Câte doze de vaccin anti-COVID s-au pierdut, de la debutul campaniei în România

de Redactia     HotNews.ro
Marţi, 9 martie 2021, 18:48 Actualitate | Coronavirus


Doza de vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: THOMAS KIENZLE / AFP / Profimedia
Peste 4.100 de doze de vaccin împotriva COVID-19, adică 0,23% din totalul flacoanelor folosite de la debutul campaniei de vaccinare în România, în 27 decembrie, s-au pierdut, potrivit șefului Comitetului de coordonare a vaccinării, Valeriu Gheorghiță.
  • "În ceea ce priveşte numărul de doze pierdute şi procentul reprezintă 0,23% din totalul dozelor utilizate, ceea ce în valoare absolută reprezintă 4.177 de doze", a spus medicul militar, într-o conferință de presă susținută marți la Palatul Victoria.
Până acum, au fost administrate circa 1.870.000 de doze de vaccin, ceea ce înseamnă 67% din numărul de doze primite de România, iar în stoc mai sunt aproximativ 657.000 de doze de vaccin anti-COVID.

Câte doze de vaccin a primit România de la cele trei companii:
  • De la Pfizer-BioNTech au fost recepţionate în total 1.948.000 de doze și au fost administrate 1.562.000. În stoc mai sunt 236.272.
  • De la Moderna au fost recepţionate în total 157.200 de doze, au fost administrate 113.673, iar în stoc mai sunt 14.230 de doze.
  • De la Oxford-AstraZeneca au fost recepţionate 694.000 de doze, au fost administrate 193.000, iar în stoc mai sunt circa 406.000 de doze.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1652 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Totusi s-au pierdut doze! (Marţi, 9 martie 2021, 19:01)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Cum?
    Nu-i cam mult?
    Cauza care sa fie?
    Prostie, indolența, nepăsare?
    Vreun vinovat?
    Vreo sancțiune?
    • 0 (2 voturi)    
      tupeu de om care n-a muncit in viata lui (Marţi, 9 martie 2021, 21:07)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Tu la tine la servici faci totul perfect in mai mult de 99,77% din cazuri? Ca vad ca de pretins de la altii - pretinzi.
      • 0 (2 voturi)    
        De placuță ai auzit? (Miercuri, 10 martie 2021, 11:20)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Vad ca nu poti intelege ca aceasta actiune trebuie sa fie perfecta!
        Ca sa nu existe suspiciuni gen: "Speciali", "Esentiali", "Amante"!
    • 0 (2 voturi)    
      din fotoliu spargand seminte e clar mult (Marţi, 9 martie 2021, 21:26)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Dar din teren, s-ar putea sa fie exmplicabil. Cel mai cinsitit e sa comparam pierderile de la noi cu cele din alte tari UE. Altfel, oricine munceste stie ca greseala e umana, mai ales ca vorbim de vaccinuri care trebuie administrate in ziua in care se prepara, de oameni care uneori nu mai pot veni la programare, daca chemi altii din grupa a 3-a incep sa sara unii ca vaccinezi smecheri peste rand, si tot asha.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu oamenii care Nu vin sa se programeze (Miercuri, 10 martie 2021, 10:37)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Sunt problema.
        Calitatea muncii in aceasta actiune e problema.
        In opinia mea sunt mari pierderile!
        Procentul nu se justifica!
        Si poate intelegeti:
        Cine garantează ca nu sunt furturi de vaccin?

        Cine urmăreste acest flux!

        Asa cum "Esentialii" si Amantele s-au vaccinat pe din dos cine îmi garantează ca nu au fost sustrageri si le-au clasificat la pierderi!
        • 0 (0 voturi)    
          Pai opinia ta pe ce se bazeaza? (Miercuri, 10 martie 2021, 22:34)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

          Parerea ta e total neavizata pentru simplul fapt ca nu ai experienta intr-un asemenea domeniu. De aia ar fi frumos ca in loc de parerea ta personala total empirica sa compari ce se intampla la noi cu ce se intampla in alte tari. O astfel de evaluare comparativa ar avea mult mai multa valoare.
    • 0 (2 voturi)    
      Procentul ala (Marţi, 9 martie 2021, 21:37)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      e f. mic, se incadreaza in caietul de sarcini al producatorului. Si care ar fi diferenta ca s-a scapat pe jos la supermarchet un borcan de compot, sau in cabinetul medical un flacon de ser? Oamenii gresesc peste tot, nu sun roboti, pentru astea sun tolerate greselile. Tu, daca te gandesti intai la prostie, indolenta, nepasare, vinovat, cred ca esti robot.
      • 0 (2 voturi)    
        Roboții sunt peste tot in lume (Miercuri, 10 martie 2021, 10:44)

        DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        Poate ca esti postaci de serviciu pus de partidul �� sa combată.

        Îmi garanteze tu ca nu au fost sustrageri de vaccin?

        După capul tau robotizat de postari un vaccin = un borcan compot?
        Procentul pierderilir e mare la vaccin!
        Nu se justifica pierderea !
  • +1 (1 vot)    
    Si... (Marţi, 9 martie 2021, 19:21)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu e cam mult 657.000 doze de vaccin in stoc, in special la AZ "administrate 193.000, în stoc 406.000 de doze"
    • +1 (1 vot)    
      Cunoaste cineva situatia pe site-ul pt programari? (Marţi, 9 martie 2021, 21:05)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Intr-adevar, cam multe pe stoc la AZ. Sa fie oare din cauza faptului ca nu vrea lumea sa se vaccineze? Cine stie? Locuri libere la programarea la vaccinarea cu AZ sunt multe?
      In schimb, la Moderna mai sunt in stoc doar 14.000 de doze. Care probabil ne vor ajunge pentru 2-3 zile. Daca nu mai vine o transa Moderna in timpul asta, cineva o sa-si primeasca a doua doza cu intarziere, fiindca vaccinati cu Moderna cu o singura doza avem 38.000