Al patrulea caz de infectare cu noua tulpină SARS-CoV-2 confirmat oficial în România: Un bărbat din Suceava care a călătorit în Marea Britanie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 25 ianuarie 2021, 15:56 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Geopix / Alamy / Alamy / Profimedia
Un nou caz de infectare cu noua tulpină SARS-CoV-2 din Marea Britanie, denumită B.1.1.7: un bărbat în vârstă de 39 de ani, din județul Suceava, care a revenit în Romania din Marea Britanie pe data de 5 ianuarie 2021. Este al patrulea caz confirmat oficial până acum în România.

Bărbatul se afla în carantină la domiciliu, după revenirea în țară, în momentul în care a devenit simptomatic.

El a fost testat pozitiv pe data de 9 ianuarie 2021 în Compartimentul de Primiri Urgente din Rădăuți, după care a fost internat în Spitalul Orășenesc Siret, iar din 11 ianuarie în Spitalul Județean Suceava, unde a ramas internat pana pe data de 22 ianuarie 2021. Pe data de 24 ianuarie 2021, pacientul s-a reinternat în spitalul județean, la secția de Boli Infectioase, unde se afla și în prezent pentru investigații și tratament.

Ancheta epidemiologică în acest caz a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică din Suceava.

4 contacți direcți ai bărbatului se afla în carantină, sub supraveghere. Ancheta epidemiologică în acest caz a fost realizată de Direcția de Sănătate Publică din Suceava, iar secvențierea probelor s-a făcut la Institutul Cantacuzino.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8492 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Ete fleosc (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:02)

    Luk [utilizator]

    Evident ca sunt mult mai multe cazuri.
    • +3 (9 voturi)    
      pai de ce sunt cazuri (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:05)

      jescu [utilizator] i-a raspuns lui Luk

      Daca esti bolnav de covid si in ziua a N-a de boala te trezesti ca iti trebuie nu stiu ce tratament pe care ti-l recomanda doctorul de familie, atunci esti obligat sa iesi din casa sa ti-l cumperi si sa infectezi si pe altii. Nu exista sa-ti aduca statul si tu sa platesti. Daca in alta zi constati ca ai mancat deja de 3 zile cartofi prajiti cu friptura si vrei si tu un mar sau o portocala, trebuie sa iesi din casa si sa-ti cumperi. Vecinii sau prietenii nu vor sa auda daca esti pe covid, mai ales ca trebuie sa plateasca ei, si sa primeasca banii inapoi peste o luna(ca sa nu intre in contact), si doar daca daca te faci bine. La noi nu exista mecanism pus la punct sa ajute pe cei izolati. Nu toti stiu sa comande online iar in provincie nu poti sa comanzi online fructe sau medicamente si sa nu vina medicamentele peste 3 zile. Statul e multumit, s-au stabilit amenzi si gata au rezolvat situatia :)
  • -5 (21 voturi)    
    singurele masti care protejeaza de covid: FFP2/3 (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:05)

    Gryphus [utilizator]

    mastile chirurgicale NU protejeaza nici de gripa si nici de alti virusi pt ca nu sunt facute pt asa ceva, nu respecta nici un standard
    • -9 (21 voturi)    
      Ce scrie FT: vaccinul prezent NU mai e eficient (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:10)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      'US drugmaker warns current jab is far less effective against South African variant'

      Deci vaccinul curent e mult mai putin (50%) eficient impotriva mutatiilor COVID
      • +1 (5 voturi)    
        Pare ca te bucuri... (Luni, 25 ianuarie 2021, 21:00)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        ...
  • 0 (12 voturi)    
    individul piscat de virusul englezesc... (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:11)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ce dracu" o fi cautat in Anglia pe vreme de pandemie.Sa-i
    fie de bine si sa scape repede de boala !
  • +9 (19 voturi)    
    o luam de la capat (Luni, 25 ianuarie 2021, 16:29)

    bobo2 [utilizator]

    sa vina izoletele
    vrem si imnul la megafoane
  • +2 (8 voturi)    
    aveti idee? (Luni, 25 ianuarie 2021, 17:07)

    andr1stE [utilizator]

    1. o sa mai iasa popotarii cu taburile si akurile la parada pe bulevarde cu ocazia noului mutant?
    2. cum se identifica acest nou virus printre infectati? ce procedeu se efectueaza?...
  • +3 (3 voturi)    
    Vor iesi (Luni, 25 ianuarie 2021, 21:55)

    Costi888 [utilizator]

    Cu tancurile si cu f16 pt combaterea pandemiei, in timp ce oamenii de bine de la periferie vor da petreceri pe manele si ii vor alerga pe politistii veniti in patrula. In rest stam cu ochii pe geam si ne prefacem ca ne luptam cu virusul ucigas care se muteaza la 3 luni, iar virulenta creste exponential.
    Cum ne luptam? Nici noi nu stim, vaccinul nici n a iesit bine si deja e “outdated”.

    Altfel, numai de bine, tocmai am aflat in pandemie ca nu eram compatibil cu iubita mea si ne am despartit. Deci noroc cu pandemia, daca ma insuram cu persoana nepotrivita!?
  • +2 (2 voturi)    
    o gripa (Marţi, 26 ianuarie 2021, 0:52)

    nick1587873340950 [utilizator]

    din categria Coronavirus, "banala", a indobitocit lumea. Normal ca gripa sezoniera si raceala produc mutatii tot timpul. Asta e estire pentru "oi" ? vezi ce a zis BG cind pfea multi refuzavaccinurile
  • +2 (2 voturi)    
    Corona (Marţi, 26 ianuarie 2021, 2:42)

    FortApache [utilizator]

    Am mai scris si mai scriu inca...parerea mea aproape 100% este ca trebusoara asta se numeste terorism psihologic adresat oamenilor.

    Nu stiu daca sunt legi care sa reglementeze treaba asta dar cred ca ar trebui repejor adoptate. Este tortura inceata si sigura, scapa cine este mai puternic la mansarda probabil.