1.634 de cazuri de COVID-19, raportate în ultimele 24 de ore

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 22 februarie 2021, 13:08 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus in Romania
Foto: Grosescu Alberto Mihai / Shutterstock Editorial / Profimedia
1.634 de cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, bilanțul COVID-19 ajungând la 781.329, din care pacienți vindecați 725.526 , potrivit datelor publicate luni de Grupul de Comunicare Strategică. Numărul de teste a fost de 6.279 RT-PCR și 3.976 teste rapide antigenice. 47 de decese au fost raportate în ultimele 24 de ore.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.461. Dintre acestea, 972 sunt internate la ATI.

Pe teritoriul României, 38.255 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.481 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 54.585 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 177 de persoane.

Cele mai multe noi infectări cu noul coronavirus au fost raporate în ultimele 24 de ore în București, respectiv 455.

În ultimele 24 de ore au fost raportate 47 de decese. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 30-39 de ani, 2 decese la categoria de vârstă 40-49 ani, 7 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 13 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 11 decese la categoria de peste 80 de ani.

46 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7451 vizualizari

  • -2 (16 voturi)    
    Nea Gheorghita ?? (Luni, 22 februarie 2021, 13:49)

    dancila.docila [utilizator]

    Dam si noi pe platforma “saracilor” cateva doze de Pfizer ? Stim ca de o luna exista platforma “esentialilor” unde poti intra cu cod de institutie si sunt locuri disponibile cel putin ptr AstraFass ...
    • -9 (17 voturi)    
      daca multi calatoresc si ies in restaurante... (Luni, 22 februarie 2021, 14:36)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui dancila.docila

      Putem avea 30 de tipuri de vaccin, daca unii calatoresc sau merg in restaurante, noi tot nu vom scapa de acest virus ucigas! Trebuie sa inteleaga ca ei sunt criminalii de acum si trebuie sa intelegeaca ca trebuie sa mai reziste inca un an fara calatoriile lor absurde si neesentiale, bune doar de pus poze pe Instagram si Facebook, dar din cauza carora avem acum aceasta pandemie si din aceasta cauza nu mai scapam mai repede de acest virus ucigas! Daca mai rezista un an, vom scapa de acest flagel si vor putea sa isi satisfaca placerile lor burgheze cumuniste pesediste!
      • +3 (15 voturi)    
        Fixism (Luni, 22 februarie 2021, 15:51)

        eminunat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Prietene mai schimbi si tu placa? Ca ne-ai innebunit cu criminalii din capul tau. Eu n-am social media, nici macar in cont acolo de curiozitate. Ma plimb linistita fara social media. Si sunt destui ca mine. Virusul asta ucigas are o rata de mortalitate de sub 3%....asa ca mai las-o si tu. Nu te-ai plictisit?! Si as vrea sa stiu cum ai tu internet acolo sub pamant/sub pat/ in buncarul in care stai ca sa te protejezi si sa ne protejezi, ca un martir ce esti???
        A si apropo, alaturarea cuvintelor “burghez” si “comunist” nu denota decat o lipsa crasa de educatie, mascata prin utilizarea unor notiuni despre care nu ai habar. Dar, dee, la prima generatie incaltata si cu pixul in mana la ce sa te astepti?
        • -7 (7 voturi)    
          Boala e de la Oculta Mondiala care da 5G, nu? (Luni, 22 februarie 2021, 18:23)

          Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui eminunat

          Pesedistilor, cum de mai apareti? Voi sunteti antivaxxii si cei care sunt anti-masti si nu cred in virus, cum de aveti bani de net daca voi credeti in pamantul plat?
          Probabil aveti internetul in rusa si platit in ruble de la Moscova!
          • +1 (3 voturi)    
            Wow (Luni, 22 februarie 2021, 19:18)

            eminunat [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

            Wow again....esti psihizatul de serviciu :)))). Exact: sunt pesedista, antivaxxer (am invatat si noi un cuvant nou) si cred ca pamantul e plat. Avand in vedere ca am avut familie deportata de rusi in lagare, nu prea sunt fana Rusia. Dar in fine...papagalii repeta si ei ce aud. Sau in cazul tau, ce citesc.
            Dar eu sunt bine merci, cu masca si dezinfectant, in schimb tu esti cam frustrat :))))) Sper totusi sa nu fii bugetar, ca m-as oftica maxim sa-ti platesc salariul.
      • +1 (17 voturi)    
        Da stai tu acasă (Luni, 22 februarie 2021, 16:06)

        Alex2016 [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        Tot restul vieții. Poarta 5 măști una peste alta și tremura de frica 24/7. Lasă-ne în pace cu smiorcaielile tale și ascunde - te bine sub pat. La cum gindesti, ești deja mort și fără covid. Oamenii vor sa trăiască, s-au saturat de măști masuri și restrictii. Si asa ca să știi.... Un mare procent se vaccinează nu ca să scape de covidul lui peste prăjit, ci ca să se bucure de ceva mai multă libertate de a călători, a ieși și a trai. Pur și simplu asa. Și degeaba faci spume, o boala cu 97% vindecați e doar atit.
  • -8 (18 voturi)    
    hai marioneta, hai (Luni, 22 februarie 2021, 13:57)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    hai marioneta, hai, hai cu comentariul!

