Platforma de programări pentru vaccinarea anti-COVID va fi modificată pentru prioritizarea vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile / Modificări pentru angajatori

de I.H.     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 12:12 Actualitate | Coronavirus


vaccinare impotriva COVID
Foto: Guvern, Facebook
Vârstnicii și persoanele vulnerabile vor avea prioritate la vaccinare, potrivit hotărârii adoptate de guvern care aduce modificări strategiei de vaccinare. Astfel, ar urma să fie modificată platforma de programări pentru prioritizarea vârstnicilor și a persoanelor vulnerabile, astfel încât pe parcursul unei zile 25% dintre programări să fie destinate persoanelor din domeniile esențiale și 75% persoanelor vulnerabile, a anunțat joi Comitetul de coordonare a vaccinării.

Conform sursei citate, reprezentanții Comitetului de vaccinare au transmis către echipa Serviciul de Telecomunicații Speciale (STS) noile cerințe în baza cărora să fie modificată platforma de programare și să fie implementate noi funcționalități, care să prioritizeze vârstnicii și persoanele vulnerabile, astfel încât pe parcursul unei zile, 25% din programări să fie destinate persoanelor din domeniile esențiale și 75% persoanelor vulnerabile.

"Modificările solicitate vor fi puse în producție în următoarele zile, după dezvoltare și o scurtă perioadă de testare", precizează autoritățile.

Modificările pentru angajatori

Pentru persoanele înscrise de angajator în platforma de programare la vaccinare, în baza CUI sau CIF, numărul programărilor nu va putea depăși 25% din cele disponibile zilnic, iar cei înscriși se vor autentifica individual pe baza CNP-ului, menționează Comitetul de coordonare a vaccinării. Reamintim că la acest moment angajatorii sunt cei care îi programează pe salariați, după ce le creează un cont, ceea ce a adus mari probleme mai ales instituțiilor cu sute sau mii de angajați.

După atingerea procentului de 25% de locuri ocupate, nu va mai fi posibilă programarea altor angajați în ziua respectivă, iar celelalte locuri vor putea fi ocupate de către persoanele de peste 65 de ani, persoanele cu afecțiuni cronice și cele cu dizabilități, precum și de personalul inclus în etapa I pentru care se continuă programarea și în etapa a II-a.

"Această necesitate de corelare a numărului de doze de vaccin, sosite pe lanțul de aprovizionare din Uniunea Europeană de la companiile farmaceutice spre România, cu numărul de persoane care s-au înscris în platforma informatică pentru vaccinare și, implicit, pentru rapel este o situație întâlnită și în alte țări europene, astfel încât procesul de vaccinare să fie optimizat în funcție de stocurile existente la momentul respectiv", adaugă sursa citată.

CITEȘTE ȘI: DOCUMENT Lista completă a persoanelor care se pot vaccina împotriva COVID în etapa a doua / Se vor putea vaccina în România și cetățenii europeni și străinii cu ședere legală








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


13211 vizualizari

  • 0 (12 voturi)    
    frumos, dar nu va functiona (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:35)

    andimi [utilizator]

    frumos, dar nu va functiona. Daca nu se ocupa cele 75% locuri pe o zi cu batrani, ce face sistemul, lasa liber?
    • +8 (10 voturi)    
      ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:55)

      tirolez [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Tocmai, ca se ocupa. Numai eu am programat azi vreo 8 persoane 65+ , unchi si matusi pe care medicii de familie i-au anuntat ca n-au decat sa se descurce.
      Dimineata au modificat aplicatia si au deblocat toata luna martie. Deja pe unii sot-sotie n-am reusit sa-i programez pe acelasi tronson orar, desi i-am programat la interval de cateva minute, ca se ocupasera locurile. Au zis sa las asa, sa nu risc sa anulez.
      In 3 ore s-au ocupat 900 de locuri intr-un orasel uitat de lume. Pana diseara cred ca se ocupa toate 1800 cate erau valabile.
      • +4 (6 voturi)    
        Rusine guvernantilor (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:31)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

        In etapa a doua trebuia sa intre DOAR persoanele peste 65 de ani si cele cu boli cronice.

