Majoritatea germanilor ar fi de acord cu pașaportul de vaccinare antiCovid

de Redactia     HotNews.ro
Sâmbătă, 27 februarie 2021, 13:41 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare impotriva COVID
Foto: Guvern, Facebook
Majoritatea germanilor ar agrea introducerea unui "paşaport de vaccinare anti-COVID-19" care să le permită să meargă la teatru, fitness, evenimente sportive şi chiar să faciliteze călătoriile, relatează sâmbătă dpa.

Sondajul realizat pentru dpa de YouGov Deutschland arată că 16% dintre germani sunt în favoarea introducerii imediate a unui astfel de "paşaport verde", după exemplul Israelului. Alţi 44% consideră în schimb că ar trebui aşteptat până când toată populaţia ţării va fi vaccinată, ceea ce ar urma să se întâmple, conform planurilor actuale, până în septembrie a.c..

În acelaşi timp, doar 35% dintre germani se opun în mod "fundamental" introducerii unui paşaport care să le ofere celor vaccinaţi avantaje în faţa celor nevaccinaţi.

Israelul a introdus duminica trecută "paşaportul verde", care le asigură numeroase beneficii celor care s-au recuperat după COVID-19 sau s-au vaccinat împotriva noului coronavirus. Au fost totodată relaxate restricţiile şi pentru cei nevaccinaţi, dar aceştia şi-au redobândit semnificativ mai puţine libertăţi, notează dpa.

În ce o priveşte, cancelarul german Angela Merkel s-a arătat în principiu deschisă faţă de acordarea de beneficii persoanelor vaccinate, dar mai târziu.

"După ce punem vaccinul la dispoziţia suficientor oameni, iar unii dintre ei refuză să se vaccineze, va trebui să luăm în considerare dacă să existe deschideri şi acces doar pentru cei vaccinaţi, în anumite domenii", a declarat Merkel într-un interviu acordat Frankfurter Allgemeine Zeitung publicat joi. Criticii consideră că o astfel de abordare reprezintă o formă mascată de vaccinare obligatorie, menţionează dpa citată de Agerpres.

Sondajul YouGov a fost realizat în perioada 24-26 februarie pe un eşantion reprezentativ de 2030 germani cu vârsta peste 18 ani.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1738 vizualizari

  • 0 (18 voturi)    
    Pasaportul Corona si UE (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 14:00)

    Utilizator5 [utilizator]

    Ce nu inteleg eu, noi Uniunea Europeana nu eram sau ne doream sa fim, actionam ca o singura tara? Nu eram liberi sa circulam in Schengen? Nu visam sa mergem la Berlin fara griji, cum mergem la Iasi? Ca si cum toata Uniunea ar fi tara noastra?
    Si atunci acest pasaport Corona pentru calatorii nu este cumva impotriva a tot ceea ce ne-am luptat sa obtinem? Nu este acest pasaport impotriva conceptului european? Nu este o ipocrizie?
    Inteleg, pasaportul Corona pentru cei din afara UE cand intra in Uniunea Europeana, dar in interiorul Uniunii intre noi? In termeni europeni e ca si cum ai cere pasaport corona cand treci dintr-un judet al Romaniei in altul.
    E strigator la cer fata de valorile europene pe care ni le-au insuflat si in care am crezut atata timp.
    • +1 (7 voturi)    
      Nu este (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 14:42)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Utilizator5

      Pasaportul este ca sa dovedesti faptul ca TU nu poti face o forma grava a bolii deci ocupa in tara LOR aiurea un pat de terapie intensiva, in dauna unui tert care are nevoie de el. Nu platesti asigurare medicala in tara LOR iar dintre asigurarile medicale de calatorie 95% dintre ele NU ACOPERA COVID. Asadar dupa ce stai in spitalul LOR pe medicamentele LOR vor trebui sa se judece cu tine si sa isi recupereze banii. Ofera-le si tu nemtilor in spitalele noastre aceleasi conditii si capacitate de tratare ca in Germania.
      • -1 (9 voturi)    
        Glumești, sper (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 16:47)

        idna [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        De cardul european de sănătate ai auzit?
        • +2 (6 voturi)    
          Ai incercat (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 17:30)

          dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui idna

          Vreodata sa folosesti cardul european de sanatate?
          • +4 (4 voturi)    
            Evident (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:32)

            idna [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

            Tu? Căci cei 4 care mi-au dat minus sigur nu au nici măcar idee despre ce este acesta.
        • 0 (2 voturi)    
          Nu glumesc deloc (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:05)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui idna

          Tocmai de aceea cand calatoresc pentru perioada mai lunga (peste 3 zile) nu ma bazez pe el ci imi fac o asigurare de calatorie la o companie serioasa. I s-a intamplat unei prietene sa aiba nevoie la chirurgie si atata baza au puc aceia pe cardul european, ca a achitat operatia de pe card si apoi si-a recuperat banii de la asigurator odata ajunsa acasa. Cu alte cuvinte, actul medical a fost decontat intre om pe persoana fizica si spital.
          • +2 (2 voturi)    
            Neplăcută situație (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 22:43)

            idna [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

            De acord.

