Vaccinarea în România: Peste 27.000 de persoane au fost vaccinate în ultima zi / Peste 433.000 de persoane vaccinate în România până acum

de C.V.     HotNews.ro
Duminică, 24 ianuarie 2021, 18:00 Actualitate | Coronavirus


Vaccinarea in România - 24 ianuarie
Foto: CNCAV
Peste 433.000 de persoane au fost vaccinate în România până acum de la debutul campaniei de vaccinare, din care 419.000 cu prima doză a vaccinului Pfize-BioNTech, anunță
Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID19 (CNACV). În ultimele 24 de ore peste 27.000 de persoane au primit prima doză de vaccin și doar 277 de persoane au primit și doza de la rapel.


Potrivit datelor puse la dispoziția CNCAV de către Institutul Național de Sănătate Publică, prin aplicația Registrul Electronic Național al Vaccinărilor (RENV), care ține evidența vaccinărilor, situația din ziua de 24 ianuarie a.c., ora 17.00, este următoarea:

1.Număr de doze administrate de vaccin împotriva COVID-19 Pfizer BioNTech (în ultimele 24 de ore): 27.400, la un număr de 27.400 persoane din care:

- 27.123 persoane vaccinate cu 1 doză;
- 277 persoane vaccinate cu 2 doze.


2. Număr total de doze administrate de vaccin împotriva COVID-19 Pfizer BioNTech (începând cu data de 27 decembrie 2020): 446.285, la un număr de 433.129 persoane din care:

- 419.973 persoane vaccinate cu 1 doză;
- 13.156 persoane vaccinate cu 2 doze.

3. Număr total de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (în ultimele 24 de ore): 50 reacții comune și minore, din care:

- 5 reacții de tip local;
- 45 reacții generale.


Număr total de reacții adverse înregistrate la nivelul centrelor de vaccinare (începând din 27 decembrie 2020): 1.174 reacții comune și minore, din care:
- 371 reacții de tip local cu durere la locul injectării;
- 803 reacții generale (febră, cefalee, mialgii, artralgii, astenie, alergii de tip urticarie).


*Nu există reacții adverse în curs de investigare.

Vezi și:







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


6185 vizualizari

  • +14 (24 voturi)    
    Deocamdata merge bine! (Duminică, 24 ianuarie 2021, 18:08)

    Ochiana [utilizator]

    Cu toate ca sunt nenumarate probleme, pentru toti e ceva nou, ma bucur ca lucrurile merg in directia buna...cu timpul probabil se vor mai remedia si problemele.
    • -11 (21 voturi)    
      Merge fabulos (Duminică, 24 ianuarie 2021, 18:41)

      mihaipricop [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      in ritmul de 30-40 de mii de vaccinari/zi va dura 2 ani sa se ajunga la imunitate de turma, probabil johanis,catu et comp se refereau la 2023.
      • +8 (12 voturi)    
        Altceva nu mai ai în repertoriu? (Duminică, 24 ianuarie 2021, 20:14)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        Când a început vaccinarea ăștia ca tine zbierau că la 5000 de vaccinări pe zi va dura jun cincinal. Evident că nu și-a trecut prin cap că ritmul va crește. Va crește și dincolo de cele 30000 - 40000 de vaccinări pe zi de acum.

        De fapt merge rezonabil. E loc de mai bine, dar până la urmă România a vaccinat mai mulți oameni la mia de locuitori ca și Canada, media UE, Germania sau Franța. Pentru o țară cu reputația proastă a României e chiar uimitor
      • +7 (9 voturi)    
        da' nu va ganditi... (Duminică, 24 ianuarie 2021, 20:58)

        festina [utilizator] i-a raspuns lui mihaipricop

        ca nu sunt vaccinuri?
        In lunile urmatoare, Pfizer, Moderna si AstraZeneca vor trimite saptamanal cantitati din ce in ce mai mari.
        In Februarie trebuie sa vina 250.000 doze/saptamana, in martie 400.000/saptamana.
        In Trimestrul 2 ,vom avea circa 600.000 doze saptamanal (peste 80.000 doze/zi).
        Daca atunci vor ramane doze nefolosite, in acel moment vom putea critica.
        In acest moment toate tarile se plang ca nu au doze suficiente...
    • +9 (19 voturi)    
      De acord! Ne apropiem de jumatate de milion! (Duminică, 24 ianuarie 2021, 18:51)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      Nu e rau avand in vedere mafia si totala delasare din sistemul medical, condus timp de 30 de ani de PSD. Incet incet, scapam de mafioti si devenim ce meritam, o natiune respectata in lume!
    • -14 (28 voturi)    
      10 milioane in August sau DEMISIA Guvernului (Duminică, 24 ianuarie 2021, 19:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Ochiana

      daca nu vor fi 10 milioane de romani vaccinati in August, cum a promis acest guvern de ami multe ori, atunci singura alternativa e DEMISIA
      • +9 (21 voturi)    
        Ce vorbesti tu rusofilule? (Duminică, 24 ianuarie 2021, 19:38)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

        Aveti 4 ani sa dispareti si sa intrati la puscarie pentru jaful facut timp de 30 de ani de PSD si acolitii lor.
  • +8 (22 voturi)    
    . (Duminică, 24 ianuarie 2021, 18:32)

    Sarmat [utilizator]

    "The best thing to hold onto in life is each other."

