Încă doi români infectați cu noua tulpină COVID-19 din Marea Britanie. Niciunul dintre ei nu a călătorit în afara țării

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:40 Actualitate | Coronavirus


Coronavirus Romania
Foto: Geopix / Alamy / Alamy / Profimedia
Încă doi români sunt infectați cu noua tulpină COVID-19 din Marea Britanie. Ambii pacienți sunt din București și niciunul dintre ei nu a călătorit în afara țării. Pacienții sunt în stare generală bună, se află izolați la domiciliu și sunt supravegheați de medicul de familie. Principala diferență este că noua tulpină este mult mai contagioasă decât cele vechi.

Procedurile de secvențiere pentru ambele cazuri au început miercuri și au fost finalizate în această după-amiază. În prezent, și alte teste de secvențializare sunt în prelucrare în cadrul laboratorului Institutului de Boli Infecțioase Matei Balș, cu rezultate în curs.

Ministerul Sănătății recomandă populației să ceară testarea pentru COVID-19 la primele simptome ale bolii.

Având în vedere contagiozitatea mai mare a acestei tulpini, în paralel cu Campania națională de vaccinare, măsurile de protecție rămân la fel de importante: purtarea corectă a măștii de protecție, evitarea zonelor aglomerate, distanțarea socială și igiena mâinilor, amintește Ministerul Sănătății.

În plus, având în vedere apariția noii tulpini în București, Ministerul Sănătății a recomandat astăzi Comitetului Municipiului București pentru Situații de Urgență (CMBSU) amânarea deciziilor de relaxare.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


20314 vizualizari

  • -10 (26 voturi)    
    ar trebui cat mai degraba (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:42)

    alfa1 [utilizator]

    sa ne retragem in munti....
    • +4 (4 voturi)    
      „We are going to live with coronavirus forever” (Vineri, 22 ianuarie 2021, 16:49)

      elder [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      CEO Moderna dixit.
      Desigur că vaccinarea și purtatul măștii ajută -ca să nu o luăm razna cu toții.
      Dar planul B ală când vaccinarea nu este efectivă ? (În NY -statul- 30% vor să se vaccineze- doar în câteva spitale s-a ajuns la 70%).
    • +1 (11 voturi)    
      Daca ai urmari nitel ce se intampla in UK... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui alfa1

      ... n-ai mai face misto din asta ieftin de spatele blocului. Cand vom ajunge si noi la 20.000 de cazuri pe zi si 600 de morti si vom ajunge sa modificam autobuzele in ambulante ca sa mai putem salva cativa oameni, poate vor intelege si berbecii ca tine ca nu e vremea de bashcalie. Desi cei de nivelul tau si cand ajung gata sa moara de covid, tot sustin ca nu asha ceva nu exista.
  • -1 (19 voturi)    
    aha (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:43)

    Georgiana1995 [utilizator]

    Deci virusu face mutaţii indiferent de zonă ţară etc
    • -1 (19 voturi)    
      lol (Vineri, 22 ianuarie 2021, 15:59)

      transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

      S-a reactivat divizia glumeata de postaci rusnaci, Giorgeano?
      Lel.
      • 0 (10 voturi)    
        ha (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:16)

        Georgiana1995 [utilizator] i-a raspuns lui transpenibilus

        Îmi pare rău,sunt diasporeză cu mulţi bani :) postez din pură plăcere. Dacă vrei,te pot împrumuta :)
        • 0 (0 voturi)    
          Dar... (Sâmbătă, 23 ianuarie 2021, 18:34)

          Valtran [utilizator] i-a raspuns lui Georgiana1995

          ....la placerea noastra te-ai gandit ?
  • +14 (28 voturi)    
    Este oarecum normală detectarea virusului... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 15:04)

    Tutea [utilizator]

    ...chiar și la cetățeni români care n-au călătorit în Marea Britanie, pentru că au făcut-o alții și au transmis virusul în mod conștient sau nu. În România, numărul cetățenilor infectați cu COVID-19 este, foarte posibil, mult mai mare decât cel oficial. Motivul ascunderii unei eventuale infectări cu virusul a celor care au avut această neșansă este generat de teama sau refuzul izolării la domiciliu, pentru 14 zile, situație în care se poate ajunge exclusiv în urma efectuării testului PCR. Din această cauză, majoritatea celor care prezintă simptome de infecție cu coronavirus dar care nu sunt grave, se limitează la automedicație (vitamina C, D și zinc - ușor de procurat din orice farmacie) și își văd nestingheriți de activitățile curente, ascunzându-și afecțiunea. Cu majoritatea acestora vă întâlniți zilnic prin metrou, magazine, piețe, scara blocului, lifturi, la locul de muncă etc. Inconștiența românului n-are leac. Mai mult, oamenii bolnavi, câteodată, devin răutăcioși și doresc să-i infecteze, în mod conștient și pe semenii acestora. C-așa-i românul/Când se-mbolnăvește...
    • +6 (8 voturi)    
      ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 16:16)

      cartograful [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      e posibil ca tulpina vietii sa fie de fapt responsabila de cresterea saltul de cazuri din octombrie/noiembrie
      • 0 (8 voturi)    
        Nu cred (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:06)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

