Cât de sigur este să ne vizităm bunicii după ce au fost vaccinați împotriva COVID-19?

de S.J.     HotNews.ro
Marţi, 9 februarie 2021, 11:46 Actualitate | Coronavirus


Gospodarie multigenerationala
Foto: Wavebreak / Profimedia Images
Este sigur să ne vizităm bunicii odată ce au fost vaccinați împotriva COVID-19? Riscurile ca aceștia să se îmbolnăvească sunt mai scăzute după ce au fost vaccinați însă inocularea nu elimină riscurile, nici pentru bunici nici pentru vizitatorii lor, scrie Wall Street Journal.

Așadar este o idee bună să evaluezi circumstanțele, să iei în continuare unele precauții și să te asiguri că toată lumea este în regulă cu termenii vizitei.

Coronavirusul continuă să sufere mutații, creând posibilitatea ca anumite variante ale sale să facă vaccinul mai puțin eficace.

În plus, deocamdată nu este clar cât de multă protecție oferă vaccinurile împotriva transmiterii virusului astfel că este posibil ca bunicii să transmită virusul vizitatorilor lor chiar dacă vaccinul împiedică îmbolnăvirea în cazul lor.

Vaccinurile de la Pfizer și Moderna s-au dovedit extrem de eficace în prevenirea îmbolnăvirilor și par să ofere cel puțin o anumită protecție împotriva noilor variante ale SARS-CoV-2 chiar dacă au fost aprobate înainte de apariția acestor noi tulpini.

Însă acestea nu au fost testate în cazul persoanelor expuse la noile tulpini iar vaccinurile de la Johnson & Johnson și Oxfort/AstraZeneca s-au dovedit mai puțin eficace în studiile efectuate în Africa de Sud asupra variantei apărute în această țară.

Oamenii de știință nu dețin deocamdată suficiente informații pentru a determina cu certitudine cât de multă protecție oferă vaccinurile împotriva transmiterii SARS-CoV-2.

Însă un semn încurajator a venit când cercetătorii de la Universitatea Oxford au declarat că vaccinul dezvoltat în parteneriat cu AstraZeneca ar putea avea un efect substanțial asupra răspândirii coronavirusului chiar și după administrarea unei singure doze.

Datele preliminare ale cercetătorilor britanici arată că acest vaccin ar putea încetini răspândirea COVID-19 nu doar să prevină apariția simptomelor. Însă aceste date nu au fost evaluate inter pares (peer reviewed) deocamdată.

În același timp, petrecerea de timp alături de familie este importantă, în special alături de bunicii care au fost izolați luni de zile și ar putea să nu aibă la dispoziție foarte mulți ani să se mai vadă cu cei iubiți.

„Acesta nu este un lucru banal”, afirmă Arthur Caplan, directorul departamentului de etică medicală de la Facultatea de Medicină Grossman a Universității New York.

„Unii se gândesc...'Nu sunt sigur că voi mai fi aici încă un an'”, spune acesta.

În cazul în care decizi să faci o vizită este totuși o idee bună să iei măsuri de precauție precum purtarea unei măști de protecție sau organizarea întâlnirii în aer liber, precizează Caplan.

Dacă o vizită în aer liber nu este posibilă, păstrarea distanței fizice, aerisirea camerei și spălatul pe mâini pot reduce riscurile, adaugă acesta.

„Trebuie să fie o vizită stabilită de comun acord”, subliniază bioeticianul.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7315 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Si atunci pentru ce mai faci vaccinul (Marţi, 9 februarie 2021, 11:53)

    Alin Delin [utilizator]

    Deja totul e dus in derizoriu. Apropo, bunicii sunt muritori deci daca amani prea mult s-ar putea sa nu mai ii vezi niciodata.
    • +2 (6 voturi)    
      Lol (Marţi, 9 februarie 2021, 12:19)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      Pentru acelasi motiv pentru care te vaccinezi de gripa toamna.

      Daca te vaccinezi.

      Ca sa nu mori, daca faci parte din categoriile de risc.

