"Eroare" și "scuze". Restaurantele din București pot rămâne deschise până la ora 23, nu până la 21, așa cum scrie în decizia CMBSU

de I.H.     HotNews.ro
Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:42 Actualitate | Coronavirus


Restaurant
Foto: Dreamstime.com
Prefectura Capitalei a anunțat marți că în decizia Comitetului Municipiului București pentru Situatii de Urgență din 22 ianuarie apare eronat că restaurantele pot fi deschise între orele 6.00 și 21.00, deși intervalul prevăzut de hotărârea de guvern este 6.00-23.00. Prefectul Traian Berbeceanu își cere scuze pentru această eroare.

Reamintim că vineri Comitetul pentru Situatii de Urgență București a decis redeschiderea restaurantelor, a cafenelelor și a sălilor de jocuri de noroc din București, începând de luni.

Prefectura Capitalei a transmis, marți, printr-un comunicat de presă, că în decizie "s-a constatat o eroare materială", astfel că restaurantele pot rămâne deschise până la ora 23.00, și nu până la 21.00, așa cum scrie în hotărâre.
  • "În cuprinsul Hotărârii nr.2 din 22.01.2021 adoptată de Comitetul Municipiului București pentru Situatii de Urgență, s-a constatat o eroare materială în ceea ce privește intervalul orar în care este permisă activitatea restaurantelor și cafenelelor, fiind înscris, în mod eronat, intervalul 06.00-21.00.
  • În Anexa nr.3 a H.G. nr.3/2021 privind prelungirea stării de alertă pe teritoriul României începând cu data de 13 ianuarie 2021, precum şi stabilirea măsurilor care se aplică pe durata acesteia pentru prevenirea şi combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, este prevăzut orarul 06.00- 23.00, ca interval în care este permisă activitatea restaurantelor și cafenelelor", a transmis Prefectura Capitalei, marți, printr-un comunicat de presă.
Conform sursei citate, decizia a fost luată în condițiile în care în intervalul 20-22 ianuarie incidenţa cumulată în ultimele 14 zile a cazurilor de COVID-19 din București a fost mai mică de 3/1.000 de locuitori.
  • "În cadrul dezbaterilor, membrii Comitetului și-au exprimat punctele de vedere cu privire la oportunitatea adoptării măsurilor prevăzute în Anexa nr.3, astfel cum au fost formulate de legiuitor. Nu au existat discuții referitoare la modificarea intervalului orar în care se vor aplica acestea măsuri, altfel decât au fost prevăzute în hotărârea de guvern incidentă.
  • Astfel, potrivit reglementărilor prevăzute de Legea nr. 24/2000 privind normele de tehnică legislativă pentru elaborarea actelor normative, a fost întocmită Erata la Hotărârea nr.2 din 22.01.2021 a Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență, care va fi adusă la cunoștința publicului.
  • Prefectul municipiului București, domnul Traian Berbeceanu, își prezintă public scuzele pentru eroarea susmenționată", adaugă Prefectura.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


7021 vizualizari

  • +23 (29 voturi)    
    Astia de la Guvernare sunt normali? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 13:58)

    Gryphus [utilizator]

    Cum adica Magazinele se inchid la 9 dar barurile raman deschise pana la 11?

    si dupa 11 parca era interzisa circulatia pe strazi.
    Eu credeam ca daca votez USR-PNl vor fi oameni competenti dar vad ca astia harbar nu au de capul; lor

    HAOS
    • +2 (4 voturi)    
      Grphule (Marţi, 26 ianuarie 2021, 16:01)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Ai votat cu psd oricum :))
    • +1 (1 vot)    
      Mai lasa-ne (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:07)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Mai lasa-ne omule, te-ai tampit de la atatea restrictii!
      cat crezi ca va mai dura chestia asta sau cat timp crezi ca vor mai crede oamenii in astfel de masuri?
      se vede ca pana la urma duce doar la o gripa mai severa. cine a murit pana acum si cine va mai muri, oricum mureau.
      du-te si stai in casa cat mai mult, daca esti asa speriat!
  • +24 (24 voturi)    
    Dar există o scăpare... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:04)

    BEDE [utilizator]

    Cum adică restaurantele să fie deschise până la 23:00, iar restricțiile de circulație să înceapă la 23:00? Clienții trebuie să plece de la restaurant înainte de a intra în vigoare restricția de circulație pentru a putea ajunge acasă. Deci s-a impune cel mai târziu închiderea la 22:00.
    Și de ce oare magazinele să se închidă musai la 21:00?
    Din ce puț al gândirii le scot?
    • +1 (1 vot)    
      Din lac, in puț ! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:45)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Daca în Anexa nr.3 a H.G. nr.3/2021 este prevazută ora 23, oare onor Guvernul, care a dat acel HG, nu a stabilit, tot el și restrictța de circulație dupa ora 23?!
      Adica, ieși din crașma la ora 23 și te teleportezi acasa???
      Si Prefectura nu are competenta sa modifice o asemenea greseala evidenta?!
      Ori face ca si cu Voiculescu, el a semnat Ordinul, noi il executam, desi conditiile, clar, s-au schimbat (varianta britanica a Covid).
    • +1 (1 vot)    
      Mergi (Marţi, 26 ianuarie 2021, 16:02)

