După București, nici la Cluj nu mai sunt locuri pentru vaccinare. Ministrul Sănătății: Sunt mult mai mulţi oameni care vor să se vaccineze faţă de numărul de doze existent

de I.H.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:38 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare
Foto: MApN
După București, nici la Cluj nu mai sunt locuri pentru cea de a doua etapă a vaccinării anti-COVID, a afirmat, sâmbătă, ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu. El a spus că soluţia va fi realocarea de doze, atunci când vor fi disponibile.
  • "La Cluj şi la Bucureşti nu mai sunt locuri, lucru îmbucurător. Acum problema este că nu avem destul vaccin. Toată organizarea logistică este la MApN, soluţia va fi realocarea de doze când vor ajunge altele.
  • Problema este că sunt mult mai mulţi oameni care vor să se vaccineze, faţă de numărul de doze existent", a declarat Voiculescu, sîmbătă dimineață, la Pro TV, potrivit News.ro.
El a mai spus că platforma de înscriere pentru vaccinare "sigur va fi îmbunătăţită".

"Săptămâna viitoare vor fi incluşi (n.r. - în etapa a doua a campaniei de vaccinare) oamenii fără adăpost, copiii cu handicap şi aparţinătorii lor. Medicii de familie joacă un rol important şi este regretabil că platforma nu a funcţionat mai bine şi au avut probleme, dar suntem abia la început. Nu-mi fac atâtea probleme pentru cei care nu vor să se vaccineze, poate sunt sănătoşi, poate mai au întrebări, grija mea merge către cei bătrâni şi bolnavi, care nu au reuşit să se înscrie şi sper să fie ajutaţi să reuşească acest lucru", a adăugat ministrul.

190.000 de persoane s-au înscris pentru vaccinare în a doua etapă și nu a mai rămas niciun loc liber pentru vaccinare în București pentru următoarele trei săptămâni, a anunțat vineri seară coordonatorul strategiei naționale de vaccinare, Valeriu Gheorghiță, la doar câteva ore după ce platforma a devenit funcțională.

După ce în prima etapă a campaniei s-au putut vaccina doar cadrele medicale, în etapa a doua au dreptul să se programeze la vaccinare persoanele cu vârsta peste 65 de ani, bolnavii cronici și angajații din "domenii cheie".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


12405 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    Te poti vaccina in ALTA LOCALITATE? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:40)

    EQUANT [utilizator]

    te poti vaccina intr-o localitate vecina?
    • +3 (7 voturi)    
      Daca te programezi si vii la ora stabilită. (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:28)

      Marionette [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      Da. Doar n-or astepta sa expire vaccinul.
    • -5 (13 voturi)    
      ai dosar cu sina? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:45)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      din absurditatile Romaniei:

      daca tu vrei sa iti inmatriculezi masina in Brasov dar esti din Sibiu...NU SE POATE

      doar unde ai domiciliul iti da guvernul voie
    • +4 (4 voturi)    
      da (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:07)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      .
    • +4 (4 voturi)    
      raspunsul este DA (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:38)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui EQUANT

      ... in caz ca se mai loveste cineva de asta, te poti vaccina oriunde.
  • -8 (16 voturi)    
    o veste buna... (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:48)

    leleaflore [utilizator]

    "nu mai sunt locuri, lucru imbucurator"...asta da veste buna :)
  • -6 (10 voturi)    
    Transparenta (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 10:12)

    Casargoz [utilizator]

    Eu as vrea sa stiu cat costa platforma.
    Daca nu costa nimic poate pretentiile noastre sunt exagerate. Dar macar salariile si regia o piutem estima.
    • +4 (6 voturi)    
      Din cate stiu e facuta de STS (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 13:49)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Casargoz

      Deci de niste ITisti deja existenti si platiti de stat. Din punctul asta de vedere, nu costa nimic in plus fata de varianta in care nu ar fi facut platforma.
      Si... nitica intelegere pentru problemele inerente ale unei platforme abia facute n-ar strica...
  • +4 (6 voturi)    
    Mai sunt locuri la Bucuresti (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:07)

    drgrd [utilizator]