        Lucratorii din domenii esentiale bag de seama ca reprezinta 99% din bugetari. Rusine sa le fie celor care i-au inclus nejustificat in etapa a doua. Adica tineri de 20 de ani, doar pentru ca dau cu matura prin ministere sau prin gari, au prioritatea fata de batranii care isi risca saptamanal viata mergand la investigatii si tratamente prin spitale. Vaccinuri care ar putea salva vietile unor persoane la risc, irosite pe tineri sanatosi care in cea mai mare parte fac doar forme benigne sau asimptomatice.

        Iar asta v-o spune unul ca mine, relativ tanar, care e pe lista lucratorilor "speciali" si care a votat mereu dreapta.
    • -1 (3 voturi)    
      Cand ceva merge, apare Dorel cu imbunatatiri. (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:44)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      Acum, totusi merge, tinand cont ca e folosita de oameni fara pregatire speciala, sau IT.
      "Imbunatatirea" , pariez, ca va inrautati accesul la platforma, poate chiar sa fie nevoie de un curs special de folosire.
      Murphy: Cand ceva merge, obligatoriu va apare Dorel sa imbunatateasca/repare lucrurile.
    • -2 (6 voturi)    
      Si daca nu se atinge 25% in zi si timp rezonabil?! (Joi, 21 ianuarie 2021, 14:53)

      danduta [utilizator] i-a raspuns lui andimi

      "După atingerea procentului de 25% de locuri ocupate, nu va mai fi posibilă programarea altor angajați în ziua respectivă, iar celelalte locuri vor putea fi ocupate de către persoanele de peste 65 de ani".
      Cate zile TREBUIE sa astepte persoanele vulnerabile, ca sa se atinga faimosul 25%?!
      Adica, batranii, persoanele vulnerabile trebuie sa stea la panda, sa vada cand se ating cele 25%???

      De ce nu se lasa ca pana acum, adica primul venit e primul programat.

      Orice restrictie naste abuzuri si coruptie!

      N-am spus-o eu, o repet dupa altii mai destepti decat mine.
      • +2 (2 voturi)    
        Tu nu intelegi limba romana. (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:35)

        Alex_capsunar [utilizator] i-a raspuns lui danduta

        Tu nu intelegi limba romana. Pentru fiecare data din calendar se poate programa oricine din categoria a doua: si varstnic, si lucratori "speciali". Doar ca in momentul in care lucratorii "speciali" au ajuns la 25 %, ei nu se mai pot programa pentru acea zi. Cine a zis ca varstnicii trebuie sa astepte ocuperea a 25% din locuri ca sa poata sa inceapa si ei sa se programeze?

        Dimpotriva, ceea ce se intampla pana acum era ca lucratorii speciali ocupau aproape toate locurile, in timp ce varstnicii se gaseau in situatia de a nu mai gasi locuri in care sa se programeze. Asta produce aplicarea principiului "primul sosit, primul servit"
  • +3 (13 voturi)    
    ... (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:59)

    tirolez [utilizator]

    Cum ramane cu asa-zisa prioritate a cadrelor didactice? Nu mai intreb de parinti, ca si noi vom fi expusi prin intermediul copiilor.
    Nu conteaza, important e sa inceapa scoala , sa taca presa ,psd-ul si parintii care au cedat nervos.
    Macar asta vara se discutau niste masuri, acum am inteles ca pana si sportul il vor face in sala (x clase simultan), ce sa mai....
    Campeanu e cu demisia pe masa, ce consolare. Cand o zbura porcul, dar asta e alta discutie.
  • -2 (10 voturi)    
    Oameni buni, problema este ca (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:00)

    a_l [utilizator]

    pur si simplu nu sunt vaccinuri. De vineri si pana ieri orice incercari de a programa niste varstnici au fost un esec, pentru ca pur si simplu nu erau locuri nicicand (in conditiile in care cica se disponibilizasera locurile pe care le aveau pentru ianuarie si februarie).

