Bill Gates: Avem nevoie de încă 3.000 de medici infecționiști pentru a lupta cu următoarea pandemie

de A.Th.C.     HotNews.ro
Joi, 14 ianuarie 2021, 20:11 Actualitate | Coronavirus


Bill Gates
Foto: Profimedia Images
În 2015, fondatorul lui Microsoft a vorbit profetic la TED Talk și a prevenit omenirea că un virus infecțios este un pericol mai mare decât un război nuclear și a spus că guvernele trebuie să fie pregătite cu sisteme și echipe ca răspuns la pandemie.

În toiul pandemiei Covid-19, sfatul lui Gates este același: „Trebuie să vedem toți ce am învățat în această epidemie, deoarece va mai veni una”, a spus el pentru CNN.

Întrebat despre ce ar putea face mai bine noua administrație Biden ca să se pregătească de pandemie, Gates a subliniat că este nevoie de un grup global de experți în boli infecțioase, de mai multă testare și de mai bună comunicare cu publicul:

„Avem nevoie de o echipă de experți, cam 3.000 în toată lumea, lucrând la boli infecțioase. Când sunt semne de pandemie, ei trebuie să se deplaseze cu tot bagajul de cunoștințe și să se ocupe de asta”. (Un studiu din 2018 arăta că erau 9.136 de medici infecționiști în Statele Unite).

Pe lângă echipa mai bună, Gates a apreciat că o „urmărire mai bună”, ca testarea sporită, ar permite SUA să fie mai bine pregătite.

O altă îmbunătățire ar fi „să se permită CDC (centrul de control al bolilor) sau experților să transmită mesajul către public, să nu se teamă de veștile rele, astfel încât oamenii să fie pregătiți. Este destul de limpede: vom fi mai deștepți data viitoare”.

Gates a fost un critic pe față al răspunsului SUA la Covid-19, inclusiv purtatul măștilor, conducere defectuoasă și distribuire a vaccinului: „Guvernul federal a abdicat de la multe lucruri în timpul pandemiei”.

Gates a mai spus că a și vorbit cu președintele ales Joe Biden despre „foaia de parcurs” pe care o vede pentru viitoarele crize de sănătate publică. „Cred că fundația noastră va fi parte din acest dialog ca să ne asigurăm că nu vom greși din nou”.

Fundația „Bill and Melinda Gates” a donat 1,75 miliarde de dolari pentru combaterea globală a pandemiei. „Cât timp ne vom aminti cât de rău a fost”, Gates a spus că fundația este dornică să plătească „miliarde în fiecare an pentru a evita dezastre de trilioane de dolari”. (CNBC)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.















24597 vizualizari

  • -7 (25 voturi)    
    Cînd ai un ciocan... (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:28)

    bilbofil [utilizator]

    toate obiectele ți se par cuie. Acum 20-25 de ani toate păreau desktop-uri (fără internet, dar cu smb): pozele, enciclopediile, telefoanele.
  • -8 (60 voturi)    
    Mai avem guverne, mai avem popare (Joi, 14 ianuarie 2021, 20:39)

    CezarN [utilizator]

    OMS analizeaza implicatiile legale, filozofice si de alta natura(doar medicala nu) a pasapoartelor de vaccinare, Bill Gates ne spune de cati medici avem si cum vor alerga ei prin lume dirijati de fundatia lui, Facebook si Twitter ne spun ce este adevarat si ce nu, cine trebuie ostracizat si cine a facut frumos.
    Intrebarea este daca mai avem guverne, politicieni, daca mai avem si noi un cuvant de spus in viata noastra.
    • +10 (38 voturi)    
      Șoșoaco (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:24)

      Dogul [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Avem, avem. Ai trimis-o pe salvatoarea Șoșoacă să -ți facă legi :))))
    • +12 (44 voturi)    
      ... (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:46)

      plount [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Din pacate e exact invers. Facebook si Twitter au dat glas idiotilor de pretutindeni. Ultimul prost cu un cont de Twitter si cu ajutorul Cambridge Analytica pentru Facebook a ajuns cel mai puternic om din lume.

