Preşedintele Consiliului European, despre un "paşaport de vaccinare": Nu e momentul acum / Nu exclude ca pe viitor să poată călători în UE doar cei vaccinați împotriva COVID

de Redactia     HotNews.ro
Duminică, 17 ianuarie 2021, 17:44 Actualitate | Coronavirus


Charles Michel
Foto: Facebook
Preşedintele Consiliului European, Charles Michel, consideră că ar putea fi introdus la un moment dat un "paşaport de vaccinare" împotriva coronavirusului, dar spune că nu este cazul acum, transmite dpa.

Într-un interviu acordat duminică programului olandez de televiziune Buitenhof, Michel a declarat că dezbaterea este "foarte pertinentă", dar că decizia va fi luată de liderii Uniunii Europene.

Premierul Greciei, Kyriakos Mitsotakis, a cerut marţi crearea unui paşaport special care să ateste vaccinarea purtătorului. El a trimis o scrisoare în acest sens Comisiei Europene.

Potrivit lui Michel, există un acord de principiu privind un astfel de document, dar încă nu este momentul: mai întâi "trebuie vaccinaţi mai mulţi oameni". El a explicat pentru Buitenhof că dacă va fi introdus prea devreme, paşaportul ar putea "produce o frustrare uriaşă în Europa" şi în alte părţi ale lumii.

Preşedintele Consiliului European a apreciat însă, ca răspuns la o întrebare, că "nu exclude" ca pe viitor deplasările în interiorul UE să fie permise numai celor vaccinaţi. "Subiectul este sensibil în multe ţări europene", a recunoscut Michel. (Sursa: Agerpres)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


4638 vizualizari

  • +8 (20 voturi)    
    Hahaha (Duminică, 17 ianuarie 2021, 18:08)

    newlook [utilizator]

    "Michel a declarat că dezbaterea este "foarte pertinentă", dar că decizia va fi luată de liderii Uniunii Europene."

    -----------------Traducere:

    Dezbaterea (vocea oamenilor) ... e irelevanta; decizia va fi luata de "liderii" (nealesi(!!!) pe baza criteriilor doar de ei stiute...

    ------------------Traducere si mai scurta:
    Latrati, ca tot degeaba latrati!
  • +9 (17 voturi)    
    Nu exista dovezi (Duminică, 17 ianuarie 2021, 18:09)

    MAGArusul [utilizator]

    Ca cei vaccinati nu raspandesc boala in randul celor nevaccinati, nici ca ar raspandi o forma mai usoara. Asadar cei vaccinati se vaccineaza pentru ei insisi si ca sa nu ocupe aiurea paturile din spital.

    Iar din cei nevaccinati - ca si mine - multi isi doresc vaccinul inca de anul trecut insa nu am avut sansa sa il fac pana acum.
  • +1 (23 voturi)    
    De abia astept sa va ce decide CEDO (Duminică, 17 ianuarie 2021, 18:28)

    Gryphus [utilizator]

    asta ar fi o discriminare pt care CEDO ar da imadiat verdictul de ilegal.
    • +2 (8 voturi)    
      corect (Duminică, 17 ianuarie 2021, 20:57)

      Vasile-Vasile [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      corect
    • +1 (3 voturi)    
      crezi? (Duminică, 17 ianuarie 2021, 23:23)

      martel55 [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pana acum CEDO si CJUE au cam decis mereu cum a vrut Comisia in toate disputele ;legate de drepturi si suveranitate...nici un e de mirare de altfel, daca ne uitam cum sunt alesi acolo judecatorii, cazul alegerii reprezentantului albanez acum cativa ani fiind relevant: s-au propus doar baieti trecuti pe la fundatiile unui anume "filantrop", ca sa fie siguri ca indiferent cine e alesul, idsese cine trebuie...si cum schema respectiva mai mult ca sigur nu s-a aplicat doar in Albania, aveti sperante desarte in CEDO, aia a devenit un instrument al agenedei progresistilor globalisti
      • 0 (2 voturi)    
        progresistii globalisti (Luni, 18 ianuarie 2021, 12:05)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui martel55

        daca progresistii globalisti sunt aia rai, atunci aia buni care sunt? anti-progresistii nationalisti? cum ai reusit sa scrii mesajul de mai sus daca faci parte din categoria a doua?
    • 0 (2 voturi)    
      pai e ca la Aperheid (Luni, 18 ianuarie 2021, 0:05)

      patrunjel [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      pai e ca la Aperheid in Africa de Sud, o a doua categorie de cetateni nevaccinati care nu au voie unde au voie aia vaccinati.
      • 0 (2 voturi)    
        asa si acum cum calatoresti? (Luni, 18 ianuarie 2021, 11:47)

        buncrestin [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        daca e apartheid atunci inseamna ca deja se intampla si e aplicat de toate statele uniunii, pentru ca libertatea de miscare este ingradita deja.
      • 0 (0 voturi)    
        ... (Luni, 18 ianuarie 2021, 13:32)

        1Mai [utilizator] i-a raspuns lui patrunjel

        Propun ca cei care nu se vaccineaza sa poarte permanent un semn distinctiv ca sa-i recunoasca toata lumea si sa se fereasca de ei, iar cu timpul sa fie mutati in niste locuri speciale, eventual inconjurate cu sarma ghimpata.