O femeie din județul Olt a făcut șoc anafilactic după vaccinarea cu AstraZeneca

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 18:39 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare cu AstraZeneca in Romania
Foto: Facebook
O femeie de 46 de ani a avut o reacție severă, un șoc anafilactic, după vaccinarea cu AstraZeneca, transmit reprezentanții Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

Femeia de 46 de ani s-a prezentat pentru primirea primei doze de vaccin de la AstraZeneca la un centru din Olt, iar în aproximativ 10 minute după administrarea vaccinului a dezvoltat o reacție alergică cu criterii de șoc anafilactic.

”Pacienta nu era cunoscută cu istoric de reacții alergice. Personalul medical aflat în centrul de vaccinare i-a acordat de urgență îngrijirile medicale de specialitate, conform procedurilor existente, cu ameliorarea rapidă a stării clinice. Ulterior, a fost solicitat serviciul de urgență în vederea transportării acesteia la unitatea spitalicească din muncipiul Slatina pentru primirea îngrijirilor medicale suplimentare”, arată comunicatul Comitetului Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

Potrivit CNCAV, la acest moment starea persoanei este bună, însă va rămâne sub supraveghere medicală, conform recomandărilor de specialitate.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


17695 vizualizari

  • +7 (25 voturi)    
    se mai intampla.. (Luni, 22 februarie 2021, 18:42)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. bine ca n-a mierlit. ca nu se mai intepa nimeni dupa ce se mediatiza.
    • -12 (18 voturi)    
      Nimeni nu se (Luni, 22 februarie 2021, 21:00)

      Zache58 [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

      mai intepa cu Astra Zeneca,un vaccin mizerabil.Sunt probleme cu acest vaccin in toata lumea,francezii si germanii au semnalat si ei probleme cu acest vaccin,plus Sud Africa.Bine ca a scapat pacientul.
      • -2 (6 voturi)    
        posibil... (Marţi, 23 februarie 2021, 9:14)

        Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        ... d'aia astept sa se mai aseze lucrurile inainte sa ma intep si eu.
        • -1 (5 voturi)    
          Dacă trece COVID pe la tine. (Marţi, 23 februarie 2021, 10:41)

          asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

          Nu mai apuci să te înțepi. Și așa se observă o relaxare nejustificată la cei vaccinați, pentru-că ei sunt sigur protejați. Dar ceilalți !!!. Asta-i firea umană.
      • +1 (3 voturi)    
        Excelent (Marţi, 23 februarie 2021, 14:41)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui Zache58

        Oricum sunt putine doze si nu ajung la toti. Daca iti convingi toti prietenii ca "sunt probleme cu acest vaccin", eu nu ma supar. Selectie naturala..
  • -8 (58 voturi)    
    Peste doua zile, o adunatura "va infirma" (Luni, 22 februarie 2021, 18:48)

    newlook [utilizator]

    Peste doua zile, o adunatura "va infirma" diagnosticul.
  • -7 (43 voturi)    
    Vaccinuri sigure si eficiente (Luni, 22 februarie 2021, 18:49)

    lazarus101 [utilizator]

    Dar totusi in caz ca nu-i chiar asa e nevoie sa semnati o hartie prin care daca se constata efecte pe termen lung sa nu puteti cere despagubiri de la companiile producatoare sau de la statul roman. Cum s-a intamplat cu pudra cu talc a J&J care s-a dovedit cancerigena si a trebuit sa plateasca despagubiri de cateva miliarde de dolari celor afectati!
    Ah, si cu atatea tulpini care apar peste tot cu siguranta se va gasi una pentru care aceste vaccinuri sa nu fie chiar asa eficiente, ca doar Africa de Sud nu de fraieri au anulat vaccinarea cu Astra Zeneca!
    • +8 (40 voturi)    
      Aberezi (Luni, 22 februarie 2021, 19:13)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui lazarus101

