Cîțu: Am văzut că oamenii au început să se relaxeze puțin, nu este momentul / În România, tulpina britanică e oarecum sub control

de C.D.     HotNews.ro
Joi, 25 februarie 2021, 11:00 Actualitate | Coronavirus


Florin Citu
Foto: Guvernul Romaniei
Premierul Florin Cîțu a declarat, joi, că nu se intenționează în acest moment introducerea de noi restricții și a făcut apel la români să respecte în continuare regulile pentru combaterea pandemiei.

„Am văzut că oamenii au început să se relaxeze puțin, nu este momentul. Ce am făcut până acum putem pierde foarte ușor dacă nu respectăm aceste restricții”, a spus el.

Întrebat despre tulpina din Marea Britanie, premierul a afirmat că aceasta „este oarecum sub control”.

„În România, tulpina britanică e oarecum sub control, nu vedem efectele devastatoare. În Marea Britanie, la câteva săptămâni, dinamica a fost foarte rapidă. Nu vedem acest lucru în România”, a precizat el.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3524 vizualizari

  • +1 (17 voturi)    
    E sub control adica nu stim nimic despre cati o au (Joi, 25 februarie 2021, 11:04)

    Kivek [utilizator]

    in Romania se testeaza zilnic 25-30 mii pt COVID iar pt a testa tulpini e nevoie de alte teste separate care nici nu se fac.

    deci cum ar zice Catu: e sub control
    • +1 (5 voturi)    
      Să cităm din clasici „e doar un punctișor.. (Joi, 25 februarie 2021, 11:47)

      elder [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      numărul de cazuri B117 ” (a se citi Wuhan e doar un punctișor -oraș cu 11 milioane de locuitori - pe harta Chinei).
    • -2 (2 voturi)    
      sau altfel spus (Joi, 25 februarie 2021, 11:54)

      Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Titlu corect : "Catu tine virusul britanic sub control"
  • 0 (24 voturi)    
    corect boss (Joi, 25 februarie 2021, 11:11)

    Alin Delin [utilizator]

    CE mama dracului,nu uitati ca noi suntem stapanii, e situatie de urgenta, e stare de alerta nationala, noi putem sa punem orice piti in orice post fara concurs. Lasati dracului relaxarea si lucrati pentru noi, voi nici nu stiti ce greu e sa dam salariile astea nesimtite.
    Hai sictir.
  • -1 (11 voturi)    
    .*. (Joi, 25 februarie 2021, 11:15)

    marc.andre [utilizator]

    .*.
  • +6 (12 voturi)    
    Cît de „oarecum”? (Joi, 25 februarie 2021, 11:40)

    Tayen [utilizator]

    „Oarecum” mult sau „oarecum” puțin?
    Cu pensiile speciale? Cu uriașa armată de bugetari? E „OARECUM” BINE ȘI CU ELE, NU-I AȘA!?
    VĂ AȘTEPTĂM LA ALEGERI....
  • +3 (7 voturi)    
    corect (Joi, 25 februarie 2021, 11:48)

    martel55 [utilizator]