      Si ca sa contribui la triplarea miliardarilor planetei, pentru ca iti pasa :))
    • -2 (10 voturi)    
      Masca, vaccinarea etc nu sunt sigure anti COVID (Marţi, 9 februarie 2021, 12:24)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      se stia de acum 1 an ca nici vaccinul si nici masca si nici 'distantarea sociala' nu pot sa elimine ceva INVIZIBIL

      un virus care se transmite priun muscoasa OCULARA nu poate fi eliminat ba se mai si multiplica in alte tulpini si face ca vaccinul sa fie ineficient in cateva luni

      de fapt sistemul medical e depasit, se vede acum ca MEDICINA nu e asa de evoluata cum se credea
      • 0 (2 voturi)    
        nu se transmite prin "muscoasa" oculara (Marţi, 9 februarie 2021, 17:13)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

        Povestile cu mucoasa oculara si rezistenta pana la 7 zile pe suprafete erau tampenii promovate de o presa tampita.
        In rest, nu exista protectie 100% nici daca te bagi intr-un prezervativ imens.
    • +6 (12 voturi)    
      Iata de ce (Marţi, 9 februarie 2021, 13:00)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      https://economie.hotnews.ro/stiri-companii-24480317-pfizer-moderna-putea-obtine-32-miliarde-dolari-din-vanzarile-vaccin-anti-covid-doar-2021.htm

      ...si mai pune cca. 10 mld. ptr masti; si mai pune X mld. ptr. ventilatoare; si mai pune, mai pune, mai pune....

      Toate astea vor fi ANUAL!!!

      Acesta este adevaratul scop, nu grija fata de prostime!
      • -5 (9 voturi)    
        Pai... (Marţi, 9 februarie 2021, 15:45)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui unins

        .....cand prostimea comenteaza in acest mod, chiar ca nu-ti mai vine sa-i porti de grija !

        Culmea tupeului, bag seama : niste entitati economice sa lucreze pentru profit ! Ba, si mai rau de atat : angajatii lor sa lucreze pentru niste salarii ! Nemaivazut ! Nemaiauzit !

        Ar trebui sa ia exemplu de la prostime, care, nu-i asa ? , munceste moca.....

        Desigur, intr-o postare viitoare iti voi explica diferenta dintre "a lucra" si "a munci"...
    • -1 (9 voturi)    
      este logic sa fii precaut... (Marţi, 9 februarie 2021, 13:02)

      Boa [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      pana la vaccinarea in masa care ar duce la eradicarea in timp a covidului.

      Vaccinurile sunt demonstrat efciente contra covid, dar niciun vaccin nu te face 100% imun la virus ci doar iti garanteaza o rezistenta mai mare si faptul ca sansele de a face forme severe de boala sunt extrem de reduse.
      Si deocamdata stim ca vaccinurile Pfizer si Moderna par a fi la fel de eficiente si contra noilor tulpini mutante, insa testele nu s-au terminat. Vaccinul Astra-Zeneca a fost cvasi-ineficient impotriva tuplinii sud-africane la persoanele in varsta intr-un test efectuat recent si de aceea in multe tari europene nu e recomandat celor peste 55-60 de ani.

      In contextul asta este normal sa fii inca precaut, insa si in articol se spune ca poti sa-ti vizitezi batranii insa sunt recomandate masuri de protectie pentru a minimiza riscurile. Intr-o anumita masura oricum trebuie sa fii atent cand te intallnesti cu cei in varsta din familie si asta indiferent ca e pandemie sau nu.

      Cand si cei tineri vor fi vaccinati, atunci riscul de a mai transmite covid va fi cu mult mai mic iar daca atingem vaccinare in proportie de peste 70% din populatie atunci virusul ar putea fi eradicat in vreo 2 ani. Daca nu dispare, atunci vaccinarea contra covid va fi repetata anual precum vaccinul contra gripelor traditionale.
  • +5 (19 voturi)    
    atunci ce rost mai are inocularea? (Marţi, 9 februarie 2021, 11:57)

    di livio [utilizator]

