Alte 2.668 de cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore, în urma a 32.501 de teste. Bilanțul a ajuns la 738.152

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 4 februarie 2021, 12:55 Actualitate | Coronavirus


Testare RT-PCR
Foto: Hotnews
Alte 2.668 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, în urma a 32.501 de teste. Bilanțul COVID-19 a ajuns la 738.152, potrivit datelor transmise joi de Grupul de comunicare strategică. În ultima zi au decedat alte 75 de persoane, iar la terapie intensivă sunt internați 984 de pacienți.

Până astăzi, 4 februarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 738.152 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus. În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 2.668 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2, acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 671 de persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 18.675 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 03.02.2021 (10:00) – 04.02.2021 (10:00) au fost raportate 75 decese (42 bărbați și 33 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Botoșani, Brașov, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dâmbovița, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Sălaj, Satu Mare, Suceava, Teleorman, Timiș, Tulcea, Vaslui, Ilfov și București. Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 9 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 19 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 23 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 22 decese la categoria de peste 80 de ani. 71 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.747. Dintre acestea, 984 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.523.609 teste RT-PCR și 144.124 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.234 de teste RT-PCR (16.477 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.757 la cerere) și 7.267 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 39.438 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.257 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 58.469 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 158 de persoane.

De la debutul pandemiei, 684.095 de pacienți au fost declarați vindecați.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12688 vizualizari

  • +5 (13 voturi)    
    daca se permiteau teste de anticorpi (Joi, 4 februarie 2021, 13:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    probabil ne apropiam de 10 milioane , au fost tabu din motive politice , partea buna e ca au facut atat de multi boala asta incat incepe sa scada natural !
  • -2 (6 voturi)    
    vor fi toti vaccinati pana testeaza juma de tara (Joi, 4 februarie 2021, 13:10)

    Kivek [utilizator]

    pana fac astia teste o sa fie toti romanii vaccinati

    cat costa aceste teste si pana cand se vor face?
    • +1 (3 voturi)    
      De ce sa se testeze juma de tara? (Joi, 4 februarie 2021, 14:29)

      Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      Este vreun termen limita pana la care trebuie sa testam juma de tara ca sa nu vie apocalipsa peste noi?
  • +6 (16 voturi)    
    Vai sunt numai 32 mii de teste! (Joi, 4 februarie 2021, 13:27)

    YorkshireTerrier [utilizator]

    Unde e corul bocitoarelor care spun ca nu se fac destule teste? Sambata si duminica din nou vor fi mai putine teste si din nou vom auzi vaicarelile despre teste insuficiente.

    Chiar si in zilele cand se fac multe, tot nu apare explozia de cazuri dupa care tanjesc unii. Bucurati-va ca avem parte de o pauza. Va veni si valul 3, dar nu azi!

    La nivel mondial rata de finalizare a cazurilor prin deces este de 3%, iar Romania se afla putin sub aceasta valoare. Daca in tara ar fi un volum foarte mare de cazuri nedetectate, existenta lor s-ar reflecta intr-un numar mai mare de decese, ceea ce nu se intampla.

    Proverbul „nu e fum fara foc” se aplica si in sens invers. Ma rog... un foc mocnit stim ca exista, dar un mare incendiu ascuns nu avem, pentru ca el ar fi usor detectabil prin fumul degajat.

    Sper ca metafora cu fumul si focul e destul de clara pentru toata lumea.
    • -5 (9 voturi)    
      .... (Joi, 4 februarie 2021, 14:32)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui YorkshireTerrier

      Ce mai conteaza ca zilnic mor aproape 100 de persoane si la ATI e constant de 2 luni. Da, stiu, niste handicapati care consumau avutul tarii, bine ca am scapat de ei.
      Stai sa inceapa scolile.
      • +5 (5 voturi)    
        sa inceapa scolile sa ce? (Joi, 4 februarie 2021, 18:27)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        sa inceapa scolile sa ce?
        sa ne scoateti iar ochii ca datorita unor elevi inocenti si tineri mor, vezi doamne, alti oameni in romania??
        nu va uitati la voi sa vedeti cat de cretini ati devenit pe baza unor astfel de declaratii??
        vreti sa ajungem sa nu mai fim oameni? sa ne ferim tot timpul de ala de langa noi? nu va dati seama la ce nivel de gandire ati ajuns ??
        domnul dinainte are dreptate cu corul de bocitoare, parca nu isi mai fac aparitia pe aici.
        ca si lui marioneta, iti spun sa te bagi sub pamant, poate acolo e mai bine. te obisnuiesti de acum cu locul unde vei sta dupa ce mori!
  • -3 (9 voturi)    
    Exterminare pas cu pas (Joi, 4 februarie 2021, 13:56)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    75 de decese. Oglinda vie a sistemului de exterminare zis de sanatate din Rou
    • +4 (6 voturi)    
      asha zici? (Joi, 4 februarie 2021, 15:16)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      Pai atunci ce sa mai zicem de sistemul de exterminare din UK, cu 1449 morti ieri?Sau de ala din Spania sau Italia, ambele cu peste 500 de morti? Tu chiar nu iti dai seama ce gogomanii scrii?
  • +1 (7 voturi)    
    Cifre stabile de 5 saptamani. (Joi, 4 februarie 2021, 15:46)

    Marionette [utilizator]

    2000-3000 de cazuri pe zi, 80-100 morti pe zi, numarul de internati la ATI in scadere usoara (de la 1300-900).
    Cu toate ca exista pe piata o tulpina "ucigasa" aceasta nu se extinde exponential, pentru ca de bine, de rau, oamenii care au activitate poarta cat de cat masca.
    Vorbim dupa 8-12 saptamani de scoala.
    • +4 (6 voturi)    
      vai ce sa spun (Joi, 4 februarie 2021, 18:20)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      vai ce sa spun, iar incepi cu profetiile tale.
      te intristezi ca nu au fost multe victime de covid dupa sarbatorile de iarna si te incanta ideea ca vor urma multe internari dupa deschiderea scolilor, nu?
      cum ti-am mai zis de multe ori, mergi dumneata si inchidete in casa, pune si o patura cu spirt pe cap, sa te protejezi cat mai bine (de un virus presupus foarte periculos) si lasa-ne pe noi sa traim o viata normala, nu mai debita idei alarmante!
      tulpina sau cum o numesti dumneata probabil nu se extinde asa exponential nu din cauza portului de masca, care oricum nu are nici un lucru bun, ci, deocamdata, din cauza mass-mediei care nu face valuri foarte mari, sau care inca nu prind la public!