Coronavirus în România: 1.509 de noi cazuri de COVID-19 în ultimele 24 de ore, în urma a aproape 9.000 de teste / 50 decese în ultima zi, 1.084 persoane în stare gravă

de C.V.     HotNews.ro
Luni, 18 ianuarie 2021, 13:02 Actualitate | Coronavirus


Ambulante coronavirus
Foto: Departamentul pentru Situatii de Urgenta
Alte 1.509 de cazuri de infectare cu noul coronavirus au fost raportate în România în ultimele 24 de ore, în urma a 8.901 de teste - 5.808 de teste RT-PCR și 3.093 de teste rapide antigenice - ceea ce înseamnă o rată de pozitivare de 16,9%. Bilanțul a ajuns la 695.153, potrivit datelor furnizate de Grupul de Comunicare Strategică. În ultima zi au decedat alte 50 de persoane, iar la terapie intensivă sunt internați în continuare 1.084 de oameni.
Până astăzi, 18 ianuarie, pe teritoriul României, au fost confirmate 695.153 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 625.449 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 1.509 cazuri noi.

Până astăzi, 17.271 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 17.01.2021 (10:00) – 18.01.2021 (10:00) au fost raportate 50 de decese (28 bărbați și 22 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Argeș, Bacău, Bihor, Brăila, Bistrița-Năsăud, Caraș-Severin, Cluj, Galați, Maramureș, Neamț, Olt, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vâlcea și București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 40-49 ani, 3 decese la categoria de vârstă 50-59 ani, 13 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 20 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 13 decese la categoria de peste 80 de ani.

44 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități, iar pentru 5 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 8.710. Dintre acestea, 1.084 sunt internate la ATI.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 5.170.357 de teste RT-PCR și 46.176 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 5.808 teste RT-PCR (4.303 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 1.505 la cerere) și 3.093 de teste rapide antigenice.

Pe teritoriul României, 36.522 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 8.406 persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 61.762 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 121 de persoane.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12956 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:05)

    tirolez [utilizator]

    Miracolul romanesc.
    • +3 (9 voturi)    
      Referendul in Suedia, pentru COVID (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:31)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      In Elvetia va avea loc un referendum prin care poporul va alege daca guvernul va mai avea autoritatea sa impuna blocarea societatii sub pretextul pandemiei. Referendumul va avea loc abia in luna iunie 2021.

      https://www.businessinsider.com/switzerland-calls-referendum-on-stopping-covid-lockdowns-2021-1
    • +4 (12 voturi)    
      2 saptamani de la Sarbatori si nimic... (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:37)

      Miky60 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Pai se spunea inainte ca numarul de cazuri va exploda ca romanii o sa se adune in familii si nu vor respecta regulile, ca trebuie fiecare la casa lui, etc
      Uite, ca nu au fost fiecare la casa lui, s-au adunat, etc si nimic. Numarul chiar scade. De ce?
      • +4 (10 voturi)    
        A fost cu scop de PANICARE inainte de alegeri (Luni, 18 ianuarie 2021, 17:04)

        Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        e incredibil ca un guvern poate sa minta si sa produca panica populatiei in scop politic pt ca apoi sa nu pateasca nimic.

        inainte de alegeri erau 10.000 cazuri pe zi iar astazi sunt 1500 desi ni se spunea ca dupa craciun, daca indraznim sa-l celebram in familie, vor fi mai multe cazuri

        totusi nu se sesizeaza nimeni ca exista o discrepanta enorma intre aceste declaratii si realitate?
      • +1 (1 vot)    
        A fost o crestere , in saptamana (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:10)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Miky60

        04.01-10.01 am avut 30.855 cazuri fata de 24.620 in saptamana anterioara (25% in plus).Saptamana trecuta au scazut la 22.360.
  • +2 (14 voturi)    
    ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:08)

    tirolez [utilizator]

