​Coronavirus în România: 3.337 cazuri noi în ultima zi după 34.364 teste (9,7%) / 73 decese, 969 persoane în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Miercuri, 24 februarie 2021, 12:57 Actualitate | Coronavirus


Ambulante coronavirus
Foto: Departamentul pentru Situatii de Urgenta
Alte 3.337 cazuri noi de coronavirus au fost raportate miercuri, pentru ultimele 24 de ore, după efectuarea a 34.364 de teste - 26.447 teste RT-PCR și 7.917 teste rapide antigen - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 9,7%, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În total, de la debutul pandemiei în România au fost înregistrate 788.048 de cazuri. În ultima zi au fost înregistrate 73 decese de persoane infectate cu COVID, iar la terapie intensivă sunt internate 969 persoane.


Până astăzi, 24 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 788.048 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 731.049 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.337 cazuri noi.

Până astăzi, 20.086 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat. În intervalul 23.02.2021 (10:00) – 24.02.2021 (10:00) au fost raportate 73 decese (41 bărbați și 32 femei).

Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 de ani, 6 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 22 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 23 decese la categoria de peste 80 de ani.

71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.542. Dintre acestea, 969 de persoane sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.961.208 teste RT-PCR și 270.740 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 26.447 de teste RT-PCR (17.019 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.428 la cerere) și 7.917 teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 38.875 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.818 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 52.770 persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 141 de persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















5332 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    Nu e panica Man (Miercuri, 24 februarie 2021, 13:36)

    PetricaGhezea [utilizator]

    .
    • +2 (4 voturi)    
      inca vreo saptamana-doua nu... (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:01)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui PetricaGhezea

      Vedem dupa aia...
      Deja de saptamana trecuta numarul de cazuri e in usoara crestere, la fel ca si numarul de paturi ATI ocupate. O fi doar de la deschiderea scolilor, o fi de la tulpina britanica, o fi de la amandoua, inca nu stim.
      Daca baltim in continuare pe la 3000-4000 de cauzri si nu trece numarul ATI de 1000, e bine. Daca nu... e naspa. Si pana la vara, cand luam iar pauza de la covid, mai sunt 3 luni.
      • -1 (1 vot)    
        nooooo (Miercuri, 24 februarie 2021, 16:44)

        Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nu este de la deschiderea scolilor. este de la... tulpina de papadie ca noua tulpina din UK nu exista pentru cei care behaie ca scolile nu trebuiau inchise.
        • +2 (2 voturi)    
          si totusi... (Miercuri, 24 februarie 2021, 18:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

          Nu poti tine scolile inchise tot timpul pe motiv de pandemie. Pentru copii e important si daca se deschid scolile 3-4 saptamani, chiar daca dupa aia se inchid la loc. Cine are copii intelege perfect cat de tare sunt copiii afectati psihic de izolare.

          Plus ca nu inteleg de ce nu se scandalizeaza nimeni de deschiderea crasmelor, a restaurantelor sau a pensiunilor, dar cand vine vorba de scoli, toata lumea sare in sus! Pana la urma ce e mai important in stara asta, educatia si sanatatea psihica a copiilor, sau nevoie de distractie a adultilor? Si impresia mea e ca spre deosebire de Europa de vest unde scolile se inchid ultimele si se deschid primele, la noi copiii inca sunt priviti ca niste animalutse pe langa casa, care se descurca ele cumva.
          • 0 (0 voturi)    
            da, bine zis (Miercuri, 24 februarie 2021, 19:08)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            mai ales că în cazu școlilor scenariu verde îi numa pînă la unu la mie, nu pînă la 1,5 cum îi în rest...nu văd de ce
          • 0 (0 voturi)    
            auzi draghe!? (Joi, 25 februarie 2021, 11:48)

            Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            in UK scolile au fost inchise si inca mai sunt si nu se mai jeleste nimeni. ce atatea "argumente" de 2 lei!? numai la Romanica negociem permanent legile...
            • 0 (0 voturi)    
              In UK... (Joi, 25 februarie 2021, 18:00)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Fuscus

              In UK scolile au fost inchise pe 5 Jan, cand erau 60.000 de cazuri de covid pe zi, echivalentul a 17-18000 la noi, odata cu lockdownul total, din ala cum a fost in Romania in primavara trecuta. Si pe 8 Martie se deschid la loc, mult inaintea barurilor, restaorantelor, frizeriilor sau mallurilor.