      Iar in restul lumii tampitii care acum 20 de ani erau doar tampiti, acum sint si antivaxxeri.
  • -8 (40 voturi)    
    Au ajuns unii atat de bogati de se cred Dumnezeu!! (Joi, 14 ianuarie 2021, 21:11)

    Vigilentanonstop [utilizator]

    Se vede politica si gandirea lor dupa cum a ajuns lumea in prezent!
    Lumea trebuie sa si ia soarta in propriile maini decat sa ajunga scavii lor!!!
    • +7 (33 voturi)    
      Concluzia este una de bun simt (Joi, 14 ianuarie 2021, 22:57)

      andypandy [utilizator] i-a raspuns lui Vigilentanonstop

      Adica dupa SARS si MERS era de asteptat sa apara si ceva mai globalizat. Iaca avem Covid tot de la gazde animalea. Nu vad unde face nenea Gates pe D-zeu. A tras o concluzie rationala si isi exprima opinia ca ne mai trebuie doctori de boli infectioase ... zau, avem dubii ca este o lipsa majora de doctori in situatia data?!?
      • +5 (9 voturi)    
        Este nevoie de educație. (Vineri, 15 ianuarie 2021, 9:49)

        asavreau [utilizator] i-a raspuns lui andypandy

        SDanitară.Majoritate acestor boli,de la necunoașterte pleacă.Nu bagi în gură orice,plus spălatul pe mâini,față,corp.Gătitul bucatelor pentru distrugerea virușilor și bacteriilor.Să faci curățenie,să păstrezi curățenia trebuie să fie ceva normal,de bun simț.Inclusiv feștenia făcută de preoți.Legi clare și dure pentru cei care înclacă regulile și fac mizerie,ori împrăștie boli prin felul de a se comporta.
        • +1 (3 voturi)    
          Sunt de acord (Vineri, 15 ianuarie 2021, 18:46)

          andypandy [utilizator] i-a raspuns lui asavreau

          Sa se faca educatie sanitara ... preferabil si prin reclame-spot la TV dar si in scoli. Dar ce ne facem cand la noi scolile din zonele rurale au toaleta in curte sau chiar si in orase toalete publice nu prea sunt? Igiena acasa nu cred ca este o problema majora ... dar cand iesi pe usa optiunile sunt reduse.
  • -3 (27 voturi)    
    hei bill, cum e (Vineri, 15 ianuarie 2021, 5:08)

    Coco Whistle [utilizator]

    ca democratia in america e de la o clasa sociala in sus si in rest e ca in comunism? auzi, pt ca ti-ai apostrofat senatorul, esti pe lista neagra la zboruri?uite asa se naste fanatismul domestic.
  • +12 (14 voturi)    
    Pai, mai Bill, (Vineri, 15 ianuarie 2021, 11:42)

    John M. [utilizator]

    Pentru voi asta nu-i problema...Lasati usile intredeschise la portile Americii si va intra 3000 de doctori pe zi!
    La romani e invers: deschizi portile si pleaca 3000 pe zi...
  • +4 (8 voturi)    
    Avem nevoie de inca cativa Billi (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:27)

    VOX. [utilizator]

    Si vom reduce populatia globala la nivelul optim: 500 milioane de oameni, conform cu Georgia Guidestones. Un deziderat indraznet, dar realizabil, cred "ei".
  • +7 (9 voturi)    
    cum (Vineri, 15 ianuarie 2021, 13:41)

    martel55 [utilizator]

    le stie el pe toate...in noiembrie 2019 facea simulari despre o pandemie, acum stie deja ca mai vin si altele....
    • 0 (4 voturi)    
      Stie (Vineri, 15 ianuarie 2021, 16:40)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui martel55

      Știu si pot anticipa, de obicei, cei care au alte pasiuni decât râgâirea berilor și cititul horoscoapelor.
      Restul se amuză ușor la ”glumele” Leanei lui Pârțag și cred că ăia-s Nostradamus, sau ceva.