Vlad Voiculescu anunță sancțiuni pentru coordonatorii centrelor de vaccinare care imunizează peste rând: Suma va trebui să fie una de care să-şi aducă aminte fără bucurie

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 29 ianuarie 2021, 22:25 Actualitate | Coronavirus


Vlad Voiculescu in studioul HotNews.ro
Foto: Hotnews
Ministrul Sănătății, Vlad Voiculescu, a anunțat că de săptămâna viitoare vor fi ”sancțiuni foarte clare”, iar coordonatorii centrelor de vaccinare care acceptă să vaccineze alte persoane decât cele prevăzute în etapa de vaccinare vor trebui să plătească, iar ”suma va trebui să fie una de care să-şi aducă aminte fără bucurie”.

"Legea se încalcă şi acum şi nu se falsifică acte, pentru că ceea ce am găsit noi că s-a întâmplat este că s-au dus şi, la mica înţelegere, fără să facă un dosar falsificat sau vreun document de genul acesta, pur şi simplu s-au dus şi, pe baza unei prietenii, nu vreau să presupun altceva, şi au făcut vaccinul, lucrul ăsta este...într-un fel anume. Eu cred că dacă vrei să impui o regulă, la un moment dat trebuie să impui şi o sancţiune. Şi de aceea săptămâna viitoare vom avea şi sancţiuni foarte clare. (...) Dacă cineva va binevoi să facă vaccinul, pentru că nimeni nu-şi face vaccinul singur, nu-i aşa? Dacă un coordonator al unui centru de vaccinare va binevoi să ia un vaccin care ar trebui să meargă către o persoană vârstnică, sau către o persoană cu o boală cronică sau către o persoană care are cu adevărat nevoie şi să vaccineze un amic, un vecin sau mai ştiu eu pe cine va trebui să plătească pentru asta şi suma va trebui să fie una de care să-şi aducă aminte fără bucurie”, a declarat Vlad Voiculescu, vineri seară, într-o intervenţie telefonică la Digi 24, potrivit News.ro.

Ministrul Sănătăţii a susţinut că şi dacă ar fi inclus în etapa a doua de vaccinare doar persoane vârstnice şi cu boli cronice "poate că ar fi existat destui nesimţiţi care ar fi spus că sunt foarte bolnavi”.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8677 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    sunt 3 milioane de batrani peste 65 de ani (Vineri, 29 ianuarie 2021, 22:40)

    Kivek [utilizator]

    si nici macar 500.000 nu sunt inscrisi pana acum
    • +4 (4 voturi)    
      Lasa "bartanii" (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 12:22)

      unins [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      ca aici e vorba de "sancțiuni pentru coordonatorii centrelor de vaccinare". Iar aceste sanctiuni trebuie date pe persoana fizica, individual, nu spitalului. Adica sa plateasca din buzunrul lor, ca numai asa vor simti, acesti nesimtiti.
  • +1 (17 voturi)    
    boss (Vineri, 29 ianuarie 2021, 22:51)

    Manodragon [utilizator]

    Boss, nu mai bine va dati silinta sa nu ramana doze aiurea? e asa greu cu matematica?
  • +3 (27 voturi)    
    Mda (Vineri, 29 ianuarie 2021, 22:53)

    Luk [utilizator]

    Inca un pluica fericit sa amendeze. USR a murit ca speranta...
    • -2 (6 voturi)    
      hehe (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 6:22)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Nu plange teleormanene, psd sau Ccr sau Avocatul Poporului pesedist o sa anuleze amenzile.
      Fura tu linistit in continuare, speranto...
  • +1 (11 voturi)    
    foarte bine (Vineri, 29 ianuarie 2021, 22:55)

    AM1981 [utilizator]

    aștept cu nerăbdare legea, oug, hotărâre - etc. si publicarea ei in M.O.

    Intr-o carte pentru copii scrisa de Tomi Ungerer, pe prima pagina era următorul motto:
    " Raul poate fi un teren fertil pentru bine,
    iar binele ar putea învăța din agerimea răului"

    Poate ar trebui sa învățați de la PSD cum sa votați "pe repede înainte" legi echitabile pentru toți cetățenii si in interesul acestora, nu al unor grupuri.
  • -1 (19 voturi)    
    ! (Vineri, 29 ianuarie 2021, 23:01)

    tudorr [utilizator]

    Bun! Bravo Vlad, imi pare rau ca te-au incoltit acum toate hienele care 30j de ani au subminat sistemul sanitar! Problema e ca asteptarile nu ca sunt mari, sunt imense pe voi...
    • +4 (10 voturi)    
      nope (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 7:35)

      albastrele [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

      Asteptarile le-au creat singuri facand promisiuni de genul "de a doua zi facem si dregem". Problema e ca nu o sa faca nici din al doilea an.
      Se strang tragediile, se strang compromisurile, incet incet dispare si emulatia USR. Si zic asta fiind unul prins de cativa ani in ea.
      Iar acest individ ministru e pur si simplu neavenit, mereu pe langa cu replicile, prins cu tot felul de magarii.
      Despre cinicul Arafat care la 5 morti jubileaza ca nu sunt mai multi, dupa multe incendii nici nu are rost sa vorbim. El tre' sa moara in functie.
      • 0 (0 voturi)    
        ! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 16:08)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui albastrele

        Eu nu stiu cu ce a fost "prins" Voiculescu pentru ca chiar il urmaresc de cativa ani... Fabulezi amice! Luati de buna orice goanga lansata de psd!
  • +11 (19 voturi)    
    Vlad, faci misto? (Vineri, 29 ianuarie 2021, 23:33)

    cristi_an [utilizator]

    pai aia sunt angajati la stat, nu? cine plateste amenda pana la urma? de ce nu sunt concediati instant???
    • 0 (0 voturi)    
      Vlad, face misto!! (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 14:07)

      gillda_47 [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Din greseala in greseala, pana la victoria finala!!!
  • +5 (5 voturi)    
    ce a facut cercel cu banutii (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 5:07)

    Coco Whistle [utilizator]

    bani publici ptr hoti?
  • +2 (2 voturi)    
    Conteaza cu ce ramai in mana (Sâmbătă, 30 ianuarie 2021, 13:15)

    VOX. [utilizator]

    spaga bruta = spaga neta + amenda

    Noi, parlitii, stim cu ce o sa ramanem in mana...