    4000 de teste, Romania a renuntat sa mai testeze. Restul sunt la cerere sau rapide. Fiind duminica au fost mai putine la cerere.
    S-a decis sa fie lasat la liber, deci. Sa vedem cand apare mutatia romaneasca.
    • +4 (6 voturi)    
      pai a fost duminica.. (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:03)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu totdeauna e asha in weekend? Pana acum n-ai sesizat ca in weekend se lucreaza la relanti?!?
  • -8 (18 voturi)    
    Este bine, dar nu sfarsitul cosmarului. (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:12)

    Marionette [utilizator]

    In the US, kids are between four and nine times less likely than adults to be hospitalized with Covid-19, and between nine and 16 times less likely to die, according to CDC data. “But it still happens,” says Thompson. “Children have died. Children are dying.”
    La noi in tara exista tulpina UK, care usor-usor va deveni prevalenta, mai ales din cauza INCEPERII SCOLII in sistem clasic.
    Este o decizie absolut iresponsabila, mai ales ca statele in care exista asa ceva deja au renuntat la scolile in sistem clasic.
    Deci vor muri copii de covid, nu la fel ca adultii dar 2-4 la mie tot vor muri.
    Cea mai logica decizie ar fi asteptarea unui vaccin si pentru copii.
    • +2 (6 voturi)    
      Nu copiii (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:52)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      sunt cei mai expusi la risc, ci adultii carora copiii infectati le pot transmite virusul chiar daca ei insisi nu au simptome sau au simptome foarte usoare. Ceea ce pe un copil infectat abia il atinge, pe un adult il poate imbolnavi grav sau ucide, fie ca e profesor, fie ca e parinte sau bunic. Asta a realizat pana si guvernul din UK, care inainte sustinea ca indiferent ce se intampla, ei nu inchid scolile. Tulpina cea noua i-a silit sa le inchida.
    • +3 (7 voturi)    
      din nou (Luni, 18 ianuarie 2021, 19:19)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Marionette

      domnul marioneta, are ideile lui aberante.
      trebuie sa renuntam la aproape tot, la viata normala, la educatie, la sanatate psihica in numele unui virus care nu asa de periculos precum este prezentat.
      faceti-va si 4 vaccinuri, poate deveniti nemuritor!
  • +4 (10 voturi)    
    internarile. (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:14)

    dr_bear [utilizator]

    Numarul de internari totale creste usor (200 de ieri pana azi) si la ATI stagneaza.
    Cred ca e singura metoda de a intelege de fapt ce se intampla...Numarul de pozitivi/teste devine irelevant.
  • -2 (16 voturi)    
    DOAR 1500 cazuri, s-a terminat pandemia (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:15)

    Gryphus [utilizator]

    ori s-a terminat pandemia ori medicii nu mai au chef de munca
    • 0 (2 voturi)    
      e simplu (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:23)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Testarile sunt putine pentru ca au scazut dramatic testarile la cerere(cele facute pentru a putea calatori in Europa).
      De ce? Si si mai simplu, chiar daca esti negativ in cam toata Europa trebuie sa stai cateva zile izolat, deci cine ar mai calatori in conditile acestea.
    • 0 (4 voturi)    
      Da. (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:33)

      marc.andre [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      Raspuns la ambele variante.
    • 0 (4 voturi)    
      sau poate o fi de la weekend? (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      varianta asta nu ti se pare cea mai probabila?
      • 0 (4 voturi)    
        pandemie cu weekend (Luni, 18 ianuarie 2021, 18:51)

        di livio [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        fikusz zicea că-i război cu virusu ucigaș, se pare că medicii eroi n-au înțeles...medicii își iau liber în weekend și în război, virusu ucigaș la fel, se pare că nu ucide în weekend...da botnița, botnița îi obligatorie și în weekend?...botnița nu-și ia liber în weekend?...nici în aer liber, aberația arafatistă a secolului
        • 0 (0 voturi)    
          Si in razboi se mai ia cate o pauza (Marţi, 19 ianuarie 2021, 15:05)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui di livio