      Iar aberezi, savantu lu peste copt
      • -4 (32 voturi)    
        de ce (Luni, 22 februarie 2021, 20:27)

        andr1stE [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

        abereaza ma ia zi? de ce inteligenti ca tine au dreptu de a posta ma aici? DE CE?
  • +8 (32 voturi)    
    Alte zeci de mii nu. (Luni, 22 februarie 2021, 18:51)

    patrick_higher [utilizator]

    Dar asta nu e știre, e adevărat.
    S-o fi pus ceva în Olt.
  • +15 (33 voturi)    
    nimic anormal (Luni, 22 februarie 2021, 19:39)

    rmos [utilizator]

    reactiile de tip anafilactic apar la foarte multe medicamente, nu doar la vaccinuri. asta este stadiul actual in medicina, tratamentele/interventiile medicale au riscuri, mai mici sau mai mari. e aspirina "sigura"? dar paracetamolul? evident ca NU! tot timpul trebuie sa faci un raport riscuri/beneficii. la fel si la vaccinuri.
    • -8 (40 voturi)    
      Ba e cam anormal: (Luni, 22 februarie 2021, 20:20)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      "Sunt peste 54 000 de reacții adverse la vaccinul produs de Pfizer, în Europa. Și până în acest moment sunt peste 1200 de decese înregistrate, acestea fiind raportări efectuate de medici.
      Din statisticile existente pe Eudra Vigilence- European database suspected adverse drugs reaction reports- reținem următoarele:
      -Numărul deceselor din cauza afectării cardiace este de 157 din aproximativ 2400 de reacții adverse cardiace, dintre care 303 nu și-au mai revenit.
      -Numărul de decese din cauza unor afecțiuni generalizate este de 538 din 38 000 de reacții adverse din cauza unor afecțiuni generalizate.
      -Numărul de decese de cauză respiratorie este de 158 din aproximativ 5000 de reacții adverse, 944 nu și-au mai revenit.
      -Numărul de decese de cauze neurologice este de 82 din peste 23 000 de cazuri de reacții adverse neorologice în total, în Europa, dintre care 4179 nu și-au mai revenit.
      -Numărul paraliziilor și a parezelor de nerv facial este de 383 dintre care 155 nu și-au revenit.
      ����Dintre toate efectele adverse înregistrate în Europa la administrarea vaccinului Pfizer,
      42 300 sunt la femei, 80% dintre ele cu vârste cuprinse între 18-64 ani.
      ����Dintre țările europene care au raportat reacții adverse, Italia se află pe primul loc, cu aproximativ 20 000 de cazuri. Apoi se clasează Spania cu aproape 4000, Franța cu 3500 și Olanda cu 3300.
      ����România a raportat 380 de cazuri de reacții adverse la vaccinul produs de compania Pfizer-BioNTech, situându-se pe locul 17."
      • -9 (31 voturi)    
        Poate citesc statisticile astea si cei (Luni, 22 februarie 2021, 21:34)

        Cripto [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        care au gura mare pe aici. Si inca nu se stiu efectele PE TERMEN LUNG, ca nici nu au fost teste facute decat un an.
        • +9 (27 voturi)    
          Da' de ce.... (Luni, 22 februarie 2021, 22:28)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Cripto

          ..... te intereseaza pe tine efectele pe termen lung ? Ca poate nici nu le mai apuci....
      • +9 (19 voturi)    
        E cam anormală interpretarea datelor (Luni, 22 februarie 2021, 22:05)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Dacă te uiți pe site-ul lor chiar spun că astea sunt date raportate de doctorii pacienților care au luat un medicament/substanță/vaccin.

        Astfel de date sunt folosite mai departe în a verifica dacă există o corelație. Citat chiar de la ei "The benefits of Comirnaty in preventing COVID-19 continue to outweigh any risks, and there are no recommended changes regarding the use the vaccine. "

        Dacă tot ești așa de informat de ce nu te uiți pe același site la efectele adverse ale aspirinei și ale paracetamolului. Dacă alea ar fi cazuri confirmate atunci medicamentele astea sunt arme de ucidere în masă.

        Evident că aspirina si paracetamolul sunt mai des folosite dar în același timp vaccinurile sunt administrate grupurilor vulnerabile în prima fază, bătrâni, persoane la risc.

