AstraZeneca a informat Comisia Europeană că nu va putea livra cantităţile de doze de vaccin convenite pentru primul trimestru (presă)

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:51 Actualitate | Coronavirus


AstraZeneca
Foto: SOPA Images / ddp USA / Profimedia
AstraZeneca a informat Comisia Europeană că nu va putea livra cantităţile iniţiale convenite de doze din vaccinul său anti-Covid-19 după ce va obţine autorizarea din partea Agenţiei Europene a Medicamentului, aşteptată la sfârşitul acestei luni, a relatat vineri cotidianul german Bild, citând surse din cadrul companiei, informează Agerpres.

Contactat de agenția Reuters, un purtător de cuvânt al AstraZeneca nu a dorit să comenteze.

Site-ul austriac de ştiri OE24 a relatat la rândul său despre iminentele întârzieri ale livrărilor, notând că AstraZeneca le-a comunicat joi coordonatorilor UE ai vaccinării că, în primul trimestru, livrările vor fi considerabil sub ţinta stabilită.

Fără a-şi preciza sursele, site-ul scrie că Martin Auer, coordonatorul austriac, le-a transmis landurilor că alocările pentru Austria în primul trimestru au fost reduse de la 2 milioane de doze la 500.000-600.000 de doze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13368 vizualizari

  • -22 (34 voturi)    
    Primele doze sunt clar pentru UK (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:57)

    Nyk1 [utilizator]

    Europa, pofta-n cui dacă n-ați știut să-i respectați pe britanici!
    • -3 (7 voturi)    
      to ne or not to be ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 7:15)

      Ktm [utilizator] i-a raspuns lui Nyk1

      Poate e mai bine așa, britanicii vor face testele clinice, pe care AstraZeneca nu le-a făcut corect, pe pielea lor. Nu știu pe ce baza au autorizat ei vaccinul, dar s-au riscat. In US FDA a cerut refacerea testelor clinice pentru a putea autoriza vaccinul.
  • -1 (19 voturi)    
    “Dupa ce va obtine autorizarea”? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:03)

    panda_rosu [utilizator]

    Dar de unde sunt asa siguri ca o sa o obtina? 62% eficienta nu prea se compara cu 95%.
    • -12 (22 voturi)    
      95% (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:43)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      dupa combinarea cu Sputnik V; oricat de imbecil antirus ai fi, sunt realitati care nu pot fi escamotate
      • +5 (13 voturi)    
        combinatia (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:09)

        CNBC [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        Orice combinatie cu rusii se termina prost, fie ca vorbim de vaccin sau de relatii internationale. S-ar putea sa constate ca obtin Noviciok V sau si mai rau, ajungi ca Nykolai1 sa canti pentru cracanat.
    • +3 (9 voturi)    
      62% o doza (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:53)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

      Studiile au aratat ca daca urmeaza o a doua doza, chiar a aceluiasi vaccin, eficienta creste pana la 90% si ceva, recunosc ca nu mai stiu exact procentul si nu pretind sa fiu sigur ca e 95%, dar era 90%-si-ceva.

      Acesta a fost si motivul principal pentru care au fost ultimii care au obtinut omolagarea. A trebuit toata lumea sa fie sigura ca o a doua doza asigura procentul de peste 90%.
      • +1 (1 vot)    
        AstraZeneca NU a facut teste cu o singura doza (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 15:23)

        Denulu [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        A facut teste clinice doar cu 2 doze, si eficienta medie e de 70%.

        Din greseala, unii dintre participanti au primit in locul primei doze o jumatate de doza si/sau au primit a doua doza mult mai tarziu. La acesti participanti eficienta a fost de 90% (tot dupa a doua doza), dar toti aveau sub 55 de ani. Asa ca e foarte posibil ca eficienta medie la toate categoriile de varsta sa fie 70%, indiferent de dozaj.

        https://www.drugs.com/clinical_trials/azd1222-oxford-phase-iii-trials-interim-analysis-results-published-lancet-19091.html

        PS: Vaccinul de la AstraZeneca inca nu a obtinut nicaieri o autorizare definitiva, doar una de urgenta. Chiar comunicatul lor oficial incepe cu

        "AstraZeneca’s COVID-19 vaccine has been approved for emergency supply in the UK"

        https://www.astrazeneca.com/media-centre/press-releases/2020/astrazenecas-covid-19-vaccine-authorised-in-uk.html
  • +7 (19 voturi)    
    in Romania nu sunt locuri nici in MARTIE (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:03)

    Kivek [utilizator]

    voi intelegeti in ce tara traim?