    Deci pana la acest moment singura tara care a aratat ca-i pasa 100% de cetatenii sai este Israel. Procesul de vaccinare decurge impecabil. Intreaga societate a inteles ca ori ies toti din criza ori criza se prelungeste.

    Romanii ar putea sa invete de la evrei sa tina mai mult la tara lor si sa asculte de autoritati, si nu de comentariile din online.

    Daca nu se mobilizeaza destui sa mearga la vaccin, de abia la anul iesim din aceasta nenorocire.Iar pana atunci vor mai fi zeci de mii de morti. Ceea ce ar da dovada cat de nepasatori sunt conationalii nostri.
    • +9 (23 voturi)    
      N-ai cu cine vorbi. (Duminică, 24 ianuarie 2021, 19:18)

      Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      N-ai cu cine vorbi. In Romania cel putin 30% din oameni sunt idioti. Eu, care am absolvit si medicina, am incercat sa imi conving niste rude de utilitatea vaccinarii, dar n-ai cu cine vorbi. Stiu ei mai bine decat mine cum sta treaba. Si mai si propaga idei fara argumente.
      • +5 (9 voturi)    
        Ba se poate si mai rau ! (Duminică, 24 ianuarie 2021, 20:14)

        Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Alex_capsunar

        Eu - capsunar in UK.
        Am coleg care nu crede in virus fiindca nu-l poate vedea (un rus din Letonia). Iar daca nu se vede, nu exista.
        Mai am un coleg lituanian care are un usor handicap dar si alergie la bere ! Nu se va vaccina fiindca stie el din familie ca se intra in spital. Si , oricum, zice ca in Lituania nu se vaccineaza oamenii fiindca le face rau vaccinul. Oricare ar fi acesta !

        Ambii erau fff mirati saptamana trecuta, cand mi-am facut vaccinul antigripal, ca nu am nimic si ca am venit la munca. Nu le venea sa creada si poate nici nu m-au crezut, de fapt. Toata ziua m-au intrebat daca ma simt bine....

        In Ro, totusi, cea mai mare parte a populatiei e formata din oameni decenti si cu intelepciune.
        Imbecilii nu sunt multi dar sunt vocali si dau numai impresia ca sunt numerosi.

        Sanatate !
    • +5 (9 voturi)    
      inca nu sunt suficiente doze (Duminică, 24 ianuarie 2021, 20:08)

      Horea [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      S-ar vaccina mai multi altfel - joi, vineri de exemplu au fost cu 10-12K mai multi.

      Doar saptamana asta 225K de oameni au primit prima doza si inca 12K a doua. Rezerve mai sunt sub 100K, maine mai vin 90K doze, iar urmatoarea livrare inca nu e confirmata.

      E clar ca acum infrastructura exista (si se mai pot face centre suplimentare rapid), dar este o limita la nivelul producatorului. Noroc ca suntem in UE, ca altfel acum plangeam si noi ca Ucraina.
    • -2 (2 voturi)    
      Israel (Luni, 25 ianuarie 2021, 1:28)

      DanOprea [utilizator] i-a raspuns lui Sarmat

      Nu ai tu banii și relațiile lor sa poți vaccina 1-200000 pe zi.
      • +1 (1 vot)    
        . (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:24)

        Sarmat [utilizator] i-a raspuns lui DanOprea

        Romania are si bani si relatii. La fel cum are fiecare tara din UE. Unele segmente ale populatiei sunt contra-productive.
  • -6 (16 voturi)    
    pandemie (Duminică, 24 ianuarie 2021, 19:12)

    ------ [utilizator]

    Vaccinarea vad ca merge ca pe roate !chiar daca nu stim pe termen lung ce va fi si cum va fi .
    • +8 (12 voturi)    
      Ai dreptate (Duminică, 24 ianuarie 2021, 19:39)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui ------

      Trebuie sa fii atent sa nu-ti creasca o coada de reptilian!
      • -2 (2 voturi)    
        pe linga coada, (Luni, 25 ianuarie 2021, 0:17)

        nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui Orpheus

        dar ce te faci cu solzii ?
  • +6 (10 voturi)    
    Organizarea (Duminică, 24 ianuarie 2021, 20:36)

    muvis [utilizator]

    Organizarea a depășit așteptările. Dar marele avantaj e că suntem în UE.
    • -3 (3 voturi)    
      fugi (Luni, 25 ianuarie 2021, 0:18)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui muvis

      ma de aici cu UE cu tot