              Ultimele inchise, cand situatia a devenit dramatica, si primele deschise. Pentru ca astia pun mult mai mare pret pe educatia copiilor decat pe distractia adultilor!

              Si nici macar cat au fost inchise n-au fost inchise total. Copiii lucratorilor esentiali + cativa din familii sarace, in limita unui numar de locuri, au mers la scoala si in perioada asta. Si ca sa fiu sigur ca nu ii confundam cu esentialii de la noi, in UK esentiali sunt toti ala care trebuie sa mearga musai la lucri pe perioada lockdownului, medici, politisti, lucratori sa supermarket sau in curierat.

              Asha ca... nush ale cui argumente sunt mai de doi lei...
  • -4 (16 voturi)    
    hai marionata, hai (Miercuri, 24 februarie 2021, 13:45)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    hai cu comentariul si astazi, nu te lasa!
    hai cu sfaturile tale paranoice, dementiale!
    hai cu carpa cu spirt, cu casca, cu masca, cu basca!
    sa fugim in pesteri, in grote, sa ne adapostim de criminalii din restaurante, din scoli, sa fugim de lume si de tot :))))
    • +3 (3 voturi)    
      Iata (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:52)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      A veniiiiiit :)))))) ma amuza maxim
  • -11 (11 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:00)

    [anonim]

    • +4 (4 voturi)    
      Lesin (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:51)

      dani777 [utilizator] i-a raspuns lui

      Esti bancul zilei tu
    • +4 (4 voturi)    
      Daca n-ai fi de plans.. (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:59)

      justin puscasu [utilizator] i-a raspuns lui

      ai fi chiar comic. Hai, spune drept, nu-i asa ca prietenii iti spun Napoleon?
    • +4 (8 voturi)    
      Du-te in China daca vrei asta (Miercuri, 24 februarie 2021, 15:18)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui

      Acolo vei avea parte de mai multe restrictii si privatiuni de libertate decat ce aberezi tu mai sus, deci vei fi mega fericit. Du-te sa ne lasi in pace.
      Te credeam om serios, care comenteaza si ii alarmeaza pe altii doar pentru ca este mai speriat decat media din cauza acestei pandemii.
      Dar dupa comentariul asta mega instigator, alarmist, panicos, dictatorial as putea spune, incep sa cred ca nu esti decat un postac platit sa starneasca haos. Nu are niciun suport medical cerinta ta de a purta 2 masti una peste alta. La fel cum nu are nicio logica nici purtarea de masca in masina daca esti singur.
      @Redactia HotNews de ce doriti sa fiti partasi la aceste comentarii de crea credinta?
  • -2 (4 voturi)    
    am totusi o veste bunaaaa... (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:21)

    Fuscus [utilizator]

    au inceput scoooolile! nuuuuu... nu are nicio legatura cu cresterea cazurilor. cazurile au crescut de la vaccinare, de la poluare de la ... orice numai de la redeschiderea scolilor , NU! sa vina Sosoaca impreuna cu Monica Pop sa ne lamureasca cum ca ni se pare....
  • +1 (5 voturi)    
    Ce sa mai vedem? (Miercuri, 24 februarie 2021, 14:59)

    PowerIon [utilizator]

    Ieri ziceam, sa vedem raportarea de azi.
    E clar, creste, ce sa mai vedem? Varful din noiembrie-decembrie vine curand pe furis cu "tulpina", ca lumea se trateaza acasa fara sa anunte, dar ce o sa ne facem cu cazurile de ATI?
    Restrictiile impuse de autoritati nu pot avea vreo valoare daca omul nu si le autoimpune, statul nu are cum sa controleze totul.
    Vaccinarea nu o sa aiba un cuvant de spus nici daca va fi 70%, restul nevaccinat este destul de numeros ca sa intretina pandemia. Israelul a vaccinat 50% si are inca 3-4000 noi cazuri zilnice la o populatie de 2 ori mai mica decat Romania.