    'esentialii' adica gardienii publici si CIOLACU se vaccineaza astazi in Buc desi tu care esti cetatean de rand NU poti sa te vaccinezi

    ma uit acum pe site-ul STS pt o persoana de 70 de ani si NU SUNT LOCURI nici in luna martie pt vaccinare

    au furat si vaccinurile specialii
    • -4 (22 voturi)    
      amice (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:06)

      iuflo [utilizator] i-a raspuns lui Kivek

      gardienii cum ii numesti tu sunt de fapt cam in aceeasi categorie cu politistii adica cei din prima linie in relatia cu cetateanul.... nu nu vreau sa vorbim de competente dar asta e realitatea.... daca nu vrei sa recunosti e doar o problema de proprie mentalitate!! .... cu psd-istii e altceva am si spus cum de s-a vaccinat ciolacu la 53 de ani???? insa trebuie sa recunoastem ca eu de exemplu nu doresc sa intru in contact cu un politist indiferent de care este, cu un functionar la ghisee sau in magazine, sau cu personal din sfera medicala daca nu e vaccinat.......tu daca gandesti la jumatate e problema ta nu o si afisa dandu-ti importanta!!!.....cu scuzele de rigoare........
      • +6 (12 voturi)    
        amice (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:25)

        ion.daniel [utilizator] i-a raspuns lui iuflo

        unii din noi cu boli cronice nu am putut sa ne programam , la fel si multi batrani peste 65 de ani . Nu trebuia sa dea drumul celorlaalte categorii pentru ca nu sunt la fel de vulnerabili. oameni or sa moara din cauza asta.
        • +2 (2 voturi)    
          si eu (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 14:07)

          iuflo [utilizator] i-a raspuns lui ion.daniel

          sunt in aceasta categorie, insa sigur astept sa fie vaccinati cei din linia intai adica cei despre care am scris........sigur nu parlamentari, insa "jocurile" se fac pentru altii!!
  • +3 (15 voturi)    
    Ups (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:07)

    MAGArusul [utilizator]

    Scriam acum cateva zile ca peste 6 luni vom fi tot ca acum. Se pare ca eram optimist.
  • +18 (30 voturi)    
    N-ați vrut vaccin. (Vineri, 22 ianuarie 2021, 20:42)

    Dogul [utilizator]

    Luni de zile ați urlat, alături de Șoșoacă: hoo, ne omoară cu cipuri, nu vrem vaccin. Astăzi, vă plângeți că nu-s vaccinuri, că nu-s locuri.
    • -1 (11 voturi)    
      E in functie de ce e la Latrine sau GuitaTV (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:57)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Daca acolo stirea zice ca vin vaccinurile care fura CNP, atunci asta vor tipa si postacii si zombii fani sosoaca si steer. Daca la posturile astea apare "scandalul ca nu-s locuri de vaccinat", vor tipa ca nu se pot vaccina.

      Ei comenteaza in functie de ce e trendy. Cand era referendumul cu familia traditionala numai despre asta vorbeau, cand erau parade LGBT numai despre asta vorbeau, cand erau proteste anti-avort despre asta vorbeau.

      Nu au cum sa aiba propriile decizii sau ganduri. Sunt obisnuiti sa tipe in functie de turma.

      Bine, mai vine cate un influencer gen Steer care se da desteapta cum a fost episodul cu Cartarescu si in final dovedeste ca e mai praf decat o cizma. Dar fanii ei ignora asta, se uita doar cand e macho. Deci stai calm, nu incerca sa intelegi logica. Eu am renuntat acum mult timp.
      • -1 (5 voturi)    
        Da maestre, ca Antena 3 si (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 11:13)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

        Romania TV au facut asa prost infecta platforma a STS, ele au uitat de bolnavii cronic, de cei cu handicap, tot ele au propus vaccinarea demnitarilor inaintea celorlalti si tot ele au contractat vaccinurile asa bine ca nu ajung la timp!
    • +3 (7 voturi)    
      In ciuda satisfactiei pe care ti-o da textul scris (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:15)