    ce rost mai are inocularea lu pește prăjit dăcît numa îngrășarea conturilor bigfarma?...despre asta-i pidemia lu pește transferu de iceberguri de bani din bugetele țărilor în conturile bigfarma
    • -7 (13 voturi)    
      In primul rand (Marţi, 9 februarie 2021, 12:23)

      dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui di livio

      Ti-as interzice postarile. Nu-mi place limbajul tau. Punct.
      In al doilea rand, cum tu si altii (nu dau nume, sa nu se supere Gryphus, de exemplu) le stiti pe toate, cum de nu puteti sa va explicati urmatoarea situatie extrem de simpla.
      Virusul, circuland din om in om, sufera mutatii si poate deveni mai puternic (mai contagios, de exemplu). Pe scurt, vaccinandu-ne cat mai multi, reducem capacitatea virusului de a produce mutatii. Asta e una dintre explicatii.
      • -3 (9 voturi)    
        In mintea lui... (Marţi, 9 februarie 2021, 16:11)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

        ....si a celuilat amarât, Gryphus, pandemia nu exista.
        Asadar, situatia actuala trebuie sa aiba un alt scop, neaparat ascuns si neaparat vazut si inteles de ei si altii (vreo cativa) ca ei.
        Iar ei ne fac noua un dublu serviciu : pe de-o parte ne fac partasi la cunoasterea lor si ne invata cum sa rationam pentru a ajunge la aceleasi concluzii iar pe de alta parte se ingrijesc de viata si sanatatea oamenilor si ne dezvaluie ce e de facut pentru a scăpa cu viata, sanatosi si liberi, in felul asta scopul ascuns dar identificat de ei ne-mai implinindu-se .

        Rezultatul : cateva personalitati de desene animate, ocazia de a vedea pana unde se intinde prostia omeneasca, ingamfarea direct proportionala cu ignoranta si intelectul scazut si desigur.... comentarii haioase care n-ar trebui sa te supere - atata pot ei !
        Ba, din contra : distreaza-te si tu ca daca se termina pandemia n-ai sa mai vezi atatia prosti dandu-se-n stamba !
        Iar acest di livio (scris cu minuscule, desigur !) tine neaparat sa fie autentic prin stil (si cam atat...). Nu stie sa vorbeasca precum taranii dar se crede Agarbiceanu, Creanga si Preda la un loc . De unde si delirul asta comico-agrar de bucurestean get-beget aflat in vizita la tara.
        Norocul lui ca taranii adevarati nu-si pierd vremea citind prostii pe net....
        • 0 (2 voturi)    
          și io vă simpatizez (Marţi, 9 februarie 2021, 21:55)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

          nu-i simpatizez pă ăia care vor să-i interzică pă ăilalți că nu-s de acord cu ei...da io n-aș vreau să-i interzic, în nici un caz...amu sînt de acord cu tot se scrisărăți, mai puțin chestia cu îngîmfarea, aia nu...îngîmfare vedeți la arafat, vela, despescu, mandolină, fikusz, scriși cu minuscule, off course
      • +1 (5 voturi)    
        E bine că dta decizi doar ce ciorapi să porți (Marţi, 9 februarie 2021, 21:57)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

        și nu cine și ce mesaje are voie să transmită.
        Îmi permit să-ți răspund eu la „al doilea rând”: vaccinurile împiedică instalarea unor forme grave ale unei boli, ele nu împiedică îmbolnăvirea și în niciun caz nu împiedică transmiterea virusurilor; ceea ce înseamnă că, trecând prin organisme diferite, virusul suferă oricum mutații, indiferent dacă organismele au fost vaccinate sau nu.
        Pe scurt, când vine vorba de viroze care nu au capacitatea să ducă la deces (îți explic, dacă nu ai suficiente cunoștințe în materie medicală ca să înțelegi începutul frazei), e bine să se vaccineze cei la care riscurile sunt crescute (să zicem 10-25%), iar restul populației să dobândească imunizare prin contactul cu virusul.
        • 0 (0 voturi)    
          Evident, (Miercuri, 10 februarie 2021, 11:16)

