UPDATE Un bărbat din Gorj vaccinat cu Pfizer a primit din greșeală la rapel o doză Moderna / Poliția a deschis un dosar penal

de N.O.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 18:50 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare varstnici
Foto: Leco Viana / Zuma Press / Profimedia
Un bărbat din Târgu Jiu programat marți pentru a face rapelul cu vaccinul anti-Covid Pfizer a fost vaccinat cu Moderna după ce a intrat în cabinetul greșit. Acum, bărbatul este ținut sub observație deoarece nu au fost făcute studii clinice privind combinarea celor două vaccinuri cu ARN mesager.


UPDATE Polițiștii din Gorj au deschis un dosar penal în cazul vaccinului administrat greșit.

„Polițiști din cadrul Serviciului de Investigaţii Criminale s-au sesizat din oficiu cu privire la faptul că, în cursul zilei de astăzi, un barbat,de 69 ani din municipiul Târgu Jiu, s-a prezentat la Centrul de vaccinare ,,Stadion Municipal” din municipiul Târgu Jiu, în vederea administrării celei de-a doua doze(rapel) a vaccinului contra virusului Covid-19, iar cadrele medicale ar fi îndeplinit defectuos procedura de vaccinare, în sensul că, iar fi administrat barbatului o altă doză de vaccin, decât cea administrată în primă fază. În cauză a fost întocmit dosar penal, polițiștii continuând cercetările sub aspectul săvârșirii infracţiunii de neglijență în serviciu”, au anunțat reprezentanții IPJ Gorj, potrivit Mediafax.

Din primele informații, bărbatul în vârstă de 69 de ani care venise la vaccinare le-ar fi spus medicilor informații contradictorii. Acesta a declarat că este la prima doză și a intrat în încăperea în care se făceau vaccinări cu serul Moderna.

Încurcătura ar fi fost cauzată și de faptul că nu s-ar fi verificat la început dacă bărbatul este la prima doză sau la rapel.

"Dimineață, pe la 11.00, s-a prezentat la centrul de vaccinare o familie. Au fost preluați de către medic, li s-a făcut triajul epidemiologic, după aceea li s-a completat acel chestionar și au fost îndrumați către punctele de vaccinare. Acolo soția a intrat în cabinetul pentru rapel Pfizer, iar soțul dânsei a intrat în cabinetul în care se facea prima doză de vaccin Moderna. Asistenta a spus că l-a întrebat dacă este la prima doză, iar dânsul i-a răspuns că da, i-a făcut doza de Moderna, iar ulterior, când i-au eliberat adeverința, au observat că dânsul trebuia să facă rapelul cu Pfizer", a declarat, la Antena 3, Narcis Stoian, director DSP Gorj.

Direcția de Sănătate Publică Gorj a desfășurat o anchetă la centru, iar primăria a decis să o retragă pe asistenta medicală din activitățile de administrare a dozelor de vaccin. Este de precizat că asistenta medicală este încadrată la UPU și are o experiență mare în domeniu, inclusiv să lucreze sub presiune, scrie Gazeta de Sud.

Reacția Comitetului de coordonare a vaccinării

Potrivit Comitetului de coordonare a vaccinării, din datele transmise de către Direcția de Sănătate Publică (DSP) Gorj, incidentul a avut loc la un centru de vaccinare din cadrul Stadionului Municipal Târgu Jiu, iar după completarea chestionarului de triaj, bărbatul a mers în sala de așteptare prevaccinare, spre cabinetul medical.

Din declarațiile personalului de la centrul de vaccinare, la momentul respectiv s-ar fi creat o confuzie în ceea ce privește tipul de vaccin ce trebuia administrat la doza de rapel, pacientul intrând în cabinetul destinat vaccinării cu Moderna.

