Israelul avertizează: "Prima doză a vaccinului este mai puţin eficientă decât a afirmat Pfizer"

de DP     HotNews.ro
Joi, 21 ianuarie 2021, 4:54 Actualitate | Coronavirus


Vaccin Pfizer - BioNTech
Foto: Facebook
Autoritățile israeliene au criticat recent vaccinul dezvoltat de Pfizer, deoarece serul produs de compania farmaceutică americană s-ar fi dovedit a fi "mai puțin eficient" decât s-a prevăzut, scrie Il Giornale, citat de agenția Rador.

În special, în vizorul Ierusalimului a intrat nivelul de imunitate față de COVID-19 dezvoltat în organismul uman ca urmare a primei doze de ser, care pare a fi inferior celui promis de compania americană. În ciuda descoperirii unei protecții mai puțin eficiente garantate împotriva infecției de către prima doză a vaccinului, campania de vaccinare în masă din Israel avansează rapid, cu 2 milioane de cetățeni deja vaccinați și peste 400.000 care au făcut și rapelul.

Recent, Nachman Ash, coordonatorul național al strategiei de imunizare dezvoltată de Guvernul Netanyahu, a denunțat limitele protecției anti-Covid oferite de prima doză de ser produs de Pfizer, deşi compania farmaceutică a furnizat date deosebit de liniştitoare Executivului israelian. Israelul ar fi lansat, marţi, acuzația sa împotriva gigantului farmaceutic, în timpul unei reuniuni cu mai mulţi directori din Ministerul Sănătății, subliniind faptul că multe persoane, adică 12.400 de indivizi, s-au infectat în țara din Orientul Mijlociu între prima și a doua doză.

Potrivit expertului israelian, aceasta ar fi o demonstrație a faptului că prima administrare a serului ar garanta o protecție "mai puțin eficientă decât am crezut" și, prin urmare, inferioară celei susţinute până acum în datele furnizate de Pfizer autorităților de la Ierusalim. Pe baza datelor, compania farmaceutică din SUA susţine că serul său ar avea o eficacitate de 52% după prima doză, care creşte la 95% după a doua doză. În schimb, Ash a pus sub semnul întrebării procentele prezentate de companie, în principal cele referitoare la efectele primei doze de vaccin.

Totuşi, coordonatorul strategiei de vaccinare de la Ierusalim și-a exprimat îndoielile cu privire la protecția reală oferită de a doua doză, în timpul reuniunii de la Ministerul Sănătății, semnalând că 69 de cetățeni ar fi fost infectați până în prezent, în ciuda faptului că au primit a doua doză de ser și au pretins în consecință că acesta din urmă nu ar garanta fără echivoc imunitatea împotriva variantelor de coronavirus. În ciuda îndoielilor sale cu privire la eficacitatea antidotului Pfizer, Ash nu a cerut recent Executivului condus de Netanyahu să extindă starea de alertă maximă în țară și, respectiv, lockdown-ul la nivel național pentru anumite intervale de timp, susținând că nu ar fi necesar să se extindă restricțiile anti-contaminare pentru încă două săptămâni, ci că ar fi suficient să fie extinse numai pentru încă o săptămână și jumătate.

Eficacitatea serului Pfizer, pusă la îndoială de Ash, a fost totuși susţinută acum câteva zile de Sharon Alroy-Preis, directorul Departamentului de Sănătate Publică din cadrul Ministerului Sănătății, potrivit căruia același vaccin ar contribui la reducerea cu 50% a infecției cu COVID-19.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


128131 vizualizari

  • +12 (36 voturi)    
    ar'metica, bat-o vina (Joi, 21 ianuarie 2021, 6:35)

    Filbert [utilizator]

    Hai sa calculam, 12400 de imbolnaviti la 2 milioane de vaccinati cu prima doza inseamna 0.05% din vaccinati.

    Fireste ca nu e realist sa credem ca toti cei 2 milioane de vaccinati au fost expusi la contaminare insa 12500 de imbolnaviri la o protectie de 50% dupa prima doza inseamna ca macar 25000 de vaccinati din 2 milioane au fost expusi, o cifra care mi se pare foarte realista.
    Inainte de vaccinare Israelul avea o rata de infectare infioratoare, rata care a scazut dupa vaccinarea unui numar semnificativ de persoane.