          Pandemia e deja de 9 luni, si va mai tine minim 9... Si atat timp cat situatia e sub control, numarul de cazuri in scadere, pozitivarea a ajuns de la 25-30% la 12-15%, nu vad de ce nu s-ar testa in weekend doar definitia de caz pentru situatii speciale, nu si testele care pot astepta ziua de luni. Daca e un bolnav ajuns in spital si trebuie test covid rapid ca sa stii pe care traseu il bagi, atunci da, faci si in weekend. La fel daca ai un caz de simptome acute care necesita internare. In schimb pentru cineva care nu mai are gust sau tuseste oleak mai tare, se poate astepta linistit prima zi lucratoare.
          Si mai e ceva... si lucratorii aia de la laboratoarele de analize si doctorii isi mai baga si ei shutu in munca de weekend cand vad tot felul de destepti ca tine care folosesc cuvantul botnita si se inghesuie ca chiorii prin tramvai, ca nu-i face pe ei un guturai.
  • +4 (6 voturi)    
    Care este procedura de a fi declarat vindecat? (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:26)

    Remarque [utilizator]

    In fiecare articol se precizeaza ca x persoane au fost declarate vindecate. Nicaieri nu se spune insa care este procedura de a declara pe cineva vindecat. Si nu vorbesc de cei care sunt spitalizati, ci de ceilalti, majoritatea cazurilor, care se trateaza acasa sau nu au simptome.

    DSP Bucuresti, de exemplu, testeaza doar o singura data, in baza definitiei de caz. Pentru un test pozitiv ti se da decizia de izolare, apoi esti lasat sa te descurci cum poti: suni un prieten medic, sau medicul de familie, sau la 112 daca starea se agraveaza.

    Concret, in practica, declararea cuiva "vindecat" se face probabil dupa ce s-au scurs cele 14 zile de izolare, indiferent de starea sanatatii.
    • 0 (2 voturi)    
      din toate cazurile pe care le stiu... (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:07)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      ... esti declarat vinovat dupa un test negativ. Nu retin daca doar un test sau doua negative...
    • +1 (5 voturi)    
      Nu e nici o procedura, calculeaza ei 14 zile (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:08)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      tu crezi ca in Romania exista proceduri?

      aici e haos, astia fac ei un calcul cat a trecut de cand ai fost pus in izolare si te declara vindecat.

      doar nu crezi ca aia de la DSP desi sunt platiti dublu (adica peste 100 milioane NET lunar) cauta si verifica mii de persoane zilnic
    • 0 (4 voturi)    
      exact (Luni, 18 ianuarie 2021, 15:59)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Remarque

      La „vindecati” intra oricine nu s-a internat timp de 14 zile si oricine a fost externat din spital dupa tratament, indiferent ce urmeaza dupa asta. Long covid suportat acasa, agravarea si moartea acasa nu mai intra in calcul. Interesant ar fi cum sunt contabilizati cei care se reinterneaza dupa o vreme cu simptome declansate de o infectare mai veche cu covid, de care omul a fost considerat vindecat.
  • +3 (13 voturi)    
    Bucuresti+ Ilfov = 83%... (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:29)

    festina [utilizator]

    din cazurile pe tara!
    Din doua una:

    -Bucurestiul este noua Lombardie a Romaniei
    - in tara nu s-a testat aproape deloc duminica, ca de disparut virusul nu e cazul

    Mai degraba a doua varianta. Ar fi interesant de aflat cate din cele aproape 9000 teste s-au facut in Bucuresti vs tara.

    Asta nu inseamna ca situatia in Bucuresti e mai "roz" , ca n-am mai avut peste 1000 cazuri/zi de duminica din 7 decembrie.

