Gheorghiță: Suntem cu dozele aproape pe fix / Sunt aproape 500.000 de persoane programate la vaccinarea contra Covid-19 până pe 8 februarie

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:45 Actualitate | Coronavirus


Valeriu Gheorghita
Foto: AGERPRES
Medicul militar Valeriu Gheorghiță, coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19, a declarat joi, pentru B1 TV, că în perioada următoare ”suntem cu dozele aproape pe fix”, iar prima jumătate a lunii februarie va fi ”complicată”.

„Din 18 ianuarie, numărul persoanelor noi vaccinate a fost de peste 30.000 zilnic. Azi am avut peste 35.000. Am început și rapelul pentru cei din etapa inițială. Asta ne duce la peste 39.000 de doze făcute azi. După ce s-au distribuit pe următoarele trei zile, mai avem 130.000 de doze ce vor fi distribuite zilele viitoare cu tranșele ce vor mai veni.

Săptămâna viitoare, luni, e preconizată livrarea următoarei tranșe - 180.000. Se recuperează deficiul de săptămâna trecută. Pfizer își onorează livrările săptămânale. Vom vedea dacă se păstrează ziua de luni, dat fiind că s-au făcut schimbări în producție, pentru a crește nivelul de producție.

Acum sunt aproape 500.000 de persoane programate până pe 8 februarie, la care se adaugă cele care trebuie să-și facă rapelul. Suntem cu dozele aproape pe fix: cât avem pe stoc, atât vom folosi”, a declarat Gheorghiță.

Rimul campaniei de vaccinare din România și din UE ar crește semnificativ după aprobarea produsului AstraZeneca/Oxford, potrivit acestuia.

”Noi ne așteptăm ca la finele acestei luni AstraZeneca să primească autorizare de punere pe piață de la Agenția Europeană a Medicamentului. Dacă intră în derulare calendarul de livrare, noi sperăm undeva după jumătatea lui februarie, ar crește semnificativ disponibilitatea dozelor. Asta se va vedea în numărul de persoane vaccinate.

Comisia Europeană a încheiat un contract cu AstraZeneca pentru 300 de milioane de doze, care mai pot fi suplimentate cu încă 100 de milioane. Rata României e de 4,3%, dar depinde de perioada de livrate. Oricum, numărul de doze e semnificativ mai mare. Nu avem un calendar oficial, dar când vom avea acces la aceste date, după ce se va obține autorizarea, vom putea reface toate estimările legate de ritmul de vaccinare”, a spus Valeriu Gheorghiță.

”Din aprilie, numărul de doze va fi mult mai mare. Așa cum spunea și premierul, România a suplimentat practic numărul de doze contractate de compania BioNTech/Pfizer și nu s-a prelungit perioada de livrare, deci acest număr mai mare de doze va fi livrat în aceeași perioadă de timp. Se va derula și contractul cu Moderna și avem contractate 3,5 milioane de doze. Cel mai probabil până la acel moment și compania Astrazeneca va avea autorizare, iar România va avea contractate, din calculele estimate, circa 12 milioane de doze. Cu Pfizer sunt peste 20 de milioane de doze la care se adaugă 3,5 milioane de doze de la Moderna. Avem ținta de a vaccina peste 10 milioane de persoane până în septembrie”, a explicat coordonatorul campaniei naționale de vaccinare anti-COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


8103 vizualizari

  • -5 (13 voturi)    
    ... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 8:59)

    tirolez [utilizator]

    Si ce v-ati gandit, daca tot nu aveti vaccinuri sa deschideti scolile. Iar Campeanu diversionist ca de obicei vine cu fumigena prioritatii cadrelor didactice in conditiile in care se stie ca fix in urmatoarea perioada nu vor fi disponibile.
  • -10 (14 voturi)    
    nu e chiar asa (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:07)

    sorin3 [utilizator]

    Cunosc persoane care s-au vaccinat fara programare pe platforma si fara sa se incadreze in grupa de risc 1 sau 2. Intr-un spital judetean... Deci in mod sigur exista mai multe doze disponibile decit stie acest Gheorghita... sau poat se practica vaccinarea cu doze mai mici ca sa se faca rost de doze pentru cunostiinte si relatii.
    Oricum e clar ca procesul nu e controlat.
    • +1 (3 voturi)    
      Sunt multe manevre + iar lucreaza la platforma (Vineri, 22 ianuarie 2021, 10:52)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Apar si dispar vreo mie de doze dintr-un oras in altul...in acelasi judet, nu stiu peste tot.

