Peste 109.000 de persoane programate până la ora 14.00, în prima zi în care s-au reluat programările pentru vaccinarea anti-COVID cu Pfizer

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2021, 14:57 Actualitate | Coronavirus


situatie vaccinare 26 februarie
Foto: Comitetul de coordonare vaccinare Covid
Programarea pentru vaccinarea cu serul produs de Pfizer/BioNTech s-a reluat sâmbătă, iar până la ora 14.00 s-au programat 109.800 de persoane, potrivit Comitetului de coordonare a vaccinării, care anunță un "maraton" al programărilor.

Odată cu reluarea programărilor, se vor putea programa pentru vaccinarea împotriva COVID-19, cu serul Pfizer/BioNTec, 156.000 de oameni.

Conform Comitetului de coordonare a vaccinării, pe platforma de vaccinare peste 18.000 de persoane se programează, în medie, pe oră și 302 pe minut, până la ora 14:00.

În total, 109.800 de persoane s-au programat pe platforma programare.vaccinare-covid.gov.ro pentru a se vaccina în noile cabinete deschise pentru administrarea serului produs de Pfizer BioNTech.

Începând de luni, 1 martie, 130 de cabinete noi devin operaţionale pentru imunizarea cu vaccinul produs de compania Pfizer/BioNTech. Capacitatea de vaccinare a fiecărui cabinet este de 60 de persoane pe zi, a anunţat CNCAV. Reamintim că în această etapă se pot vaccina persoanele cu boli cronice, cu vârste peste 65 de ani şi persoanele cu dizabilităţi.

Conform CNCAV, acţiunea de vaccinare a personalului didactic continuă la nivel naţional, până la data de 10 martie, precum şi vaccinarea persoanelor nedeplasabile, care fac dializă, din centrele rezidenţiale, medico-sociale şi a persoanelor fără adăpost. În paralel, continuă programarea persoanelor înscrise în procesul de imunizare cu vaccinul produs de compania Oxford/AstraZeneca.

De la începutul campaniei în România, în 27 decembrie, au fost vaccinate peste 890.000 de persoane, potrivit datelor transmise vineri seară de Comitetul de coordonare a vaccinării.

Câte doze de vaccin a primit România

În centrele de vaccinare se vor utiliza atât doze recepționate de România în tranșele curente, cât și în tranșele anterioare, pe baza solicitărilor transmise la Centrul Național și centrele regionale de depozitare, prin direcțiile de sănătate publică județene și cea a municipiului București.

Până acum, România a primit 2.152.949 de doze de vaccin.

Defalcat, situatia este următoarea:
  • Doze de vaccin primite de la Pfizer : 1.509.749
  • Moderna: 157.200
  • AstraZeneca: 486.000






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7436 vizualizari

  • +2 (24 voturi)    
    Covid (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 15:43)

    Cindrel [utilizator]

    Datele pe care se afla in articol nu sunt reale. Spun asta pi. ca de azidimineata de la ora 5,00 incerc sa ma programez direct pe platforma sau prin telefon la nr. 0214144469, ...4425, unde nu a raspuns nimeni pana la ora 15. Dupa ora 15,00 am vorbit cu o femeie, foarte tavnoasa care mi-a spus ca in Sibiu nu este nici o doza de vaccin. I-am spus ca pe pe Platforma Nationala de Programare pt vaccinare, arata intr-un centru 367 doze, iar in altul 233.
    Drept urmare mi-a inchis pur si simplu.
    Mentionez ca am asteptat peste 30 min, ca sa vb cu cineva din acest Centru.
    Halal actiune, halal personal, halal platforma.
    • +9 (15 voturi)    
      lasa dezinformarea (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:45)

      Wheelwright [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

      Eu am programat niste rude care nu au acces la internet (2 in Moldova si 2 in Ardeal), ora ora 10 si nu a fost nici o problema, adevarat e ca intr-un centru de vaccinare erau peste 400 locuri cand am inceput programarea pentru prima persoana, iar la a doua a trebuit sa o pun in alta zi si mai erau 200 si ceva locuri. amm vazut cu ochii mei viteza cu care se faceau programari.
      Iar daca tot nu crezi mergi la un centru de vaccinare si vei vedea oameni care vin si pleaca de acolo.
      Sunt prea putine doze, pentru ca din cat vad am putea vaccina si mai mult.
    • +4 (4 voturi)    
      Nu stiu ce varsta aveti , (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:10)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Cindrel

      insa pot sa va spun ca locurile din Sibiu de care ziceti sunt cu vaccin AstraZeneca , cele cu Pfizer s-au epuizat de dimineata. Daca aveti peste 55 ani , e logic sa va spuna ca la Sibiu nu sunt locuri.
  • +10 (12 voturi)    
    am reusit in sfarsit (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:58)

    c2 [utilizator]

    de o luna tot intram pe platforma sa programez o persoana in varsta si-mi zicea ca nu sunt locuri libere

    azi am intrat de dimineata pe platforma si dadeam refresh din cand in cand sa vad daca se schimba ceva

    la 8:30 au inceput sa apara centre noi (prin tot felul de localitati mici in alte judetei)

    la 10:30 a aparut un centru de vaccinare la mine in oras cu locuri libere si am facut programarea imediat

    programarile se puteau face pentru perioada 1-20 martie (+ rapel la 21 zile)
    • -4 (8 voturi)    
      Dupa 2 luni de asteptare poti sa te programezi (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:23)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui c2

