Premierul cere să li se permită să se vaccineze și celor din etapa 3, acolo unde sunt locuri libere: E o nebunie să lași locuri libere / Ce spune despre carantinarea Timișoarei

de I.H.     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 10:35 Actualitate | Coronavirus


Campania de vaccinare in Romania
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Premierul Florin Cîțu spune că a cerut autorităților care se ocupă de campania de vaccinare împotriva COVID-19 să le permită să se vaccineze și persoanelor din etapa a treia, cel puțin în zonele cu un număr mare de îmbolnăviri, dacă sunt locuri libere și dacă populația din etapa a doua nu vrea să se vaccineze. În acest context, el a criticat autoritățile din Timișoara, oraș intrat în carantină de luni.

Cîțu a spus, luni dimineață, comentând declarațiile autorităților din Timișoara care au invocat lipsa vaccinului, că a verificat pe platformă și că la Timișoara sunt 20.000 de locuri libere pentru vaccinare, iar primarul Dominic Fritz și președintele Consiliului Județean ar fi trebuit să comunice mai bine.

El susține că s-a ajuns la carantinarea Timișoarei din cauza nerespectării măsurilor și a faptului că nu au fost date sancțiuni:" S-a ajuns aici pentru că nu sunt respectate regulile și nu se sancționează".

Premierul a mai spus că a cerut autorităților care se ocupă de campania de vaccinare împotriva COVID-19 să le permită să se vaccineze și persoanelor din etapa a treia, cel puțin în zonele cu un număr mare de îmbolnăviri, dacă sunt locuri libere și dacă populația din etapa a doua nu vrea să se vaccineze.
  • "Am cerut ca zonele, cel puţin zonele cum sunt Timişoara, Iaşi sau zonele care sunt carantinate sau unde avem cazuri şi sunt locuri libere, să se permită şi altor persoane. Dacă la Timişoara sunt 20.000 de locuri libere şi cei care sunt în etapa întâi şi etapa a doua nu vor să se vaccineze, atunci să permitem celor din etapa a treia să se vaccineze.
  • Este o nebunie să laşi locuri libere când sunt români care vor să se vaccineze", a adăugat Cîțu.
Reamintim că autoritățile anunțau ca vaccinarea populației generale ar urma să înceapă în aprilie, iar după 15 martie se vor putea programa în platformă și cei din etapa a treia.

"Am cerut ca etapa a treia a campaniei de vaccinare să înceapă mai devreme"

Florin Cîţu a mai spus că le-a cerut preşedintelui CNCAV, Valeriu Gheorghiţă, şi ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu, să facă pregătirile necesare pentru ca etapa a treia de vaccinare să înceapă mai devreme, având în vedere că în luna martie România va primi 2,6 milioane de doze de vaccin anti-COVID, o cantitate mai mare faţă de cea estimată iniţial.
  • "În această lună vom începe şi etapa a treia de vaccinare, am anunţat deja că vom primi 2,6 milioane de doze de vaccinuri doar în luna martie. Țineţi minte că, iniţial, aveam toate vaccinurile până la finalul lunii martie, ar fi trebuit să fie doar 2,4 milioane, deci avem mai multe vaccinuri decât anticipasem. (...)
  • Le-am cerut şi colonelului Gheorghiţă şi ministrului Sănătăţii să pregătească şi, dacă se poate, să înceapă mai devreme această campanie de vaccinare, etapa a treia, ca să dăm drumul tuturor românilor să se vaccineze. Eu zic că, dacă mergem în acest ritm, s-ar putea să ajungem mai devreme la acea ţintă de 10,4 milioane (de români vaccinaţi - n.r.), poate chiar în vară, dar depinde doar de noi să mergem să ne vaccinăm", a afirmat Cîţu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7524 vizualizari

  • -8 (38 voturi)    
    Normal ca F. Citu il critica pe Fritz (Luni, 8 martie 2021, 10:49)

    emil bobu [utilizator]

