Ce se întâmplă dacă te vaccinezi anti-Covid-19 în timp ce ești infectat sau dacă te infectezi între doze / Explicațiile lui Valeriu Gheorghiță

de N.O.     HotNews.ro
Vineri, 15 ianuarie 2021, 23:47 Actualitate | Coronavirus


Vaccinare
Foto: Robin Utrecht / Shutterstock Editorial / Profimedia
Medicul Valeriu Gheorghiţă, care coordonează campania naţională de vaccinare, afirmă că o persoană care este infectată cu virusul SARS-CoV-2 în momentul administrării vaccinului va avea acelaşi parcurs al infecţiei ca şi cum nu s-ar fi vaccinat, iar în cazul celor care se infectează între doze, cel mai probabil, va fi reluată schema de vaccinare, scrie News.ro.

"Nu se întâmplă absolut nimic, au fost situaţii similare la persoanele voluntare din studiile clinice de la Pfizer, de pildă, dar şi de la celelalte companii, evoluţia pacientului a fost ca la infecţia naturală, nu au fost probleme de siguranţă, nu au apărut reacţii adverse altele decât la celelalte tipuri de persoane şi practic persoana respectivă a avut parcursul firesc al infecţiei”, a afirmat Valeriu Gheorghiţă, vineri seară, la Digi 24, referindu-se la persoanele infectate, dar asimptomatice.

Acesta a precizat că la 10-14 zile de la prima doză de vaccin apare răspunsul imun, iar recomandarea este ca, dacă între doze pacientul este diagnosticat cu COVID-19, să se aştepte până la vindecare şi, după o lună, fie se reia schema completă de vaccinare, fie se administrează doar rapelul.

"Foarte probabil se va merge pe doza completă, practic să reiei schema de vaccinare”, a explicat Gheorghiţă.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















.*.


16378 vizualizari

  • -5 (23 voturi)    
    Deci (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 0:09)

    unins [utilizator]

    scopul este sa se vanda/consume cat mai multe doze, din moment ce un om imunizat natural, nu are nevoie de vaccin!
    • -5 (13 voturi)    
      E gratis (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 1:51)

      catacatalin [utilizator] i-a raspuns lui unins

      vaccinul, nu te mai agita
      • +4 (10 voturi)    
        Draga Catalin (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 7:17)

        intruderul [utilizator] i-a raspuns lui catacatalin

        Adevarul este ca Ugur Shahin liderul BionTech gaseste emulsiile din care face vaccinul pe strazi,pe el nu il costa nimic....Sper ca esti doar tanar si te-a luat tastatura pe dinainte,nu ca Uniunea Europeana plateste miliarde de euro catre BionTech.
        Ce sa vezi,la acele milioane ai contribuit si tu,bani pe care,ii puteau distribui,de exemplu,in educatia ta.
      • +2 (4 voturi)    
        Rromania, țara ignorantilor! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 14:07)

        unins [utilizator] i-a raspuns lui catacatalin

        Oxford - AstraZeneca: 1,78 Euro
        Johnson & Johnson: 8,50 Dolari
        Sanofi-GSK: 7,56 Euro
        CureVac: 10 Euro
        Pfizer - BioNTech: 12 Euro
        Moderna: 18 Dolari
        Saraca Big-Pharma: https://economie.hotnews.ro/stiri-companii-24480317-pfizer-moderna-putea-obtine-32-miliarde-dolari-din-vanzarile-vaccin-anti-covid-doar-2021.htm
  • +8 (10 voturi)    
    Cică cine a avut covid (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 5:36)

    nick24 [utilizator]

    e imun 5 luni. ( dar poate chiar mai mult)
    E ilogic să faci vaccin în acest interval de 5 luni, pt că poți lungi imunitatea daca-l faci după.
    Vaccinul càte luni de imunitate îți dă?
  • 0 (6 voturi)    
    Simpleton! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:12)

    mike123 [utilizator]

    Se reia schema de vaccinare! Intrebari?
    In cazul acesta vezi mai sus!
    Punct si de la capat!
  • +2 (4 voturi)    
    Vaccinul este eficient si lucreaza! (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 9:13)

    mike123 [utilizator]

    Daca nu lucreaza, se reia schema de vaccinare!....Si tot asa!
  • +1 (3 voturi)    
    Cercetatorii din intreaga lume in au destule (Sâmbătă, 16 ianuarie 2021, 18:47)

    Parzivall [utilizator]

    incertitudini despre virus, boala si vaccin dar Ghorghita asta le stie pe toate. Putem dormi linistiti, Gheorghita vegheaza!