Israel: Scădere cu 94% a cazurilor simptomatice de Covid-19 în rândul celor 600.000 de persoane care au primit două doze de vaccin Pfizer

de G.S.     HotNews.ro
Luni, 15 februarie 2021, 7:33 Actualitate | Coronavirus


Centru de vaccinare din Israel
Foto: SIPA / Sipa Press / Profimedia
Cel mai mare furnizor de servicii medicale din Israel a raportat duminică o scădere cu 94% a cazurilor simptomatice de Covid-19 în rândul celor 600.000 de persoane care au primit două doze de vaccin Pfizer, transmite Reuters.

Organizația de menținere sănătății Clalit, care îngrijește peste jumătate dintre israelieni, a spus și că cei vaccinați sunt cu 92% mai puțin predispuși să facă o formă gravă a bolii provocate de noul coronavirus.

Comparația a fost făcută față de un grup de aceeași dimensiune, de persoane cu istoric medical similar, ce nu au primit vaccinul.

”Arată fără echivoc faptul că vaccinul Pfizer este extrem de eficient în lumea reală la o săptămână după a doua doză, așa cum au sugerat studiile clinice”, a declarat Ran Balicer, directorul pentru inovație al Clalit.

El a adăugat că produsul realizat de parteneriatul Pfizer BioNTech este chiar mai eficient la două săptămâni după rapel.

De asemenea, cercetătorii de la Institutul pentru Știință Weizmann, ce analizează datele la nivel național, au declarat că, pentru prima oară, s-a consemnat o scădere abruptă a spitalizărilor și formelor grave de Covid-19 la cei de peste 55 de ani. Anterior, același fenomen fusese raportat la cei peste 60 de ani, primul grup care a primit vaccinul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


20099 vizualizari

  • -39 (59 voturi)    
    Nr morți Israel crescut 3x de la începere vaccin! (Luni, 15 februarie 2021, 7:54)

    Rower [utilizator]

    In Israel, numărul decedaților de Covid-19 a crescut de 39/13=3 ori fata de 19 Decembrie 2020 când a început campania de vaccinare.

    (Pe 19. Dec. 2020 se înregistrau 13 morți, media pe 7 zile iar la 14 Feb. 2021, 39 decedați.)

    Vezi:
    https://www.worldometers.info/coronavirus/country/israel/

    Ce zice distribuitorul de servicii medicale este pura reclama. Are tot interesul sa se vândă cât mai multe vaccinuri.

    Citat:
    "Cel mai mare furnizor de servicii medicale din Israel a raportat duminică o scădere cu 94% a cazurilor simptomatice de Covid-19 în rândul celor 600.000 de persoane care au primit două doze de vaccin Pfizer, transmite Reuters."
    • +26 (38 voturi)    
      Compari mere cu pere (Luni, 15 februarie 2021, 8:13)

      micul_licurici [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      In articol se vorbeste de persoanele vaccinate si tu dai niste date referitoare la toata populatia. Concluzia ta era validata daca TOATA populatia era vaccinata la 19 Decembrie.

      E ca si cum s-ar face vaccin numai in Bucuresti si tu vi si spui ca vaccinul e prost, nu are efect si este pura reclama pentru ca in Cluj cazurile grave si decesele au crescut.
      • -2 (12 voturi)    
        @Rower (Luni, 15 februarie 2021, 15:33)

        UnchiulSam [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

        Shhhh, nu te pune cu bivolimea, ca n-o sa ai nici o sansa. Daca turma s-a urnit intr-o directie, cel mai bine e sa te dai din calea ei si sa nu faci zgomot.... daca ziciceva de rau si incerci sa le zdruncini credintele, astia musca din tine!
    • +24 (34 voturi)    
      Mai bine taci (Luni, 15 februarie 2021, 8:18)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      Mor dintre cei infectați deja, care nu au apucat să aibă vrei treabă cu vaccinul. E simplu ca bună ziua. Dar, na, trebuia să apară rumânul deștept să ne spună că are el studii ce zic că vaccinul nu e așa util cum se vehiculează. Deșteptu’ satului :)))
    • +14 (26 voturi)    
      Relax (Luni, 15 februarie 2021, 8:39)

      ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      vaccinul nu este obligatoriu .....nu va obliga nimeni sa va inscrieti ......In special daca faceti parte dintre "esentiali". Poate asa ajung si la noi cei non esentiali ceva doze de Pfizer.
    • +7 (9 voturi)    
      incurci cam multe notiuni... (Luni, 15 februarie 2021, 11:55)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      E adevarat ca numarul mortilor e de 3 ori mai mare, dar nu stii cat de mare ar fi fost fara vaccin, corect? Nu stim daca cresterea numarului de cazuri e de la valul 2-3 sau de la vaccin (improbabil), sau de la o combinatie intre cele doua, cum e cel mai probabil.
      Poate fara vaccin numarul mortilor crestea la 10x si vaccinul a scazut mortalitatea la 3x sau poate fara vaccin ramanea 1x si atunci vaccinul a crescut mortalitatea cu 2x. Atat timp cat vezi doar efectul combinarii celor 2 facvtori, pur si simplu nu poti decat sa speculezi.

      Si ca sa afli efectul fiecarui factor se fac studii aplicate pe persoane care nu au primit nici prima doza, versus persoane care au primit prima doza, versus persoane care au primit ambele doze. In felul asta poti estima ca dupa prima doza efectul nu rupe gura targului (au fost ceva studii publicate acu ceva timp) dar ca dupa a doua doza facuta la timp, pe un esantion de 600.000 de oameni, cazurile de forme simptomatice scad cu 94%, apropiindu-se de cifrele prezentate de producator.
    • +10 (16 voturi)    
      Vaccinarea anti-corona este gratuita in Israel (Luni, 15 februarie 2021, 13:07)

      istoriograf [utilizator] i-a raspuns lui Rower

      "Ce zice distribuitorul de servicii medicale este pura reclama. Are tot interesul sa se vândă cât mai multe vaccinuri."

      Inca o afirmatie prosteasca: vaccinarea anti-corona este gratuita in Israel.
      Intregul mesaj este un fake-news scris de un prost rau intentionat pentru a aiuri si mai mult persoanele care nu dispun de niciun mecanism de discernamant.
      • -2 (8 voturi)    
        @istoriograf (Luni, 15 februarie 2021, 15:38)

        UnchiulSam [utilizator] i-a raspuns lui istoriograf

        Amice, cred ca esti un pic creeeeetin :-))
        Adica "vaccinarea este gratuita in Israel"? Serios, te pomenesti ca cei de la Pfizer fac opera caritabila si dau vaccinul gratis? Cat de tampit poti sa fii? Vaccinul e "gratis" pentru ca il platim TOTI, din taxele pe le platim "voluntar"! Deci unde vezi matale gratuitatea?
  • +9 (15 voturi)    
    Imunitate de turma? (Luni, 15 februarie 2021, 9:09)

    Marionette [utilizator]

    Sunt foarte curios daca odata atinsa imunitatea de turma (un 60-70% din populatie imuna) incep sa scada cazurile si la cei nevaccinati.
    • +4 (6 voturi)    
      ar trebui (Luni, 15 februarie 2021, 11:16)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sa dispara virusul si pandemia sa se stinga, deci da, asta inseamna imunitata de turma, ca nici cei nevaccinati nu vor mai lua boala pt ca sunt protejati de imunitatea celorlalti.

      dar asta doar in teorie, in practica vom vedea.

      israelul este acel studiu la scara extrem de larga unde se va vedea clar eficienta vaccinului sau nu.
    • -4 (10 voturi)    
      Ce amuzanti sunteti :-)))))))))))))) (Luni, 15 februarie 2021, 15:43)

