Coronavirus în România: Alte 3.174 de noi cazuri în ultimele 24 de ore, în urma a 33.127 de teste / Bilanțul a ajuns la 718.612

de I.H.     HotNews.ro
Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:14 Actualitate | Coronavirus


Testare coronavirus in Romania
Foto: IPA / BACKGRID / Backgrid UK / Profimedia
Alte 3.174 de noi cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în ultimele 24 de ore în România, în urma a 33.127 de teste, ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de peste 9,5 la sută. Bilanțul a ajuns la 718.612, potrivit datelor furnizate miercuri de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au decedat alte 77 de persoane, iar la terapie intensivă sunt internați 1.025 de pacienți.
Până astăzi, 27 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 718.612 cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 3.174 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 1.003 persoane au fost reconfirmate pozitiv.

Până astăzi, au decedat 18.015 persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2.

În intervalul 26.01.2021 (10:00) – 27.01.2021 (10:00) au fost raportate 77 de decese (46 bărbați și 31 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Argeș, Bacău, Bihor, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Dolj, Galați, Harghita, Hunedoara, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și București. Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 4 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 18 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 29 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 25 decese la categoria de peste 80 de ani. 72 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 2 pacienți decedați nu au prezentat comorbidități, iar pentru 3 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 7.839. Dintre acestea, 1.025 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.354.600 teste RT-PCR și 95.533 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 25.604 de teste RT-PCR (17.096 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 8.508 la cerere) și 7.523 de teste rapide antigenice. De asemenea, de la ultima informare făcută de GCS, au fost raportate și rezultatele a 88 teste prelucrate anterior ultimelor 24 de ore și transmise până la data de 27 ianuarie a.c.

Pe teritoriul României, 42.806 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 10.567 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 62.634 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 150 de persoane.

De la debutul pandemiei, 662.400 de pacienți au fost declarați vindecați.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


25095 vizualizari

  • 0 (14 voturi)    
    Este imposibil (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:38)

    panda_rosu [utilizator]

    Ce se intampla cu cei de la ati? De ce sunt de 4 luni de zile tot peste 1000 la ati desi sunt de f mult timp de 3 ori mai putine cazuri pe zi?
    • +6 (14 voturi)    
      . (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      De parca nu e evident ce se intampla. Harta nu e in niciun caz "verde", lumea se trateaza acasa, la ATI ajung aia mai grav, cand se elibereaza un loc se ocupa.
    • +9 (15 voturi)    
      Pai... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Peste 1000 e nitel cam generic... Au fost si 1300, acum sunt 1000. E adevarat ca e nitel suspect, dar trebuie tinut cont si de faptul ca exista o luna de intarziere intre evolutia cazuriklor si cea a de la ATI.

      Plus ca daca ne uitam si la numarul deceselor, putem observa ca fata de perioada de varf a valului 2, acum numarul deceselor raportat la numarul paturilor ATI ocupate e sensibil mai mic. Ceea ce induce posibilitatea ca acum sa fie internati la ATI pacienti care acu 2 luni nu prindeau loc din cauza aglomeratiei. Adica acei pacienti care sunt la limita de a avea nevoie de terapie intensiva sau nu, acum unt bagati la ATI pentru ca e mai simpla monitorizarea lor, mai ales pe timp de noapte. Asta cred eu ca e explicatia pentru care numarul de paturi ATI se incapataneaza sa ramana sus.

      P.S. Oricum, in paralel cu aceasta scadere a numarului de cazuri si decese, la un moment dat, in maxim o luna estimez eu, va lovi valul 3, ala datorat tulpinii din UK, si care deja a inceput sa faca ravagii prin europa. Deja saptamana asta se vede o foarte usoara crestere fata de saptamana trecuta, pe medie.
      • -6 (18 voturi)    
        Bine, bine (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 15:32)

        Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        dupa tine si altii, va lovi si valul 3, si 4 s.a.m.d.
        daca am sta toti in casa nu am mai avea ce sa mancam in scurt timp, nu ar mai functiona utilitatile, incet incet s-ar opri toate.
        mai lasati-ne cu aberatiile astea, inainte de covid cate locuri la terapie intensiva crezi ca erau ocupate pe zi? tot atatea cat sunt si acum!
        covidul e doar o gripa mai grea. ajung sa fie intubati cei care aveau probleme mari inainte, nu unu care i-a virusul de pe strada sau aer. ala nu are nici cea mai mica sansa sa ajunga in stare grava.
        iar asta cu mutatia britanica e iar exagerare, sa sperie oamenii sa se vaccineze si firmele de vaccinuri sa faca profit!
        stai dumneata in casa si cu masca pe figura cat vrei!
        intre timp incercati sa iesiti pe afara si daca nu aveti treburi, izolarea pe termen lung face mai rau decat covidul!
        • +2 (2 voturi)    
          pana la urma (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 16:29)

          martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          fiecare trebuie sa face ce poate si ce vrea....ideea e sa nu te oblige statul/angajatorul sa te expui inutil daca ai si alte variante....unii nu au variante e clar, altora nu le pasa, dar sunt si unii carora le pasa si care au variante si vor sa nu fie ingraditi sa le foloseawsca prin decizii administrative fara iustificare...e clar ca pana la urma scapa cine poate si cum poate, macar sa nu ti se puna bete in roate de unii mai obtuzi
          • +1 (7 voturi)    
            Buna idee (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:59)

            alecu-jilavu [utilizator] i-a raspuns lui martel55

            Spuneti: "ideea e sa nu te oblige statul/angajatorul sa te expui inutil daca ai si alte variante" - o chestie de maximum bun simt.

            Problema e ca acum Statul ma obliga pe mine sa mor de foame si-mi mai si suprima libertati si drepturi fundamentale ca sa ma pazeasca de o boala pe care am facut-o cand Iohannis oricum zicea ca e doar o gripa si care nu m-a afectat deloc nici pe mine nici pe parintii mei in varsta.

            Obtuzii acum nu sunt nici conspirationistii si nici aia carora "nu le pasa" (ce-o fi insemnand si asta) - ci taman Statul si panicarzii cu #staiacasa...
        • -3 (5 voturi)    
          Alo ! Domnu' doctor Vasile ! (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:00)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          Cu cine ai studiat dumneata medicina ? Tot cu Sanda Marin ?
          NIMENI nu va ia in seama pe voi, astia cu diploma de uichipedia si gugal !
          Cine crezi ca respinge sfaturile unui medic dar asculta ce spune un neica-nimeni pe HN ?
          Pune-ti masca, spala-te pe maini, nu te-mbulzi la bere si roaga-te la Dumnezeu sa te tina sanatos pana ce-ti vine randul la vaccin.
          Si sa nu intarzii la programare !
        • -2 (6 voturi)    
          ce nu pricep cei ca tine... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:39)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

          ... e ca tu nu traiesti in padure, ca sa faci ce te taie capul. Si atat timp cat tembelismul tau poate ucide pe altii, vei fi obligat sa respecti regulile setate de societate prin alesii ei. Ca tu nu crezi in covid, e problema ta. Ca daca se tot continua cu lockdownuri se va subrezi economia, e adevarat. Dar totusi, pentru unii, se pare ca cei mai multi, considera mai importanta viata unor oameni vulnerabili decat burdihanul plin si vacante la bulgari sau la greci.
          • -1 (5 voturi)    
            mă da ce vă pasă vouă de vulnerabili (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 21:19)

            di livio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            estraordinar ce vă pasă vouă de vulnerabili, incredibil...d-aia vaccinați tinerii esențiali pensionari speciali, numa în Ro îi asta, restu lumii vaccinează chiar vulnerabilii...vezi Raluca Prună, asta dacă chiar vrei să vezi, dacă nu continuă cu abureli...auzi tu, nu cred în covrig, Sf Covrig, noua religie...numa că nu-i ÎPS Teodosie, îi ÎPS Arafat lider reliigios...scrisei prea mult că oricum voi fi cenzurat ca un necredincios covrig
            • 0 (2 voturi)    
              coane liviule, eu nu vaccinez pe nimeni (Joi, 28 ianuarie 2021, 11:51)

              bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

              Si da, e regretabil ca in etapa a doua au fost introduse toate categoriile de bugetari, de parca fara ei nu se mai invarte pamantul, dar asta e mentalitatea la noi... Fiecare bugetar care e chemat la munca trebuie musai sa fie vaccinat primul, ca altfel nu se poate (vezi doar ce taraboi fac profesorii in eventualitatea inceperii scolii).