    Un alt aspect ar fi ca e posibil, daca nu chiar probabil, ca viteza mare de vaccinare de acolo sa le fi dat un sens fals de siguranta vaccinatilor cu o doza si nevaccinatilor care au renuntat la celalalte masuri de protectie, adica masca pusa si pastrata corect, distantare si igiena.
    Din cite stiu, mai ales membrii comunitatilor mozaice ultraortodoxe din Israel si din afara au fost impotriva acestor masuri. Ce sa-i faci, prea-turnatoru' teodosie nu e unicat...
    • +11 (19 voturi)    
      erata (Joi, 21 ianuarie 2021, 8:24)

      Filbert [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      12400 din 2 milioane face cam 0.5% (ma rog, 0.62%), nu 0.05%. Restul comentarilului ramine valabil.
      • +3 (3 voturi)    
        6.6% din israelienii vaccinați s-au infectat după! (Vineri, 22 ianuarie 2021, 2:07)

        Rower [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

        Statistica, în Israel, referitoare la vaccinați anti Covid-19 și pozitivi găsiți după prima doza.

        - 189,199 vaccinați testați în total din care 12,400 găsiți infectați, adică 6.6%.

        - 100,000 vaccinați de maxim 1 săptămână testați din care 5,348 găsiți infectați, adică 5.4%.

        - 67,000 vaccinați aflați intre a opta și a 14-a zi de la prima doza testați din care 5,585 găsiți infectați, adică 8.3%.

        - 20,000 vaccinați aflați intre ziua a 15-a și a 21-a de la prima doza testați din care 1,410 găsiți infectați, adică 7.2%.

        - 3,199 vaccinați aflați intre ziua a 22-a și a 28-a de la prima doza testați din care 84 găsiți infectați, adică 2.6%.

        Sursa:
        https://www.haaretz.com/israel-news/thousands-of-israelis-tested-positive-for-coronavirus-after-first-vaccine-shot-1.9462478
    • +6 (22 voturi)    
      Israel (Joi, 21 ianuarie 2021, 8:48)

      panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui Filbert

      Cum ai ajuns concluzia ca a scazut rata de infectare considerabil dupa vaccinare, cand in ultimele 24 de ore au avut un record de peste 10.000 de cazuri noi, la o populatie de 9 mil de oameni, de peste 2 ori mai mica decat romania.

      Vaccinati macar cu prima doza sunt 30% iar cu ambele doze aproape 8%.

      M-as fi asteptat macar la o scadere a nr de cazuri noi, dar mai asteptam...
      • -6 (16 voturi)    
        bai frate (Joi, 21 ianuarie 2021, 9:23)

        Point [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        las-o dracului de artimetica vietii,ramaneti blocati in pragul usii si nu vedeti sufrageria...
        la voi e fericire mare ca va da cu virgula mai mare ca a ceiluilalt matematician,vb aia care e mai viril..
        pe voi nu va intereseaza ce vrea sa spuna poetul,pe voi va intereseaza nr de cuvinte supra virgule minus greseli!
        ala va zice-n fata ca ''fraierilor,o sa va mai vaccinati inca o data'' voi va duelati in fractii si procente.
        jesus!
      • +4 (10 voturi)    
        Panda (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:28)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Ai asa cifrele oficiale 2,364,828 Vaccinated: 1st dose, 691,876 Vaccinated: 2nd dose, deci mai putin decat ziceai. Abia la 1 saptamana de la a doua doza esti full boosted si gata de lupta cu virusul, deci mai e oleaca pana "departe" dar cu siguranta intr-o luna, maxim doua ne lamurim!
        • +8 (10 voturi)    
          ard de nerabdare (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:56)

          panda_rosu [utilizator] i-a raspuns lui tudorr

          dupa o luna sa vad cum o ia virusul in freza in israel si nu se mai poate inmulti, sa vedem cum israelul mai raporteaza 10-20 cazuri noi pe zi atunci!
      • -1 (7 voturi)    
        uite aici (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:51)

        Filbert [utilizator] i-a raspuns lui panda_rosu

        Articol de ieri:

        "The infection coefficient (“R” – the average number of new infections caused by each carrier) has dropped to 1.04, as compared to 1.3 at the end of December, according to the report. "

        https://www.haaretz.com/israel-news/covid-19-infection-rates-spike-in-israel-but-spread-has-slowed-down-report-says-1.9464464
  • -2 (30 voturi)    
    Asta se rezolva simplu (Joi, 21 ianuarie 2021, 7:47)

    Zapateado [utilizator]

    Cum? Faci direct doza a doua.
  • -6 (20 voturi)    
    Se pare ca la moda e sa mintzi! (Joi, 21 ianuarie 2021, 7:55)

    Leo55 [utilizator]

    Pana si asa zisa "lume buna" o face.
  • +6 (22 voturi)    
    69 infectati din 400.000 cu rapel facut=0.01725% (Joi, 21 ianuarie 2021, 8:51)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cum nu este eficient ?!
    N-a spus nimeni ca eficienta vaccinului este de 100%...
    • +10 (22 voturi)    
      Ba au spus rușii. (Joi, 21 ianuarie 2021, 9:31)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

