sputnik, cum face Serbia, fie am astepta sa rezolve covidul cu imunitatea de grup, cum face Moldova, de exemplu.

        Da' asha e romanul, total nemultumit oricand orice alta tara reuseste mai mult.