Ungaria cumpără 2 milioane de doze de vaccin Sputnik / Comisia Europeană dezaprobă decizia Budapestei de a autoriza vaccinul rusesc

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:21 Actualitate | Coronavirus


Viktor Orban
Foto: JOHANNA GERON / AFP / Profimedia
Ungaria a anunţat vineri că va achiziţiona două milioane de doze de vaccin rusesc Sputnik V, fiind prima ţară din UE care cumpără vaccinuri anti-Covid-19 în afara schemei gestionate de Comisia Europeană, criticată la Budapesta pentru lentoarea ei.

„Statele membre sunt libere să negocieze acorduri pentru astfel de vaccinuri”, a reacţionat purtătorul de cuvânt al Comisiei Europene, Stefan De Keersmaecker, citat de agenţia germană DPA, scrie Agerpres.

„Le revine de asemenea să vadă cum gestionează autorizarea sau folosirea unor asemenea vaccinuri în ţările lor”, a adăugat acesta, insistând asupra responsabilităţii suplimentare pentru astfel de decizii privind utilizarea unor vaccinuri încă neaprobate în UE.

Într-o perioadă în care experţii sunt îngrijoraţi pentru scepticismul faţă de vaccinare, aşteptarea aprobării Agenţiei Europene a Medicamentului (EMA) inspiră încredere publicului, a argumentat Stefan De Keersmaecker.

Anterior, ministrul ungar de externe, Peter Szijjarto, aflat în vizită la Moscova, a confirmat că ţara sa va achiziţiona două milioane de doze din vaccinul rusesc Sputnik V, livrabile în trei tranşe, respectiv 600.000 de doze în prima lună, 1.000.000 în a doua şi 400.000 în a treia.

Premierul ungar Viktor Orban s-a plâns că ţara sa primeşte prea puţine doze de vaccin prin mecanismul gestionat de Comisia Europeană pentru cele 27 de state membre ale UE. Prin urmare, Ungaria a autorizat săptămâna aceasta vaccinurile Sputnik V şi Astrazeneca/Oxford, cel de-al doilea fiind examinat în prezent de EMA, care până la sfârşitul lunii i-ar putea acorda autorizaţia de comercializare condiţionată.

Şi alte state ale UE se plâng de livrări insuficiente de vaccinuri anti-Covid-19 şi de calendare incerte, politicieni şi responsabili din sectorul sanitar acuzând faptul că executivul comunitar a comandat prea puţine doze de vaccin de la producătorii care au avut succes în dezvoltarea acestuia (Pfizer/BioNTech şi Moderna), mizând în schimb pe aceia care înregistrează întârzieri în procesul de dezvoltare a vaccinurilor, în special compania franceză Sanofi şi cea germană CureVac.

Între timp, comanda Comisiei Europene pentru 300 de milioane de doze de vaccin Pfizer/BioNTech a fost suplimentat cu încă 300 de milioane, dar din acestea numai pentru 75 de milioane de doze a fost stabilit un termen de livrare, în semestru doi al acestui an, restul mai târziu. Pfizer/BioNTech a anunţat săptămâna trecută că diminuează temporar cantitatea de vaccin livrată statelor UE, din cauza unor procese tehnice interne desfăşurate pentru creşterea capacităţii de producţie, numărul dozelor livrate scăzând aproximativ la jumătate în cazul unor ţări, printre care şi România.

Moderna s-a angajat să livreze 10 milioane de doze până la finalul lui martie şi 35 milioane în fiecare din trimestrele doi şi trei. Alte 80 milioane de doze de vaccin urmează să fie livrate în anul în curs, dar fără un calendar precis deocamdată. Toate aceste vaccinuri sunt administrate în două doze de persoană.

Cancelarul german Angela Merkel a declarat joi că, în pofida tensiunilor cu Moscova în unele chestiuni politice, a propus ca institutul Paul-Ehrlich, însărcinat cu autorizarea medicamentelor în Germania, „să susţină Rusia'' în cererea înaintată către EMA pentru autorizarea vaccinului Sputnik V, ''iar dacă acest vaccin este aprobat de EMA, atunci vom putea vorbi despre producţia comună şi de asemenea despre utilizarea comună''.


Citește și:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


3293 vizualizari

  • +10 (22 voturi)    
    Cine incaseaza comisionul? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:36)

    ontario [utilizator]

    O afacere sulfuroasa cu un vaccin testat in conditii numai de rusi stiute. Cum sa risti sanatatea populatiei pe mana rusilor? Orban e vandut total intereselor rusesti.
  • +12 (20 voturi)    
    ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:45)

    tirolez [utilizator]

    Rusia a avut azi 21.000 de cazuri. Ori vaccinul nu e bun, ori daca e bun foarte urat ca nu-si vaccineaza mai intai propria populatie si dau altora(apa chioara pe bani multi?).
    Ce "reclama" mai buna sa ai decat faptul ca ai avut succes acasa?
    • -3 (9 voturi)    
      Rusii nu vor sa se vaccineze (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 1:13)

