1.205 doze de vaccin antiCOVID-19 pierdute, cele mai multe în Cluj / Între motive: spargerea flacoanelor sau temperatura inadecvată

de Clarice Dinu     HotNews.ro
Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:00 Actualitate | Coronavirus


Vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: Facebook
​1.205 de doze de vaccin antiCOVID-19 au fost irosite de la începutul campaniei de vaccinare în România și până pe 21 ianuarie. Cele mai multe pierderi s-au înregistrat în județul Cluj.

„Până la 21 ianuarie inclusiv, s-au înregistrat 1.205 pierdute (0.29% din totalul dozelor utilizate), din motive neimputabile. Aceste motive au fost: deteriorarea flacoanelor, prin spargere, reconstituirea greșită și devierea de la condițiile de temperatură pentru asigurarea stabilității optime a vaccinului, atât înainte, cât și după reconstituire”, a precizat, la solicitarea HotNews.ro, Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19.

Cele mai multe doze irosite au fost la Cluj, respectiv 295 (24,5%), București - 202 (16,8%), Iași - 195 (16,2%) și Hunedoara - 108 (9%).

Potrivit sursei citate, pentru implementarea programelor naționale de sănătate finanțate din bugetul Ministerului Sănătății sunt admise pierderi sau scăderi cantitative de medicamente, vaccinuri, reactivi și altele asemenea în limitele maxime de perisabilitate după cum urmează:

a) 5% în cazul vaccinurilor monodoză;
b) 10% în cazul vaccinurilor liofilizate sau lichide care conțin 2 - 6 doze;
c) 50% în cazul vaccinurilor liofilizate care conțin 10 - 20 doze;
d) 5% în alte cazuri decât cele prevăzute la lit. a)-c).
e) 25% în cazul vaccinurilor lichide care conțin 10 - 20 doze.

Astfel, în cazul vaccinului împotriva COVID-19 ”Comirnaty” / Pfizer BioNTechi pierderea admisă e de 10% (maxim acceptată).

Pentru evitarea pierderilor de vaccin, Comitetul Național de Coordonare a Activităților privind Vaccinarea împotriva COVID-19 recomandă estimarea corectă a necesarului de doze pentru centrul de vaccinare pe o perioadă de circa trei zile și respectarea programărilor.

Atunci când, spre sfârșitul programului, rămân flacoane neutilizate, în funcție de numărul de persoane din lista de programare se va decide reconstituirea sau nu a flaconului multidoză. De asemenea, coordonatorul centrului de vaccinare poate opta ca, înainte de finalizarea programului, să mobilizeze alte persoane programate în zilele următoare, mai arată sursa citată.

Potrivit raportărilor oficiale, până pe 21 ianuarie, ora 17.00 fuseseră administrate 348.408 doze de vaccin Pfizer-BioNTech.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















13460 vizualizari

  • -1 (33 voturi)    
    Varza a grija pentru siguranta vaccinului! (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:39)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    E bine ca se vaccineaza poporul.

    Dar conditiile de păstrare a vaccinului sunt varza peste tot!
    Iar centree de vaccinare sunt prost semnalizare sau deloc.
    Iar daca mai adaug ca nu am INCREDERE in personalul care vaccineaza o sa primesc minisuri.
    Degeaba.

    Am aflat ieri ca daca ajungi la vaccinare nu vezi ac sigilat, nu vezi cum împarte vaccinul in 6 ( SASE) ca de fapt poate sa-l împarte in 7.
    Nimic transparent !

    Eu ca pacient la vaccinare nu am SIGURANTA ca exista corectitudine in actul medical.
    Sunt o persoana Pro Vaccin dar am serioase semne de intrebare asupra derulării actului medical.

    Nu vorbesc de organizare impecabilă pentru ca in Romania e imposibil ca acest lucru sa se intample.
    La un centru de vaccinare oricand intervine cineva, peste rand de ex. un Polițist Local sau Unul cu ochi albadtri sa-si bage amanta la vaccinat.

    Repet nu e nimic transparent la efectuarea actului medical in sine.
    Apare de nu stiu unde o seinga cu in vaccin pastrat cine stie cum!
    Hai la injectat!