    jeleste-te un pic ca se fac teste putine, ca pentru tine numai asta conteaza acum in viata!
    • 0 (8 voturi)    
      Alta e problema lui Marionette (Luni, 22 februarie 2021, 14:27)

      RDU2 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      Ca se ascund sub pres bolnavii, ca se raporteaza un nr mai mic de cazuri decat sunt in realitate. Asta urla Marionette de ceva vreme pe aici, dupa ce a vazut ca i-a cazut teoria cu excavatoarele care intorc mortii pe strada (ca nu s-a adeverit, Doamne Ajuta).
      Nu inteleg de ce s-ar ascunde nr real de imbolnaviri, nu inteleg cum de poate cineva sa creada asa ceva, in conditiile in care in toata lumea scad cazurile noi, nu doar in Ro. Sa fie oare o "conspiratie mondiala" de ascuns cazurile de covid? :) La inceputul pandemiei parca era invers, "conspiratia" era sa creasca artificial cifrele oficiale sa dea mai multe cazuri decat in realitate, daca imi aduc eu bine aminte.
      Of, nimeni nu ii mai poate satisface pe postacii astia :)
      • -2 (8 voturi)    
        probabil (Luni, 22 februarie 2021, 15:26)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui RDU2

        probabil, acum se gandesc ca e o conspiratie sa ascunda nr real de bolnavi ....
  • +6 (18 voturi)    
    Au ieșit postacii la raport! (Luni, 22 februarie 2021, 14:05)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Bravo, pesediștilor, dați tare în ăia care fac treabă ca să veniți iar voi la putere și să faceți rahatu’ praf!
    • -3 (11 voturi)    
      cine e psd-ist? (Luni, 22 februarie 2021, 15:28)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui _Un stelist_

      si chiar sunt mai buni cei de la psd!
      s-a vazut ce dezastru au facut astia de la pnl, cand au inchis o gramada de activitati in per martie - mai 2020, crezand ca salveaza .....
      asta a costat tara mai mult decat 2 mandate a cate 4 de psd!
      plus ca apoi mai aparea kwi sa spuna ca reconstruieste romania, in iulie 2020, cu bani de la ue.
      care romania, aia distrusa cu voia lui 4 luni mai devreme?
      • +6 (8 voturi)    
        nici postacu' pesedist nu mai e ce era candva (Luni, 22 februarie 2021, 16:14)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

        "cine e psd-ist?"
        urmat de
        "si chiar sunt mai buni cei de la psd! s-a vazut ce dezastru au facut astia de la pnl, cand au inchis o gramada de activitati in per martie - mai 2020, crezand ca salveaza ....."

        tradeaza nu doar ca respiri pesedism, ci ca te si contrazici singur in decurs de 2-3 propozitii...

        Avand in vedere ca aproape tot mapamondul a reactionat la fel in fata covidului, a da vina pe PNL pentru lockdown e pedesism in forma lui cea mai pura (tampa).

        P.S. Data viitoare cand mai vrei sa injuri PNL, incearca cu nepotismele de la apele romane, penalii Chirica&Alexe de la Iasi, frica de tiari de sporuiri la bugetari, balbele din gestionarea covid, balbele din regulile de la ordinea de vaccinare, si alte chestii din astea invatate de PNL de la fratele mai mae PSD. E muuuult mai credibil.
  • +3 (11 voturi)    
    Din păcate incidența crește. (Luni, 22 februarie 2021, 16:55)

    ploiesteanu [utilizator]

    Numărul deceselor a scăzut dar a crescut numărul celor de la ATI.
  • +1 (5 voturi)    
    Dacă se menține ritmul actual al creșterilor ATI.. (Luni, 22 februarie 2021, 17:45)

    Nyk1 [utilizator]

    ... de +20/zi, în 1-2 luni depășim capacitatea sistemului și doctorii vor fi forțați să aleagă cine trăiește și cine moare.

    Cred că ar fi o pierdere de vieți inutilă, având în vedere că există vaccin. Trebuie doar să mai răbdăm puțin cu restricțiile pentru a obține timpul necesar să se vaccineze măcar 1/2 din populație, altfel riscăm să ne înecăm ca rromul la mal.
  • -7 (11 voturi)    
    Pentru toti paranoicii (Luni, 22 februarie 2021, 17:48)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Sunt oameni care nu vor sa stea zi si noaptea cu masca pe nas pt ca va e voua frica si de umbra voastra.

    Purtati voi 5 masti K95 una peste alta si feriti-va bunicii...Eu mi-i vizitez zilnic (sau o data la doua zile).
    • +4 (6 voturi)    
      Foarte bine că ți-i vizitezi! (Luni, 22 februarie 2021, 19:01)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Oricum nu prea îmi convenea să le plătesc pensiile din salariul meu! Măcar așa există o șansă să nu o mai fac pentru mult timp!
    • +6 (8 voturi)    
      Ce faci tu in familie.... (Luni, 22 februarie 2021, 19:24)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      ..... nu priveste pe nimeni altcineva in afara de tine.
      Dar cand iesi in public, poarta masca asa cum trebuie altfel chem politia.
      Si ar fi bine sa fii spalat si sa nu te bagi in sufletul oamenilor...