        Hai să aruncăm cu numere și statistici, poate poate se prinde ceva.
      • +6 (28 voturi)    
        " De straja patriei " ? (Luni, 22 februarie 2021, 22:23)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        " Femeia" ? "Flacara" ? "Manualul agricultorului incepator"? "Broderia pentru toti" ? "Cum sa coasem ietamina" ? "Andreaua vesela" ? "Mohairul pentru toti" ? "Pictura pe unghii - dimensiuni ontologice " ?

        Stimata doamna,

        Din ce adancuri necuprinse de mintea proasta a omului de rand aduceti aceste date ?

        P.S. Mişto si fenomenal e numarul mare de urmaritori care va tot dau "+" , nestiind, saracii , ca nu e cruce. Dar, hei! nu poti opri oamenii sa spere....
      • +6 (8 voturi)    
        Statistici (Marţi, 23 februarie 2021, 8:28)

        Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        Mai citeam saptamanile trecute cum ca s-au inregistrat 6 decese ale oamenilor care au participat la studiile initiale ale vaccinului Pfizer. Aceasta era informatia din titlu. Apoi, in continutul articolului spunea ca 4 din cei 6 au primit placebo (deci nu au primit vaccinul) dar articolul sugera ca exista o legatura... Ce sa zic...poate cei care au primit placebo tot din cauza vaccinului au murit in sensul ca ei credeau ca au primit vaccinul real iar creierul lor a intrat in panica si i-a omorat...
        • 0 (4 voturi)    
          Creierul doamnei Parzivall... (Marţi, 23 februarie 2021, 13:36)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Calin123

          ....nu intra in panica niciodata intrucat are intotdeauna dreptate.
      • +2 (4 voturi)    
        mda (Marţi, 23 februarie 2021, 10:57)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

        imi pare rau sa te anunt ca nu intelegi nimic din ce citesti. sau de fapt tu ai deja concluzia formata inainte sa citesti asa ca citesti degeaba. mai omule, tu ai inteles ce am scris? comparativ cu alte medicamente/tratamente/proceduri medicale, vaccinurile au mult mai putine riscuri. pana acum sunt admninistrate peste 200 milioane de doze de vaccin anti-covid in toata lumea, dublu fata de cazurile de covid raportate. cate decese raportate a provocat covid? cati au suferit forme grave si severe? iti repet, raportul beneficii riscuri e tot ce conteaza. sau ... daca esti tu asa destept, te invit sa inventezi tu un medicament/tratament fara riscuri, ca de debitat aberatii e usor....
    • -5 (19 voturi)    
      Riscuri/beneficii (Luni, 22 februarie 2021, 21:08)

      gie [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Corect,
      Doar ca aspirina si paracetamolul exista de zeci de ani.
      In timp ce prezentul vaccin si technologia asociata are in jur de 10 max 15 ani de cercetare si este prima oara cand se administreaza oamenilor. Deci parerea mea este ca va mai trebui sa treaca ceva timp ca sa stim cat de sigur si eficient este impotriva bolii pentru care a fost dezvoltat.
      Deci estimarea riscuri/beneficii dupa parerea mea este un lucru dificil.
      • +11 (21 voturi)    
        Deci avem acum un virus nou (Luni, 22 februarie 2021, 22:21)

        trotuar [utilizator] i-a raspuns lui gie

        care știm că ucide, avem experiența gripei spaniole care la început omora doar bătrâni și copii dar după câteva mutații a început să omoare oameni sănătoși și tineri.

        Deci trebuie să mai așteptăm vreo 20-30 de ani să folosim un vaccin care a fost studiat "doar" 10-15 ani.