      MAGArusul [utilizator] i-a raspuns lui Dogul

      Era evident ca vaccinul nu va ajunge in cantitati suficiente. Nu doar la noi ci peste tot in lume. E simplu: cererea e mai mare ca oferta.
  • -10 (16 voturi)    
    Hai măi nu vă mai consumați atâta! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:03)

    Amerlocu [utilizator]

    Prin noiembrie sau decembrie cică ar putea fi gata marele vaccin italian - primul din UE. Cu ăla nu va mai fi nicio problemă de livrare în UE...
    • -1 (5 voturi)    
      UE/non-UE dacă asta contează ... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 6:57)

      Ktm [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

      Culmea e ca vaccinul Pfizer este din UE... este dezvoltat de BioNTech, companie din Germania. Pfizer s-a asociat cu ei și a contribuit la finanțarea cercetării, la testele clinice, la fabricație și distribuție. Codul vaccinului este BNT162b2.
      • -1 (7 voturi)    
        Contează chiar foarte mult (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 9:58)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ktm

        E ca-n bancul cu elefantul și șoricelul ce trec produl iar șoricelul chițăie mândru:„Tropăim! Tropăim!”

        De dragul adevărului Pfizer și Moderna au început să lucrze independent la vaccinuri mRNA în prima parte a anului trecut. BioNTech începuseră și ei ceva în domeniu însă erau la ani lumină de a finaliza ceva ce să semne cu un vaccin.

        Pfizer s-a asociat cu o mică companie europeană doar pentru a putea mai ușor desfășura teste în Europa și pentru a putea oține mai ușor autorizarea în UE pe care a intuit-o corect ca o piață cu potențial frumnușel.

        Pfizer are 100% din proprietatea intelectuală a vaccinului., dreptul de distribuție și de licențiere. Pe site-ul lor nu apare niciun cuvânt despre participarea BioNTech la dezvoltarea vaccinului, ci doar la testarea sa în afara SUA și apoi la formularistica pentru aprobarea în UE.

        Faptușl că UE a fost incapabilă să-și dezvolte propiul vaccin e esențial, Actuala reducere a cantităților de vaccin livrate cître UE are legătură directă cu creșeterea livrărilor din SUA.
        • 0 (2 voturi)    
          BioNTech e chiar foarte prezent pe site-ul Pfizer (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 15:56)

          Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

          Daca aveai curiozitatea sa intri pe pfizer.com, gaseai pagina oficiala a vaccinului, numit (surpriza!) "The Pfizer-BioNTech COVID-19 vaccine".

          https://www.pfizer.com/products/product-detail/pfizer-biontech-covid-19-vaccine

          Intr-adevar, nu spune ca BioNTech a dezvoltat vaccinul, dar nu zice nici ca nu l-a dezvoltat. Wikipedia, in schimb, zice:

          https://en.wikipedia.org/wiki/BNT162b2

          E fix invers de cum ai zis tu: BioNTech avea tehnologia si apetitul de risc pentru a dezvolta un vaccin bazat pe ARNm, iar Pfizer avea banii si experienta pentru teste clinice (faza 3 a fost in principal in SUA, nu in UE) si mai ales pentru a construi fabrici unde sa produca miliarde de doze de vaccin.

          Cat priveste speculatia ta ca de fapt productia nu a scazut la fabrica Pfizer din Belgia, e doar atat, o speculatie.
          • 0 (2 voturi)    
            Nu-i frumos să contorsionezi adevăriul (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 17:50)

            Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Denulu

            Pe siteul de la Pfizer, la link-ul pe care l-ai dat nu se pomenește niciun cuvânt despre vreo contribuție a BioNTech la conceperea vaccinului. BopNtech nu are nici un fel de drepturi de proprietate intelectuală asupra vaccinului. Nu are nici drept de fabricație a lui .și dealtfel nu are nici măcar acces la detaliile tehnologiei de fabricație.

            BioNTech pur și simplu e o mică companie europeană adusă la bord în procesul de testare și autorizare al vaccinului în Europa. Asocierea ei e importantă pentru că a favorizat vânzarea rapidă a sute de milioane de doze către CE. Și cam atât.

            Sigur că e o speculație personală faptul că fabrica de îmbuteliere din Belgia a Pfizer și-a redus producția. Ce știm sigur e că Pfizer a anunțat reducerea livrărilor spre Europa imediat ce a acceptat o creștere dramatică a celor din SUA pe fondul dificultăților de autorizare a vaccinulului J & J. Totul e desigur pură coincidență.
            • 0 (2 voturi)    
              Pai nu mai spune minciuni, daca iti place adevarul (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 23:29)

              Denulu [utilizator] i-a raspuns lui Amerlocu

              Unde ai gasit tu la Pfizer pe site informatia ca ei au dezvoltat vaccinul singur si ca BioNTech nu are dreptul sa-l produca?

