4.064 de cazuri de COVID-19, în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 6 martie 2021, 13:03 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Daniel MIHAILESCU / AFP / Profimedia
​4.064 de cazuri de COVID-19 au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul epidemic ajungând la 824.995, din care 754.335 pacienți vindecați. Numărul de teste efectuate a fost de 25.191 RT-PCR și 8.604 teste rapide antigenice. Potrivit datelor publicate sâmbătă de Grupul de Comunicare Strategică, în ultimele 24 de ore au murit 69 de pacienți diagnosticați cu COVID-19.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 9.306. Dintre acestea, 1.070 sunt internate la Terapie Intensivă.

Pe teritoriul României, 46.419 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 13.643 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 50.156 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 117 persoane.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 69 de decese (33 bărbați și 36 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 3 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 14 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 21 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 26 decese la categoria de peste 80 de ani. 66 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6702 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    Vine primavara in 2 saptamani. Sa vezi atunci (Sâmbătă, 6 martie 2021, 13:30)

    Kivek [utilizator]

    de abia astept sa vad cum vaccineaza Gheorghita babele din SATE ca pana acum s-a laudat de parca cine stie ce ar fi facut el vaccinand preferential 1 milion de bugetari

    si sa vedem cum tin ei la temperatura scazuta vaccinul de prin Mai incolo.
    • +2 (8 voturi)    
      Kivec (Sâmbătă, 6 martie 2021, 13:52)

      VR007 [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      După ce a fost scos din congelator, vaccinul în flacon nedeschis poate fi păstrat timp de până la 5 zile, la temperaturi cuprinse între 2°C și 8°C. În cadrul intervalului de valabilitate de 5 zile, la temperaturi cuprinse între 2°C și 8°C, se pot aloca până la 12 ore pentru transport. Înainte de utilizare, vaccinul în flacon nedeschis poate fi păstrat timp de până la 2 ore, la temperaturi de până la 30°C.
    • +4 (16 voturi)    
      Ca tot romanul nemultumit (Sâmbătă, 6 martie 2021, 14:02)

      Idealistu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Este tipic pentru romani sa critice tot si sa nu se implice deloc. Hai noroc !
      • -9 (9 voturi)    
        Scoala in clase e buna sau rea in pandemie ? (Sâmbătă, 6 martie 2021, 14:45)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Fata de 7 februarie, numarul de infectati e dublu astazi. Care este cauza ?

        Nu se mai poarta masca ?
        S-au aglomerat mijloacele de transport in comun ?
        Se fac petreceri ilegale cu multi participanti ?
        Se viziteaza oamenii mai des ?
        S-au deschis scolile ?


        Alegeti...
        • +3 (7 voturi)    
          Nu fi viclean (Sâmbătă, 6 martie 2021, 15:08)

          Socrate2021 [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          7 februarie a fost duminica.
          • 0 (0 voturi)    
            3 februarie e bun, cu 2752 de cazuri ? (Sâmbătă, 6 martie 2021, 19:21)

            Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

            De unde vin cele 1300 de cazuri in plus ? De la terase ? In FEBRUARIE-MARTIE ???
      • 0 (8 voturi)    
        Exact (Sâmbătă, 6 martie 2021, 15:01)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

        Cum zicea un militar la nushce inundatii. El cara la saci cu nisip de 12 ore ca sa faca un dig sa nu ininde satul, si tsaranii stateau incrasma la o cinzaca si comentau ca nu-s sacii aliniati. Cam asha sunt o parte din romani. Si cas sa fim corecti, nu-s toti asha, doiar ca specimenele de genul asta ies in evidenta.
  • -1 (7 voturi)    
    Pare ca (Sâmbătă, 6 martie 2021, 13:39)

    PetricaGhezea [utilizator]

    s-au stabilizat numarul de cazuri, depinde cate teste faci. Dar procentul e de 11-12%,fata de 8% acum 2-3 saptamani. Nu e ok, dar nu e nici crestere mare
    • +1 (3 voturi)    
      amu numără și covrigii din focare (Sâmbătă, 6 martie 2021, 16:31)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      de ce?...mister, secret, subiect tabu, mucles pe subiect...nu spune nime de ce au schimbat regulile după un an, nici Andreea Moldovan nici ÎPS Răzvan Cherecheș...amu iute dau vina pe școli, îs mulți care urăsc școlile și copiii, din păcate
  • -4 (14 voturi)    
    nu intereseaza (Sâmbătă, 6 martie 2021, 13:46)

    andr1stE [utilizator]

    pe nimeni aceste aspecte.
    foarte important ar fi: la cate cicluri se fac testele?
    s-au depistat minim 3 gene in ramasitile arn?
    hai de maine din astea vreau sa vad!
    • -4 (6 voturi)    
      Nici pe tine nu te intereseaza, de fapt (Sâmbătă, 6 martie 2021, 16:20)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui andr1stE

      Ai vreo banuiala ca s-a schimbat numarul de cicluri la testele PCR fata de mai 2020, cand procentul de teste pozitive era sub 2%?
      Ai vreo banuiala ca s-au schimbat genele detectate de testele PCR fata de mai 2020?

      Daca raspunsul la aceste intrebari e pozitiv, as vrea sa aflu si eu sursa acestor banuieli.

      Dar eu cred ca e negativ, pentru ca nu te intereseaza de fapt raspunsurile. Cauti numai un motiv, orice motiv, sa ignori cresterea numarului de cazuri si de morti.
      • +6 (6 voturi)    
        uneori (Sâmbătă, 6 martie 2021, 17:20)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

        ma intreb daca esti postac pe 50 lei pizza si fanta cum erau aia ai lui udrea (si e perfect de inteles: iei niste banuti sa iti faci treaba ptr care esti platit), sau suferi de vreo boala mintala (ceea ce e grav) si o toooooot ti cu a ta zdranga langa?
        babaitule in tara asta nu s-a stiut NICIODATA la cate cicluri se fac testele si niciodata daca au fost detectatele minim cele 3 gene arn pentru a putea emite CEVA. sa nu mai vbim de faptul ca nicoidata in istoria noastra moderna nu s-a pus diagnostic dupa un test amarat fara un consult clinic al unui medic. vb prea mult ptr capacitatea ta intelectuala? sa imi spui o sa iti trimit niste desene