    PNL uraste USR si ii saboteaza cu orice ocazie. PNL e partid de tradatori.
  • +12 (16 voturi)    
    nu exista locuri libere (Luni, 8 martie 2021, 10:55)

    jescu [utilizator]

    Eu urmaresc zilnic de cateva saptamani locurile libere din platforma intr-un anumit judet, ca sa inscriu pe cineva in varsta. E posibil sa fie locuri la vaccinul Astra Zeneca care nu se face peste 65 de ani, dar mie imi apare pentru acea persoana zero locuri libere de fiecare data.
    • -3 (9 voturi)    
      Dozele de vaccin sunt rezervate pt BUGETARI (Luni, 8 martie 2021, 11:11)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      Pest 1 milion de doze de vaccin au intrat ion Romania pana acum si doar 156.000 au fost disponibile pana acum in platforma de vaccinare

      restul au fost luate cu japca de secu pt bugetari.

      in terorie suntem in etapa a 2-a cand trebuie sa se vaccineze (conmform ideologiei comuniste) cei batrani si bolnavi dar NU exista vaccin pt ei

      in schimb il auzim pe asta ca vb de cei din etapa a 3-a. E halucinant
    • +5 (9 voturi)    
      Exista disponibil AstraZeneca (Luni, 8 martie 2021, 11:44)

      cineva123 [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      In judetul Iasi, de exemplu, par a fi vreo 9000 de locuri libere. Din acest motiv e stupid ca cei care sunt dispusi sa se vaccineze cu AstraZeneca sa tot fie amanati pana cand se temina "etapa 2".
    • +4 (4 voturi)    
      Nu exista locuri libere la peste 65 ani (Luni, 8 martie 2021, 12:17)

      tontu [utilizator] i-a raspuns lui jescu

      De o luna incerc sa inscriu 2 persoane peste 65 de ani si nu reusesc. Incepe o noua etapa din 15, dar inca mai sunt multi varstnici nevaccinati. Dati liber la vaccinare cu Astra Zeneca si peste 65 de ani.
  • +4 (8 voturi)    
    20000 de locuri libere (Luni, 8 martie 2021, 11:08)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Sunt, intr-adevar, multe locuri libere si nu doar in Timisoara. Problema e ca acestea sunt doar pentru AZ, ceea ce inseamna ca persoanele peste 55 de ani nu au in continuare posibilitatea de ase vaccina. Aceasta este criza pe care o mentioneaza autoritatile locale.

    Sunt anuntate ca venind sute de mii de doze Pfizer de mai multe ori pe luna, insa acestea nu apar pe platforma. Sunt o multime de oameni care asteapta din ianuaroe sa prinda un loc (si il cauta activ, de mai mlte ori pe zi!) dar degeaba. Intre timp, noi orbim de etapa a treia. Da, e pacat sa lasi vaccinuri nefolosite, insa daca dai drumul la etapa atreia, fa-o doar pentru AZ.
    • 0 (0 voturi)    
      De ce nu sunt redistribuite? (Luni, 8 martie 2021, 17:47)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      În județe unde nu sunt locuri libere. Cum de au unele localități/județe locuri libere? Cum sau stabilit numărul de vaccinări?
  • +4 (6 voturi)    
    ... (Luni, 8 martie 2021, 11:14)

    tirolez [utilizator]

    La cat circ s-a facut pentru vaccinarea celor care nu erau in etapa a 2-a , inclusiv amenzi de mii de lei, cine sa-si asume de capul lui asa ceva?
    • +5 (5 voturi)    
      stai linistit (Luni, 8 martie 2021, 12:24)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      ca se dau sute de doze peste rind celor care nu fac parte din etapa a 2-a , intra intr-un centru de vaccinare si vezi citi vin, sint vaccinati, si nu au programare( nu sint verificati pe platforma). Nici macar nu se ascund si nu se face seara la evaluarea dozelor ramase. Eu cunosc personal cazuri.
      Interesant e de unde sint dozele si cum sint scoase de pe inventar? e cineva din sistem care cunoaste metoda?
  • -6 (10 voturi)    
    Pina la vaccinare (Luni, 8 martie 2021, 11:14)

