Financial Times: De ce s-au prăbuşit cazurile globale de Covid, în ciuda pericolului noilor tulpini

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 20:33 Actualitate | Coronavirus


Coada vaccinare Marea Britanie
Foto: Captura YouTube
Numărul global de infecţii cu virusul SARS-CoV-2 a scăzut constant de la începutul anului până acum, de la 5 milioane de cazuri pe săptămână, la 2,5 milioane în prezent. Declinul a fost accentuat în ţările care au simţit din plin impactul pandemiei, precum Statele Unite, Marea Britanie, Africa de Sud, Israel şi Portugalia, potrivit Mediafax care citează Financial Times.

Rata de infectare din cele cinci state a scăzut cu peste 50% în ultima lună.

Numărul global de infecţii cu virusul SARS-CoV-2 a ajuns la 2,7 milioane între 7 şi 14 februarie, cu 2,5% peste datele din săptămâna precedentă, ceea ce reprezintă cel mai slab ritm de creştere de la începutul pandemiei, fiind cu aproape 50% sub ritmul înregistrat luna trecută, scrie Bloomberg. Totuşi, în ciuda declinului pe care l-au înregistrat cele mai afectate ţări, numărul de infecţii globale a început să recupereze teren în ultimele zile, fiind alimentat de creşterile unor state din Uniunea Europeană, ca Franţa şi Ungaria, şi Brazilia, care a depăşit 10 milioane de cazuri.

Între 16 şi 23 februarie, s-au raportat 2,6 milioane de infecţii, în creştere cu 3%. „Cazurile scad în cele mai afectate ţări, însă trendul nu este universal şi bilanţul din unele zone începe să se înrăutăţească. Totuşi, pandemia ne-a învăţat că trendurile se pot inversa”, spune Mark Lurie, profesor în epidemiologie în cadrul Universităţii Brown din SUA. Experţii spun că vaccinările au jucat un rol important în ţări precum Statele Unite şi Marea Britanie, naţiuni care numără împreună circa 25% din totalul deceselor cauzate de COVID-19 la nivel mondial, însă care şi-au vaccinat 20% şi, respectiv, 28% din populaţie.

În plus, Regatul Unit a impus una dintre cele mai severe perioade de carantină din lume, cazurile zilnice scăzând de la 56.000 la începutul lunii ianuarie la 13.000 săptămâna aceasta. Prin contrast, ţările care au rămas relativ deschise s-au chinuit să controleze numărul de infecţii, notând aici Franţa şi Brazilia. Pentru a complica peisajul, Statele Unite au evitat o nouă închidere, dar au reuşit să numere mai puţine cazuri în ultimele săptămâni, în scădere cu 72%.

Epidemiologii spun că declinul se datorează măsurilor de distanţare socială şi faptului că americanii au călătorit mai puţin după Ziua Recunoştinţei şi sărbătorile de iarnă. „Orice relaxare rapidă a măsurile de prevenţie ar putea produce o explozie a ratelor de infecţie. Există o mulţime de oameni care se află în continuare în categoriile cu risc ridicat”, spune Ted Cohen, profesor în boli infecţioasă al Universităţii Yale, citează Mediafax.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















33999 vizualizari

  • +1 (19 voturi)    
    ..... nu mai inteleg nimic.... (Joi, 25 februarie 2021, 20:38)

    Fileu_de_Poveste [utilizator]

    scade sau nu.
    Tot online "merge" copilu la scoala?
  • -3 (35 voturi)    
    Absolut, mai ales Masura din restaurante!!! (Joi, 25 februarie 2021, 21:07)

    Parzivall [utilizator]

