Sunt recomandate măștile cu supapă împotriva COVID-19?

de Redactia     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 16:33 Actualitate | Coronavirus


masti cu supapa
Foto: Facebook
Măștile cu supapă nu sunt recomandate pentru a fi utilizate în contextul pandemiei de COVID-19, potrivit Ministerului Sănătății, care enumeră tipurile de măști recomandate.

Conform sursei citate, măștile cu supapă sunt destinate lucrătorilor industriali pentru a preveni respirația prafului și particulelor în timp ce supapa se închide la inhalare. Cu toate acestea, supapa se deschide la expirare, permițând virusurilor să treacă prin deschiderea supapei.

Astfel, organizațiile internaționale recomandă ca aceste măști să nu fie purtate în pandemie din cauza riscului ca particulele virusului SARS-CoV-2 să fie răspândite, ducând astfel la posibilitatea infectării altor persoane.

Tipurile de măști recomandate sunt:
  • Măștile care acoperă în întregime nasul și gura;
  • Măștile din țesătură cu cel puțin două straturi, care se pot spăla și refolosi;
  • Măștile care au o sârmă de metal la nivelul nasului și care nu permit astfel ieșirea aerului prin partea superioară a măștii;
  • Măștile care se așază bine pe părțile laterale ale feței și care nu prezintă spații pe unde pot pătrunde/elimina particule.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2808 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    Sa presupunem ca eu nu sunt bolnav ... (Luni, 15 februarie 2021, 16:42)

    LoBa [utilizator]

    ... si doresc sa ma protejez de altii. Pot sa port masca cu supapa? Ma protejeaza?
    • +1 (5 voturi)    
      Da (Luni, 15 februarie 2021, 17:37)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Te protejeaza pentru ca supapa de expir e deschisa DOAR in expir, deci cand dai aerul afara. Cand tragi aer (inspiri), supapa e inchisa si vei inspira prin suprafetele filtrante. Rolul supapei este sa scada umidificarea mastii, care se produce cand expiri. Asta e un lucru bun pentru ca daca se umezeste, masca nu mai e asa eficienta.
    • +3 (5 voturi)    
      . (Luni, 15 februarie 2021, 17:45)

      Mihai_P1 [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      Problema e ca e mai greu sa fii sigur ca nu esti infectat.
      • +2 (2 voturi)    
        infectat pana la proba contrarie (Luni, 15 februarie 2021, 18:13)

        blec-bierd [utilizator] i-a raspuns lui Mihai_P1

        sa te inveti minte
    • 0 (0 voturi)    
      niciun asimptomatic nu se crede bolnav (Marţi, 16 februarie 2021, 11:44)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui LoBa

      mastilor cu supapa li se poate bloca supapa
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Luni, 15 februarie 2021, 17:03)

    cartograful [utilizator]

    sa-i anunte si pe dl Musta si d-na Mahler, printre altii:

    https://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Jul2020/62139327.jpg

    https://www.observatorulbv.ro/images/stories/img/mahler-cazuri-covid-696x438_a0d7b.png
  • +5 (5 voturi)    
    Hal (Luni, 15 februarie 2021, 17:38)

    echoBRAVO [utilizator]

    In ce hal am putut sa ajungem !
    Nu mai intelegem o notiune simpla: FILTRAREA.
    Ne pricepem la toate. Inventam acum apa calda.
    Supapa de la aceste masti este o supapa de sens. Aceste masti sunt pentru lucru in mediu industrial. Supapa se deschide cand expiri si se inchide cand inspiri.
    Daca esti bolnav o sa-i infectezi si pe altii.
  • -3 (5 voturi)    
    auzi la ei (Luni, 15 februarie 2021, 19:17)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    auzi la ei, sa se plieze si pe nas, sa nu iasa aerul ....
    si pe partile laterale sa stea bine ....
    sa acopere si gura si nasul .....
    in felul asta, cum mai respiram??
    de efectele pe termen lung de ce nu amintiti?
  • 0 (2 voturi)    
    Sunt bune (Luni, 15 februarie 2021, 20:16)

    Conrad_QS [utilizator]

    Ba chiar recomandate. Se pune o masca cu supapa si peste ea o masca simpla. Toata lumea e protejata. Peste tot medicii nostri poarta masca cu supapa in acest fel, dar cand apar la stiri sunt doar cu supapa la vedere, inclusiv ministrii sanatatii au fost la fel de destepti.
  • +1 (1 vot)    
    Cetățeni, un ultim efort (Luni, 15 februarie 2021, 21:01)

    Alex2016 [utilizator]

    Pentru victoria finala împotriva covid 19 va rugam sa nu mai respirați. Hai ca se poate, fără locuri de munca ați rămas, faliment ați dat, în case degeaba ați stat, nu ați mai călătorit, nu mai aveți viata sociala. Un ultim efort final. Nu mai respirați. Și atunci cu adevărat #totulvafibine