Livrările de vaccinuri contra Covid-19 în UE: Bruxellesul negociază cu Moderna dublarea numărului de doze furnizate / AstraZeneca propune aducerea de vaccinuri din afara Europei

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 16 februarie 2021, 8:23 Actualitate | Coronavirus


Vaccinuri Moderna
Foto: JIM RUYMEN / UPI / Profimedia
UE negociază cu Moderna achiziția de mai multe vaccinuri contra Covid-19, iar AstraZeneca, cu discuțiile sunt blocate, a sugerat aducerea de doze fabricate în afara Europei pentru a compensa reducerile de producție, au declarat Reuters două surse UE.

Uniunea Europeană și-a fixat obiectivul de a vaccina 70% din populația adultă până la sfârșitul verii, dar are probleme în a-și asigura dozele promise de companiile farmaceutice.

Acum încearcă să-și extindă stocul total virtual de vaccinuri, ce deja a ajuns la aproape 2,3 miliarde de doze de la șase producători farma, în condițiile în care are o populație de circa 450 de milioane de oameni.

UE negociază cu Moderna un nou contract de furnizare ce ar putea aproape dubla numărul de vaccinuri împotriva noului coronavirus de la compania biotech americană, au dezvăluit Reuters doi oficiali UE implicați în discuții.

Potrivit acordului negociat acum, blocul comunitar își va asigura alte 150 de milioane de doze de la Moderna, în condițiile în care 160 de milioane au fost deja rezervate, iar livrarea lor a început luna trecută.

Una dintre cele două surse Reuters a spus că unele doze din noul acord ar putea veni începând din luna iunie. A doua sursă a fost mai precaută, invocând dificultățile pe care Moderna le are în livrarea celor doar 10 milioane de doze aferente primului trimestru din 2021.

Numărul vaccinurilor ar putea, însă, crește, dacă se mărește numărul de doze din fiolele Moderna. Compania a refuzat să dea declarații pe tema negocierilor cu UE, dar a precizat că discută cu autorități de reglementare din mai multe țări privind posibilitatea de majorarea a numărului de doze din fiecare fiolă de la 10 la 15.

Pe de altă parte, oficiali din Bruxelles și directori AstraZeneca au discutat vineri reducerile anunțate de producătorul anglo-suedez luna trecută din cauza unor probleme de producție.

Astfel, AstraZeneca a spus că până în martie va livra doar 31 de milioane de doze, în loc de 80 de milioane, cât se convenise inițial. Pusă sub presiune de liderii UE, AstraZeneca s-a oferit ulterior să aducă 40 de milioane de doze în primul trimestru.

UE și AstraZeneca țin acum întruniri săptămânale pentru a găsi căi de creștere rapidă a producției.

Vineri, șefii AstraZeneca le-au spus oficialilor UE că, pentru a accelera furnizările, ar putea aduce unele doze fabricate în afara Europei, potrivit surselor UE. Unul dintre furnizori ar putea fi Serum Institute din India, cel mai mare producător de vaccinuri din lume.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3821 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    //// (Marţi, 16 februarie 2021, 8:50)

    GemstonePig [utilizator]

    Sincer nu stiu de ce comisia europeana nu renunta treptat la astrazeneca! Vaccinul ala este un rebut comparat cu pfizer si moderna
    • +3 (5 voturi)    
      Rau cu rau (Marţi, 16 februarie 2021, 9:29)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui GemstonePig

      Din categoria "rau cu rau, dar mai rau fara rau". Cu AZ e prevazuta vaccinare pana la sfarsitul verii...fara ar fi la sfarsitul lui 2025.
  • +2 (2 voturi)    
    aducerea de vaccinuri din afara Europei (Marţi, 16 februarie 2021, 9:48)

    Mazeta [utilizator]

    Reuters: Last week, South Africa’s health minister said the government may sell doses of AstraZeneca’s vaccine, after the country paused its rollout following a small clinical trial that showed it offered minimal protection against mild to moderate illness from the 501Y.V2 coronavirus variant dominant in the country.
  • +2 (6 voturi)    
    Cu AstraZeneca (Marţi, 16 februarie 2021, 9:50)