  • "Menționăm că la nivelul centrului există două fluxuri separate de vaccinare semnalate corespunzător, atât pentru Pfizer, cât și pentru Moderna. Precizăm că după vaccinare, bărbatul a rămas în atenta monitorizare a personalului medical, nu a manifestat reacții adverse, iar în acest moment se află la domiciliu, fără ca starea de sănătate să-i fie afectată.
  • În aceste circumstanțe, având în vedere că ambele tipuri de vaccin au îndeplinit criteriile de siguranță în cadrul procesului de autorizare la nivelul EMA, nu se pune problema unui risc medical suplimentar pentru persoana în cauză.
  • În ceea ce privește rata de eficacitate, menționăm că cele două vaccinuri sunt de tip ARN mesager și se bazează pe același tip de antigen, proteina Spike, sens în care se estimează că a doua doză contribuie la creșterea răspunsului imun generat după prima administrare.
  • Deși situația înregistrată este una singulară la nivel național, CNCAV reamintește că procedurile elaborate pentru buna desfășurare a procesului de vaccinare trebuie respectate cu maximă rigurozitate pentru asigurarea mediului favorabil și sigur în centrele de vaccinare din România. De asemenea, desfășurarea actului medical trebuie să se deruleze în strictă concordanță cu instrucțiunile și procedurile elaborate la nivelul CNCAV", a transmis Comitetul de coordonare a vaccinării.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


68097 vizualizari

  • +9 (37 voturi)    
    Situație previzibilă... (Marţi, 9 februarie 2021, 18:53)

    Nyk1 [utilizator]

    ...pentru oricine trăiește în această țară!
    • +12 (32 voturi)    
      hai mai postacescu (Marţi, 9 februarie 2021, 20:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Mai degraba tipic pentru locuitorii acestei tari e sa critice tot timpul orice.

      La cate vaccinuri se administreazae normal sa se mai intample si erori. Uite de exemplu in Germania, cu toata organizarea ei de 100 de ori peste Romania, 8 persoane au fost vaccinate cu 5 doze, cat erau in flacon: https://www.digi24.ro/stiri/externe/opt-persoane-din-germania-au-fost-injectate-din-greseala-cu-cinci-doze-de-vaccin-in-loc-de-una-1425240

      Nu zic ca e bine, da' nici sa stam pe margine si sa injuram orice greseaja a medicilor si asistentelor...
      • -5 (21 voturi)    
        ! (Marţi, 9 februarie 2021, 21:07)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Bossule bugetar, bugetarul care a facut injectia primeste 100, UNA SUTA LEI PE ORA, PE ORA, am scris de doua ori ca sa intelegi bine! La banii astia ar putea sa caste ochii ca nu are 20 de variante din care are de ales dar nah, valea Jiului, Olteania, polul prostiei si al pesedeului in Romania!
        • +12 (20 voturi)    
          tu ai lucrat undeva pana acum? (Marţi, 9 februarie 2021, 22:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          1. Am serioase dubii ca o asistenta medicala primeste 100 de lei pe ora, adica peste 16000 pe luna, ai si vreo dovada, link, ceva? Daca e adevarat, lanseaza o petitie de protest si promit ca o semnez.
          2. Indiferent de suma cu care e platita asistenta, cand faci vaccinari din astea in masa e normal sa mai apara si accidente. Pentru ca oamenii tot oameni sunt si la 2000 de lei si la 4000 de euro. Si drept exemplu, ti-am aratat cazul ala din Germania, cu administrarea a 5 doze, de catre niste cadre medicale platite cu salarii mult mai apropiate de suma de 4000 de euro decat cele din Romania. Si totusi uite ca s-a intamplat si acolo beleaua, la 8 pacienti, ceea ce e sensibil mai grav decat asta din Romania.
          3. A jigni comunitati intregi la gramada din cauza unei erori umane arata multa ignoranta din partea ta.

