Coronavirus: Comisia Europeană va prezenta „paşaportul verde digital” pe 17 martie

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 2 martie 2021, 1:47 Actualitate | Coronavirus


Margaritis Schinas
Foto: Comisia Europeana
Comisia Europeană va prezenta pe 17 martie un pachet de măsuri axat pe desfăşurarea călătoriilor şi ridicarea restricţiilor impuse din cauza pandemiei, care va include şi propunerea sa privind „paşapoartele verzi digitale”, a declarat luni vicepreşedintele Comisiei Europene, Margaritis Schinas, relatează agenţiile AFP şi EFE, citate de Agerpres.

Vorbind la o conferinţă de presă după o reuniune informală a miniştrilor europeni ai sănătăţii, Schinas a asigurat că obiectivul va fi „stabilirea unei direcţii comune către o deschidere sigură şi egală a Europei”.

Acest „paşaport” va fi propus de Comisia Europeană ca un instrument „legislativ”, aşadar nu va fi opţional, şi va avea la bază tratatele europene şi libertatea de circulaţie în UE, a explicat vicepreşedintele Comisiei Europene.

Acest document digital va arăta dacă titularul său a fost sau nu vaccinat anti-Covid-19, rezultatele la testele de Covid-19 efectuate sau dacă a trecut printr-o infecţie cu noul coronavirus.

„Trebuie să căutăm modalităţi de a folosi acest instrument pentru a facilita mobilitatea evitând discriminările între cetăţeni”, a subliniat Margaritis Schinas.

El a anunţat că propunerea Comisiei Europene pentru „paşaportul verde digital” va fi transmisă Parlamentului European pe 17 martie şi apoi supusă aprobării liderilor europeni la summitul din 25-26 martie.

Divizaţi asupra acestei chestiuni, liderii europeni au convenit la summitul desfăşurat săptămâna trecută să încredinţeze Comisiei Europene sarcina de a elabora condiţiile tehnice pentru un certificat de vaccinare. Executivul comunitar a fost astfel însărcinat „să asigure coordonarea asupra criteriilor (...) şi să creeze o platformă care să conecteze diferitele soluţii naţionale”, un sistem a cărui implementare va necesita cel puţin trei luni.

Într-o serie de postări pe Twitter, preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen a insistat luni că scopul acestui document digital este de a le permite cetăţenilor europeni „să călătorească, în siguranţă, în Uniunea Europeană sau peste hotare, pentru muncă sau turism”.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2290 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 martie 2021, 4:46)

    [anonim]

    • -2 (6 voturi)    
      Așa vă trebuie (Marţi, 2 martie 2021, 7:48)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui

      Așa, veți înțelege că a trăi intr-o comunitate înseamnă a respecta regulile astfel încât celălalt să nu aibă teamă că trece pe lângă un posibil infectat atunci când te vede. Ați crezut că pandemia e ceva de joaca? Așa cum nu poți merge fără pașaport in Turcia, nu vei putea merge nicaieri fără “pașaport verde”. Nu vrei, prezinți testul negativ, pe banii tai. Ne-am saturat să vă vedem urlând “jos masca”
    • -3 (7 voturi)    
      argumente contra (Marţi, 2 martie 2021, 8:13)

      dystop [utilizator] i-a raspuns lui

      Vad ca exista foarte multa inversunare impotriva acestei idei si incerc sa inteleg de ce. Punctual, prin ce anume s-ar incalca drepturile omului? Momentan ca sa calatoresti ai nevoie de un test PCR plus carantina unde se cere. Or aceste masuri nu au sens pentru populatia vaccinata, e absurd sa bagi in carantina pe cineva care nu poate raspandi virusul. E clar nevoie de o solutie pentru a deferentia intre cei vaccinati si cei nu. Un posibil pasaport verde ii poate ajuta pe cei care sunt nevoiti sa calatoreasca frecvent in interes de serviciu, diplomatic, transportatori etc. Nu am auzit nici o alta propunere.
      • +1 (3 voturi)    
        Comentariu sters de utilizator (Marţi, 2 martie 2021, 11:58)

        [anonim] i-a raspuns lui dystop

  • +1 (3 voturi)    
    ceea ce ma distreaza cel mai tare (Marţi, 2 martie 2021, 8:28)

    ..13 [utilizator]

    Este ca unii, nu voi a spune cine, sunt inca inchisi pana la gat dar pregatesc certificatul pentru ca incuraja calatoriile....

    Tehnic vorbind daca arati ca ai facut teste si esti OK sau daca ai facut boala o sa fii totusi OK pentru deplasari chiar daca nu ai facut vaccinul - vaccinul fiind varianta optima...

    zau ca ma raz si intreb de ce unii mai sunt inchisi inca??
  • +1 (5 voturi)    
    Sa-l aveti la voi si la supermarket (Marţi, 2 martie 2021, 9:12)

    lazarus101 [utilizator]

    E revoltator ce planuiesc acesti nemernici! Sunt convins ca acel “pasaport digital” va avea si functie de tracking permanent a locatiei
    Intram in 1984, cartea nu anul!
  • 0 (4 voturi)    
    Tot intre fraieri am ramas! (Marţi, 2 martie 2021, 11:27)

    n4c [utilizator]

    Pai eu m-as vaccina azi, daca as putea. Dar nu pot: nu-s in nici o grupa de risc, n-am peste 65 de ani, nu-s "esential", n-am nici pile.

    Asa ca imi astept rindul, probabil printre ultimii. Pina atunci stau la cutie.

    Intre timp, toti pilosii, toti esentialii, toti riscatii se vor plimba nestinjeniti de prostime, aia ca mine. Aia care-s buni doar sa plateasca taxe si sa bage ca migu', in timp ce completeaza declaratii pe propria raspundere si li se face morala ca-s egoisti si din cauza lor mor oameni si sintem in rahatul in care sintem.

    Daca nici asta nu-i discriminare, atunci nu stiu ce mai e.