      UnchiulSam [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Raceala comuna e cauzata tot de coronavirusi. A spera in imunitatea de turma, in cazul covid-ului e absolut prostesc. Asa cum n-a disparut si nu va disparea niciodata raceala, asa nu va disparea nici covid. Atat doar, ca prin selectie naturala vor ramane, in timp, doar oameni care vor face covid fara sa ajunga la forme grave. Covid-ul va deveni ca o raceala sau gripa comuna, doar dupa ce toti cei predispusi la a deceda din cauza lui ...vor disparea. A, da, si dupa ce companiile care vand apa clocita sub forma de vaccin, isi vor umfla buzunarele cu trilioane de $ de la prosti.
    • 0 (0 voturi)    
      Ne vom putea face o idee foarte curând (Luni, 15 februarie 2021, 18:50)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      Conform

      https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

      Fiecare 100 de locuitori ai Israelului au primit, în medie, 74,43 de doze la data curentă. Iar rezultatele încep să se vadă pe Worldmeters, trendul este descendent și - mai important - pare să accelereze coborârea atât la nr. de cazuri cât și la morți.
  • -7 (29 voturi)    
    ! (Luni, 15 februarie 2021, 9:25)

    tudorr [utilizator]

    In curand or sa fie pline spitalele la ei doar de ultra ortodocsi fanatici! Ar trebui refuzati la internare si trimisi sa-si caute in Torah tratamentul!
    • -5 (13 voturi)    
      ! (Luni, 15 februarie 2021, 12:55)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      LOL, au sarit ortodocsi din Rromania cu minusuri, dar habar nu au ce-s aia ultra ortodocsi! :))
  • -7 (15 voturi)    
    Dumitru Dragomir zis Corleone făcu covrig (Luni, 15 februarie 2021, 12:21)

    di livio [utilizator]

    după vaccinare, nu văzui știrea nicări...da văzui înainte de vaccin numa știri cu covrigi gen Esca, Gică Popescu, Rebengiuc sau popa nuștiucare ce făcură ei covrig...bătea la ochi de atunci, cu atît mai mult amu
    • +8 (18 voturi)    
      Cand si de ce? (Luni, 15 februarie 2021, 12:50)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Cand si de ce s-a vaccinat? Avea dreptul sa se vaccineze? Apoi nu a zis nimeni ca nu faci "covrig" daca esti vaccinat nu se lipeste virusul de tine, ci ca reduce semnificativ riscul de a face o forma grava a bolii. Dar degeaba se tot repeta asta, ca inca sunt destui tolomaci care nu inteleg nici daca li se deseneaza...
      • -3 (7 voturi)    
        @Task Damager (Luni, 15 februarie 2021, 15:45)

        UnchiulSam [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        Definitia tolomacului este ca intotdeauna ar eimpresia ca ceilalti sunt defapt "tolomaci".... cam asta e treaba cu dvs, tovarasu' Task Damager :-)))
        • +1 (1 vot)    
          Tu esti (Luni, 15 februarie 2021, 17:07)

          Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui UnchiulSam

          ... nea Mitica? De tine vorbeam, m-ai prins!
  • -2 (8 voturi)    
    Scadere de 100%!!! (Luni, 15 februarie 2021, 15:30)

    UnchiulSam [utilizator]

    S-a mai constatat si o scadere de 100% a simptomelor de COVID la cei care au decedat dupa vaccin! Luminita va asteapta la capatul tunelului!
    • 0 (0 voturi)    
      Daca tot arunci (Luni, 15 februarie 2021, 17:08)

      Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui UnchiulSam

      bombite de astea, poate dai si sursele?
      • 0 (0 voturi)    
        Ma gandeam eu (Marţi, 16 februarie 2021, 13:24)

        Task Damager [utilizator] i-a raspuns lui Task Damager

        ca nu mai dai nici un raspuns cand e sa vii cu dovezi!