          P.S. Nu sunt oltean/valeajiulean
          P.P.S. Nu-s nici bugetar, nu ca ar conta in discutie.
          • +1 (7 voturi)    
            Exista ceva link (Miercuri, 10 februarie 2021, 7:18)

            ABBV [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            https://m.hotnews.ro/stire/24528968 dar da se pare ca este o greseala ....asistenta primeste 50 ron / ora, medici primesc 100 ron/ ora. Se pare ca este vorba de sume care se adauga la salar. Oricum e vorba de sume destul de mari ..... O asistenta poate teoretic ajunge sa ia peste 10000 Ron usor ...
            • +4 (8 voturi)    
              pt unii (Miercuri, 10 februarie 2021, 9:06)

              Mihalav [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              care comenteaza fara sa aiba habar. Cei care vaccineaza in timpul serviciului la o unitate medicala sau organizata de primarie nu primeste nimic in plus. Acele sume sunt valabile doar pentru cei care lucreaza in afara serviciului.
              • +1 (3 voturi)    
                Spune ..... (Miercuri, 10 februarie 2021, 11:32)

                ABBV [utilizator] i-a raspuns lui Mihalav

                "personalului care participă la vaccinare" nu am vaut pe undeva in presa cel putin sa specifice ca este vorba despre ore suplimentare.....
                Nu am vazut proiectul de ordonanta ...dar, dar dupa exprimare nu cred sa fie vorba de orele suplimentare. Daca dumneavostra stiti ceva mai mult ....faceti o trimitere la un link sa stim cu totii ...
            • +1 (1 vot)    
              ok (Miercuri, 10 februarie 2021, 17:49)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ABBV

              Dar din cate citesc, acei 10000 de ron suntr brut, deci net ies vro 5500.
          • -3 (5 voturi)    
            ! (Miercuri, 10 februarie 2021, 10:42)

            tudorr [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            Nea bugetaru, n-am lucrat la stat niciodata si nici n-am sa lucrez la stat in viata mea! Sunt propria mea sluga si imi platesc corect darile la stat, basca mai intretin si cateva familii in firma mea, ceea ce tu n-ai sa fii in stare in veci si pururi! Ai Google, cauta sa vezi cum cat este platit personalul angajat in centrele de vaccinare!
            • 0 (0 voturi)    
              valoarea mea, valoarea mea (Miercuri, 10 februarie 2021, 18:07)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

              1. Ti-am zis ca nu-s bugetar, dar vad ca continui sa inisti, ba mai mult, te mai si lauzi cu firma ta cea minunata care da de mancare , si pe care eu n-o so am niciodata, ca n-am valoarea ta.
              2. Argumentul cu ai google e usor tamp. Daca faci o afirmatie, fa bine si-o probeaza, ca eu n-am nici timp nici chef sa verific pe google toate afirmatiile facute de tot patronu' de butic...
    • -2 (6 voturi)    
      Nu, pt ca sau gasit, (Marţi, 9 februarie 2021, 22:07)

      Vigilentanonstop [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      sau erau pregatiti producatorii de vaccinuri pt immogatire rapida, si nu au dat un cent pe vaccinat pt siguranta lui !!!!
    • -3 (5 voturi)    
      Când te bagi în față. (Miercuri, 10 februarie 2021, 8:44)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poți avea surprize neplăcute. De ce primea BĂTRÂNUL, deja doza de rapel? De a fost vaccinat peste rând?
  • +15 (25 voturi)    
    aha (Marţi, 9 februarie 2021, 18:54)

    real didi [utilizator]

    sa ii faca si a treia doza de astrazeneca, ce atata scandal?

    stai sa vezi cand o sa vina ala care trebuia sa faca a doua doza moderna. o sa fie ca in alba ca zapada: cine a baut din vaccinul meu?
  • -8 (18 voturi)    
    a primit (Marţi, 9 februarie 2021, 18:58)

    TrickyWicky [utilizator]

    Din start up ul lui Fauci si toti polticienii care si au luat actiuni la Moderna.
    Situatia de azi cu vaccinurile arata perfect ca in Filmul Gold numai ca frauda cu aurul a fost inlocuita cu vaccin
  • -15 (25 voturi)    
    nu neaparat (Marţi, 9 februarie 2021, 19:02)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    situatie previzibila daca nu mai poti de dorul de a face vaccin, te duci ca o oaie sau crezi ca daca faci un vaccin il iei pe Dumnezeu de un picior!
  • -6 (18 voturi)    
    incompetenta si coruptie medicala (Marţi, 9 februarie 2021, 19:08)

    more [utilizator]