        Și asta bazat doar pe păreri de FB și trumpiști. Nu spun că oamenii de știință nu pot face greșeli dar dacă am de ales să mă încred în doctori și oameni de știința pe de o parte și un utilizator anonim pe internet știu unde îmi pun banii.l

        Nici nu punem la socoteală cu nu există numai vaccinuri RNA "experimentale" ci și unele tradiționale.
        • +10 (14 voturi)    
          In Scotia, dupa prima doza (Marţi, 23 februarie 2021, 1:11)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui trotuar

          sciencemediacentre.org

          Prof Sheila Bird, Formerly Programme Leader, MRC Biostatistics Unit, University of Cambridge, said

          “For Pfizer/BioNTech, vaccine effectiveness (VE) for reducing COVID-19 hospitalizations peaked at 28-34 days after Dose 1 at 85% (95% CI: 76 to 91); thereafter reduced to 66% (95% CI: 57 to 76) at 35+ days after Dose 1.  Coincidentally, this reduction is precisely the policy-relevant 20% reduction in VE for COVID-19 hospitalizations that the NIHR research-call is framed to detect by means of randomization to interval between 1st and 2nd doses.

          “For the Oxford/AstraZeneca vaccine, which in Scotland was used predominantly in those aged 80+ years and available only since 4 January, VE at 28-34 days after Dose 1 for reducing COVID-19 hospitalizations was estimated at 94% (95% CI: 73 to 99).  The later start means that the current analysis cannot yet estimate Oxford/AstraZeneca’s VE at 35+ days after Dose 1.

          The Herald :

          Data on vaccine effect was gathered between 8 December and 15 February. During this period, 1.14 million vaccines were administered and 21 per cent of the Scottish population had received a first dose based on Scottish Government prioritisation.
          The Pfizer vaccine has been received by some 650,000 people and 490,000 have had the Oxford-AstraZeneca vaccine.
    • +1 (1 vot)    
      Asa e cand te informezi pe FB (Marţi, 23 februarie 2021, 18:30)

      JimmyJump [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      "The information on this website relates to suspected side effects, in other words, effects that have been observed following administration of, or treatment with, a medicine. However, these suspected side effects may not be related to or caused by the medicine."
  • -12 (18 voturi)    
    Acum (Luni, 22 februarie 2021, 20:50)

    Luk [utilizator]

    Acum sa vezi comentarii cretine. Iar se infrunta constipatia mondiala cu credinciosul covid.
    Mah, le fac pe toate doar sa ma lasati in pace, sa pot bea si eu o cafea undeva...
    • +5 (23 voturi)    
      Poti bea acasa. (Luni, 22 februarie 2021, 22:12)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Ca tot "undeva" este....
  • -8 (16 voturi)    
    Ma ingrozeste (Marţi, 23 februarie 2021, 8:49)

    Brutus2 [utilizator]

    credulitatea unora care apara cu multe minusuri acest experiment AstraZeneca de comentariile adverse ale altora!
    AstraZenca e aparat de exact acei oameni care s-au vaccinat cu Pfizer.... Nenea Gheorghita sustine sus si tare ca vaccinul AZ e la fel de bun ca Pfizer si Moderna, dar el s-a "intepat" cu Pfizer.... La fel si Arafat.
    Oare chiar nu putem "vedea" ca e un produs mai prost dar acceptat pe repede inainte pentru ca UE nu a avut destule "cojones" in negocierea cu Pfizer? Oare de ce nu e recomandat celor peste 65 ani? E risc mai mare de deces? Oare suntem asa putini care ne punem intrebarile astea?
    Nu sunt nicicum un "antivaxie", dar refuz categoric AstraZeneca. O persoana din familie, membru al unui organ al statului, a fost oarecum fortat sa accepte AZ. 24 de ore de frisoane, dureri de cap, respiratie ingreunata.... apoi o saptamana de convalescenta... si majoritatea colegilor lui la fel. Dar nu au fost declarati ca reactii adverse, chipurile sunt normale.... Soacra mea a primit in schimb Pfizer. Femeie cu diabet, peste 65 ani, care, "ciudat", nu a avut nimic, nici macar dupa rapel.
    Pe aceste experiente personale imi bazez opinia. E parerea mea, dar sunt pregatit sa accept toate minusurile. Mi-ar placea insa sa cred ca acele minusuri sunt bazate si ele pe ceva, nu doar pe spiritul de turma.
    • +6 (10 voturi)    
      . (Marţi, 23 februarie 2021, 9:41)

      stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      In UK s-au vaccinat milioane de oameni cu AZ fara sa pateasaca nimic, dar lasa ca stie romanul, pardon, dacul verde ce e mai bine!
      • -1 (3 voturi)    
        WOW (Marţi, 23 februarie 2021, 15:00)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui stoenec1

        si atunci cum naiba de "nu exista date" despre rezultatele clinice?
        https://www.bbc.com/news/health-55145696
        Iti recomand sa dai scroll down pana la comparatia intre seruri, la eficacitate.... "ceva" mai mica pentru AZ, nu?
        Apropos, romanul, sau "dacul verde", cum spui tu, ar face bine sa-si mai puna si niste intrebari. Altfel ramane tampit. Nu tot ce e de "import" e mai bun moncher!
        Si nu am zis vreodata ca stiu mai bine. Daca ai citi cu ceva mai multa atentie, ai vedea ca eu spun doar ce am vazut, lasand la o parte campaniile de informare si/sau dezinformare de pe net.
        • 0 (0 voturi)    
          . (Marţi, 23 februarie 2021, 20:09)

          stoenec1 [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

          2 December 2020

          Au trecut aproape 3 luni de cand a fost scris acel articol, timp in care s-au vaccinat milioane de oameni cu AZ.


          E ok, nu te obliga nimeni sa te vaccinezi asa ca poti sta linistit.
    • 0 (4 voturi)    
      lene mare (Marţi, 23 februarie 2021, 11:18)

      rmos [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      te ingrozesti pentru ca ti-e lene/nu esti in stare sa cauti sa intelegi, desi resurse sunt foarte multe:
      - "Oare de ce nu e recomandat celor peste 65 ani? E risc mai mare de deces?" nu este recomandat pentru ca nu exista inca date relevante care sa ateste eficienta vaccinului astrazeneca pe acest segment de varsta. cand o sa apara date in acest sens (sunt teste in derulare), o sa fie aprobat si pentru acest segment de varsta o sa fie luata o decizie. vezi cum ai tras o concluzie gresita pentru ca ti-e lene sa te informezi? ce zici, incerci mai intai sa te informezi inainte sa tragi concluzii total gresite? sau e mai bine sa tragi concluziile care-ti plac tie, fara documentare, chiar daca sunt gresite?
      • -2 (2 voturi)    
        Draga RMOS (Marţi, 23 februarie 2021, 14:44)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Concluziile care-mi "plac mie" ar fi fost mai mai bune, sau ti-ar fi placut si tie daca nu aveam exemple REALE! Tu citeste in continuare nush' ce studii despre cat de bun e AZ, pentru ca la fel iti pot oferi contraexemple despre Israel, Africa de Sud, USA..... Dar stai, nici aia nu citesc, nu-i asa? Cand e vorba despre date certe, hmmmm, nu exista (?inca?), dar "sa nu aruncam cu piatra", nu? Te invit, ba chiar te rog sa te vaccinezi cu AZ, nu am nicio problema cu asta. Te intreb insa, cat de sigur esti de informatia pe care o absorbi matale? Ca eu, umilul, neinformatul, lenesul, am opinat pe ce-am vazut cu ochii mei.
      • -1 (1 vot)    
        Na la tata informare! (Marţi, 23 februarie 2021, 16:55)

        Brutus2 [utilizator] i-a raspuns lui rmos

        Astia fara preputz "este" prosti rau!!!
        https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-24624269-israel-70-adulti-vaccinati-anti-covid.htm

        Noroc cu falnicul UK! Mandria Europei.. pfffffff
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Marţi, 23 februarie 2021, 22:52)

      JimmyJump [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      Toate raspunsurile la "oare" le gasesti foarte usor pe internet. Cu ce te ajuta ca pui intrebari in sectiunea de comentarii pe hotnews?
  • 0 (0 voturi)    
    O informație suplimentară (Marţi, 23 februarie 2021, 11:20)

    fdaniel [utilizator]

    Putem afla și o informație suplimentară (foarte importantă pentru definirea contextului):
    Câte doze de vaccin AZ au fost administrate?