      Si iar nu merge bagata grupa de risc...
    • +1 (3 voturi)    
      minusuri (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:53)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      Nu inteleg de ce a primit comentariul asta minusuri.
      Realitatea nu se schimba daca tu nu vrei sa crezi in ea! Eu chiar cunosc astfel de cazuri, si nu sint procuror, politist sau prin SRI, deci daca eu cunosc nemijlocit cazuri insemna a e un fenomen nu o intimplare. Si daca eu stiu cazuri ar trebui sa le stie si institutiile statului.
      Daca dai un minus cind cineva iti semnaleaza o neregula , ce spune asta?
    • -1 (5 voturi)    
      io am auzit (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:41)

      coor [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      de o closca care scoate pui de balta , in mod sigur nu din oua de cocos ! ;)
    • +2 (4 voturi)    
      Pai daca stii magarii din astea... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:43)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui sorin3

      ... de ce nu le raportezi la procuratura?!?

      Asha... tre sa te credem pe cuvant...
  • 0 (0 voturi)    
    Dar câte medalii... (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:45)

    doar_un_mesaj [utilizator]

    de onoare!
  • +2 (2 voturi)    
    Nu sunt doze pt Cluj-Napoca, sau jud.Cluj (Vineri, 22 ianuarie 2021, 11:47)

    klausmic [utilizator]

    De cateva zile bune numarul de doze pentru care poti face programare in Cluj-Napoca, sau chiar judetul Cluj, e ZERO. Asa ca...
  • +2 (2 voturi)    
    Sunt în (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:25)

    fokerul [utilizator]

    grupa 2 de risc, cu boli cronice neînregistrate în sistem De câteva zile încerc să mă programez telefonic şi nu reuşesc. În trei zile, după foarte lungi aşteptări la telefon am reuşit să iau legătura de trei ori cu un operator care vine cu vestea că sistemul nu funcşionează! De fiecare dată! Am senzaţia că ordinul pe unitate este ca nimeni dintre cei care sună la call-center nu trebuie programat. Este frustrant şi înjositor!
    • +2 (2 voturi)    
      Va obositi degeaba (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:53)

      UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

      Am aceiasi situatie, chiar daca vorbiti cu ei (eu am facut-o si inainte si dupa "repararea" platformei) nu va pot baga la programare pt ca nu le da voie platforma, nu-i lasa sa salveze.
      Oamenii au fost amabili dar nu fac altceva decat sa bata pe tastatura, nu au alte "puteri"... e ca si cum ati face-o dvs de acasa, tot la fel nu va lasa sa salvati.
      • +1 (1 vot)    
        Aşa e, (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:29)

        fokerul [utilizator] i-a raspuns lui UnOarecare

        n-au nicio vină operatorii, bătaia de joc vine de sus. Am reuşit totuşi astazi să vorbesc cu un operator şi răspunsul a fost sec: nu se mai fac programări de câteva zile! Cu toate astea, mi-a spus că ieri a programat 70 persoane (e vorba de Bucureşti). Nu ştiu ce să mai cred. E haos total.
        • +1 (1 vot)    
          Manevre tipice administratiei corupte si incompete (Vineri, 22 ianuarie 2021, 19:40)

          UnOarecare [utilizator] i-a raspuns lui fokerul

          Ati vazut undeva public cate doze au intrat in tara si cate au fost trimise per judet si acolo per centru?

          :(
  • 0 (6 voturi)    
    vaccinarea (Vineri, 22 ianuarie 2021, 12:29)

    mos ion roata [utilizator]

    o treaba atat de serioasa nu trebuia sa fie lasata pe mana armatei care a delegat o persoana fara experienta atat profesional cat si organizatoric. Armata nu are abilitatile de a duce la bun sfarsit o actiune de asemenea anvergura.A se vedea ce au facut la Suceava la inceputul pandemiei la Ana Aslan unde o rapaiala de ploicica le-a scos definitiv din actiune spitalul de campanie,sectiile ATI mobile care nu au functionat nicaieri ba din lipsa de personal,ba din cauze tehnice si cine stie cate alte situatii.
    • 0 (2 voturi)    
      vaccinarea (Vineri, 22 ianuarie 2021, 14:43)

      Erwin [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      problema e ca nu e nimeni in Romania cu experienta in astfel de campanii de vaccinare.

      Si de fapt campania se desfasoara destul de bine. La 35.000 doze administrate / zi, sunt folosite toate dozele primite.

      Sa vedem ce se intampla cand va creste numarul de doze disponibile.