    Ma gândesc ca urmare acestui proces, va apare un studiu peste vreun an care sa arate ca eficienta vaccinului a fost redusa datorită nerespectării condițiilor de păstrare si vaccinare.

    Efectul razelor de lună asupra galoşilor de gumă.
    Comentat azi la 12.39.
    Vedem daca Maine e vizibil coment.
    Adică operativ!��
    • +15 (17 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 14:14)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      Toate rudele mele 65+ au spus ca li s-a desigilat seringa in fata.
      • +6 (18 voturi)    
        te chinui degeaba (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 15:16)

        justin [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        el este doar un troll platit sa imprastie mai departe mizerii citite in meme-uri de facebook.
      • +1 (3 voturi)    
        poate (Duminică, 24 ianuarie 2021, 8:19)

        gpavel [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        sunt un caz de +65 care nu i s-a desigilat siringa(nu vaccinul,care-i cate5/6),siringile erau insirate pe o masuta,gata incarcate!(cam la fel si la ceilalti beneficiari)...
        • 0 (0 voturi)    
          hai sa verificam (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:12)

          Mihai2020 [utilizator] i-a raspuns lui gpavel

          Spune in ce data si la ce centru de vaccinare a fost cum spui tu! Cand faci o acuzatie trebuie sa aduci si informatii exacte! Eu sunt din Cluj si cand m-am vaccinat eu asistenta a umplut siringa in fata mea. Si toti cunoscutii mei care s-au vaccinat in Cluj au spus la fel
    • -1 (3 voturi)    
      tirolez si justin -doi postaci in unul (Duminică, 24 ianuarie 2021, 10:04)

      DomnuTrandafir [utilizator] i-a raspuns lui DomnuTrandafir

      E clar.
      Se vede ca ai doua nume sub care aberezi!
      Mai mult cred ca te droghezi sa aberezi!
  • -6 (32 voturi)    
    Pai cum? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:42)

    Beer-gummy-bear [utilizator]

    Clujenii nu erau cei mai minunati de pe pamant? Mai competenti si gospodari si de cat vienezii...? Se vede arama clujenilor!
  • +9 (13 voturi)    
    Ce (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:54)

    mitg [utilizator]

    Prostie.
  • -1 (29 voturi)    
    cei mai...de la Abrudean citire.. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 13:01)

    kansas [utilizator]

    Recent prefectul Abrudean scria ca cei mai responsabili oameni din Romania sunt in Cluj etc etc etc. Acum ce faceti, va tremura mainile de emotie, frica, nu stiti ce e acela un vaccin ? Cum se poate ? Hai ca va ajuta Rares Bogdan cu Boc (mai sunt alti oameni "cinstiti si responsabili" in zona sa puna umarul si buzunarele). Apropo, nea Stoica de la Caratis e sanatos , voinic ??
    • 0 (0 voturi)    
      ala e brasovean (Duminică, 24 ianuarie 2021, 12:33)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui kansas

      la Cluj si-a gasit doar fraierii
      • 0 (0 voturi)    
        Caritas (Luni, 25 ianuarie 2021, 19:36)

        Mihai2020 [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Clujenii au castigat la Caritas, fraieri au fost cei din alte orase care au venit la spartul targului si au ramas cu buzele umflate!
  • +10 (12 voturi)    
    dacă au fost (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 13:37)

    Fu Thien Zbang [utilizator]

    „școlarizați” cum se manipulează,să li se rețină costul din leafă pe 3 luni!!!
  • -1 (25 voturi)    
    Prostii (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 13:50)