            În concediu fiind, a trebuit să mergem cu copilul la urgență pentru că situația o impunea și nu am întâmpinat vreo problemă (rezidenți/asigurați în DE, spital în IT). Bun, a fost vorba "doar" despre un banal consult, urmat de o rețetă pentru antibiotic, pe care este drept că l-am cumpărat ulterior de la o farmacie iar la întoarcerea în DE am recuperat suma plătită dar îmi imaginez că dacă urgența ar fi presupus internarea, tratamentul s-ar fi realizat fără costuri în spital. Invers, asigurat în RO în vizită la noi în DE, abces dentar rezolvat la un cabinet stomatologic în baza cardului fără vreun cost suplimentar (parcă pe parcursul a două vizite).

            PS. De acord însă cu ideea de asigurare privată dacă se dorește de exemplu acoperirea riscului de repatriere în nefericitul caz al decesului.
  • -6 (14 voturi)    
    Cine NU e de acord? (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 14:00)

    Nyk1 [utilizator]

    Alternativa este să stăm toți închiși în case încă vreo 2-3 ani până când ajungem la 0 cazuri, fie că suntem vaccinați sau am trecut în boală, fie nu. Așa cum dorește Câțu probabil, că văd că ieri l-a apostrofat pe Năsui pentru că acesta încearcă să încheie acorduri de pașapoarte de vaccinare cu alte state în vederea relansării turismului și economiei.
  • -1 (3 voturi)    
    Ideea s-ar putea concretiza in urmatoarele luni, (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 19:04)

    Dilematic [utilizator]

    insa acum, in conditiile in care in intreaga Uniune Europeana se vaccinasera complet cu doua doze doar 5,5 milioane oameni, adica doar 1,2 % din populatie, ar fi prematura introducerea "pasapoartelor de vaccinare".
  • 0 (6 voturi)    
    Punct de vedere (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 21:41)

    1anonim [utilizator]

    Introducerea pasaportului in acest moment ar crea o discriminare clara pentru cei ce au avut nesansa sa fie vaccinati inca . Lucru inacceptabil legal in U.E. De abia dupa ce toti cetatenii au beneficiat de sanse egale, de abia atunci se poate gandi la pasaport.
    • -1 (3 voturi)    
      Si da si nu (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 22:45)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

      Cei care nu au avut inca sansa sa fie vaccinati sunt vulnerabili si stiu sa se protejeze stand acasa. Asa cum au facut-o si cei vaccinati pentru a-i proteja pe cei vulnerabili. In plus, poti calatori cu masina daca granitele sunt deschise.
  • +1 (5 voturi)    
    Total xontrol (Sâmbătă, 27 februarie 2021, 23:38)

    gie [utilizator]

    Toata chestia asta e o tampenie. Toate discutiile astea. Nici n-ar trebui sa aibe loc. Si nu se va opri aici. Ieri declaratie, azi test, maine pasaport, poimaine cine stie ce mai inventeaza, sa-ti tai o mana sau un picior sa dovedesti ca esti "curat". Deci acest pasaport, test, etc. reprezinta o privare grava a drepturilor omului. Daca omul nu doreste nu se poate efectua si nici drepturile nu ii pot fi private. Sau daca ii vor fi private, vor exista consecinte ulterioare. Generatiile urmatoare ne vor trage la raspundere pe toti pentru felul cum gestionam. Nu uitati asta. Ti-ai facut vaccin pentru ca ai dorit si ti se spune ca esti protejat de o forma grava. Ce mai conteaza ce face celalalt. Daca are sau nu pasaport. Iar daca vaccinu nu protejeaza atunci ce rol mai are pasaportul? Noaptea mintii!
    Te imbolnavesti p'acolo. Asta e. Oricand te poti imbolnavi si oriunde si de orice. Si trebuie sa ai la minimum o asigurare medicala.
    Credeti ca intereseaza pe cineva ce patesc unii si altii. Nu interesu e controlul absolut. Sanatatea individuala. Asta nu era inca complet controlata. De acu va fi. Daca nu ne trezim.
    • +1 (1 vot)    
      exact (Duminică, 28 februarie 2021, 13:38)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui gie

      asta cred si eu. si nu inteleg de ce tot zic unii ca e prematur pasaportul pt ca nu majoritatea nu au avut "sansa" (pff) sa se vaccineze, dar peste cateva luni va fi mai plauzibil sa vorbim de pasaport. pai si peste cateva luni unii NU se vor vaccina, pt ca nu pot sau NU VOR. mai tine cineva minte acest NU VREAU, fara justificari? pai in viata mea de adult nu mi-am pus niciodata problema sa ma vaccinez, de exemplu de gripa... nu am de gand sa incep acum... in fine. ideea e ca, intr-adevar, cei care nu se vor vaccina vor fi grav discriminati si daca nu ni se pare problematic... inseamna ca avem alte probleme de fapt.