Coronavirus Cehia: Premierul Babis spune că ”situația este dramatică”

de G.S.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2021, 15:50 Actualitate | Coronavirus


​Coronavirus Cehia
Foto: Tomas Tkacik / Zuma Press / Profimedia
Confruntată cu perspectiva unei ''catastrofe totale în spitale'' din cauza creşterii puternice a cazurilor de COVID-19, Republica Cehă doreşte să înăsprească măsurile de lockdown, relatează miercuri agenţiile DPA şi EFE, preluate de Agerpres.

''Situaţia este dramatică. În plus faţă de mutaţia britanică (a coronavirusului) o avem şi pe cea sud-africană. Trebuie să înăsprim măsurile pentru că, dacă nu o facem, ne aşteaptă o serie de probleme sanitare serioase în următoarele două săptămâni'', a avertizat premierul ceh Andrej Babis.

Situaţia la secţiile de ATI este critică, capacitatea liberă a acestora scăzând la 15%. Peste 6.800 de pacienţi COVID-19 sunt în prezent internaţi, dintre care mai mult de 1.300 la ATI.

În ultimele 24 de ore această ţară cu 10,7 milioane de locuitori a înregistrat 15.672 de noi cazuri de COVID-19 şi 64 de decese. Creşterea numărului îmbolnăvirilor este pusă mai ales pe seama variantei britanice a coronavirusului. Restricţiile în vigoare în timpul stării de urgenţă, cu restaurante, magazine neesenţiale şi şcoli închise, plus o interdicţie de circulaţie între orele 21:00 şi 05:00 par să nu fi reuşit să oprească al treilea val epidemic.

Detalii despre noile măsuri antiepidemice vor fi anunţate miercuri mai târziu. Actualele restricţii ar urma să expire luni, dar premierul Babis speră să reuşească măcar prelungirea acestora. Nu este însă clar dacă guvernul său minoritar va reuşi să obţină suficient sprijin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2891 vizualizari

  • +4 (14 voturi)    
    Șoșoacă zice că minte (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:01)

    Dogul [utilizator]

    Ieri-alaltăieri, marea epidemioloagă de mahala, senatoarea Șoșoacă, le spunea minerilor că Cehia a anulat restricțiile și că acolo nu mai e epidemiei de coronavirus. Cine o fi avâdn dreptate?
  • +8 (14 voturi)    
    ceva serios (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:03)

    tahomir [utilizator]

    Deci au tulpina britanica si a ajuns si aia sud africana. Mai e aia din California, e pe drum.
    Intre timp indienii au descoperit si ei vreo 250 de mutatii care ar putea face visrusul mai contagios, fix ca si celelalte 3 pomenite mai sus dar ale indienilor nu au PR bun.
    Trebuie sa vedem si partea pozitiva a lucrurilor, unii ca Marionette pot sa se mute in Cehia, sa se bucure de un dezastru cinstit, nu sa planga cand vad cifrele de la noi.
  • +5 (9 voturi)    
    Mda (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:06)

    mitg [utilizator]

    Acum 3 luni ni se zicea ca ce bine e in cehia, cat realism la guvernantii lor samd.
    • +6 (10 voturi)    
      Cehia (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:22)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      A trecut foarte bine peste primul val. Dar in august 2020 s-a dat ordin de anulare a restrictiilor, mastile nu au mai fost obligatorii, etc. In plus mai e ceva: desi multe firme stau inchise nu s-au platit compensatiile in timp ce marile fabrici sunt deschise si produc.

      Si te intrebi: unuia sarac ii inchizi magazinul si nu il despagubesti insa Skoda are mii de angajati care vin la lucru si primesc bani. Iar cel cu magazinul va ajunge sa nu ii mai pese de restrictii. Si ajungem in faza curenta.

      In plus au fost ordine absolut absurde, cum ca masca trebuia purtata afara. Nici eu pe camp, cand eram cu sotia nu am purtat masca. Eram eu si sotia si doi caini. De la cine sa iau boala?!?!? DAR in locuri in care erau oameni am avut mereu KN95.

      Si revenim la cel cu magazinul. Atat eu cat si sotia lucram de acasa pe 100% din salariu. Dar vatmanul poate sa faca asta? Dar cel caruia i se inchide magazinul? Ah, uitasem: magazinele mici erau inchise in timp ce supermarketurile nu.

