Austria suspendă vaccinările cu un lot de AstraZeneca după decesul unei persoane și îmbolnăvirii alteia. „Măsură de precauție, nu există în prezent o relație de cauzalitate”

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 7 martie 2021, 15:51 Actualitate | Coronavirus


Vaccinul AstraZeneca
Foto: Prabin Ranabhat/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia
​Autoritățile din Austria au suspendat inoculările cu un lot de vaccinuri AstraZeneca împotriva Covid-19, ca măsură de precauție în timp ce sunt investigate cauzele decesului unei persoane și îmbolnăvirii alteia după ce au primit injecțiile, a anunțat duminică o agenție federală în domeniul sănătății, transmite Reuters.

„Oficiul Federal pentru Siguranță în Sănătate (BASG) a primit două raportări de cazuri în legătură temporală cu vaccinările efectuate din același lot de vaccinuri AstraZeneca în centrul clinic din Zwettl”, în provincia Austria Inferioară, a anunțat autoritatea austriacă.

Potrivit acestor raportări, o femeie în vârstă de 49 de ani a murit în urma unor probleme grave de coagulare a sângelui, în timp ce o femeie 35 de ani a dezvoltat un embolism pulmonar și se recuperează în prezent, a explicat agenția.

Embolismul pulmonar este o afecțiune acută a plămânilor cauzată de un cheag de sânge.

„În acest moment nu există nicio dovadă privind o relație cauzală cu vaccinarea”, a precizat BASG.

Ziarul elvețian Niederoesterreichische Nachrichten, precum și postul public austriac ORF și agenția oficială de presă APA au relatat că ambele femei lucrau ca asistente medicale la clinica din Zwettl.

BASG a precizat că apariția unor cheaguri de sânge nu se află printre reacțiile adverse cunoscute ale vaccinului, dar că va derula cu atenție investigația pentru a exclude complet orice posibilă legătură.

„Ca măsură de precauție, dozele rămase din respectivul lot de vaccinuri nu vor mai fi administrate”, a adăugat agenția.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















12489 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Știm, știm (Duminică, 7 martie 2021, 17:11)

    nick24 [utilizator]

    Austria vrea sputnik!
    Regreta retragerea rușilor din 1955...
  • +6 (18 voturi)    
    Nu exista nici o legatura de cauzalitate (Duminică, 7 martie 2021, 18:17)

    Parzivall [utilizator]

    Hahahahaha. Ia sa vedem, peste tot in lume persoane au murit imediat dupa vaccin. Austriecii au si suspendat vaccinarea, dar nu exista nici o relatie cauzala....asta e p fractura de logica pe care nici in Korea De Nord nu creca o intalnesti!!!
    • +6 (12 voturi)    
      acum sa vezi (Duminică, 7 martie 2021, 20:39)

      tcvl [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      voturi negative. Asta vei primi dacă-ți exprimi părerea. După decesul unei persoane la noi în țară pe 1 martie , când am zis că la noi se dă repede pe uitare (eu știam de cazul respectiv și am spus două zile la rând de el , a apărut în final știrea), am primit voturi negative - că nu știu ce statistici să urmărim, să așteptăm rezultatele autopsiei, rezultatele cercetărilor savanților noștri, comparații halucinante, etc. Eu am spus doar că la noi nu se face nici un fel de cercetare așteptăm să vedem ce zic alții
      • +1 (7 voturi)    
        Pai nu vezi ca atat mai pot. (Duminică, 7 martie 2021, 22:07)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui tcvl

        Au mutit, pt ca stiu si ei si stapanii lor ca ceva e fishy rau de tot. Tac ca porcii in popushoi!
    • -2 (4 voturi)    
      Post hoc ergo propter hoc (Duminică, 7 martie 2021, 23:28)

      lucistanescu [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Atat am de zis: https://ro.wikipedia.org/wiki/Post_hoc_ergo_propter_hoc
      • 0 (0 voturi)    
        Numai ca (Luni, 8 martie 2021, 16:50)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui lucistanescu

        concluzia nu este dedusa doar pe baza ordinii secvențiale a evenimentelor... Deci tu faci o analogie ilogica, care este tot o ... eroare logica! Faci parte din grupul celor care promoveaza Eroarea Excepţiilor Copleşitoare.
  • +4 (14 voturi)    
    boala e groaznica (Duminică, 7 martie 2021, 20:29)

    alfa1 [utilizator]

    la 99,99 % din cei pana in 65 de ani da dureri de cap , dureri musculare si oboseala ...sau poate chiar NIMIC ! Nici nu stii ca o ai...
    • +2 (4 voturi)    
      Exact (Luni, 8 martie 2021, 11:54)

      lazarus101 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      Eu am avut aceasta "boala crancena" si vreau sa spun ca a fost groaznic, seara am constatat ca nu simt gust, in dimineata urmatoare nu mai aveam nimic.

      Comparand cu efectele secundare descrise de cei care s-au lasat injectat pe propria raspundere cu vaccinul Astra Zeneca, (a se vedea pentru exemplu reactiile adverse descrise de Marian Godina, un om tanar in stare fizica buna pe care covid nu l-ar fi afectat mai deloc) pentru mine alegerea e facila. Prefer sa obtin imunizare prin expunere directa decat prin injectarea cu seruri experimentale!
  • +2 (8 voturi)    
    ce fraieri (Duminică, 7 martie 2021, 21:59)

    martel55 [utilizator]

    ar fi trebuit sa ia exemplul de la noi, cand in aceeasi zi dupa un deces similar, si fara nci o investigatie, aparatul d epropaganda si institutiile obediente ale statului (recte DSP) au anutat deja ca nu exista legaturi intre deces si moarte fara s amai faca nici o investigatie
  • +3 (5 voturi)    
    Standard dublu (Luni, 8 martie 2021, 11:49)

    lazarus101 [utilizator]

    Daca un pacient cu cancer in faza terminala decedeaza dupa ce a fost testat pozitiv cu covid e trecuti in statistica drept deces cauzat de covid. La fel s-a intamplat cu un pacient care s-a spanzurat in spital (era provenit dintr-un sanatoriu).
    Acelasi principiu nu se aplica si in cazul vaccinurilor se testeaza si rastesteaza poate poate cumva reusesc sa o scoata ca decesul nu are legatura cu vaccinul. A se vedea cazul asistentei decedate!