      In ultima parte din Decembrie, in Ianurie si Februarie s-a vaccinat doar acea categorie de romani care se numesc Speciali sau Esentiali

      Astazi 27 Februarie e prima zi cand omanii normali din tara asta se pot programa insa toti cei 18 milioane au 150.000 de doze impartit

      sunt de fapt doar pt cei care au peste 65 de ani deci pt 3 milioane de romani
      • +4 (8 voturi)    
        Minți, bă! (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 19:06)

        _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Am programat și deja s’au vaccinat cu a doua doză de două săptămâni soția (cu boala cronică), tatăl de 68 de ani și o mătușă de 72.
        Că nu ai reușit tu (și mulți alții) să programați e altceva, si e foarte normal ținând cont că cererea e mult mai mare decât oferta!
        • +1 (3 voturi)    
          Si tinand cont.... (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 20:54)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

          .....si de cat il duce pe Kivek mintea.
  • +5 (7 voturi)    
    Comparație (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 17:31)

    fdaniel [utilizator]

    Este incredibilă diferența dintre lumea reală și cea de la televizor care ni se bagă pe gât.
    În media văd numai “vedete” antivaccin iar oamenii, din lumea reală, se bulucesc să se vaccineze
  • +2 (10 voturi)    
    nu ies numerele sau eficienta e f. scazuta (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 17:52)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Dupa cum scrie in articol, Romania a primit pana acum 2,1 milioane de doze, din care a administrat pana acum doar 1,5 milioane de doze. Adica 600.000 de doze zac nefolosite. Iar ei scot la programare doar 156.000 de locuri? Asta in conditiile in care saptamanal sosesc circa 300.000 de doze noi?
    • +1 (3 voturi)    
      De ce avem doze nefolosite? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:50)

      alien_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      Total de acord, poate cineva sa explice de ce avem mai bine de 600000 sau peste un sfert din vaccinul primit pe stoc și nefolosit când zilnic mii de oameni se îmbolnăvesc și câteva zeci mor?

      E absurd ca toată lumea se plânge ca nu e suficient vaccin, mulți așteaptă sa se vaccineze în timp ce vaccinul e pe stoc.
      • +2 (4 voturi)    
        Nu e nimic absurd (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 20:13)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui alien_

        Din dozele primite pana acum. unele persoane au fost vaccinate cu 2 doze,iar din cele programate unele mai au de facut rapelul iar altele ambele doze. Si intotdeauna din dozele "pe stoc" mare parte sunt rezervate pentru rapel.
    • +1 (5 voturi)    
      Păi ies calculele (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 19:27)

      _Un stelist_ [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

      1,6 milioane doze vaccinate plus 150k abia sosite Pfizer plus 400k AstraZeneca la care nu se înghesuie nimeni (că, deh, le pute) cam astea sunt.
      • +1 (3 voturi)    
        Nu le pute Astra Zeneca (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 20:41)

        adi_69 [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

        Tocmai e un articol mai sus care explica criza de credibilitate a acestui vaccin cam peste tot in UE. Ca e ratusca cea urata sau print mai putin atragator, atat AZ cat si politicienii sunt poarta responsabilitatea. Cand analizezi si spui care e doza recomandata de vaccin si apoi la testare gresesti grosolan si dai la niste mii de subiecti doza injumatatita si observi ca de fapt aceasta este mult mai eficienta... Sau faci teste doar pana la 55 de ani, cand una din principalele grupe de risc sunt batranii. Care te astepti sa fie reactia? Marele lor avantaj este pretul de peste 10 ori mai ieftin ca celelalte 2 si conditiile foarte lejere de transport si depozitare.
        Dar oare Israel or fi tampiti ca vaccineaza doar cu Pfizer?
  • +4 (4 voturi)    
    Eu zic ca platforma merge destul de bine (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 18:13)

    Alex_capsunar [utilizator]

    Si eu am un prieten 65+ care mi-a spus ca azi a fost programat la vaccinare de medicul de familie. Deci, totusi, unele persoane se pot programa.

    Eu personal mi-am programat atat parintii 65+, cat si o ruda 65+ inca din prima runda de programari si a mers totul ok, inclusiv vaccinarea.

    In ce ma priveste, am reusit sa ma vaccinez deja cu prima doza in Italia, fiind rezident, iar ca mine sunt multi, deci numarul romanilor vaccinati e mai mare decat crede guvernul Romaniei...
  • +4 (6 voturi)    
    Era unul pe aici zis "ciuma rosie" (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:07)

    kokos [utilizator]

    care se vaicarea in fiecare zi ca nu-si poate programa parintii , sunt curios daca azi a fost la ski si maine iar se plange ca nu sunt locuri!