      Costi888 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Cu nota de plata in loc de declaratie :)))
    • +2 (2 voturi)    
      imi aduce aminte de un banc... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:21)

      Vendetta007 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Moscova, anii '50. Interdictie de iesire intre orele 21 si 6. Doi militieni vad pe unul care se furisa. Unul scoate mitraliera si il impusca.

      - Volodia, de ce l-ai impuscat? E numai 20:45!!!
      - Il cunosc, sta departe, nu mai ajungea.
  • +14 (18 voturi)    
    e cam mare eroarea... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:06)

    bancher [utilizator]

    in opinia mea este inadmisibila pentru autoritatea publica.
    la o banca, daca scrii 21 in loc de 23 poti genera pierderi de milioane.
    • +11 (11 voturi)    
      Comentariu sters de utilizator (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:29)

      [anonim] i-a raspuns lui bancher

  • +6 (8 voturi)    
    ohoo (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:32)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Alea unde pun ţara la cale miliţieni şi procurori la aceeaşi masă?
  • +15 (17 voturi)    
    Scena reala la benzinaria X ieri (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:47)

    Dodel540 [utilizator]

    Un tanar cumpara inaintea mea de la benzinarie 10 sticle de pepsi, vreo 3 de vin etc.
    Ma simteam ca la MegaImage numai ca eu cumparasem motorina ...
    Nu cumva ora de inchidere 9 pentru toate magazinele si non-stopurile a fost impusa pentru a mai creste putin cifra de afaceri a benzinariilor-supermarket ?
    • +11 (13 voturi)    
      Benzinariile sunt noile magazine dupa ora 9 (Marţi, 26 ianuarie 2021, 14:50)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Dodel540

      de la 9 la 11 toata lumea isi cumpara mancare de la benzinarii pt ca idiotii care ne conduc inchid magazinele la 9
  • +4 (6 voturi)    
    Rusine ! (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:08)

    Dilematic [utilizator]

    Suntem condusi de niste incompetenti, care nu sunt in stare sa redacteze dispozitii obligatorii ce reglementeaza conduita populatiei in pandemie !
  • +2 (8 voturi)    
    noi (ma rog, ei sunt...) suntem nebuni? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 15:33)

    aeugenius [utilizator]

    Aproape toata Europa revine la restrictii stricte, carantina etc. pe fondul cresterii numarului de persoane infectate, iar noi ne relaxam...tot pe invers sunt autoritatile, sa nu mai vorbim de cum isi dau cu stangu'n dreptu'...inchid magazinele de utilitate generala si deschid restaurantele si barurile...:D
    • +1 (1 vot)    
      Mai lasa-ne (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:10)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui aeugenius

      Mai lasa-ne si dumneata, daca vrei stai inchis in casa tot timpul si o sa vezi ce bine iti va fi dupa cateva luni!
      covidul asta e o mare prefacatorie, un fals altruism!
      oamenii mureau si pana acum! este o exagerare!
  • 0 (0 voturi)    
    o fi necunoastere sau spaga (Marţi, 26 ianuarie 2021, 19:28)

    Gogulitza [utilizator]

    in hotararea legislativa spune ca programul pana la ora 23 se refera la "activității restaurantelor și a cafenelelor din interiorul hotelurilor, pensiunilor sau altor unități de cazare", care face sens ca nu iesi afara, deci nu e cazul restaurantelor și a cafenelelor de sine statatoare, unde se aplica " menținerea interdicției de circulație în toate localitățile, pentru toate persoanele, în afara locuinței/gospodăriei în intervalul orar 23.00 - 05.00, cu excepții motivate", dar posibil pt unii a bea un pahar este o exceptie motivanta
  • +2 (2 voturi)    
    Doamne feri (Marţi, 26 ianuarie 2021, 20:26)

    Scarface1000 [utilizator]

    1)Un elev de clasa 4 poate face bine diferenta intre ora 21 si ora 23...

    2) daca stai pana la ora 23 la restaurant cum mergi acasa daca dupa ora 23 e interzisa circulatia? Dormi in restaurant?

    3) De ce magazinele sa se inchida la 21 si crasmele la 23

    concluzie: Traian Berbeceanu cel care a fost pus prefect de pe o zi pe alta de Orban s-a dovedit a fi un mare fail!

    Poate o fi el un om integru, cinstit etc nu zic a nu dar din pacate nu e capabil sa fie Prefect...

    Ce scoli sau pregatiri are el in administratie publica?

    El era competent in MAI si atat...