      Al lor are eficiență de 100%..Sa verificat pe 2 persoane.Lui Putin ia fost administrată o doză ser fiziologic(placebo) și nu a pățit nimic,lui Navalnâi ia fost aplicat o doză vaccin care a dat reacții alergice care au necesitat tratament în Germania,dar și-a revenit,fără serchele.Deci 100%.
      • -3 (7 voturi)    
        vezi cum te demasti tu? (Joi, 21 ianuarie 2021, 13:52)

        AES [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

        ca esti postac rusofob? :)))))
  • -1 (9 voturi)    
    Astoara de mai sus (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:05)

    Atoatestiutorul [utilizator]

    Ce nu intelegti voi este ca se face comparatia cu perioada similara pre-vaccinarii si se normalizeaza datele. Sia sta iese. |Voi calculati ca la matematica pura.
    • 0 (2 voturi)    
      de acord cu tine la comparatie/statistica (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:30)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

      Dar de ce doar ei au iesit sa spuna public...EAU, SUA, UK, EU: Germania, Franta, Italia ce spun?
      • -1 (5 voturi)    
        Pai ei au suficiente date statistice (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:42)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        Datorita numarului mare de vaccinati au o "statistically significant sample" sa traga concluzii. A venit si Norvegia cu mortii lor...
      • +3 (3 voturi)    
        Jermanika spune: (Vineri, 22 ianuarie 2021, 0:55)

        baimarean [utilizator] i-a raspuns lui AM1981

        E din ce in ce mai rau....(vezi ultimele masuri luate).
        Italia zice: Mergem spre rau (exceptie Vaticanul)
        Suedia tace...cu turma imunizata de morti pe masa
        SUA: bate recordurile in fiecare zi. Dar vine Bideu!
        Romania: scapa cine cum poate. Sus la munte!
  • +6 (14 voturi)    
    e cam devreme pentru concluzii (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:45)

    rmos [utilizator]

    insa rezulatele din Israel arata faptul ca vaccinul nu blocheaza in totalitate infectia. pai asta nu e nicio noutate.
    trebuie vazuta in schimb evolutia cazurilor grave si a deceselor in populatia vaccinata. acest lucru este foarte important. mai steptam cateva saptamani, sa vedem cum evolueaza acest numar. cat despre eficienta primei doze, discutiile nici macar nu-si au rostul. sub nicio forma nu trebuie sa ne bazam pe o singura doza. sa speram ca cel putin a doua doza ofera un nivel de protectie nu foarte mic fata fata de cel rezultat in teste. prin protectie ma refer la cazuri gave si decese.
    • +3 (13 voturi)    
      Lol (Joi, 21 ianuarie 2021, 12:43)

      HP [utilizator] i-a raspuns lui rmos

      Pai daca vaccinul nu e bun decat pentru cei din grupele de risc, restul pentru ce sunt obligati sa-l faca ?
      • -1 (7 voturi)    
        nu e obligat nimeni, ai visat tu urat (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:24)

        rmos [utilizator] i-a raspuns lui HP

        cred ca traiesti in alta lume, nu e obligat nimeni sa faca vaccinul.
      • 0 (8 voturi)    
        Sa-i protejeze pe ceilalti (Joi, 21 ianuarie 2021, 16:44)

        Atoatestiutorul [utilizator] i-a raspuns lui HP

        Asta e mesajul...toata lumea ca sa traiasca grasii si batranii mai bine si mai inghesuiti.
        • -2 (8 voturi)    
          deci iti urasti parintii (Joi, 21 ianuarie 2021, 17:27)

          rmos [utilizator] i-a raspuns lui Atoatestiutorul

          mai atoatestiutorule, unicule, vad ca urasti batranii. deci iti urasti bunicii, parintii, rudele mai in varsta. e cam patologic mai copile.
  • +2 (20 voturi)    
    eu nu cred... (Joi, 21 ianuarie 2021, 10:47)

    sile1 [utilizator]

    ...ce spun Ash si directorii din Ministerul Sanatatii israelian.

    Astia precis sunt agenti de influenta rusi care vor sa denigreze vaccinul american !
    • +2 (10 voturi)    
      pai nu au ei comerțul in sânge? (Joi, 21 ianuarie 2021, 15:17)

      AM1981 [utilizator] i-a raspuns lui sile1

      Lansezi zvonul ca produsul nu e bun. Apoi il iei la preț mai mic. Unde mai pui ca poate așa devin mai multe doze disponibile. Buna tactica.
      Daca nu ma lasă memoria, ei il iau la preț dublu fata de EU, așa ca e in interesul lor sa zică ca nu e așa bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa faca ei alt vaccin (Duminică, 24 ianuarie 2021, 0:32)

    gemart [utilizator]

    Daca nu sunt multumiti sa puna mana sa faca ai un vaccin mai bun. Dupa ca ce ca le-au dat atatea vaccinuri cat sa ajunga la toata natia acu mai fac si mofturi