Coronavirus: Spania a înregistrat aproape 94.000 de noi cazuri în weekend - un record

de N.O.     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 19:50 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Spania
Foto: Lex CaMara / Zuma Press / Profimedia Images
Spania a raportat 93.822 de noi cazuri de coronavirus în weekend, în timp ce rata de infectare măsurată în ultimele 14 zile a ajuns luni la un nou record de 885 de noi cazuri la 100.000 de oameni, față de 829 de cazuri vineri, relatează Reuters.

Ultima raportare a dus bilanțul total al infecțiilor din Spania la 2.593.382, în timp ce bilanțul deceselor a crescut cu 767 la 56.208, arată datele Ministerului de Sănătate.

Autoritățile regionale au introdus noi măsuri restrictive într-un efort de a stopa contagiunea.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


2508 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:58)

    [anonim]

  • +4 (6 voturi)    
    A sosit „turistul” englez... (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:18)

    Nyk1 [utilizator]

    ...și anume varianta mutantă din UK, via Portugalia.
  • +2 (8 voturi)    
    trebuie revenit (Luni, 25 ianuarie 2021, 22:00)

    Vasile-Vasile [utilizator]

    trebuie revenit la situatia de la inceputul anului trecut,
    adica nimic interzis, cum a fost si inainte.
    se vede ca din ce interzici mai mult, din ce ai si mai multe cazuri.
    • -2 (4 voturi)    
      Bati campii ! (Luni, 25 ianuarie 2021, 23:52)

      Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Vasile-Vasile

      Nu stiu la ce film te uiti dar realitatea este exact pe dos decat cum o prezinti tu : cu cat sunt mai RESPECTATE restrictiile si masurile de preventie - masca, igiena, distantare - cu atat mai mult scade numarul celor contaminati cu Coronavirus si, implicit, numarul decedatilor .
      Acolo unde nu se respecta, creste numarul cazurilor. Depinde de fermitatea fiecarei tari in a impune masurile necesare : acolo unde politia e activa si isi face datoria, rezultatele se vad . UK si Romania sunt doar doua exemple.
      La noi, acum, este a doua oara cand un lockdown isi dovedeste eficienta.
      La englezi - a treia oara.
      Spaniolii n-au decat sa trimita politistii la lucru !
      • +1 (1 vot)    
        să trăiți, bine a-ți revenit (Marţi, 26 ianuarie 2021, 9:28)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

        amu nu-i nevoie să scriți cu caps, vedem noi bine, avem ochelari...păi dacă briții au a treia închidere asta dovedește taman ineficiența lockdownistă, părerea mea...și domnu Vasile dăcît își dă cu părerea, că bate cîmpii îi dăcît părerea dv...păreri și păreri
        • +1 (1 vot)    
          La briti... (Marţi, 26 ianuarie 2021, 10:41)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          ....doar primul lockdown a fost foarte strict, multe intreprinderi inchizandu-se.
          Apoi, oamenii au crezut ca a trecut pandemia, ca au scapat si s-au imbulzit....vara, deh !
          A venit cel ce-al doilea, care NU a mai fost respectat ca cel anterior si nici politia nu a mai fost chemata sa aplice amenzi. In Londra, cel putin, cred ca 70% din populatie a crezut ca poate face ce vrea.
          De unde necesitatea celui de-al treilea lockdown, mai strict si cu politia pe strazi. Londra a fost cea mai afectata regiune, cu cel mai mare numar de cazuri - ca asa e cand te crezi smecher !
          Acum, incepe sa scada numarul de cazuri si, implicit , numarul deceselor - de unde se vede eficacitatea lockdown.
          De altfel, e suficient sa vezi datele din Romania pentru a intelege utilitatea restrictiilor. Nu trebuie sa te uiti la UK

          Dar, desigur, tu esti nu doar neinformat ci si rau intentionat.
          Si ridicol in stil !
          • +1 (1 vot)    
            Inchide-te in casa (Marţi, 26 ianuarie 2021, 18:23)

            Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Valtran

            Inchide-te in casa, pune un sac de canepa pe cap, daca astea cred ca sunt solutiile.
            numai nu indemna si pe altii sa respecte niste idiotenii care incalca drepturile omului, in numele unui virus mult exagerat de periculos!