    Daca mergeai cu masca prin restaurant si te ataca Covidul te asezai brusc la o masa si incepeai sa halesti, fara masca, si erai in afara oricarui pericol. Masurile de distantare din Walmart si Costco si-au facut efectul, cateva sute de oameni in Miscare Browniana rpin magazin, au convins virusul ca nu se poate pune cu ei!!! Deci faprul ca te-ai intalnit cu cateva sute de oameni si nu ai lasa o singura persoana macar la tine in casa, a ajuta, enorm!
  • -5 (41 voturi)    
    Dovada (Joi, 25 februarie 2021, 21:10)

    ipolitic [utilizator]

    ca masurile de distantare sociala, purtatul mastii etc. au efect. Primele valuri au consumat din masa de covidosceptici, acum virusul incepe sa aiba probleme.
    E prea devreme sa sarbatorim. Poate peste un an.
    • 0 (8 voturi)    
      Dovada (Vineri, 26 februarie 2021, 11:14)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      ca epidemia de prosti e pe val. Sper ca nu doare.
      • -2 (4 voturi)    
        Pai (Vineri, 26 februarie 2021, 15:40)

        corsic [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

        dupa cum vezi nu doare.
  • +12 (44 voturi)    
    au crescut si cu restrictii si fara... (Joi, 25 februarie 2021, 21:18)

    maiorulmura [utilizator]

    ...scad si cu restrictii si fara.
    este sau nu este?
    • +21 (37 voturi)    
      exact (Joi, 25 februarie 2021, 22:07)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      asa cum face natura intotdeauna, isi urmeaza cursul fara aberatiile noaste.
    • -9 (27 voturi)    
      Iată explicația (Joi, 25 februarie 2021, 23:24)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui maiorulmura

      Au crescut cu distanțare, dar nu atât de rapid cât ar fi crescut fără distanțare. De ce? Pentru că cei pe care nu-i duce capul, cât și sociopații, s-ar fi infectat oricum. Vorbesc de cei care „nu cred în virus”, „nu vor să fie tiranizați”, „e doar o gripă” și alte aberații de genul.

      Acum scade numărul de infectări pentru că majoritatea celor pe care nu-i duce capul și a sociopaților s-au infectat deja, unii s-au dus de tot, alții s-au vindecat și au anticorpi. Mai rămân cei care chiar ascultă regulile, cât și "nehotărâții".
      • 0 (14 voturi)    
        Voi aveti un raspuns pt orice, asa-i? (Vineri, 26 februarie 2021, 1:26)

        Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Faptul ca se termina Sezonul Estival nici nu intra in calcul. Adica fara masuri virusul asta si-ar face de cap cam cati ani la rand?
  • -3 (19 voturi)    
    Vaccinul?? (Vineri, 26 februarie 2021, 0:51)

    fatmanx [utilizator]

    Nu e evident ca vaccinul incepe sa-si faca efectul? Pana in vara e gata cu pandemia, vor fi numai epidemii localizate.
    Sa vedem atunci ce gaselnita vor mai gasi pentru controlul libertatii de miscare...
    • +9 (11 voturi)    
      Pai n-auzi ca daca nu te vaccinezi, nu pleci (Vineri, 26 februarie 2021, 1:27)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

      nicaieri!!! Degeaba esti sanatos si cu anticorpi.
    • 0 (0 voturi)    
      absolut (Duminică, 28 februarie 2021, 13:26)

      ALFY [utilizator] i-a raspuns lui fatmanx

      dupa ce vaccinul va face efectul scontat de masoni, guverne si producatori unsi cu toate alifiile - adica isi va prezenta efectul LETAL, implicit reducerea popu-latiei, va disparea si covrigul ca si cum n-ar fi fost :-)
  • -3 (17 voturi)    
    Adrevarul este (Vineri, 26 februarie 2021, 1:16)

    unins [utilizator]

    unul singur: aparitia vaccinurilor si inceperea administrarii primelor doze. Da, stiu ca anticorpii apar dupa cca 40 de zile, dar eficacitatea de 95% a vaccinului, a speriat virusul! Alta explicatie stiintifica nu exista. O sa confirme si expertul epidemiolog cu barba.
    • -2 (4 voturi)    
      unii au deja anticorpii formati (Vineri, 26 februarie 2021, 8:31)

      George1000 [utilizator] i-a raspuns lui unins

      Deja o parte dintre cei vaccinati au deja anticorpii, ma refer la cei care s-au vaccinat la inceputul vaccinarii.