    Relaxat [utilizator]

    Este oare normal sa se lucreze in apartamente in aceasta perioada? Ma refer la operatii inutile, cum ar fi schimbarea de detectoare de gaz care sunt in perfecta stare de functionare ? Oameni straini care-ti intra in casa si lucreaza in bucatarii de 6 metri patrati, cu o masca simbolica. Sunt de acord cu verificarea instalatiei de gaz,
    • +1 (1 vot)    
      De unde stii ca sunt in stare de functionare? (Luni, 8 martie 2021, 12:18)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Relaxat

      Daca ar fi asa nu ar mai fi protocoluld e schimbare periodica.
  • +7 (9 voturi)    
    dati drumul la vaccinare cu AZ (Luni, 8 martie 2021, 11:32)

    comentacu [utilizator]

    Daca unii nu vor sa se vaccineze cu AZ, deblocati in aplicatie, fie si local / regional, programarile pentru categorii de populatie mai extinse.
    Si faceti naibii rapelul la 12 saptamani precum recomanda producatorul, nu la 8 dupa cum considera nea Gheorghita sau mai stiu eu care alta minte luminata...
  • +2 (2 voturi)    
    USR nu uraste PNL (Luni, 8 martie 2021, 11:59)

    CBOA [utilizator]

    Emil, Emil... despre ce sabotaj vorbim ? Fii mai concret.
  • 0 (2 voturi)    
    Asta trebuie facuta demult (Luni, 8 martie 2021, 12:07)

    Patrula10000 [utilizator]

    Dar e ok, il intelegem. E tarie de caracter sa recunosti ca esti prost.
  • +4 (4 voturi)    
    am fost la Romexpo (Luni, 8 martie 2021, 12:16)

    Alexinio [utilizator]

    Ieri a fost o scapare a sistemului si au iesit la lumina zilei 60 de doze pentru "*#&ulime". Intamplarea a fost la Romexpo si am aflat pe surse pana s-a postat si pe FB. Am ajuns acolo, s-a oprit toata treaba cu 3 oameni in fata mea, atunci cand cineva de la DSP a sunat sa se stopeze. :)

    Bineinteles ca ne-au tinut acolo in frig ca pe milogi, vreo 3h, cu mesajul ca la ora 19:00 "poate mai ramane ceva". Iar la ora 19:00 a iesit o lipitoare corpolenta si ne-a zis "pai nu v-am zis de acu 2h ca nu se mai fac, stati degeaba".

    Doar Romania... Trist este ca toti de pe acolo, din "aparat" erau cam tineri si tot nu au inteles ca noi suntem platitorii de taxe.
  • +2 (4 voturi)    
    suciti (Luni, 8 martie 2021, 12:52)

    revo [utilizator]

    atunci de ce l-ati amendat pe medicul de la Radauti, care a vaccinat oamenii de pe strada cu dozele care ii ramasesera? I-ati dat 5000 de lei amenda. Sa-i dati banii inapoi.
  • -1 (1 vot)    
    Incompetenti (Luni, 8 martie 2021, 13:59)

    garderobierul [utilizator]

    Bine ca geniile din USR (Fritz si Voiculescu) se holbeaza la 20k doze de vaccin si Timisoara intra in carantina fara sa se gandeasca sa vaccineze totusi populatia generala, daca „estentialii” lui peste nu vor. Incompetenta ucide!
    • 0 (0 voturi)    
      incompetent e cel care decide strategia (Luni, 8 martie 2021, 15:25)

      t_beriu [utilizator] i-a raspuns lui garderobierul

      in frunte cu Arafat si premierul. Ala care e deranjat de publicarea transparenta a informatiilor detaliate despre pandemie. Nu Fritz si Voiculescu decid cine are dreptul sa fie vaccinat.
  • -1 (1 vot)    
    Locuri libere ? (Luni, 8 martie 2021, 15:59)

    GicaContra71 [utilizator]

    Probabil in lumea in traieste sunt locuri libere.
    Cred ca este primul premier inutil.