          dealucaragiale [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

          daca ai intelege cum functioneaza un virus (ca doar n-oi fi tocmai tu virusolog), ai intelege si ca un virus "slabeste" daca-si gaseste gazdele vaccinate si nu mai sufera mutatii importante. Asa au fost eradicate multe boli din istoria omenirii, vezi polio.
          Singura care nu va fi niciodata eradicata e prostia omeneasca...
          • 0 (0 voturi)    
            Se vede că nu știi ce e aia „virus” (Miercuri, 10 februarie 2021, 14:48)

            hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui dealucaragiale

            „Virusul” este material genetic (cod ARN) transportat de alte tipuri de particule (ca de exemplu picăturile de apă) în alte organisme.
            Virusul se multiplică, începând cu celulele din aparatul respirator superior și ori ajunge - după un anume timp - să se multiplice și în organele vitale (plămâni, inimă, rinichi etc), ori este neutralizat și eliminat de un sistem imunitar bine pus la punct sau un sistem imunitar trezit prin vaccin.
            Vaccinul nu poate opri transmiterea pentru că nu închide porțile de intrare a patogenilor virali în organism (dacă ar face aceasta, ar ucide organismul, pentru că sars-cov-2 se transmite pe calea aerului iar oamenii au nevoie de aer ca să supraviețuiască).
            Poliomelita nu a fost eradicată încă și va mai dura până când oamenii vor integra în propriul ADN semnătura virală a acestui virus (fenomenul are loc într-un interval de timp mult mai mare decât cele câteva zeci de ani de când se urmărește eradicarea lui).
  • +4 (4 voturi)    
    fact-check: Germania (Marţi, 9 februarie 2021, 12:17)

    Quintus [utilizator]

    Un centru pentru îngrijire seniori din Belm, Germania, a raportat un focar al variantei coronavirusului tulpina britanică, în ciuda faptului că toți rezidenții au primit două doze de vaccin Pfizer-BioNTech. Toți primiseră dozele finale de vaccin până pe 25 ianuarie, dar 14 rezidenți au dat rezultate pozitive pentru coronavirus la testarea făcută la zece zile după administrarea rapelului. Nu se cunoaște modul în care rezidenții centrului de îngrijire au fost expuși la virus devenind astfel, vaccinați fiind, purtători de virus.
    https://www.msn.com/en-za/news/other/coronavirus-digest-german-nursing-home-sees-outbreak-after-vaccines/ar-BB1dtNxI
    • 0 (0 voturi)    
      Daca ai avut (Marţi, 9 februarie 2021, 17:21)

      ACP [utilizator] i-a raspuns lui Quintus

      covid chiar in ultima luna tot poti iesi pozitiv daca ai avut contact cu cineva infectat doar ca nu vei mai fi infectat si nici nu vei mai infecta atat de multi oameni. Dar pozitiv vei fi pentru cateva zile. Stiu un caz concret, asimptomatic la ambele infectari si nevaccinat.
  • -2 (6 voturi)    
    In secunda in care (Marţi, 9 februarie 2021, 12:33)

    UnOmOarecare [utilizator]

    Ma vaccinez, la iesirea din centru arung la gunoi seturile de masti si le rup si o ureche, sa nu mai poata nimeni sa le foloseasca, pt ca nu ma mai pot imbolnavi.
    • +3 (3 voturi)    
      Vaccinare! (Marţi, 9 februarie 2021, 13:58)

      tedycv [utilizator] i-a raspuns lui UnOmOarecare

      Vai draga, dar ce voinic ești!
  • +4 (10 voturi)    
    Adica stam (Marţi, 9 februarie 2021, 12:45)

    Costi888 [utilizator]

    In casa degeaba
    • +2 (6 voturi)    
      nu degeaba (Miercuri, 10 februarie 2021, 2:48)

      alecu-jilavu [utilizator] i-a raspuns lui Costi888

      Nu stai degeaba în casă.
      Cât ai stat tu în casă s-au falimentat (intenționat) zeci de mii de IMM-uri și proprietățile lor au fost transferate către multinaționale.

      Cât ai stat tu în casă ți s-au eliminat pentru totdeauna drepturi fundamentale. Nu le vei mai vedea înapoi, stai liniștit.