    Bine ca de facut programari peste rand, stiu sa faca "minunatele cadre medicale "
  • -10 (22 voturi)    
    ! (Marţi, 9 februarie 2021, 19:10)

    tudorr [utilizator]

    Bugetari platiti cu 100 de ron pe ora! Nu uitati sa faceti scandal ca vi s-a taiat spaga electorala, aka tichetele alea de vacanta de 350 de euro! Toti rad de Vaslui, dar polul prostiei si al betivilor e in Oltenia si inspre Jiu, distrusti complet, tara psd!
    • -4 (14 voturi)    
      ! (Marţi, 9 februarie 2021, 20:28)

      tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Am 2 minusuri de la 2 bugetari suparati! Lasati ma cacompensati maine cu juma de zi de cafeluta si juma de zi in care va pregatiti de plecare de la "serviciu"!
      • +1 (3 voturi)    
        ! (Miercuri, 10 februarie 2021, 10:44)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

        Deci am avut dreptate, la bugetari primeaza dimineata pauza de 4 ore de cafeluta si surfing pe internet!
  • +5 (9 voturi)    
    caragiale e cu noi! (Marţi, 9 februarie 2021, 19:23)

    mike_the_hunter [utilizator]

    doua loturi,e viceversa...
  • +5 (15 voturi)    
    Breaking news (Marţi, 9 februarie 2021, 20:43)

    Alex2016 [utilizator]

    Cercetătorii romani au lansat în premiera mondială vaccinarea încrucișata. În scurt timp, un cocktail din 2 pina la 4 vaccinuri diferite va fi validat de OMS ca fiind adevăratul ser magic care ne scăpa de covid. Gheorghiță, Arafat și Citu, repede poza cu moșul. Pina nu decolează ca superman de la prea mulți anticorpi. Bill Gates... Asta nu ai văzut - o. Dr Fauci - asa se face, baaai
  • +9 (15 voturi)    
    o greseala nimic altceva (Marţi, 9 februarie 2021, 21:13)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu moare mosul iar protectie cel mai probabil va avea la fel , chiar dosar penal?
    • +4 (10 voturi)    
      melețienii e vigilenți ei, e cu geana pe covrigi (Marţi, 9 februarie 2021, 22:31)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ce interlopi, ce trafic de persoane, nica...jendarii, meleția, apeveu, seku, tăți îs cu geoana pe covrigi și botnițe...amu omu sigur nu moare, ba dimpotrivă,
      va fi imun și la cancer și la orice altă boală, curat imunizare
  • +5 (9 voturi)    
    Vaccinul (Marţi, 9 februarie 2021, 21:43)

    TudoracheCopilulDeDiamant [utilizator]

    a fost facut de domnisoara Simona de la Master?
  • +3 (11 voturi)    
    N-avem (Marţi, 9 februarie 2021, 22:02)

    Desm [utilizator]

    Gata, i-au pus cip 5G cu Dual SIM
    • +9 (11 voturi)    
      deci (Marţi, 9 februarie 2021, 23:14)

      el_mishu [utilizator] i-a raspuns lui Desm

      cetateanul din articol este acum cel mai modern pensionar din romania - dublu vaccninat plus cipat pe frecventa 5G... va fi declarat "pensioner of the future" :-)
  • -3 (7 voturi)    
    Curios .... (Marţi, 9 februarie 2021, 23:50)

    iomvv [utilizator]

    Intelegeam daca se intampla la Cluji ..... dar asa ......
  • +8 (10 voturi)    
    Sanatos sa fie (Miercuri, 10 februarie 2021, 0:16)

    gemart [utilizator]

    Mult zgomot pt nimic. Vaccinurile astea fac cam acelasi lucru, iar perioada dintre doze e doar o estimare, presupusa optima, o saptamana in plus sau minus n-are importanta. Sa fie omul sanatos in alte privinte si nu va avea nici cea mai mica problema!
  • +3 (3 voturi)    
    Heirupism (Miercuri, 10 februarie 2021, 10:52)

    sorance2000 [utilizator]

    Heirupism militienesc.