    La Bucuresti s-au suplimentat. La aceasta ora mai sunt circa 6000 mii de locuri
  • +5 (9 voturi)    
    In Bucuresti sunt locuri (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:12)

    drgrd [utilizator]

    In Bucuresti au mai aparut circa 6000 de locuri
    • +2 (4 voturi)    
      confirm (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:38)

      EQUANT [utilizator] i-a raspuns lui drgrd

      am prins si eu loc
  • -3 (7 voturi)    
    soc si groaza! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 11:18)

    revo [utilizator]

    Scepticii, platiti sau neplatiti, sunt consternati! Atata munca in zadar!
    Moscva & Co tine sedinta de urgenta pentru rapoarte, analiza, propuneri de noi masuri si strategii, surse de finantare si marirea personalului de troli.
    Trolii trec la exercitii de fitness pentru degete.

    Asa nu se mai poate! La munca, tovarasi!
  • +2 (8 voturi)    
    Poate se vaccineaza si Sosoaca ! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 12:31)

    Cugetator [utilizator]

    Vaccinarea are un mare succes. Oamenii chiar daca nu cred cu convingere in virus, se lupta sa intre pe platforma cam schioapa si sa se programeze ca e de bon ton. E posibil chiar sa se vaccineze si celebra senatoare Sosoaca , desi probabil nu crede in virus ,dar nu ii e frica de injectie, ca este putin zis voinica. Plus ca e mandra ca e demnitara si cred ca i-ar place sa o faca la televizor ca Iohannis sau Catu , ce mama dracului !
    • +1 (1 vot)    
      daca are brand, sa-l arete, ce sufletu meu (Duminică, 17 ianuarie 2021, 1:06)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui Cugetator

      .
  • 0 (2 voturi)    
    vaccinare covid (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 14:45)

    Gib [utilizator]

    Eu tocmai mi-am facut programare pentru sotie si pentru mine in Bucuresti. Am primit si codul de confirmare pentru institutul Marius Nasta. Pentru etapa a doua vaccin sfarsit de Ianuarie si rapel jumatatea lui Februarie.
    Trebuie sa inteleg ca nu este valabila? Sau stirile sunt neverificate.
    • +1 (3 voturi)    
      De ce sa nu fie valabila? (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 22:42)

      kokos [utilizator] i-a raspuns lui Gib

      S-au suplimentat locurile.
  • 0 (4 voturi)    
    Norvegia 23 (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 21:05)

    mike123 [utilizator]

    Iata ca mai nou au aparut 23 de decedati in Norvegia in urma vaccinului Pfizer, iar acelasi Pfizer a comunicat ca vor fii intirzieri la livrarea vaccinului!??
    • 0 (2 voturi)    
      esti prost informat (Duminică, 17 ianuarie 2021, 1:09)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      meleoane, catralioane
    • +1 (1 vot)    
      o nimica toata, (Duminică, 17 ianuarie 2021, 12:44)

      nick1587873340950 [utilizator] i-a raspuns lui mike123

      ne-au ciuruit, o nimica toata
      "EU May Suspend Covid Vaccine for Triggering Mass Death" un simplu search pentru detalii
  • +1 (1 vot)    
    normal ca se inghesuiie toti (Duminică, 17 ianuarie 2021, 0:58)

    natbl73 [utilizator]

    pai e gratis, si are 5G inclus, internet toata viata

    acum serios: este bine ca avem cereri mai multe decat stocuri; vor fi aprobati si alti furnizori (poate mai ieftini, cu 5G optional :) )
  • +1 (1 vot)    
    Dați să ajungă la toată lumea, (Duminică, 17 ianuarie 2021, 21:54)

    Totorina [utilizator]

    din mână în mână, până-n fund la taxatoare ! ! !