      Cât ai stat tu în casă, ai fost și sărăcit în mod intenționat. Nu vei mai ajunge niciodată la nivelul de prosperitate din martie 2020, stai liniștit.

      Mai stai un pic în casă ca Regimul să schimbe și Constituția, să demită actualul CCR și să se proclame Noua Republică.

      După aia vei avea voie să ieși din casă. Dar doar pentru a lăuda regimul, a munci unde ți se spune și cât ți se spune și apoi înapoi la coteț.

      Succes!
      • -1 (1 vot)    
        PAI DACA DEMITE CCR... (Miercuri, 10 februarie 2021, 11:10)

        Marionette [utilizator] i-a raspuns lui alecu-jilavu

        Chiar ii laud toata ziua!!!!
  • 0 (6 voturi)    
    in cazul meu e suta la suta sigur (Marţi, 9 februarie 2021, 13:01)

    Francisc 1 [utilizator]

    1 eu am avut covid 2 sunt morti ,deci nu au cum sa ia!
    • +1 (7 voturi)    
      Corect. (Marţi, 9 februarie 2021, 14:29)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Vezi insa sa nu te infectezi cu desteptaciune!
  • +4 (8 voturi)    
    . (Marţi, 9 februarie 2021, 13:06)

    stoenec1 [utilizator]

    Eu as vrea sa vad ce se intampla in Israel in urmatoarele 1-2 luni si in functie de asta ne putem da seama cat de eficient este vaccinul. Pana atunci eu as sta departe de rudele vulnerabile.
  • -1 (3 voturi)    
    uite asa e bine (Marţi, 9 februarie 2021, 13:56)

    catalinms [utilizator]

    Cel mai sigur e sa iti vizitezi bunicii tot timpul si mai ales sa nu se vaccineze. Cel mai rau e sa nu ii vizitezi si sa se si vaccineze!
  • +2 (10 voturi)    
    de la ghinararu' araphat cetire (Marţi, 9 februarie 2021, 14:09)

    nash pandelica [utilizator]

    cu voce tare>parinti, nu va mai lasati copiii sa'si pupe bunicii. tineti'i departe.
    si nu uitati, semnati acordul pt.. ed. sexuala la gradinita sau la scoala. e conf. cu invatzatura si direktiva ioropeana !
    sa fiti sanatosi !
  • +5 (5 voturi)    
    pana la urma (Marţi, 9 februarie 2021, 17:22)

    martel55 [utilizator]

    e bun la ceva vaccinul asta? ca in afara de lista lunga de reactii adverse din prospect si miliardele incasata de prducatori, restul par doar presupuneri
  • +3 (5 voturi)    
    Îmbrățișați-vă părinții cât de des puteți (Marţi, 9 februarie 2021, 22:07)

    hic sunt leones [utilizator]

    lăsați-vă copiii să fie luați în brațe și alintați de bunici, pentru că viața este construită din astfel de momente.
    Dacă știți că nu ați fost în apropierea cuiva din care curgeau lichide de prin toate orificiile, mai mult ca sigur nu aveți cum să infectați pe ceilalți.
    Deci îmbrățișați-vă părinții cât de des puteți - poate ținându-vă preț de câteva clipe respirația, însă nu-i ignorați pe bătrâni!
    • -4 (4 voturi)    
      Domnu' doctor .... (Marţi, 9 februarie 2021, 23:21)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui hic sunt leones

      ....sau avocat (ca nici tu nu mai stii bine ce esti) cum zici sa faca oamenii - cam asa cam ca-n Suedia ?
      Si nu ne mai zici nimic de procesul ala cum ca de ce nu face statul roman ca suedezii ?
      • +3 (3 voturi)    
        În Suedia este în continuare foarte bine (Miercuri, 10 februarie 2021, 10:12)

        hic sunt leones [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        Oamenii își văd de viață, nu poartă nici naiba mască (poate câțiva turiști), sunt la fel de apropiați (deși „apropierea” este diferită), se îmbrățișează la fel de mult, socializează la fel de mult și nu se sperie nimeni că mor câțiva oameni bolnavi.