              Dar nu vad care e legatura intre faptul ca se vaccineaza si persoane care ar fi putut sa mai astepte si raspunsul meu la comentariul lui Vasile, care e suparat ca nu-l lasa dictatura medicala sa faca ce-l taie capul, ca el e dac liber.
      • -2 (2 voturi)    
        Cred ca de acum incepe (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 17:06)

        copci [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Ma astept sa inceapa de saptamana asta cresterea, acum incep sa se vada roadele revenirii la munca a oamenilor de dupa sarbatori, cand au avut concedii si deci un risc mai mic de infectare.
        • 0 (2 voturi)    
          parerea mea e ca efectul revului a trecut (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 20:41)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui copci

          Teoretic incubatia dureaza de la 3 la 14 zile si deja suntem in a 4-a saptamana de dupa rev...Mai degraba daca o fi sa fie crestere as pune-o pe seama mutatiei din UK.
    • -1 (11 voturi)    
      Ce sa se întâmple? (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:11)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Cei de la ATI continua să fie mulți pentru că unii ies (mai mult morți), dar intră altii în stare gravă. E foarte logic. N-are nicio legătură cu faptul că scad cazurile.
    • +8 (10 voturi)    
      La ATI (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:14)

      bcsb [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      se sta mult pana se moare ... unii stau si 1-2 luni .. iar cei care scapa sunt foarte putini, si asta dupa ce stau acolo foarte multe zile. De asemenea cred ca asta e capacitatea de acum la ATI (~1000). Cand au fost 1300, au fost si prin containere, corturi, pe holuri, acum nu cred ca mai e cazul.
    • +5 (13 voturi)    
      explicatia logica... (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:28)

      festina [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      este ca de fapt sunt mai multe cazuri decat cele descoperite.

      Testele antigen facute acasa in afara sistemului au si parti pozitive dar si negative: daca iesi pozitiv, nu declari la DSP (ca sa ceri un teste PCR), dar te izolezi , e bine (nu mai infectezi pe altii). Pe de alta parte nu intri in statistice de imbolnaviri.

      Insa o mica parte dintre acestia vor ajunge inevitabil dupa 1-2 saptamani la ATI (de unde si nr crescut de apeluri 112 din ultimele zile, dovada ca oamenii duc boala acasa pana cand unii nu mai pot)
      Si numarul de decese care nu pare sa mai scada e din acelasi motiv: cazurile sunt mai multe in realitate si oamenii ajung prea tarziu la spital.

      Inca nu suntem in situatia din noiembrie, dar trebuie sa fim atenti, ca foarte usor se pot inmulti cazurile exponential, mai ales ca oamenii se uita superficial la cifre si cred ca pericolul e mai mic. Plus deschiderea restaurantelor,barurilor,pacanelelor si probabila deschidere a scolilor.

      Asta in totala contradictie cu ce se-ntampla in Vest (mai putin scolile, care sunt ultimele care se inchid), unde masurile se inaspresc.

      Noi parca mergem pe contrasens pe o autostrada si ne miram ca ne vin "nebuni" din fata.

      Prudenta...
      • -3 (7 voturi)    
        explicatia ilogica (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 15:01)

        n4c [utilizator] i-a raspuns lui festina

        "de fapt sunt mai multe cazuri decat cele descoperite."

        Asta a fost situatia de la inceput, nu doar de cind au aparut testele antigen facute acasa.

        Mos Sandramaua din Chizdia de deal care nu anunta pe nimeni atunci cind abia se tine pe picioare cu febra 40, n-o sa anunte pe nimeni nici daca vede doua liniute pe LFT.

        As zice ca mai degraba e invers: aia care ar fi ezitat inainte sa puna egal intre niste simptome vagi si covid, acu' raporteaza util testul pozitiv facut acasa.
  • +1 (7 voturi)    
    pare (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 13:43)

    martel55 [utilizator]

    ca numarul de cazuri la ATI are o tendinta usor cescatoare totusi in ultimele zile...asta poate sugera ca testarea nu mai gaseste decat cazurile cusimptome serioase, nu se mai fac anchete epidemiologice si multe cazuri usoare/asimptomatice sunt in afara statisticlor...doar ca aceste cazuri usoare pot fi vectori de transmitere
  • -5 (17 voturi)    
    Nu avem vaccin, pana la vara stam asa cu Covidu (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 14:02)

    Gryphus [utilizator]

    e clar inca de astazi ca tinta de 10 milioane de romani vaccinati NU va fi atinsa pana in August cum promitea primul ministru al PNL-USR
  • -1 (3 voturi)    
    Cred ca este (Miercuri, 27 ianuarie 2021, 19:38)

    Costi888 [utilizator]

    Evident de ce nr ul de la ATI sta constant la 1000 desi avem de 3 ori mai putine cazuri (cel putin oficial) de ceva timp deja..