        Pare sa fie mult mai violent de atat. In UK, la 3 saptamani de la introducerea carantinei, tot sunt echivalentul a peste 10.000 de cazuri la noi...
        • -2 (6 voturi)    
          ukukukukuk, amu îi tulpina uk (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:20)

          di livio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          amu nu mai îi cu Lombardia?...n-a apărut tulpina lombardeză?...sau tulipanu unguresc, încă nu?...mai cad covrigii pe stradă la Wuhan și Guayaquil?...Oancea mai are lumînări la ati?... vezi domnu Bogdan cum speriați lumea, matale și arafații...sau eram speriați un pic prin martie, cînd cu taburili pă uliță, amu ne mai trecu sperietura...hai să fim pozitivi
          • 0 (0 voturi)    
            na, fiecare intelege cat il duce capul (Marţi, 26 ianuarie 2021, 11:54)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

            Daca atat intelegi tu din realitatea inconjuratoare, de vina e sistemul de invatamant care te-a trecut clasa pe degeaba... Stiam ca pentru o buna parte din romani propria bunastare e muuuult mai importanta decat viata altora, asha ca reactii precum a ta nici macar nu mai mira. Din pacate si asemenea specimene fac parte din societate...
        • 0 (4 voturi)    
          Trei săptămâni? (Vineri, 22 ianuarie 2021, 22:06)

          Razorxyz [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Din martie anul trecut este tot carantină, izolare, masca,stare de urgenta, urgenta militara (!!!), restricții de circulație, ora stingerii iar noi ,hai sa mai dăm trei săptămâni, mai doua săptămâni, mai doi ani și vom învinge.
          • 0 (0 voturi)    
            Si ce propui? (Marţi, 26 ianuarie 2021, 11:55)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Razorxyz

            Sa ne bagam shutul in ea de pandemie si cine scapa, scapa, cine nu inseamna ca n-a avut noroc in viata?
    • -2 (10 voturi)    
      Romanul constient... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      "Inconștiența românului n-are leac."

      ==========================

      Romanul constient mai pune o masca peste prima!!! Cei mai constienti fac si economie la respiratie!

      (Bilblia Romanului Martor al lui Covid)
    • 0 (6 voturi)    
      ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 17:28)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui Tutea

      Chiar ma gandeam ca exista categoria asta de oameni care vor sa-i imbolnaveasca si pe altii daca au avut ei ghionion.
      Fie ca e gripa, HIV sau covid asa functioneaza mintea unora si nu doar la noi.
      La cat de relaxate au devenit autoritatile sper sa fie cat mai putini.
  • +9 (17 voturi)    
    s-au intalnit cu cei venti din M.B. de sarbatori (Vineri, 22 ianuarie 2021, 15:30)

    AM1981 [utilizator]

    Bine totuși ca nu a aparut tulpina din Africa, aia este mai periculoasa pentru ca se pare (din studii de laborator) corpul chiar daca a trecut prin infecția cu virusul initial, anticorpii nu recunosc așa bine noua tulpina. Si încă nu se știe prea multe nici despre tulpina din Brazilia.
    Sănătate.
    Vestea buna vine de la Pfizer care a demonstrat in laborator ca vaccinul lor are aceiasi eficacitate si asupra tulpinii din UK. Deci probabil ca si Moderna păstrează aceiasi eficacitate având același mod de funcționare.
    • +6 (14 voturi)    
      Wait for Tulpina Romaneasca (Vineri, 22 ianuarie 2021, 15:47)

      Parzivall [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      Sa vezi ce nasoala o sa fie. Virusul sufera mutatii si asta e tot. Nu exista tulpine locale, ca asa ai avea cateva sute!
    • +3 (7 voturi)    
      Vestea si mai buna... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 18:26)

      Emma12 [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

      ... este ca secventa ARN-ului din vaccinul Pfizer/Moderna poate fi rapid si usor modificat, astfel ca vaccinul sa fie adaptat/eficace, in ciuda mutatiilor (dealtfel normale) virusului. Cheia succesului ramane vaccinarea cat mai rapida si masiva a populatiei.