    Kornell [utilizator]

    de comentarii negative. S-au vaccinat 350000 si s-au risipit 1200 - adica 3.5 LA MIE, in conditiile cand pierderea acceptata era de 100 LA MIE. Mai pe intelesul PROSTILOR, s-au risipit de 30 de ori mai putin decat era acceptat ca NORMAL. Cat despre CLuj, orasul are 18 centre de vaccinare fata de sub 10 Iasiul - asa ca normal ca se pot pierde. Ce, 300 de doze, in 3 sapt si 18 centre insemana un flacon spart pe zi in fiecare centru. Nu e bine dar e nesemnificativ statistic - si terminati-o cu comentariile rauvoitoare si rau intentionate
    • +2 (14 voturi)    
      ......cu dragoste si abjectie (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 14:34)

      kansas [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Cu respect va raspund: cine zice ala e ! De ce vorbiti urat ? Este un spatiu al dialogului si dumneavoastra ne jigniti pentru ca avem opinii diferite: prosti...... In al doilea rand mergeti cu logica pana la capat: Bucuresti ( e de 10 ori mai mare decat orasul Cluj) are in valoare absoluta 202 pierderi iar, Cluj..stiti mai bine domnia voastra , adica mai mult. La dumneavoastra sunt normale pierderile si eu chiar va inteleg. In rest sper ca nu am jignit activul de partid din Cluj cu comentariul meu. Sa incheiem frumos parafrazand titlul unei carti: "Pentru Kornell, cu dragoste si abjectie"; ei, stii cine a scris ?? Cauta pe google; daca nu gasesti apeleaza la mine si ti-o fac cadou cu placere daca inveti sa ai comportament normal.
      • 0 (0 voturi)    
        Ia si mai citeste inainte sa afirmi! (Luni, 25 ianuarie 2021, 20:03)

        Mihai2020 [utilizator] i-a raspuns lui kansas

        Da, la Cluj au fost declarate pierdute 295 de doze, pe intreg judetul!!!. DAR dintre acestea 240 au fost pierdute din cauza unui frigiger care s-a defectat la IRGH. O eroare tehnica ce nu poate fi imputata nimanui. Deci scazand astea 240 raman doar 55 pierdute in tot judetul Cluj. Si daca tot aveti acces la Google, trebuia sa-l consultati inainte de-a afirma ca Bucuresti este de 10 ori mai mare! Judetul Cluj avea in 2011 peste 691.000 locuitori, azi are probabil peste 800.000. Si sunt deschise 12 centre de vaccinare, 6 in Cluj-Napoca si restul in judet. Au fost vaccinate peste 27.000 persoane deci procentul pierderilor este sub 1% ( sub 0,2% daca eliminam accidentul tehnic). No Comment
    • +7 (15 voturi)    
      De acord (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 15:33)

      Enterz [utilizator] i-a raspuns lui Kornell

      Se pare ca e un val de propaganda anti-vaccin in comentarii. Daca nu se face e rau, daca se face e tot rau.
      Ritmul de vaccinare e destul de bun si organizarea nu e mai proasta ca in multe tari dezvoltate.
  • +1 (7 voturi)    
    Din viteza cred ..... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:39)

    iomvv [utilizator]

    Au adormit cu ele in mana ... Ciudat pentru ca astia de la Cluji nu dorm, ei asteapta, nu mai vorbesc ca daca vor, pot sa inece pestii sub apa.
  • 0 (4 voturi)    
    Eu cred ca s-au vaccinat securistii si smecherii (Duminică, 24 ianuarie 2021, 6:44)

    floriniulian [utilizator]

    O minciuna tipica statului mafioto securist Romanica.

    Nu ai cum sa ''distrugi''atatea doze,sa fim seriosi numai prostii pot crede asa ceva.
    Acele doze au fost subtilizate si folosite de securisti si tot felul de smecheri pentru a se vaccina.

    MINCIUNA este politica de stat in aceasta TARA ESUATA.
  • +3 (3 voturi)    
    atentie (Duminică, 24 ianuarie 2021, 8:14)

    gpavel [utilizator]

    daca facem"o tragedie"din asemenea situatii(firesti in orice activitate)s-ar putea sa fie luate masuri exagerate de sanctionare,care sa duca la ascunderea acestor situatii,bine inteles cu consecinte grave asupra celor vaccinati,vor primi doze degradate(termic)si/sau doze mai mici de 30ml(sau mai diluate)!toleranta e cea mai buna solutie si cea mai putin periculoasa pentru vaccinati...
    • 0 (0 voturi)