Secretarul de stat Andreea Moldovan despre tulpina britanică: Ne gândim că e foarte posibil să apară un val trei şi la noi

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 21 februarie 2021, 19:57 Actualitate | Coronavirus


Andreea Moldovan
Foto: Agerpres
Medicul Andreea Moldovan, secretar de stat în Ministerul Sănătăţii, afirmă că autorităţile iau în calcul posibilitatea apariţiei unui al treilea val al epidemiei în România, cauzat de tulpina de SARS-CoV-2 apărută iniţial în Marea Britanie, care este mult mai contagioasă, scrie News.ro. Ea cataloghează drept „incredibilă” atitudinea celor care, la un an de la apariţia pandemiei, organizează şi acceptă să participe la evenimente unde nu se respectă regulile de protecţie sanitară.

Medicul Andreea Moldovan anunţă că autorităţile poartă discuţii şi pun la punct un plan pentru a se putea „replia foarte repede” în cazul unei creşteri a numărului de îmbolnăviri cu SARS-CoV-2 în condiţiile apariţiei de noi tulpini, cu o contagiozitate mai ridicată.

„Tulpina din Marea Britanie are câteva particularităţi. În principal cea care vizează copiii, având o rată mai mare de transmitere şi de contagiozitate la această grupă de persoane, deci automat deja avem un plus de grijă din punctul acesta de vedere. De asemenea, rapiditatea cu care ea se extinde în toate celelalte ţări ar trebui să ne dea şi nouă de gândit. Avem plan de rezervă pentru această creştere, pentru că ne gândim că e foarte posibil să apară şi un val trei şi la noi”, a declarat Andreea Moldovan, duminică după-amiază, într-o intervenţie telefonică la Digi 24.

Secretarul de stat din Ministerul Sănătăţii cataloghează drept „incredibilă” atitudinea persoanelor care organizează şi acceptă să fie prezente la evenimente private cu un număr mare de participanţi şi unde nu se respectă regulile de prevenire a răspândirii virusului.

„Ar fi fost de aşteptat ca într-un an de zile de pandemie în care au fost mulţi oameni care s-au îmbolnăvit şi, din păcate, sunt oameni care au murit, să fim mai înţelepţi. Problema este, în egală măsură, şi a celor care organizează astfel de întâlniri şi petreceri, dar şi a celor care acceptă să participe acolo”, a mai afirmat Andreea Moldovan.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


10478 vizualizari

  • -5 (27 voturi)    
    Jahahahha (Duminică, 21 februarie 2021, 20:42)

    Socrate2021 [utilizator]

    Apocalipsahahahahahaaaa
    • -3 (19 voturi)    
      Va aparea si valul 4 si 5 si 6 (Duminică, 21 februarie 2021, 22:31)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Socrate2021

      COVID se multiplica, se schimba si se distribuie foarte usor si e imposibil de oprit.

      asta se stia inca de acum 1 an dar oamenii astia nu vor sa accepte adevarul
  • 0 (26 voturi)    
    Daca astia cred ca Lumea mai rezista la inca (Duminică, 21 februarie 2021, 20:54)

    Parzivall [utilizator]

    un Val, isi forteaza norocul.
    • -2 (14 voturi)    
      :)) (Duminică, 21 februarie 2021, 23:35)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Parzivall

      Si daca nu rezista ce face "lumea" ? Trage pe nas coronavirus? Si cine-si forțează norocul? Coronavirusul? Si tu acum vrei să-l sperii sau cum? Îl avertizezi?
      • +2 (4 voturi)    
        iar comentezi (Luni, 22 februarie 2021, 8:38)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

        iar comentezi ??
        nu uita de patura cu spirt pusa pe cap!
  • +7 (23 voturi)    
    ! (Duminică, 21 februarie 2021, 21:09)

    tudorr [utilizator]

    Incredibil ca lumea s-a plictisit si vrea sa mai iasa din casa, sa petreaca sau sa mearga in vacanta? Asta e, stam sub o piatra toata viata de acum? Iti iei toate masurile de precautie si aia e...
    • -5 (23 voturi)    
      paranoia (Duminică, 21 februarie 2021, 23:00)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      paranoia a venit si la noi.
      poate urmeaza valul 3 de paranoia, asta vrea sa spuna.
      sa stea dumneai toata viata ferindu-se de oameni, daca asa crede ca dovedeste ceva responsabil.
      dupa ce au distrus mai multe categorii de oameni, vad ca incepand din toamna si pana acum au ce au cu elevii, pe astia ii considera responsabili de noile "orori" ale virusului .... halal gandire .... rusine!
  • +6 (16 voturi)    
    despre (Duminică, 21 februarie 2021, 21:18)

    costelo999 [utilizator]

    beeeeiiiiiii, hai cu vacinarea ca ne prinde valu 4, pinguinilor
  • -1 (19 voturi)    
    tanti (Duminică, 21 februarie 2021, 22:09)

    Alin Delin [utilizator]

    Tanti mai lasa-ne in pace. Tu nu doreai inceperea scolii, tu nu doreai sa se redeschida bodegile in Bucuresti desi inicele calculat de voi era sub 3 la mie, tu ziceai ca vine apocalipsa daca ne "relaxam" prea mult iar acum vi cu valul 3.
  • -2 (24 voturi)    
    Valul 21 (Duminică, 21 februarie 2021, 22:17)

    TrickyWicky [utilizator]

    Nu te gandesti/ Asa s instructiunile. Indiferent rata de vindecare este 99.99%
    Genocidul continnua
  • -2 (24 voturi)    
    incredibil că oamenii vă mai suportă (Duminică, 21 februarie 2021, 22:26)

    di livio [utilizator]

    după un an de zile, da, un an de zile de minciuni și internări forțate...ați internat asimptomatici sănătoși că i-ați „depistat” voi cu testu lu pește și nime nu-i tras la răspundere, îi incredibil...Veorica pidemiologica