              Uite un comunicat de presa de la Pfizer unde zic chiar ei ca vaccinul este al BioNTech:

              https://investors.pfizer.com/investor-news/press-release-details/2020/Pfizer-and-BioNTech-to-Co-Develop-Potential-COVID-19-Vaccine/default.aspx

              "Companies will jointly develop BioNTech’s mRNA-based vaccine candidate BNT162 to prevent COVID-19 infection"

              Uite un comunicat al BioNTech care zice ca vor vinde in China 100 de milioane de doze produse la fabrica lor din Germania. Pfizer nu e pomenit deloc:

              https://investors.biontech.de/news-releases/news-release-details/biontech-and-fosun-pharma-supply-china-mrna-based-covid-19

              PS: Vezi ca ti-ai schimbat minciuna: in primul comentariu spuneai ca fabrica din Belgia nu si-a redus productia, acum spui ca da, si-a redus productia.
  • -4 (16 voturi)    
    Wow... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:28)

    ciuma.rosie [utilizator]

    ....asta e compania care se lafaie in huzur in Romanistan !
    • +2 (12 voturi)    
      Treci imediat la acține! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:44)

      Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui ciuma.rosie

      Zeneca aia imperialistă trebuie expulzată pe loc. Te vei ocupa tu de furnizarea vaccinului național produs natural în cazanul de țuică al bunicului tău...
  • +1 (11 voturi)    
    Logic as spune (Vineri, 22 ianuarie 2021, 21:36)

    tudormed70 [utilizator]

    Cum te comporti, asa primesti...
    In USA si UK a fost aprobat in regim de urgenta. In Europa, smecherii din EMA nu s-au putut misca mai repede ca de, ei respecta programarile pe care le au. Pe urma, pentru Pfizer si Moderna au putut totusi in final sa se intalneasca mai devreme cu cate o saptamana dar nu si pentru Astra Zeneca.
    Acum UE este tratata dupa cum s-a comportat
    • -1 (7 voturi)    
      nu e chiar așa... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 7:09)

      Ktm [utilizator] i-a raspuns lui tudormed70

      1. Vaccinul de la AstraZeneca nu a fost autorizat in US. Este așteaptă autorizarea prin Aprilie 2021!

      2. AstraZeneca a dat-o in bara cu testele clinice inițiale, aceasta au trebuit refaute și din acesta cauza s-a amânat autorizarea zic eu pe buna dreptate.

      3. Compania e Anglo-suedeza deci ce vrei sa insinuezi ca asta e un meci UE/UK, nu cred ca e întemeiat.
      • -1 (5 voturi)    
        Da dar (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 10:02)

        Amerlocu [utilizator] i-a raspuns lui Ktm

        UE se putea mișca ceva mai vioi în autorizarea celorlalte două vaccinuri: Pfizer și Moderna. Practic birocrația UE a pierdut săptămâni bune plimbând hârtii și făcându-se că lucrează
  • -4 (4 voturi)    
    adica nu esti autorizat dar banii ii numeri? (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 8:53)

    mbembe [utilizator]

    master-plan esuat?
    aveti cobai destui in UK unde faimosul prim ministru era mare erou anti-covid pana nu-i trecuse pe langa geam doamna cu coasa!
  • +2 (2 voturi)    
    "Nu va putea livra cantitatile initiale de doze (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 13:34)

    Susufler0 [utilizator]

    de vaccin <convenite> pt primul trimestru" !

    PS. Banuiesc ca termenul de "convenite" acopera intelesul juridic de "contractate" iar faptul ca nu exista nicio explicatie pt incalcarea "conventiei" ma duce cu gandul la situatiile de acum 10-11 luni cand transporturile de materiale de protectie anti-covid (masti in special) erau pur si simplu deturnate cu plata cash pe pista aeroporturilor din Italia de catre tari precum Israel, SUA, etc !

    PPS. Traiasca sfanta masca, spalatul pe maini si distantarea sociala pt ca doar de ele suntem cat de cat siguri pt ca nu depindem de altii ! :)) :((