    Hai sa respectam in continuare regulile, ca acum exista vaccinul.
    Sanatate!
  • -2 (18 voturi)    
    Wow!!! (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:30)

    mihai576 [utilizator]

    Imediat după alegeri și mai ales după venirea Luminiței de la capătul tunelului, numită vaccin, s-a oprit răspândirea virusului!!!! Pare mai ascultător acum!!! De la 7-8000 de cazuri, am ajuns la 1-2000/zi!!!! Foarte tare!!!! Da roade vaccinul deși n-am vaccinat nici 200000 de oameni!!!
    Cred ca suntem mințiți tare... Băieții ăștia de la guvernare par la fel de rai sau poate îi întrec de totalitarii aia vechi!!!
    Păcat!! Chiar credeam ca o să fie în regulă când le-am acordat votul meu!
  • +6 (14 voturi)    
    yep (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:56)

    Kato01 [utilizator]

    Mai usor cu testararea... ca in curand ajungem pe minus.... si ne ia UE bugetul de covid...
    • -3 (5 voturi)    
      si cum ai dori sa se testeze (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:24)

      Alin Delin [utilizator] i-a raspuns lui Kato01

      Sa te ia la de pe strada si hai la testare ?Sau ?
  • +9 (13 voturi)    
    scade numarul mortilor (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:57)

    Francisc 1 [utilizator]

    asta e vestea cea mai buna!
    • +3 (3 voturi)    
      este luni (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:01)

      Vecin [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      si raportarile sunt mai putine la toate capitolele, inclusiv la decesele care au avut loc peste weekend.
      • 0 (0 voturi)    
        Are dreptate Francisc1 , decesele scad, (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:05)

        kokos [utilizator] i-a raspuns lui Vecin

        si scad de mult .Saptamana trecuta am avut 567 decese iar varful a fost in saptamana 23.11-29.11.2020 , 1146 .De atunci scad continuu.
  • -2 (4 voturi)    
    Se vede clar (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:29)

    unins [utilizator]

    efectul vaccinului anti-Covid!
  • +2 (6 voturi)    
    Intrebare (Luni, 18 ianuarie 2021, 14:36)

    marc.andre [utilizator]

    1. Ce s-ar petrece daca testele PCR s-ar face cu doar 10 cicluri de amplificare, in loc de 30? A rezulta mai multe teste nagative?
    2. Ce s-ar petrece daca testele PCR s-ar efectua cu mai mult de 50 de cicluri de amplificare? Ar rezulta mai multe teste pozitive?

    Cine poate raspunde la aceste intrebari?
    • 0 (2 voturi)    
      interesant (Luni, 18 ianuarie 2021, 19:25)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui marc.andre

      o astfel de dezbatere, cam pe aceleasi numere 30 si 50, am gasit-o pe newyork times. era undeva prin vara articolul si se referea la statele unite.
      interesant ca si acolo se punea in discutie ca acest numar sa fie reglementat oarecum, parerile erau impartite .... parca fiecare laborator decidea nr de amplificari in functie de materialele cu care lucrau (reactivi etc).
  • +3 (7 voturi)    
    se pare ca (Luni, 18 ianuarie 2021, 16:20)

    Scarface1000 [utilizator]

    Covidul trece de la sine....
  • +1 (1 vot)    
    locuri ocupate la ATI (Luni, 18 ianuarie 2021, 21:51)

    was [utilizator]

    In ultima perioada vad ca locurile ocupate la ATI sunt intre 1070-108X, indiferent cate decese s-au produs in ziua precedenta.
    Nu mai sunt ocupate 1200+ de locuri ATI, poate asta este cifra maxima care este functional.
    Asta inseamna, ca multi cu boala COVID-19 sunt care ar necesita un loc la ATI, dar nu ajunge din timp acolo, numai daca unul decedeaza si poate lua locul, deci cele 108x de paturi sunt tot timpul ocupate.
    • 0 (0 voturi)    
      Gresit , am avut si aproape 1300 (Luni, 18 ianuarie 2021, 22:07)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui was

      internati pe ATI , deci paturi libere mai exista. De exemplu , la Sibiu azi sunt ocupate 17 paturi ATI din 34 disponibile.