      Si te miri ca lumea nu mai intelege nimic. Eu unul zic doar mersi ca pot lucra de acasa. Dar e doar o chestie de noroc chior.
      • +2 (4 voturi)    
        Acelasi lucru il poti spune si despre (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:52)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        Germania! Ca ''a trecut cu bine peste primul val'' si din toamna..cu tot cu sistemul lor medical, cu tot cu ultratestatul tau?! Si ce daca au ridicat restrictiile? Voiai sa le tina cu cateva zeci de cazuri? Sau tu, cumva, crezi, ca puteau tine cateva milioane de oameni in case, pentru mai mult de cateva luni, fara consecinte cel putin la fel de dezastruoase ca pandemia?! Si inca ceva...si daca prin absurd s-ar putea lumea tine in casa pt mult timp, tot ar trebui sa iasa la un moment dat...si atunci ''hatz'' sarscov2! El nu va ''renunta'' la noi pana nu intra in peste jumatate din populatie..el sau vaccinul, totuna!
        • +1 (3 voturi)    
          Si totusi rezultatele sunt total diferite (Miercuri, 24 februarie 2021, 17:26)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Cehia e pe locul 4 mondial la numarul de cazuri raportat la populatie cu 10.9%, primele 3 tari fiind cu sun 1 mil de locuitori si tot pe locul 4 la decese, cu 1.83%, imediat dupa Belgia. Si cu sanse reale de a ajunge pe 3.

          Pe cand Germania e pe 70 la cazuri, cu cu 2.88% si pe 44 la decese cu 0.8%.

          Spre exemplu, raportat la populatia noastra, Cehia a avut ieri echivalentul a 20.000 de cazuri si 300 de decese la noi.
  • +1 (3 voturi)    
    Daca ati dat vaccinul intai la politicieni, (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:15)

    Ciprian1979c [utilizator]

    voi cu sarbii, bulgarii (bine, astia macar nu se vaita) si cu turcii, ce sa va facem?:) sunteti in spatele nostru la vaccinare, puneti mana si vaccinati!

    https://www.euronews.com/2021/02/24/covid-19-vaccinations-in-europe-which-countries-are-leading-the-way
  • +1 (7 voturi)    
    ce? (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:20)

    panda_rosu [utilizator]

    stati asa, nu ziceati ca deja e pe terminate? chiar oms zicea de scaderea puternica. cum e pana la urma?
  • 0 (12 voturi)    
    ... (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:29)

    sentenced [utilizator]

    Nu exista nicio explicatie logica pentru situatia din Cehia care se inrautateste si situatia din Romania care de doua luni de zile este oarecum constanta, cu atat mai mult cu cat nu se respecta mai nicio regula din cele lasate la latitudinea populatiei. Numai un naiv poate crede ca mastile neconforme, purtate mult peste termenul de valabilitate, purtate necorespunzator, au vreun efect in combaterea pandemiei.

    Explicatia logica este una singura: tarile manipuleaza datele in functie de interesul statului. Cine vrea sa instaureze dictatura o tine sus si tare cu "situatia dramatica". Culmea, la noi lucrurile sunt destul de chill, probabil ca daca inca era Dragnea activ era si la noi "situatia dramatica", sub umbrela acestei situatii instaurandu-se dictatura.
    • +3 (7 voturi)    
      Te inseli (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:43)

      Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Pentru Cehia exista doue explicatii:

      1. nerespectarea masurilor. Sunt numeroase baruri care au deschis, oameni care nu poarta masca, etc.

      2. varianta britanica (Brigita i se zice in gluma) este dominanta si mult mai contagioasa.

      3. sunt foarte multe locuri de testare, inclusiv la supermarketuri.
      • +2 (2 voturi)    
        Si la noi (Miercuri, 24 februarie 2021, 17:36)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Mica Sirena a lui Vasile Roaita

        se poarta mastile la misto! Afara in barba si in restaurant deloc, doar intri pe usa cu ea, in rest, nu te mai intreaba nimeni nimic! Locurile multe de testare ...nu ar fi trebuit sa i ajute?
        • 0 (0 voturi)    
          Da (Joi, 25 februarie 2021, 11:10)

          Mica Sirena a lui Vasile Roaita [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

          Dar inca nu ai mutatia britanica predominanta in toata tara.
    • -1 (7 voturi)    
      //// (Miercuri, 24 februarie 2021, 17:21)

      GemstonePig [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      Cine era asta iarna decembrie ianuarie plin de veselie bonomie rebel vesel amuzant liber si neincatusat de restrictii? desigur cetateanul ceh. Toti gângavii de pe feisbuc iti inchideau gura cu argumentul uite ce destepti sunt cehii nu au inchis nimic si economia si scoala merg bine