      Utilizator5 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Rusii nu vor sa se vaccineze, sunt printre cei mai sceptici.
      Doar 10,2% s-ar vaccina cat mai repede, 27,5% s-ar vaccina dar dupa ce vad rezultatele la altii.
  • +12 (20 voturi)    
    . (Vineri, 22 ianuarie 2021, 23:03)

    radukku [utilizator]

    Sa fie sanatosi! Doar ca trebuie sa se lase de palinka vreo cateva luni daca nu vor sa aiba efecte secundare de la Noviciok...pardon, Sputnik V. Spre fericirea Fidesz, nu sunt contraindicate pastilele ecstasy, orgiile gay si coboratul pe burlane.
  • +10 (18 voturi)    
    E ok (Vineri, 22 ianuarie 2021, 23:05)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    La cum il stim pe to'arashu' Viktor, o sa ia vaccin ruses, nu va avea efect, apoi va ataca UE ca UE are vaccin prost, dar nici nu l-a oferit Ungariei si Ungaria si-a luat teapa. Apoi se va duce la prietenu' Putin sa ii spuna ce prosti sunt astia de la UE ca a luat el vaccin prost rusesc. Putin ii va oferi o vodka si Orban va sarbatori cu Putin inca un succes al stiintei sovietice.
  • -4 (24 voturi)    
    Ceva îmi scapă ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 23:17)

    backtothedarkages [utilizator]

    Ieri, Merkel recunoștea că i-a promis lui Putin că o să îl ajute să intre cu vaccinul rusesc pe piața comunitară. Si nu considera că a gresit cu ceva. Azi, Ungaria e criticata că vrea să folosească vaccin rusesc. Vorba lu' nea Iancu: tradare să fie, dar să știm si noi ... cum stă treaba ...
    • +3 (11 voturi)    
      Diferenta (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 0:23)

      kmcd [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Merkel vorbea de "poate", mamelucul asta deja s-a pus pe treaba de capul lui.
    • +5 (5 voturi)    
      Să vedem reacția ungurilor. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 10:13)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui backtothedarkages

      Când 2 milioane dintre ei ,vaccinați cu sputnik,vor începe să vorbească rusește și să ceară cetățenia rusă,plus recunoașterea limbii ruse drept limbă de comunicare intercomunitară.Cât mai sunt români,sârbi,etc rămân ungurii minoritari în Ungaria.
  • -2 (8 voturi)    
    Presa Covid19 (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 3:17)

    FortApache [utilizator]

    Daca ne uitam zilnic la tv pe toate posturile inclusiv cele internationale...zau ca nu-ti vine sa te duci la vaccinare, atatea informatii contradictorii inclusiv din partea OMS nu fac decat sa slabeasca increderea oamenilor in aceste campanii de vaccinare.

    Cei care au primit prima doza nu o vor primi pe cea de-a 2-a la timp pentru ca nu se mai livreaza si nici un destept nu a pastrat pacientului respectiv rapelul, altii ca nu este sigur Astra, altii ca rusescul este 100% si e doza unica, altii ca se combina rusescul cu englezescul dar nu s-a testat, chinezescul nu e bun de nimic etc...

    In concluzie apar la tv tot felul de halate albe care terorizeaza psihologic sistematic intreaga omenire.

    Baieti, mai este cineva intreg la minte pe lumea asta sau mergem pe ce zice UE / Rusia sau USA? Sau le dam dracului si ne vedem de borsul nostru?
    • +3 (3 voturi)    
      Un deștept a păstrat rapelul. (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 10:16)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui FortApache

      De ce generalizezi?Sunt mulți care au păstrat rapelul.Ai citit ceva,dar pe sărite.Cei care nu au păstrat,sau bazat pe livrare ritmică și,încă nu-i o problemă.
      • +1 (3 voturi)    
        Ok (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 11:17)

        FortApache [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        Ok, s-a pastrat rapelul, sunt destepti la faza asta toti, am stabilit...dar cu restul ce facem?
  • -4 (4 voturi)    
    asaaaaa... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:51)

    muscha mbanana [utilizator]

    pana la urma si noi o sa luam de la rusi , dupa cum se vede , firmele americane pfizer si cea engleza ,a redus cu 60% numarul vaccinurilor pentru u.e. ! ce se fac cei care sau vaccinat prima oara in sectorul 4 bucuresti si pentru rapel sunt trimisi la giurgiu sau cine stie unde !?
  • -4 (4 voturi)    
    asaaaaa... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 12:51)

    muscha mbanana [utilizator]

    pana la urma si noi o sa luam de la rusi , dupa cum se vede , firmele americane pfizer si cea engleza ,a redus cu 60% numarul vaccinurilor pentru u.e. ! ce se fac cei care sau vaccinat prima oara in sectorul 4 bucuresti si pentru rapel sunt trimisi la giurgiu sau cine stie unde !?