    Azi dimineata s-au alocat locurile pentru martie, dar logarea este practic imposibila. Practic locurile alea vor ajunge la pilosi sau la norocosi.

    Intre timp culmea, s-au tot marit categoriile celor ce pot intra in etapa 2, iar acum suntem anuntati ca totusi varstnicii au prioritate. Dar eu cred ca va fi cum am zis mai sus, adica sunt unii pilosi pentru care programarea urgenta nu este o problema, si poate si cativa norocosi care au prins putinele locuri ramase.
    Vedem in momentul cand logarea va fi posibila, daca vor mai fi ramas ceva locuri pe la sfarsitul lui martie cu rapelul prin aprilie.

    Multa sanatate.
    • +1 (15 voturi)    
      100% pentru persoane vulnerabile (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:09)

      vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui a_l

      Asa trebuia procedat, similar cu cei din UK. Din pacate suntem in Ro, patria spagii si hotiei. Multumim USR si PNL, multumim Voiculescu!
  • +6 (8 voturi)    
    nu sunt vaccinuri ,autorizati astra zeneca (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:05)

    Francisc 1 [utilizator]

    altfel o frecam in piua degeaba !
  • +9 (13 voturi)    
    Dar de ce nu 100% persoane vulnerabile? (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:08)

    vasile78 [utilizator]

    De ce sa nu fie exclusiv aceasta etapa a doua doar pentru persoane vulnerabile? In Marea Britanie au fost prioritizate doar persoanele vulnerabile si lucratorii din sanatate la inceput. Pare ca toti politicienii si bugetarii mai speciali din Ro vor sa se vaccineze inaintea celor care au chiar nevoie disperata de acest vaccin.

    Mai jos este prioritizarea din UK:

    1. residents in a care home for older adults and their carers
    2. all those 80 years of age and over and frontline health and social care workers
    3. all those 75 years of age and over
    4. all those 70 years of age and over and clinically extremely vulnerable individuals
    5. all those 65 years of age and overall individuals aged 16 years to 64 years with underlying health conditions which put them at higher risk of serious disease and mortality
    6. all those 60 years of age and over
    7. all those 55 years of age and over
    8. all those 50 years of age and over

    Sursa: https://www.gov.uk/government/publications/priority-groups-for-coronavirus-covid-19-vaccination-advice-from-the-jcvi-2-december-2020/priority-groups-for-coronavirus-covid-19-vaccination-advice-from-the-jcvi-2-december-2020?fbclid=IwAR2Dc1IEjAybzBf7YR4IKYnzZZb0keEOc80maC2ioSZiIc4yCACdiu5EFqo
    • +5 (9 voturi)    
      Unde-s cadrele sanitare ? (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:40)

      VasilescuA [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      Că nu le văd în pozițiile 1-8. De fapt, așa s-a făcut în lumea civilizată, cei în vârstă în prima etapă. Nu politicieni, funcționari de Stat (degeaba), nu profesori.
      • +3 (5 voturi)    
        Citeste mai atent, sunt inclusi la pct.2 (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:35)

        vasile78 [utilizator] i-a raspuns lui VasilescuA

        Sunt deja inclusi la punct 2 din strategie:

        2. all those 80 years of age and over and frontline health and social care workers

        Observ ca am luat o gramada de - la postare anterioara. Asta e reactie de popor inapoiat, sincer! Cum sa dai minus unui post in care se vorbeste ca persoanele cu vulnerabilitati ar trebui sa aiba prioritate? Popor ortodox si omenos? :) In visele noastre!
        • 0 (0 voturi)    
          Minusurile ti le-ai luat pt. (Joi, 21 ianuarie 2021, 22:04)

          kokos [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

          partea a doua a frazei: "Ro patria spagii si hotiei! Multumim pnl si usr!Multumim Voiculescu" Wtf???
          Adica usr si pnl au implementat hotia si spaga in Romania??? Si ce treaba are Voiculescu cu categoriile prioritare la vaccin???
    • -4 (6 voturi)    
      pacat ca nu e ciolacu sef! (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:43)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui vasile78

      iti dadea sputnik de sa nu-l poti duce !