    si pe timpul lui Ceasca eras totul sub control ca nu se spunea nimic.
    • +1 (5 voturi)    
      Da, cu o mica diferenta (Joi, 25 februarie 2021, 12:09)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Atunci se ascundea ce se stia, acum habar n-au nici ei, dar vor sa nu de dam seama de asta :)
  • +5 (15 voturi)    
    Niciodata nu e momentul, nu? :) (Joi, 25 februarie 2021, 11:58)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Eh, bine, eu nu m-am relaxat putin, ci, pur si simplu, nu mi mai pasa! Nu fac covid(sau fac ''asimpromatic'', adica nu fac), nici un prieten sau neam de al meu nu a avut nimic de la covid(maxim febra)! Cand aud ceva legat de ''covid'' schimb postul, cand vorbeste cineva despre covid ma uit in partea ailalta, cand apare o stire din asta, dau un comentariu din asta, doar de dragul de a vedea 10 ''-''usuri de de la (cov)ipohondri(care cred ca schimba lumea, ca ''salveaza'' vieti daca fac ce le spun Mahler si Moldovan), de masca pe strada, din fericire, nu ma intreaba nimeni. Traiesc cat se poate de normal! Si stai sa vezi cati sunt ca mine. Si cati o sa inceapa sa devina ca mine - asteptati doar sa vina caldura!
    • +1 (5 voturi)    
      Subscriu (Joi, 25 februarie 2021, 13:24)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Am aflast si eu recent ca am anticorpi. Am 2 unchi (unul de 85 cu silicoza pulmonara recuperat si unul cu cancer pancreatic care a ocupat un pat in spital doar pentru ca fusese testat pozitiv. In rest, numai de bine in jurul meu...
    • 0 (2 voturi)    
      Da (Joi, 25 februarie 2021, 15:05)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Asa si eu.
  • +4 (8 voturi)    
    Au grija televiziunile (Joi, 25 februarie 2021, 12:27)

    galeo [utilizator]

    Stati linistit, au grija televiziunile sa mentina panica si anxietatea in populatie.
  • +2 (4 voturi)    
    Catu merge pe premiza (Joi, 25 februarie 2021, 12:29)

    galeo [utilizator]

    Mai bine la spitalul de nebuni decat bolnav de covd...
  • -3 (11 voturi)    
    asta e timpenie in forma pura.... (Joi, 25 februarie 2021, 13:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cand 3 sferturi din europa e in lockdown complet de frica tulpinii britanice, cum poti spune ca "În România, tulpina britanică e oarecum sub control". In ce fel e sub control? Doar pentru ca nu a atins inca masa critica de infectatri ca sa explodeze numarul de cazuri? Sau cum anume o tine guvernul sub control?!?

    As fi inteles sa afirme ca "ne bucuram ca inca nu vedem o explozie a numarului de cazuri si speram sa o tinem asha inca 2-3 luni pana vine vara si luam o pauza de la Covid". Dar sa iti asumi cu aroganta meritele ca nu ai inca 20.000 de cazuri/zi, cand tu nu ai facut practic nimic...
  • +6 (10 voturi)    
    Ii spune și lui cineva (Joi, 25 februarie 2021, 13:02)

    Alex2016 [utilizator]

    Ca oamenii de fapt au cam început sa se sature? Ca restricțiile și masurile adesea idioate și absurde - de ex masca pe strada în aer liber- le-au cam ieșit pe nas la toți. Iar cei din privat ramasi fără joburi și micile afaceri sunt tot mai veseli cind se gindesc ce bine e sa fii bugetar? Poate îl dumiresc unii pe Citu și alți colegi și prieteni ca s-a cam ajuns la capătul răbdării. Sa nu aibă ceva surpriza
    • -2 (10 voturi)    
      vorbim in 2 saptamani (Joi, 25 februarie 2021, 14:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Alex2016

      Cand om ajunge la 20.000 de cazuri/zi, sa vedem atunci cat de idioate vor mai fi masurile.
      Aia care s-au saturat nu-s oameni, ci primate ambalate in corp uman.
      • +3 (3 voturi)    
        Bogdane, pune-ti tata 3 masti! (Joi, 25 februarie 2021, 18:01)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Eu sper sa ajungem la 100000 de cazuri pe zi, sa se termine in 2 saptamani!
      • +2 (2 voturi)    
        da nu te inchizi tu (Vineri, 26 februarie 2021, 8:58)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        pe vecie in casa? peste 30 de ani cind trece apocalipsa, iesi de acolo si mostenesti pamintul. Cum suna?
  • +6 (12 voturi)    
    Aproape un an de puscarie cu masca pe fata (Joi, 25 februarie 2021, 13:04)

    xolv [utilizator]

    e "relaxarare" pentru voi ?