    Brutus2 [utilizator]

    sa se vaccineze ei!
    • +2 (8 voturi)    
      Pui la indoiala autoritatea? (Marţi, 16 februarie 2021, 10:05)

      Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui Brutus2

      Deci EMA e buna cand ti-a aprobat Moderna si Pfizer dar nu e buna acum cand, a aprobat ceva ce nu se potriveste credintelor tale. De ce sa fii sceptic acum cand Agentia a dat aprobare? Inseamna ca e bun, sigur, eficient, ce vrei.
      Vedeti cum sunt oamenii? Daca eu nu vreau sa ma vaccinez deloc imi sar in cap, daca ei analizeaza si considera ca un vaccin nu e bun atunci au dreptul acela. Ori credem in autoritate ori mergem pe analizele personale. Caz in care sa nu mai aud pe nimeni ca ma spurca fiindca nu vreau sa ma vaccinez deocamdata. PS. Am anticorpi, deci sunt vaccinat (natural).
      Apropo, Elvetia nu a aprobat AZ.
      • 0 (2 voturi)    
        nu te spurca nimeni... (Marţi, 16 februarie 2021, 12:02)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

        ca nu vrei sa te vaccinezi. E decizia ta.

        Te spurca in schimb daca prin postarile tale incerci sa-i convingi pe indecisi sa nu se vaccineze.

        Sanatate si imunitate "naturala" cat mai lunga!
        • +1 (1 vot)    
          Celor indecisi le spun un lucru (Marţi, 16 februarie 2021, 12:37)

          Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui festina

          Nu vreaus a conving pe nimeni dar trebuie sa ii informez pe toti (pentru ca autoritatile nu fac asta) ca aceste vaccinuri inca nu sunt "terminate" de testat. Adik suntem cu totii parte a clinical trial 3 si a long term studies. Atat. Repet...cei vulnerabili e posibil sa iasa castigati din asta dar risk/benefits pentru cei ca mine sunt in dezavantaj beneficiu.
          Multumesc de urare, deocamdata nu sunt reinfectari la cei infecatati la un an de la inceputul pandemiei deci ma simt bine :)
          • 0 (0 voturi)    
            o mentiune,,, (Marţi, 16 februarie 2021, 19:37)

            festina [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

            faza 3 s-a incheiat.
            Ceea ce spui tu este faza a 4-a, se numeste faza de farmaco-vigilenta (se studiaza eventuale efecte adverse pe termen lung) si poate dura si 5 ani.
            Isi permite vreun guvern in conditiile actuale sa astepte 5 ani? Pana atunci ,daca nu se moare de Covid,se moare sigur de foame...

            Acum este vorba despre ratio risc/beneficii.
            Eu consider ca beneficiile vaccinarii sunt mult mai mari decat riscurile, dar e strict parerea mea.

            Daca insa ai imunitate naturala e normal sa vrei sa mai astepti...
            • +1 (1 vot)    
              Te rog... (Marţi, 16 februarie 2021, 20:06)

              Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui festina

              Emergency authorization is required as its Phase III clinical trials are still ongoing: monitoring of the primary outcomes will continue until August 2021, while monitoring of the secondary outcomes will continue until January 2023 (https://www.clinicaltrials.gov/ct2/show/NCT04368728 )
              Intra cu atentie pe toate vaccinurile astea si ai sa vezi cam acelasi lucru.l Deci Clinical 3 nu e incheiata pana in august (estimated).
              Asa este, nu ne permitem sa asteptam 5 ani...dar sa ia macar in considerare si vaccinatii natural ca un minim. De aia de 16-30 ani nici nu mai vorbesc...ii injectezi pe aia ca sa protejezi babalacii, buna afacere. Babalacii si speriatii la vaccin iar cine nu vrea sa nu i se dea in cap ca nu vrea.
  • -2 (2 voturi)    
    Astrazeneca indian :)) (Marţi, 16 februarie 2021, 11:13)

    cetateana [utilizator]

    ...acum ne vaccinam si cu pocnitori din India? Nu era de ajuns ca AZ e pulbere.
  • 0 (0 voturi)    
    Ungaria (Marţi, 16 februarie 2021, 11:31)

    Toni_Romania [utilizator]

    Ungaria le ia numai din China si Rusia... si aia din BRX sunt suparati nevoie mare.